Słowacja – poszukiwanie smardzy z SlavoYo24

Słowacja – poszukiwanie smardzy z SlavoYo24
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Wczorajsza, krótka wyprawa z SlavoYo24 na Słowację miała za zadanie pokazanie mu miejsc, w których rosną smardze… Wyprawa miała się zacząć o godzinie 5.00, niestety SlavoYo24 delikatnie się spóźnił, choć na FB zapowiadał że będzie o 4.30 :)
W czasie podróży cały czas padał deszcz a w czasie gdy byliśmy coraz bliżej gór ciągle padał śnieg… Miałem cichą nadzieje, że warstwa śniegu będzie na tyle cienka, że będzie widać wystające małe smardze. W związku z tym, że liczyłem iż śnieg stopnieje, postanowiłem wcześniej zabrać SlavoYo24 w miejsca gdzie bywają smardzówki czeski i piestrzenice olbrzymie.
Po przyjeździe do mojej miejscówki okazało się, że rosną już pojedyncze piestrzenice olbrzymie (pierwszą znalazł SlavoYo24).

Po chwili zaczęliśmy znajdować młode smardzówki czeskie. 

Ku mojej radości udało mi się jak i SlavoYo24 znaleźć kielonki błyszczące.

 

Spotkaliśmy jeszcze kilka innych grzybów

 

i coś co stanowi wczorajszą zagadkę na profilu strony na FB

 

W czasie zbierania smardzówek miałem okazję pofocić sobie trochę kwitnących kwiatów wiosny.


 

W związku z tym, że byłem ograniczony mocno czasem naszej wspólnej wyprawy, chciałem odwiedzić inne miejsca w których liczyłem, że może rosną już młode smardze jadalne.
Wybór padł na cieplejsze dolinki. W jednej z takich dolinek udało mi się znaleźć jednego jedynego smardzyka a SlavoYo24 znalazł piękne i rzadkie czarki.


 

W kolejnej „ciepłej” dolince liczyłem, że w godzinach popołudniowych padający od rana śnieg stopnieje… Niestety śnieżna warstwa w odsłoniętych miejscach była rzędu 5 cm . W miejscach osłoniętych przez drzewa była jedyna szansa znalezienia szyszkówek świerkowych i grzybówek wiosennych.

 

Z nudów zrobiliśmy sobie małą sesję zdjęciową smardzówek i piestrzenic olbrzymich w bielutkim śniegu a przy okazji wykonaliśmy wielkanocną choinkę :)


Wyprawę mimo że krótką i nie do końca zakończoną sukcesem uważam za udaną :)
Zapomniałem dodać że SlavoYo24 wczoraj skutecznie zgubił „wypasiony” nóż grzybiarski naszej grzybowej miejscówce. W ostatniej dolinie zgubił GPS… którego jednak udało mu się znaleźć… :)

 

Na smardze na Słowacji musimy jeszcze trochę poczekać…

 

 Zenit, Wielkie dzięki za wczorajszą wspaniałą wycieczkę na Słowację! :brawo: :beer: :ok:
Poniżej moja krótka fotorelacja z tego wydarzenia.

Pierwszy raz w życiu znaleziona przeze mnie piestrzenica olbrzymia,,, Wow! :fotka:

Jedyny wczoraj znaleziony przez Zenita smardz :ok: :fotka:

Smardzówki czeskie


Piękne czarki i kielonki (w tym znaleziona przeze mnie bardzo rzadka odmiana!Zaśnieżone grzybówki wiosenne i szyszkówki świerkowe:

I na koniec trochę naszej radosnej twórczości!
Zenit,,, jeszcze raz dziękuję!

:jupi: :jupi: :jupi:

Wyświetleń: 320


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz