„MÓJ PIERWSZY RAZ NA FORUM”

„MÓJ PIERWSZY RAZ NA FORUM”
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

MÓJ PIERWSZY RAZ NA FORUM

W sobotę o 4:00 rano wyruszałam na zbiory z Krakowa w kierunku lasów świętokrzyskich. Bez wielkich nadziei na pełny kosz, ale z wielką nadzieją na relaks i dużymi oczekiwaniami na progres mojej „grzybowej wiedzy”, bo towarzyszył mi Grzyboznawca Zenit i „prawie Grzyboznawca” Michał (egzamin za kilka dni).

Byłam tak podekscytowana tym wyjazdem, że nie spałam ani minuty. Do lasu dojechaliśmy o świcie (dość chłodnym) no i zaczęła się moja leśna przygoda. Zapamiętałam około 10% przekazywanej mi przez 12 km wiedzy, ale to 10% wystarczyło, że czuję się bardzo „mądra grzybowo”. Nauczyłam się:

– czym się różni wysyp od pojawu (od wczoraj czekam na pojaw bardziej, niż na wysyp)
– że muchomory jadalne są pyszne


– że Francuzi mają rację, że wolą kolczaka obłączastego od pieprznika jadalnego (kurki)-stałam się fanem tych grzybów
– poznałam (i zapamiętałam!!!) takie grzyby jak: pieprznik trąbkowy, pieniążnica szerokoblaszkowa, maślak pieprzowy (smakuje rzeczywiście, jak pieprz; jest używany do pieprzu ziołowego); piaskowiec kasztanowaty, pniarek obrzeżony, łuszczak zmienny i 100 innych, których nazw nie zapamiętałam


– że maślak żółty rośnie tylko po modrzewiem, nawet do 20 metrów od pnia

– znalazłam, wykręciłam, zabrałam do domu i po raz pierwszy przeszłam etap, na którym do tej pory się zatrzymywał tj. zjadłam borowika ceglastoporego. Już nie mam wątpliwości, czy to borowik ceglastopory, czy żółtopory


– i z wiedzy poza grzybowej dowiedziałam się, że plastikowe pojemniki na drzewach w lesie, to pułapki feromonowe na korniki.

– i… że w Nowej Hucie na Placu Centralnym mam pierwszeństwo przed tramwajem
– Do domu przywiozłam kosz (mam bardzo duży) grzybów, który zawierał: borowiki szlachetne, borowiki ceglastopore, maślaki żółte, maślaki zwyczajne, pieprzniki trąbkowe, kolczaki obłączaste, kilka muchomorów czerwieniejących i jednego koźlarza babkę.Plan wyjazdowy wykonany powyżej założonej normy!

Wróciliśmy do Krakowa w doskonałych humorach :)


Dominika Anna

Galeria foto z wyjazdu >>> https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ … 016/1_021/

Wyświetleń: 1858


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz