Grzyby chronione.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Grzyby chronione.

Post autor: Hudy » wtorek, 9 października 2007, 18:36

W związku z pozyskiwaniem grzybów chronionych, co często jest wynikiem niewiedzy, pozwoliłem sobie umieścić zdjęcia grzybów i linki do opisów w atlasie portalu NaGrzyby.pl :)

Flaga pod miniaturką oznacza, że dany grzybek chroniony jest również w danym kraju.
Ministerialna lista grzybów podlegających ochronie
Borowikowate Borowik korzeniasty [V] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Borowik królewski [E] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Podgrzybek pasożytniczy [R] Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Poroblaszek żółtoczerwony [R] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Szyszkowiec łuskowaty [R] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Czarkowate Czareczka długotrzonkowa [R] Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Czarka, wszystkie gatunki Cz. szkarłatna ------- Cz. austriacka ------- Cz. jurajska-- Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------- Obrazek Obrazek------------------------ ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Flagowcowate Flagowiec olbrzymi Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Jamczatka białobrunatna [E] Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Żagwica listkowata [V] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Gąskowate Dwupierścieniak cesarski [E] Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Gąska olbrzymia [E] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Wilgotnica czapeczkowata [V] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Gwiazdoszowate Gwiazdosz, wszystkie gatunki Obrazek G. rudawy ------- G. frędzelkowany --- G. grzebieniasty ------- G. potrójny Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek G. angielski ------ G. brodawkowy ------ G. koronowaty -------- G. workowaty Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek G. czteropromienny -- G. kwiatuszkowy ---- G. karzełkowaty ------ G. prążkowaty Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek G. najmniejszy ---------- G. szorstki --------- G. wzniesiony ----------- G. bury----- Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek G. węgierski [E] Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Wieloporek gwiaździsty [E] Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Jodłownicowate Jodłownica górska [V] Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Kisielcowate Płomykowiec galaretowaty [R] Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Kolcownicowate Kolczakówka, wszystkie gatunki --- K. wonna ---------- K. kasztanowata ------- K. piekąca ------- K. pomarańczowa Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek --------------- Obrazek ------------------ Obrazek --------------- Obrazek Obrazek K. strefowana --------- K. dołkowana-------- K. żółtobrązowa Obrazek Obrazek Obrazek K. zielonożółta ---------K. niebieskawa Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Sarniak, wszystkie gatunki S. dachówkowaty -------- S. fiołkowy ---------- S. szorstki --------- S. sinostopy----- Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek -------------------Obrazek S. piekący Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Szaraczek łuseczkowaty [E] Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Kustrzebkowate Koronica ozdobna [V] (*) Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Lakownicowate Lakownica lśniąca [R] Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Maślakowate Borowiec dęty [R] Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Maślak trydencki [E] Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Maślak żółtawy [E] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Miękuszowate Miękusz szafranowy [E] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Ozorkowate Ozorek dębowy [R] Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pałeczkowate Berłóweczka, wszystkie gatunki (= Pałeczka) B. frędzelkowata -- Berłóweczka zimowa ------ B. łuskowata ------- B. czeska ----- Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek B. rudawa Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pniarkowate Amylek lapoński [E] Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Modrzewnik (Pniarek) lekarski [E] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pniarek różowy [E] Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Purchawkowate Purchawica olbrzymia Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Kurzawka bagienna [V] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Siatkolistowate Buławka obcięta [E] Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Buławka pałeczkowata [V] Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Buławka spłaszczona [V] Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Siatkolist maczugowaty [E] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Smardzowate Krążkówka żyłkowana [R] Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Smardzówka czeska [V] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Naparstniczka stożkowata [R] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Smardz jadalny [R] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Smardz półwolny Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Smardz stożkowaty [R] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Smardz wyniosły Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Soplówkowate Soplówka, wszystkie gatunki Soplówka gałęzista - Soplówka jeżowata - Soplówka jodłowa Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ------------------ Obrazek ------------------ Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Sromotnikowate Mądziak psi Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Sromotnik fiołkowy Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Szczecinkowcowate Włóknouszek ukośny [R] (ochrona częściowa) Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Szmaciakowate Siedzuń, wszystkie gatunki (d. Szmaciak) Siedzuń sosnowy [R]-- Siedzuń dębowy [V] -- Siedzuń jodłowy Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ------------------Obrazek ------------------ Obrazek Obrazek------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tęgoskórowate Promieniak wilgociomierz [E] Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Truflowate Trufla wgłębiona Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Żagwiowate Oranżowiec bladożółty [E] Obrazek Obrazek Obrazek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Żagiew okółkowa [V] Obrazek Obrazek Obrazek -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Legenda występowania grzyba:

Obrazek w lesie iglastym/związany z gatunkami iglastymi
Obrazek w lesie liściastym/związany z gatunkami liściastym
Obrazek w lesie mieszanym
Obrazek w widnych lasach/miejscach nasłonecznionychi
Obrazek na łące/wśród traw
Obrazek w miejscach wilgotnych
Obrazek w sadzie owocowym
Ostatnio zmieniony wtorek, 28 czerwca 2011, 11:12 przez Hudy, łącznie zmieniany 73 razy.


Awatar użytkownika

Ania
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18098
Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 22:48
Ulubione grzyby: przede wszystkim borowiczki, a potem pozostałe
Lokalizacja: Krosno
Pochwalił: 297 razy
Pochwalony: 1523 razy

Post autor: Ania » wtorek, 9 października 2007, 19:02

Hudy, pięknie to wykombinowałeś :D Brakuje mi tu jeszcze soplówki (wszystkie gatunki) i szyszkowca łuskowatego :)


...i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
_________________________
Ania :)
Awatar użytkownika

Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » wtorek, 9 października 2007, 19:10

Hudy - świetny pomysł, takie zestawianie i linkowanie kosztuje niemało pracy, ale efekt znakomity :)


Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » wtorek, 9 października 2007, 19:13

Ania
Hudy, pięknie to wykombinowałeś :D Brakuje mi tu jeszcze soplówki (wszystkie gatunki)

soplóweczka


Obrazek


Hudy superrrrrrrrrrrr
Ostatnio zmieniony środa, 16 stycznia 2008, 10:08 przez Termit, łącznie zmieniany 1 raz.


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Tomasz
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5337
Rejestracja: piątek, 21 września 2007, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 452 razy

Post autor: Tomasz » wtorek, 9 października 2007, 19:24

bardzo fajny pomysł, a ja teraz wiem, że nic z tego nigdy nie zerwałem bo praktycznie nic z tego nie widzialem w naturze, a jeśli widziałem to i tak nie należały do tych które zbieram.

...a Borowik Górski, czy należy do chronionych, chyba tak. Widziałem je kilkakrotnie w jednym tylko lesie.


Awatar użytkownika

Ania
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18098
Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 22:48
Ulubione grzyby: przede wszystkim borowiczki, a potem pozostałe
Lokalizacja: Krosno
Pochwalił: 297 razy
Pochwalony: 1523 razy

Post autor: Ania » wtorek, 9 października 2007, 19:57

Tomasz pisze:...a Borowik Górski, czy należy do chronionych, chyba tak. Widziałem je kilkakrotnie w jednym tylko lesie.
Boletus subappendiculatus jest rzadki, ale nie jest pod ochroną i nie ma go też na czerwonej liście.


...i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
_________________________
Ania :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » wtorek, 9 października 2007, 23:17

Dziękuje wszystkim za głosy poparcia :)
Ania, szyszkowiec nie jest jadalny, przynajmniej z tego co wiem, a soplówka mi umknęła...
Termit, dzięki za uzupełnienie :)


Awatar użytkownika

Ania
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18098
Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 22:48
Ulubione grzyby: przede wszystkim borowiczki, a potem pozostałe
Lokalizacja: Krosno
Pochwalił: 297 razy
Pochwalony: 1523 razy

Post autor: Ania » wtorek, 9 października 2007, 23:21

Ania, szyszkowiec nie jest jadalny
U Snowarskiego pisze, że młode owocniki są jadalne :) http://www.grzyby.pl/gatunki/Strobilomy ... laceus.htm


...i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
_________________________
Ania :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » wtorek, 9 października 2007, 23:27

O tym nie wiedziałem :) W takim razie uzupełniam: Szyszkowiec łuskowaty Obrazek


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » środa, 10 października 2007, 11:13

Ania pisze:Hudy, pięknie to wykombinowałeś :D
świetnie że na forum Hudy coś takiego zrobiłeś. Plauje w "zimowe" dni stworzyć na portalu tego rodzaju obrazgowe przedstawienie grzybów pod ochroną. Zrobię też galerie zdjęć poszczególnych gatunków. Wymaga to bardzo dużo pracy ale w/g mnie ułatwi rozpoznawanie i poruszanie się w świecie grzybów. Mogę hudy obok zdjęcia grzybów które zamieściłeś w chwilach wolnych dodawać linki do opisu tych gatunków - będzie to w/g mnie pożyteczne.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » środa, 10 października 2007, 11:17

zenit pisze:obok zdjęcia grzybów... dodawać linki do opisu tych gatunków - będzie to w/g mnie pożyteczne.
jak najbardziej :) wszystko co zwiększy znajomość grzybów chronionych u grzybiarzy - popieram :)


Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » środa, 10 października 2007, 15:11

zenit,
Zrobię też galerie zdjęć poszczególnych gatunków.
no trochę już jest zrobione jak sezon padnie to będziemy wklepywać swoje fotki i wspominać, co do przepisów kulinarnych to mam całkiem nowego pomysła :wink:


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Baśka
Administrator
Administrator
Posty: 8736
Rejestracja: piątek, 10 czerwca 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 157 razy

Post autor: Baśka » środa, 10 października 2007, 21:29

Przydałoby się zlinkować listę grzybów chronionych na głównej stronie z ładnymi "atlasowymi" zdjęciami, albo z galeriami gatunków. Chyba już wiem jak się linkuje, tylko jeszcze nie wiem gdzie to jest w administracji i nie mam uprawnień :)


Baśka
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » środa, 10 października 2007, 21:51

Baśka pisze:tylko jeszcze nie wiem gdzie to jest w administracji i nie mam uprawnień :)
spokojnie wiesz jak to można zrobić :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

krzysio
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5186
Rejestracja: czwartek, 5 lipca 2007, 22:10
Ulubione grzyby: borowiki,rydze,kanie
Lokalizacja: Krosno
Pochwalony: 289 razy

Post autor: krzysio » środa, 10 października 2007, 22:37

Hudy, piękna sprawa. Zaglądający tu goście i nie tylko mają jak na dłoni wszystko czego nie powinni zrywać a tym bardziej kopać, bo tego nie mogę zrozumieć. :spoko:


Ewa i Krzysztof
___________________________________________
.....żyjemy w czasach gdy kurewstwo wzbudza zachwyt, a cnota śmieszność....
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat