Poradnik gdzie szukać ceglastoporych na wiosnę…

Poradnik gdzie szukać ceglastoporych na wiosnę…
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Wczorajsza moja wyprawa w góry na Orawę miała za zadanie zbadanie czy zaczyna się coś ruszać z borowikami. Okazało się, że pojawiają się pojedyncze borowiki ceglastopore.
Udało mi się znaleźć tylko 8 sztuk w różnych miejscach lasu. Miejsca, gdzie występują pierwsze borowiki ceglastopore w naszych górach są dość charakterystyczne.
Pokazując kilka zdjęć i zamieszczając kilka filmików postaram się zrobić mały poradnik, gdzie szukać pierwszych poćców.
Po pierwsze borowiki ceglastopore preferują towarzystwo jodeł… rosną często w pobliżu młodych jodełek wyrastających z nasion…


Ceglaki rosną często w mchach lub na warstwie igieł leżących na ziemi.

Pierwsze borowiki ceglasopore na wiosnę wyrastają w miejscach prześwietlonych, gdzie dociera więcej słońca i dociera tam najszybciej wiosenny deszcz.

Ceglaki występują często wśród kamieni, które prawdopodobnie od nagrzania przez słońce ułatwiają wiosenne budzenie się grzybni do owocowania.

Nie ma co chodzić wczesną wiosną w głąb lasu, gdzie jest najchłodniej. Pierwsze poćce uwielbiają rosnąć na skrajach ścieżek i dróg, często w trawie…


Co mogę jeszcze napisać na temat wiosennych poszukiwań pierwszych poćców… Trzeba troszkę zrobić kilometrów ( ja wczoraj zrobiłem prawie 5 km ), aby znaleźć tyle, aby starczyło na sosik :)

Awatar użytkownika

Zenit

 

Życzę Wam poćcowych sukcesów i nie przejmujcie się, że jest ich jeszcze mało… na większy wysyp trzeba będzie jeszcze poczekać.

Wyświetleń: 1680


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

2 komentarzy

Dodaj komentarz