Lista grzybów chronionych

 


 

Wykaz grzybów objętych ścisłą lub częściową ochroną na podstawie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów. (Dz.U. 2014 poz. 1408)

 


 

Usnea spp.

berłóweczka czeska
Tulostoma kotlabae

berłóweczka łuskowata
Tulostoma squamosum

berłóweczka rudawa
Tulostoma melanocyclum

białokrowiak trójbarwny
Leucopaxillus compactus

biedronecznik Jeckera
Punctelia jeckeri

biedronecznik zmienny
Punctelia subrudecta

błyskoporek podkorowy
Inonotus obliquus

boczniak mikołajkowy
Pleurotus eryngi

borowiczak dęty
Suillus cavipes

borowiczak dęty forma żółta
Boletinus cavipes f. aureus

borowik korzeniasty
Boletus radicans

borowik królewski
Boletus regius

borowik szatański
Boletus satanas

borowik żółtobrązowy
Boletus appendiculatus

brodaczka kępkowa
Usnea hirta

brodaczka nadobna
Usnea florida

brodaczka najdłuższa
Usnea longissima

brodaczka sorediowa
Usnea lapponica

brodaczka zwyczajna
Usnea dasopoga

buławka obcięta
Clavariadelphus truncatus

buławka pałeczkowata
Clavariadelphus pistillaris

buławka spłaszczona
Clavariadelphus ligula

chrobotek alpejski
Cladonia stellaris

chrobotek leśny
Cladonia arbuscula

chrobotek najeżony
Cladonia portentosa

chrobotek reniferowy
Cladonia rangiferina

chrobotek smukły
Cladonia ciliata

chróścik palczasty
Stereocaulon dactylophyllum

chróścik tasiemcowaty
Stereocaulon taeniarum

czareczka długotrzonkowa
Microstoma protractum

czarka jurajska
Sarcoscypha jurana

czasznik modrozielony
Icmadophila ericetorum

dołczanka torbiasta
Solorina saccata

dwupierścieniak cesarski
Catathelasma imperiale

dzbankówka kulista
Sarcosoma globosum

dzwonkówka bagienna
Entoloma cuspidiferum

dzwonkówka ciemniejąca
Entoloma turci

dzwonkówka szarofioletowa
Entoloma bloxamii

dzwonkówka torfiasta
Entoloma sphagnorum

galaretnica sztywna
Collema flaccidum

gąska pomarańczowa
Tricholoma aurantium

góralka sorediowa
Montanelia sorediata

granicznik płucnik
Lobaria pulmonaria

gwiazda wieloporowa
Myriostoma coliforme

gwiazdosz angielski
Geastrum berkeleyi

gwiazdosz brodawkowy
Geastrum corollinum

gwiazdosz bury
Geastrum elegans

gwiazdosz czteropromienny
Geastrum quadrifidum

gwiazdosz karzełkowaty
Geastrum schmidelii

gwiazdosz kwiatuszkowaty
Geastrum floriforme

gwiazdosz węgierski
Geastrum hungaricum

gwiazdosz workowaty
Geastrum saccatum

gwiazdosz wzniesiony
Geastrum fornicatum

jamkówka białobrązowa
Antrodia albobrunnea

jamkówka kurczliwa
Antrodia ramentacea

jodłownica górska
Bondarzewia mesenterica

karlinka brodawkowata
Pycnothelia papillaria

kolczakówka dołkowana
Hydnellum scrobiculatum

kolczakówka kasztanowata
Hydnellum ferrugineum

kolczakówka niebieskawa
Hydnellum caeruleum

kolczakówka piekąca
Hydnellum peckii

kolczakówka pomarańczowa
Hydnellum aurantiacum

kolczakówka strefowana
Hydnellum concrescens

kolczakówka wonna
Hydnellum suaveolens

kolczakówka żółtobrązowa
Hydnellum compactum

koronica ozdobna
Sarcosphaera coronaria

krążkówka żyłkowana
Disciotis venosa

kruchaweczka meduzogłowa
Psathyrella caput-medusae

kruchaweczka plamista
Psathyrella maculata

kurzawka bagienna
Bovista paludosa

lakownica żółtawa
Ganoderma lucidum

lipnik lepki
Holwaya mucida

łuskwiak włóknistołuskowaty
Hemipholiota heteroclita

małozorek zielony
Microglossum viride

maślak błotny
Suillus flavidus

maślak syberyjski
Suillus sibiricus

mąkla odmienna
Evernia mesomorpha

mąkla rozłożysta
Evernia divaricata

miękusz szafranowy
Hapalopilus croceus

mitrówka półwolna
Mitrophora semilibera

mleczaj strefowany
Lactarius zonarioides

mleczaj żółtofioletowy
Lactarius repraesentaneus

namurnik morski
Flavoplaca marina

naparstniczka czeska
Verpa bohemica

naparstniczka stożkowata
Verpa conica

nibypłucnik wątpliwy
Cetrelia olivetorum

obierek wątrobiasty
Placidium laciniatulum

obrostnica rzęsowata
Anaptychia ciliaris

odnożyca jesionowa
Ramalina fraxinea

odnożyca kępkowa
Ramalina fastigiata

odnożyca mączysta
Ramalina farinacea

odnożyca opylona
Ramalina pollinaria

odnożyca pośrednia
Ramalina intermedia

opieńka torfowiskowa
Armillaria ectypa

oskrzelka niwalna
Flavocetraria nivalis

ozorek dębowy
Fistulina hepatica

pakość pilśniowata
Leptogium saturninum

pawężnica jabłkowata
Peltigera malacea

pawężnica łuseczkowata
Peltigera praetextata

pawężnica palczasta
Peltigera polydactylon

pawężnica pergaminowa
Peltigera membranacea

pawężnica psia
Peltigera canina

pawężnica rozłożysta
Peltigera horizontalis

pawężnica sałatowa
Peltigera hymenina

pawężnica węgierska
Peltigera ponojensis

pawężnica żyłkowana
Peltigera leucophlebia

pęcherzyca nadobna
Lasallia pustulata

piestrzenica pośrednia
Gyromitra ambigua

piestrzenica wzniesiona
Discina fastigiata

płaskotka reglowa
Parmeliopsis hyperopta

płomykówka galaretowata
Guepinia helvelloides

płucnica islandzka
Cetraria islandica

płucnica kędzierzawa
Cetraria ericetorum

płucnica płotowa
Cetraria sepincola

pniarek lekarski
Fomitopsis officinalis

pniarek różowy
Fomitopsis rosea

podgrzybek tęgoskórowy
Pseudoboletus parasiticus

polówka południowa
Agrocybe cylindracea

pomarańczowiec bladożółty
Pycnoporellus alboluteus

popielak pylasty
Imshaugia aleurites

porek dębowy
Piptoporus quercinus

poroblaszek żółtoczerwony
Phylloporus pelletieri

powłocznik białofioletowy
Dendrocorticium polygonioides

późnoporka czerwieniejąca
Amylocystis lapponicus

promieniak wilgociomierz
Astraeus hygrometricus

przylepka żałobna
Melanelia stygia

przystrumycznik pustułkowy
Hypotrachyna revoluta

puchlinka ząbkowata
Thelotrema lepadinum

pustułka rurkowata
Hypogymnia tubulosa

sarniak
Sarcodon underwoodii

sarniak fiołkowy
Sarcodon joeides

sarniak sinostopy
Sarcodon glaucopus

sarniak szorstki
Sarcodon scabrosus

siatkoblaszek maczugowaty
Gomphus clavatus

siedzuń dębowy
Sparassis brevipes

siedzuń jodłowy
Sparassis nemecii

smardz grubonogi
Morchella crassipes

smardz jadalny
Morchella esculenta

smardz jadalny odm. ciemna
Morchella esculenta var. umbrina

smardz jadalny odm. okrągła
Morchella esculenta var. rotunda

smardz stożkowaty
Morchella conica

smardz stożkowaty odmiana nimniici
Morchella conica var. nimniici

smardz wyniosły
Morchella elata

soplówka bukowa
Hericium clathroides

soplówka jeżowata
Hericium erinaceus

soplówka jodłowa
Hericium alpestre

Suillus tridentinus
maślak trydencki

szaraczek sosnowy
Boletopsis grisea

szarzynka skórzasta
Parmelina tiliacea

szkieletnica wonna
Skeletocutis odora

szyszkowiec łuskowaty
Strobilomyces strobilaceus

tapetka pokrzywiona
Arctoparmelia incurva

tarczownica pogięta
Parmelia submontana

tarczóweczka wielkozarodnikowa
Aleurocystidiellum subcruentatum

tarczynka dziurkowana
Menegazzia terebrata

tęgoskór korzeniasty
Scleroderma septentrionale

trufla wgłębiona
Tuber mesentericum

wabnica kielichowata
Pleurosticta acetabulum

wilgotnica cytrynowozielona
Hygrocybe citrinovirens

wilgotnica czapeczkowata
Humidicutis calyptriformis

wilgotnica okazała
Hygrocybe splendidissima

wilgotnica ozdobna
Hygrocybe aurantiosplendens

wilgotnica sklepiona
Hygrocybe fornicata

wilgotnica włoska
Hygrocybe reidii

wilgotnica zasadowa
Hygrocybe ingrata

włosojęzyk szorstki
Trichoglossum hirsutum

włostka brązowa
Bryoria fuscescens

wodnicha atramentowa
Hygrophorus atramentosus

wodnicha brunatnobiała
Hygrophorus latitabundus

wodnicha kozia
Hygrophorus capreolarius

wodnicha oliwkobrązowa
Hygrophorus persoonii

wodnicha różowoblaszkowa
Hygrophorus calophyllus

wodnicha zaróżowiona
Hygrophorus erubescens

zasłonak słomkowożółty
Cortinarius elegantior

zeżyca seledynowa
Flavopunctelia flaventior

złociszek jaskrawy
Chrysothrix candelaris

złotlinka jaskrawa
Vulpicida pinastri

Żagiew korzonkowa
Polyporus rhizophilus

żagiew wielogłowa
Polyporus umbellatus

żagwica listkowata
Grifola frondosa

żełuczka wąskolistna
Xanthoparmelia stenophylla

żółtlica chropowata
Flavoparmelia caperata

żyłecznik zwisający
Alectoria sarmentosa

żyłkowiec różowawy
Rhodotus palmatus