Porosty na Kujawach – marzec 2016

Porosty na Kujawach – marzec 2016
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dzień 5 marca był dla mnie pierwszym w tym roku, który mogłem poświęcić porostom. Rejonem działań było Leśnictwo Przedbórz w Nadleśnictwie Miradz na Kujawach. Miałem w sumie trzy godziny na dwa wypady w teren, co w mojej sytuacji rodzinnej jest ogromem czasu. Niestety aura nie sprzyjała – zimno i mokro. Pobawiłem się fotografią stosując standardowy obiektyw ze skalą odwzorowania 1:1 oraz dwie nakładki: DCR-250 oraz MSN-202. Wszystkie prezentowane zdjęcia są pomniejszeniem oryginałów, czyli nie są wycinkami. Wcześniej przygotowałem sobie płynne znaki wodne fotografując miarkę centymetrową, które z kolei pozwoliły na naniesienie skali odwzorowania na zdjęcia. Polecam tą metodę innym forumowiczom, gdyż daje możliwość oceny rzeczywistych rozmiarów obiektów.
Na początek fragment lasu mieszanego. Na odziomku starej sosny usadowił się chrobotek palczasty (Cladonia digitata):W pobliżu, na korze drzew liściastych występował przylepnik okopcony (Melanelixia fuliginosa):Na skraju lasu, na pniu topoli osiki znalazł sobie miejsce wegetacji szadziec ciemnozielony (Scoliciosporum chlorococcum)Na korze pobliskiego dębu szypułkowatego pod lupą ukazały się mazaediowe owocniki trzonecznicy otrębiastej (Chaenotheca furfuracea)Wszechobecnym porostem na większości drzew i krzewów był złotorost ścienny (Xanthoria parietina):


Na drobnych gałązkach, głównie dębów można było znaleźć obrost wzniesiony (Physcia adscendens) :obrost drobny (Physcia tenella):Nieco rzadziej pustułkę rurkowatą (Hypogymnia tubulosa)


Bywały również brodaczki (Usnea sp.), których oznaczenie dla mnie jest delikatnie mówiąc trudne:Niestety duża wilgotność sprzyja również rozwojowi grzybów naporostowych. Typowym ich przedstawicielem w tym terenie jest atelia pajęczynowata (Athelia arachnoidea). Jak widać na zdjęciach bestia potrafi żywcem pożerać złotorosty, obrosty i wiele innych gatunków:Na pocieszenie na pobliskich krzewach śliwy tarniny znalazłem cudownie rozwijające się plechy mąkli tarniowej (Evernia prunastri) i to w różnych odmianach:Trafiały się też mokre i małe plechy misecznicy jaśniejszej (Lecanora chlarotera) :Na okazałym jesionie znalazłem plechę orzastu kolistego (Phaeophyscia orbicularis) z owocnikami:


Na betonowych płotach pobliskich zabudowań trafiły się porosty kalcyfilne, a wśród nich:
amyłka znaczona (Lecidella stigmatea):misecznica biaława (Lecanora albescens):misecznica murowa (Lecanora muralis):

obrost modry (Physcia caesia):


orzast kolisty (Phaeophyscia orbicularis):oraz rzadka na niżu setniczka zwyczajna (Sarcogyne regularis):Reasumując uważam, że nie pokazałem żadnych nowych gatunków, ale znane i pospolite troszeczkę z innego punktu widzenia.

Avatar użytkownika
Porost

Wyświetleń: 171


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz