Porosty Karkonoszy (The lichens of the Karkonosze Mts)

Porosty Karkonoszy (The lichens of the Karkonosze Mts)
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Porosty Karkonoszy (The lichens of the Karkonosze Mts)

Część 1. Porosty na skałach Trzy Świnki.

Skały Trzy Świnki znajdują się na południowych stokach Szrenicy. Ich wysokość dochodzi do 8 m, a zbudowane są z granitu porfirowatego. Porosty na nich rosnące były przedmiotem badań prowadzonych między innymi przez dr Marię Kossowską do 2009 roku. Efekty tych prac oraz notowań historycznych można znaleźć w publikacji „Materiały do rozmieszczenia porostów naskalnych w Karkonoszach.II. Skałki rejonu Szrenicy” dostępnej w sieci. Na jej podstawie wykonałem listę 27 stwierdzonych gatunków:

1. Acarospora fuscata – wielosporek brunatny. Odnaleziony bez trudu. Charakterystyczna brązowa plecha widoczna była w kilku miejscach.
2. Arctoparmelia incurva – tapetka pokrzywiona. Niestety nie udało mi się jej odnaleźć.
3. Brodoa intestiniformis – ustupka halna. Dokładniej to, co po niej pozostało, czyli fragment odcinków plechy. Cała reszta została pochłonięta przez jakiegoś liszajca (Lepraria sp.).
4. Fuscidea kochiana – ciemnik Kocha. Bardzo pospolity gatunek na tych skałach i w ogóle w Karkonoszach.
5. Gyrographa gyrocarpa – alfinek skręcony. Gatunek lubiący szczeliny skalne i inne zakamarki. Cząsto bywa pomijany, ale dzięki charakterystycznemu kolorowi można go wypatrzeć.

1
2
3
4

6. Lecanora intricata – misecznica skupiona. Pospolity w tym terenie gatunek, ale bardzo zmienny.
7. Lecanora polytropa – misecznica zwyczajna. Również pospolity, czasami ma inną kolorystykę owocników, ale łatwy do oznaczenia.
8. Lecidea lactea – krążniczka mleczna. Typowo górski gatunek, którego oznaczenie wymaga troszkę wprawy i opatrzenia.
9. Lecidea plana – krążniczka płaska. Gatunek pospolity również na niżu. W Karkonoszach wygląda zupełnie inaczej.

5
6
7
8

10. Melanelia hepatizon – przylepka czarniawa. Uciekła przed moim obiektywem 

:)

11. Micarea lignaria – krużynka humusowa. Ten charakterystyczny porost łatwiej znaleźć po deszczu. Na sucho nie udało mi się.
12. Miriquidica nigroleprosa – dziwlik czarniawy. W całej okazałości. Charakterystyczne kolory i kształt plechy pozwalają na łatwe odróżnienie od innych gatunków.
13. Ophioparma ventosa – szkarłatek właściwy. Wydawało mi się, że go odnalazłem, ale nie przeszedł weryfikacji u fachowca. Muszę szukać dalej. W Karkonoszach nie wytwarza owocników.
14. Parmelia omphalodes – tarczownica ścienna. Pospolity w okolicy porost, a tu jakoś mnie unikał. Zobaczycie go w innej relacji.
15. Polysporina simplex – nie jest już oznaczany jako grzyb zlichenizowany
16. Porpidia tuberculosa – kamusznik siny. Podobnie jak w przypadku Parmelia omphalodes.
17. Protoparmelia badia – gruboszek bury. Wiele razy go widywałem w Tatrach i zawsze fascynuje kolorem, grubością plechy i miejscem występowania.
18. Pseudephebe pubescens – cienik kędzierzawy. Tą „czuprynkę” spotkałem po raz pierwszy. Rośnie na skałach i ma od około 1 cm średnicy.
19. Rhizocarpon alpicola – wzorzec alpejski. Gatunek charakterystyczny dla gór. W tym rejonie pospolity.
20. Rhizocarpon geographicum – wzorzec geograficzny. Możecie go zobaczyć na innych zdjęciach, ale zawsze po bokach. Nie poświęciłem mu oddzielnej fotki.

9
10
11
12

21. Rhizocarpon lecanorinum – wzorzec misecznicowaty. Często spotykany w Karkonoszach. Na tych skałach jakoś nie wpadł mi w oko.
22. Rhizocarpon polycarpum – wzorzec wieloowocnikowy. Od razu zaznaczam – to może być on, ale nie musi. Oznaczenie wymaga mikroskopu, a tego nie używa się w KPN 

:)

23. Schaereria fuscocinerea – szereria brunatnoszara. Kolejna charakterystyczna i zmienna w czasie plecha. Zgodnie z nazwą początkowo brunatna, potem niemal czarna.
24. Trapeliopsis granulosa – szarek gruzełkowaty. Spotykany zazwyczaj na ziemi. Tu rośnie na skale, ale wygląda identycznie jak na nizinach.
25. Umbilicaria cylindrica – kruszownica zwyczajna. Ta dostojna plecha z czuprynką na krawędzi trudna jest do pomylenia. Szkoda, że znalazłem zejściowego osobnika…

13
14
15
16

26. Umbilicaria deusta – kruszownica strojna. To kolejny przedstawiciel rodzaju, trudny do pomylenia i po prostu śliczny.
27. Umbilicaria polyphylla – kruszownica wielolistkowa. Znam ją z rezerwatu w Odrach, Tatr i innych terenów. Zawsze urzeka swym pięknem.

17
18

W innej publikacji znalazłem informację, że Polysporina simplex nie jest już uznawany za grzyba zlichenizowanego. W efekcie do odnalezienia pozostało mi 26 gatunków plus ewentualnie inne, które pojawiły się tam w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na wykonanie zadania miałem za pierwszym razem 5, a za drugim 20 minut, gdyż na tyle starczyło cierpliwości moim bliskim 

:)

. Znalazłem 19 … Z drugiej jednak strony patrząc udało mi się odnaleźć trzy gatunki nie podawane w wyżej wymienionej publikacji.

1. Lecidea lithophila – krążniczka skalna
2. Tephromela atra – brunetka nadobna lub Lecanora gangaleoides – misecznica szrenicka. Oznaczenie tych podobnych do siebie gatunków wymaga dokładniejszych badań.
3. cf Sporastatia polyspora – bruzdniczka wielozarodnikowa

19
20
21
Awatar użytkownika

Porost

Wyświetleń: 215


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz