Porosty w uzdrowisku Szczawnica.

Porosty w uzdrowisku Szczawnica.
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Wciąż będąc pod wrażeniem porostów znalezionych w Szczawnicy pragnę zaprezentować kilka innych znalezisk. Większość z nich rosła na podłożu wapiennym i na piaskowcach, nieliczne na granicie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

1 i 2. Caloplaca flavovirescens (jaskrawiec żółtozielonawy). Piękne pomarańczowo-brązowe owocniki zwracają uwagę w czasie spaceru promenadą wzdłuż Grajcarka oraz na przystani flisackiej.
3. Candelariella vitellina (liszajecznik żółty). Pospolity gatunek również na niżu. Występował w wielu miejscach na betonie.
4. Gyalecta jenensis (wgłębniczek jenajski). Trudny do zauważenia, ponieważ lubi wapienne i mokre podłoże. Szukać go należy na pionowych ścianach wapieni przy rzece.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

1. Lobothalia radiosa (łatownica promienista). Występuje powszechnie na wapiennych skałach w miejscach nasłonecznionych.
2. Phaeophyscia orbicularis (orzast kolisty). Również pospolity na ścianach wokół rzek i na przystani.
3. Physcia caesia (obrost modry). Znalazłem kilkanaście plech na przystani flisackiej. Co ciekawe – nie występował na betonie, co jest powszechne w moich okolicach.
4. Protoblastenia rupestris (kulistka skalna). Zawsze podziwiałem ten porost w Tatrach. W Szczawnicy można go znaleźć na skałach wapiennych przy promenadzie. Rośnie w towarzystwie glonów z rodzaju Trntepohlia oraz porostów z rodzaju Verrucaria.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

1. Ramalina pollinaria (odnożyca opylona). Znaleziona na korze dwóch drzew liściastych w Parku Górnym. Na tym zdjęciu wprawne oko dostrzeże jeszcze kilka innych gatunków. Żałowałem później, że mało dokładnie zlustrowałem ten kawałek kory, a teraz od znaleziska dzieli mnie 400 km :)
2. Xanthoparmelia parietina (żełuczka izydiowa). Kilka plech można znaleźć na podłożu kwaśnym, na skałach wzdłuż brzegu Grajcarka i Dunajca.
3 i 4. Xanthoria elegans (złotorost pyszny). Prawdziwa ozdoba przystani flisackiej. Zwracali na niego uwagę również przypadkowi przechodnie. Na pierwszym zdjęciu w towarzystwie wszechobecnej Lecanora muralis (misecznicy murowej).

Podobało się ??

Avatar użytkownika
Porost

Wyświetleń: 360


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz