Porosty Karkonoszy (The lichens of the Karkonosze Mts)

Porosty Karkonoszy (The lichens of the Karkonosze Mts)

Porosty Karkonoszy (The lichens of the Karkonosze Mts)

Część 1. Porosty na skałach Trzy Świnki.

Skały Trzy Świnki znajdują się na południowych stokach Szrenicy. Ich wysokość dochodzi do 8 m, a zbudowane są z granitu porfirowatego. Porosty na nich rosnące były przedmiotem badań prowadzonych między innymi przez dr Marię Kossowską do 2009 roku. Efekty tych prac oraz notowań historycznych można znaleźć w publikacji „Materiały do rozmieszczenia porostów naskalnych w Karkonoszach.II. Skałki rejonu Szrenicy” dostępnej w sieci. Na jej podstawie wykonałem listę 27 stwierdzonych gatunków:

1. Acarospora fuscata – wielosporek brunatny. Odnaleziony bez trudu. Charakterystyczna brązowa plecha widoczna była w kilku miejscach.
2. Arctoparmelia incurva – tapetka pokrzywiona. Niestety nie udało mi się jej odnaleźć.
3. Brodoa intestiniformis – ustupka halna. Dokładniej to, co po niej pozostało, czyli fragment odcinków plechy. Cała reszta została pochłonięta przez jakiegoś liszajca (Lepraria sp.).
4. Fuscidea kochiana – ciemnik Kocha. Bardzo pospolity gatunek na tych skałach i w ogóle w Karkonoszach.
5. Gyrographa gyrocarpa – alfinek skręcony. Gatunek lubiący szczeliny skalne i inne zakamarki. Cząsto bywa pomijany, ale dzięki charakterystycznemu kolorowi można go wypatrzeć.

1
2
3
4

6. Lecanora intricata – misecznica skupiona. Pospolity w tym terenie gatunek, ale bardzo zmienny.
7. Lecanora polytropa – misecznica zwyczajna. Również pospolity, czasami ma inną kolorystykę owocników, ale łatwy do oznaczenia.
8. Lecidea lactea – krążniczka mleczna. Typowo górski gatunek, którego oznaczenie wymaga troszkę wprawy i opatrzenia.
9. Lecidea plana – krążniczka płaska. Gatunek pospolity również na niżu. W Karkonoszach wygląda zupełnie inaczej.

5
6
7
8

10. Melanelia hepatizon – przylepka czarniawa. Uciekła przed moim obiektywem 

:)

11. Micarea lignaria – krużynka humusowa. Ten charakterystyczny porost łatwiej znaleźć po deszczu. Na sucho nie udało mi się.
12. Miriquidica nigroleprosa – dziwlik czarniawy. W całej okazałości. Charakterystyczne kolory i kształt plechy pozwalają na łatwe odróżnienie od innych gatunków.
13. Ophioparma ventosa – szkarłatek właściwy. Wydawało mi się, że go odnalazłem, ale nie przeszedł weryfikacji u fachowca. Muszę szukać dalej. W Karkonoszach nie wytwarza owocników.
14. Parmelia omphalodes – tarczownica ścienna. Pospolity w okolicy porost, a tu jakoś mnie unikał. Zobaczycie go w innej relacji.
15. Polysporina simplex – nie jest już oznaczany jako grzyb zlichenizowany
16. Porpidia tuberculosa – kamusznik siny. Podobnie jak w przypadku Parmelia omphalodes.
17. Protoparmelia badia – gruboszek bury. Wiele razy go widywałem w Tatrach i zawsze fascynuje kolorem, grubością plechy i miejscem występowania.
18. Pseudephebe pubescens – cienik kędzierzawy. Tą „czuprynkę” spotkałem po raz pierwszy. Rośnie na skałach i ma od około 1 cm średnicy.
19. Rhizocarpon alpicola – wzorzec alpejski. Gatunek charakterystyczny dla gór. W tym rejonie pospolity.
20. Rhizocarpon geographicum – wzorzec geograficzny. Możecie go zobaczyć na innych zdjęciach, ale zawsze po bokach. Nie poświęciłem mu oddzielnej fotki.

9
10
11
12

21. Rhizocarpon lecanorinum – wzorzec misecznicowaty. Często spotykany w Karkonoszach. Na tych skałach jakoś nie wpadł mi w oko.
22. Rhizocarpon polycarpum – wzorzec wieloowocnikowy. Od razu zaznaczam – to może być on, ale nie musi. Oznaczenie wymaga mikroskopu, a tego nie używa się w KPN 

:)

23. Schaereria fuscocinerea – szereria brunatnoszara. Kolejna charakterystyczna i zmienna w czasie plecha. Zgodnie z nazwą początkowo brunatna, potem niemal czarna.
24. Trapeliopsis granulosa – szarek gruzełkowaty. Spotykany zazwyczaj na ziemi. Tu rośnie na skale, ale wygląda identycznie jak na nizinach.
25. Umbilicaria cylindrica – kruszownica zwyczajna. Ta dostojna plecha z czuprynką na krawędzi trudna jest do pomylenia. Szkoda, że znalazłem zejściowego osobnika…

13
14
15
16

26. Umbilicaria deusta – kruszownica strojna. To kolejny przedstawiciel rodzaju, trudny do pomylenia i po prostu śliczny.
27. Umbilicaria polyphylla – kruszownica wielolistkowa. Znam ją z rezerwatu w Odrach, Tatr i innych terenów. Zawsze urzeka swym pięknem.

17
18

W innej publikacji znalazłem informację, że Polysporina simplex nie jest już uznawany za grzyba zlichenizowanego. W efekcie do odnalezienia pozostało mi 26 gatunków plus ewentualnie inne, które pojawiły się tam w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na wykonanie zadania miałem za pierwszym razem 5, a za drugim 20 minut, gdyż na tyle starczyło cierpliwości moim bliskim 

:)

. Znalazłem 19 … Z drugiej jednak strony patrząc udało mi się odnaleźć trzy gatunki nie podawane w wyżej wymienionej publikacji.

1. Lecidea lithophila – krążniczka skalna
2. Tephromela atra – brunetka nadobna lub Lecanora gangaleoides – misecznica szrenicka. Oznaczenie tych podobnych do siebie gatunków wymaga dokładniejszych badań.
3. cf Sporastatia polyspora – bruzdniczka wielozarodnikowa

19
20
21
Awatar użytkownika

Porost

Wyświetleń: 83

Sklep z akcesoriami

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *