Posty Gór Izerskich (The lichens of the Jizera Mountains)

Posty Gór Izerskich (The lichens of the Jizera Mountains)
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Porosty Gór Izerskich (The lichens of the Jizera Mountains)

Część 2. Wysoki Kamień.

To górujący nad Szklarską Porębą od zachodniej strony szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Znajdują się na nim malownicze skałki dosłownie oblepione porostami. Prowadzący do niego szlak również obfituje w porosty. Naprawdę warto tam się wybrać z aparatem, popatrzcie sami.

1. wielosporek brunatny – (Acarospora fuscata). Pospolity porost, ale w takim towarzystwie zasłużył na swoje miejsce na karcie pamięci.
2. misecznica opylona – ( cf Lecanora cenisia). Oznaczenie czeka na potwierdzenie w badaniach TLC, należy jednak liczyć się z prawidłowym zapisem.
3. kamusznik mdły – (cf Porpidia melinodes). To bardzo rzadki gatunek. Przedstawiony na zdjęciu może nim być, ale nie musi. Zgadza się miejsce i wygląd, ale brakuje ciemnoszarych soraliów. Traktujmy go zatem jako obrazek poglądowy.
4. chrobotek palczasty – (Cladonia digitata). To w tej okolicy najbardziej pospolity chrobotek. Występuje głównie na pniakach i u podstawy pni drzew.

1
2
3
4

5. słojecznica pospolita – (Diploschistes scruposus). Piękny okaz pospolitego porostu naskalnego.
6. mąkla tarniowa – (Evernia prunastri). Gatunek dosyć rzadki, ale na szlaku prowadzącym do szczytu czesto widoczny na gałęziach świerków.
7. pustułka pęcherzykowata – (Hypogymnia physodes). Pospolity porost na niżu tutaj wcale tak pospolitym nie jest.
8. pustułka rurkowata – (Hypogymnia tubulosa). Dosyć duża ilość plech do znalezienia na gałęziach świerków w pobliżu szczytu.

5
6
7
8

9. misecznica zwyczajna – (Lecanora polytropa). To pospolity naskalny porost nie tylko w Sudetach.
10.misecznica brązowa – (Lecanora pulicaris). Gatunek ten występuje często na pniach buków.
11.krążniczka stopiona – (Lecidea confluens). Charakterystycznie spękana plecha o równie charakterystycznym kolorze.
12.liszajec – (Lepraria sp.). Jeden z wielu przedstawicieli tego rodzaju i jak zwykle niemożliwy do oznaczenia z dokladnością do gatunku w warunkach terenowych.

9
10
11
12

13.tarczownica bruzdkowana – (Parmelia sulcata). Bardzo pospolita na niżu i równie rzadka w tym terenie.
14.gruboszek bury – (Protoparmelia badia). Tego gatunku nie sposób pomylić z innym dzięki charakterystycznym barwom, nawet gdy ukryje się w misecznicy.
15.wzorzec geograficzny – (Rhizocarpon geographicum). Bardzo pospolity porost górski, ale facetowi z nizin się podoba 

:)

.
16.kruszownica zwyczajna – (Umbilicaria cylindrica). Oblepia szczytowe skałki zmieniając ich kolor na niemal czarny. Piękny porost.

13
14
15
16

17.kruszownica strojna – (Umbilicaria deusta). Jak wcześniej pisałem gatunek występujący niemal na każdej skale, również tutaj.

17

Oprócz wyżej wymienionych jeszcze kilka, których oznaczenie nie udało mi się ani w terenie, ani ze zdjęć. Niektóre mniej lub bardziej się kojarzą, ale pewności nie mam. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, zapraszam do dyskusji.

18
19
20
21
22
23
24

Awatar użytkownika

Porost

Wyświetleń: 153


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz