POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: Porost » niedziela, 11 sierpnia 2019, 15:57

Spacer po Lasach Miradzkich

Zmobilizowany telefonem od jednego z kolegów leśniczych pracujących na tym terenie wyruszyłem na samotny, długi spacer po lesie. Tym razem celem przewodnim nie były porosty lecz rośliny. Tak, właśnie, informacja dotyczyła bowiem występowania na terenie leśnictwa Młyny rzadkiej lilii złotogłów (Lilium martagon). Jest to tak piękny kwiat, że nawet Zenit powinien mi wybaczyć jego widok w dziale porostowym. :beer: Ostatecznie nie samymi porostami się żyje :)
Jeśli jednak zabrnąłem aż tak daleko oczy same kierowały się ku drzewom i porostom na nich rosnącym. Na początek coraz częściej spotykana odnożyca mączysta - (Ramalina farinacea)
Potem na drzewach o gładkiej korze ukazywały się rozsypki srebrzyste - (Phlyctis argena)
Najczęściej można je spotkać w pobliżu zbiorników wodnych i leśnych bagien. Jak się wkrótce okazało nie byłem tam sam :)
Wróćmy jednak do tematu porostowego. Kolejny raz namierzyłem rzadkie misecznice: misecznica kumarka - (Lecanora compallens) i misecznica bledsza - (Lecanora expallens). Mam nadzieję, że tą drugą właściwie oznaczyłem.
Na odziomkowej części kilku sosen i świerków występował też chrobotek palczasty - (Cladonia digitata) łatwy do rozpoznania dzięki dużym łuskom plechy pierwotnej i czerwonym owocnikom.
Całość dopełniła plecha przylepnika okopconego - (Melanelixia fuliginosa) znaleziona na skraju lasu.
Powiedzcie teraz czy można szukać lilii nie widząc otaczającej jej przyrody ?


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: gonzo » poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 20:36

Porost pisze:QR_BBPOST Tak, właśnie, informacja dotyczyła bowiem występowania na terenie leśnictwa Młyny rzadkiej lilii złotogłów (Lilium martagon)
Trochę się zdziwiłem, że jeszcze kwitnie ;) , ale widzę że wycieczka z 12 lipca :)
Porost pisze:QR_BBPOST Najczęściej można je spotkać w pobliżu zbiorników wodnych i leśnych bagien.
Ktoś go rozjechał?


A poniższe z okolic Radomska .




. I nowe stanowiska meli z owocnikami ( to chyba przylepnik okopcony ) .


Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: Porost » piątek, 16 sierpnia 2019, 12:13

gonzo,
Polubiłeś ostatnio te malutkie "pipki" na korze. Sama radość fotografowania, a jeszcze większa oznaczania :)
gonzo pisze:QR_BBPOST to chyba przylepnik okopcony
Wygląda na to, że masz rację. Naoglądałem się tego ostatnio, ale na skałach gdzie też rośnie.


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: gonzo » poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 20:56

Porost, dziękuję :)

.
. Trochę chrobotków z boru sosnowego, spod linii SN .






VasT
Hubiak
Hubiak
Posty: 296
Rejestracja: piątek, 7 października 2016, 15:05
Imię: Paweł
Ulubione grzyby: Rydze, kanie, borowiki ..
Lokalizacja: Zawiercie/Kraków
Pochwalił: 103 razy
Pochwalony: 228 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: VasT » piątek, 23 sierpnia 2019, 01:30

:witam: Przyłącze się do tematu kilkoma porostami z Babiogórskiego Parku ;)

Pierwszy zestaw to chrobotki z leżącej kłody świerka na wysokości ok 1200m n.p.m., 30.07.2019r.
Czerwony to chrobotek cienki Cladonia macilenta ??
A teraz trochę porostów naskalnych z takiego oto "kamienia" Tym razem trochę wyżej się wspiąłem :lol: Pod szczytem Gówniak, wschodnia grań Babiej Góry na wysokości ok. 1600 m n.p.m., 10,08.2019r.
Na pierwszym zdjęciu wzorzec geograficzny Rhizocarpon geographicum ? Na dwóch ostatnich też coś z rodzaju Rhizocarpon ?? A czy o reszcie da się coś więcej powiedzieć ? :zhm:


Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: Porost » piątek, 23 sierpnia 2019, 08:35

gonzo,
Piękny zestaw :brawo: Oko szczególnie cieszy widok chrobotek koralkowy - (Cladonia coccifera), chociaż chrobotek zwyrodniały - (Cladonia phyllophora) też jest pełen uroku. Dawno nie byłem w borze sosnowym i czekam tylko na zmianę pogody by to nadrobić.

VasT,
Ciekawy zestaw, a że ostatnio codziennie siedzę przy naskalnych łatwiej będzie oznaczyć. Zacznijmy jednak od początku. Chrobotki z czerwonymi owocnikami to przedstawiciele sekcji Cocciferae i na moje oko gatunku chrobotek wcinany - (Cladonia polydactyla). Na podłożu skalnym masz kilka powtarzających się gatunków, a wśród nich (numeruję w zakresie trzeciej sekcji zdjęć, po kamieniu):
- kruszownica zwyczajna - (Umbilicaria cylindrica) - patrz centrum drugiego zdjęcia i porównaj z pozostałymi :)
- misecznica zwyczajna - (Lecanora polytropa) - to te żółtawe kuleczki po lewej stronie pierwszego zdjęcia i np. w centrum trzeciego
- gruboszek bury - (Protoparmelia badia) - najlepiej widoczny na piątym zdjęciu
- wzorzec geograficzny - (Rhizocarpon geographicum) - w centrum pierwszej fotki, ten żółto-czarny. Tu uwaga, niekiedy wzorzec misecznicowaty - (Rhizocarpon lecanorinum) potrafi być do niego łudząco podobny, zazwyczaj ma jednak owocniki ułożone na wypukłych areolkach.
- zastanawiam się nad brunatką graniastą - (Buellia aethalea) na szóstym i ewentualnie siódmym zdjęciu. Tu jednak występuje kilka łudząco podobnych gatunków i traktuj to jako strzał.
Zazdroszczę miejsca łowów, na które od dawna się wybieram. Zawsze jednak rodzina wybiera inny kierunek wyjazdu na urlop. Może kiedyś ?


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie

VasT
Hubiak
Hubiak
Posty: 296
Rejestracja: piątek, 7 października 2016, 15:05
Imię: Paweł
Ulubione grzyby: Rydze, kanie, borowiki ..
Lokalizacja: Zawiercie/Kraków
Pochwalił: 103 razy
Pochwalony: 228 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: VasT » piątek, 23 sierpnia 2019, 12:03

Porost, bardzo dziękuje za szczegółową analizę zdjęć i oznaczenia :brawo: A miejsce łowów rzeczywiście uroklwie.. Tyle że czasu na zdjęcia wszelakich organizmów było mało, bo przez 1,5 miesiąca po prostu tam pracowałem :) Ale czasami zdarzyła się chwila dłuższa, bądź krótsza kiedy można było przysiąść przy kamieniu i uwiecznić co nieco na fotografiach :ok:

Co do samych naskalnych porostów to zawsze w centrum starałem się pokazać ( na moje "laikowe" oko ) jeden gatunek, albo jak najbardziej go zawęzić tak, żeby było można w jakiś sposób oznaczyć/odnieść się do gatunku.


Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: Porost » czwartek, 29 sierpnia 2019, 12:39

Znalazłem dziś chwilkę na uzupełnienie atlasu. Można teraz podziwiać nowe zdjęcia:
Zygmunta
Flavopunctelia flaventior - zeżyca seledynowa
https://nagrzyby.pl/atlas/5208

Cladonia squamosa - chrobotek łuskowaty
https://nagrzyby.pl/atlas/5634

Varicellaria lactea - ospowiec mleczny
https://nagrzyby.pl/atlas/5390

Trapelia placodioides - czarenka łuskowata
https://nagrzyby.pl/atlas/5762
NOWY W ATLASIE

Autora podpisującego się jako Leszek/S

Dibaeis baeomyces - grzybczyk różowy
https://nagrzyby.pl/atlas/2916

gonzo

Hypogymnia physodes - pustułka pęcherzykowata z owocnikami
https://nagrzyby.pl/atlas/5374

Cladonia coccifera - chrobotek koralkowy
https://nagrzyby.pl/atlas/5173

Kolegi VasT - a

Cladonia polydactyla - chrobotek wcinany
https://nagrzyby.pl/atlas/5763
Również NOWY W ATLASIE

Gratuluję autorom zdjęć. Wkrótce nowości uzupełnię o opisy.


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: Porost » czwartek, 29 sierpnia 2019, 16:52

Opisy już dodałem. Teraz wracam do moich naskalnych ...


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: gonzo » czwartek, 29 sierpnia 2019, 17:18

Porost pisze:QR_BBPOST Teraz wracam do moich naskalnych ...
Powodzenia :) :ok:


Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: Porost » niedziela, 1 września 2019, 12:12

gonzo pisze:QR_BBPOST Powodzenia
Dziękuję, chyba będą potrzebne takie życzenia. Spędziłem w lipcu 10 dni w takim raju:
Powstaje seria relacji z poszczególnych miejsc. Wymaga ona jednak cierpliwości i ciężkiej pracy zarówno mojej jak i konsultantów. Przywiozłem z tego terenu około 2700 zdjęć, przeszedłem po górach grubo ponad 100 km, ale było warto ! Wkrótce pierwszy odcinek, zapraszam.


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: Porost » wtorek, 3 września 2019, 15:03

Porosty Karkonoczy (The lichens of the Karkonosze Mts)

Część 1. Porosty na skałach Trzy Świnki.
Skały Trzy Świnki znajdują się na południowych stokach Szrenicy. Ich wysokość dochodzi do 8 m, a zbudowane są z granitu porfirowatego. Porosty na nich rosnące były przedmiotem badań prowadzonych między innymi przez dr Marię Kossowską do 2009 roku. Efekty tych prac oraz notowań historycznych można znaleźć w publikacji "Materiały do rozmieszczenia porostów naskalnych w Karkonoszach.II. Skałki rejonu Szrenicy" dostępnej w sieci. Na jej podstawie wykonałem listę 27 stwierdzonych gatunków:

1. Acarospora fuscata - wielosporek brunatny. Odnaleziony bez trudu. Charakterystyczna brązowa plecha widoczna była w kilku miejscach.
2. Arctoparmelia incurva - tapetka pokrzywiona. Niestety nie udało mi się jej odnaleźć.
3. Brodoa intestiniformis - ustupka halna. Dokładniej to, co po niej pozostało, czyli fragment odcinków plechy. Cała reszta została pochłonięta przez jakiegoś liszajca (Lepraria sp.).
4. Fuscidea kochiana - ciemnik Kocha. Bardzo pospolity gatunek na tych skałach i w ogóle w Karkonoszach.
5. Gyrographa gyrocarpa - alfinek skręcony. Gatunek lubiący szczeliny skalne i inne zakamarki. Cząsto bywa pomijany, ale dzięki charakterystycznemu kolorowi można go wypatrzeć.
6. Lecanora intricata - misecznica skupiona. Pospolity w tym terenie gatunek, ale bardzo zmienny.
7. Lecanora polytropa - misecznica zwyczajna. Również pospolity, czasami ma inną kolorystykę owocników, ale łatwy do oznaczenia.
8. Lecidea lactea - krążniczka mleczna. Typowo górski gatunek, którego oznaczenie wymaga troszkę wprawy i opatrzenia.
9. Lecidea plana - krążniczka płaska. Gatunek pospolity również na niżu. W Karkonoszach wygląda zupełnie inaczej.
10. Melanelia hepatizon - przylepka czarniawa. Uciekła przed moim obiektywem :)
11. Micarea lignaria - krużynka humusowa. Ten charakterystyczny porost łatwiej znaleźć po deszczu. Na sucho nie udało mi się.
12. Miriquidica nigroleprosa - dziwlik czarniawy. W całej okazałości. Charakterystyczne kolory i kształt plechy pozwalają na łatwe odróżnienie od innych gatunków.
13. Ophioparma ventosa - szkarłatek właściwy. Wydawało mi się, że go odnalazłem, ale nie przeszedł weryfikacji u fachowca. Muszę szukać dalej. W Karkonoszach nie wytwarza owocników.
14. Parmelia omphalodes - tarczownica ścienna. Pospolity w okolicy porost, a tu jakoś mnie unikał. Zobaczycie go w innej relacji.
15. Polysporina simplex - nie jest już oznaczany jako grzyb zlichenizowany
16. Porpidia tuberculosa - kamusznik siny. Podobnie jak w przypadku Parmelia omphalodes.
17. Protoparmelia badia - gruboszek bury. Wiele razy go widywałem w Tatrach i zawsze fascynuje kolorem, grubością plechy i miejscem występowania.
18. Pseudephebe pubescens - cienik kędzierzawy. Tą "czuprynkę" spotkałem po raz pierwszy. Rośnie na skałach i ma od około 1 cm średnicy.
19. Rhizocarpon alpicola - wzorzec alpejski. Gatunek charakterystyczny dla gór. W tym rejonie pospolity.
20. Rhizocarpon geographicum - wzorzec geograficzny. Możecie go zobaczyć na innych zdjęciach, ale zawsze po bokach. Nie poświęciłem mu oddzielnej fotki.
21. Rhizocarpon lecanorinum - wzorzec misecznicowaty. Często spotykany w Karkonoszach. Na tych skałach jakoś nie wpadł mi w oko.
22. Rhizocarpon polycarpum - wzorzec wieloowocnikowy. Od razu zaznaczam - to może być on, ale nie musi. Oznaczenie wymaga mikroskopu, a tego nie używa się w KPN :)
23. Schaereria fuscocinerea - szereria brunatnoszara. Kolejna charakterystyczna i zmienna w czasie plecha. Zgodnie z nazwą początkowo brunatna, potem niemal czarna.
24. Trapeliopsis granulosa - szarek gruzełkowaty. Spotykany zazwyczaj na ziemi. Tu rośnie na skale, ale wygląda identycznie jak na nizinach.
25. Umbilicaria cylindrica - kruszownica zwyczajna. Ta dostojna plecha z czuprynką na krawędzi trudna jest do pomylenia. Szkoda, że znalazłem zejściowego osobnika...
26. Umbilicaria deusta - kruszownica strojna. To kolejny przedstawiciel rodzaju, trudny do pomylenia i po prostu śliczny.
27. Umbilicaria polyphylla - kruszownica wielolistkowa. Znam ją z rezerwatu w Odrach, Tatr i innych terenów. Zawsze urzeka swym pięknem.
W innej publikacji znalazłem informację, że Polysporina simplex nie jest już uznawany za grzyba zlichenizowanego. W efekcie do odnalezienia pozostało mi 26 gatunków plus ewentualnie inne, które pojawiły się tam w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na wykonanie zadania miałem za pierwszym razem 5, a za drugim 20 minut, gdyż na tyle starczyło cierpliwości moim bliskim :). Znalazłem 19 ... Z drugiej jednak strony patrząc udało mi się odnaleźć trzy gatunki nie podawane w wyżej wymienionej publikacji.

1. Lecidea lithophila - krążniczka skalna
2. Tephromela atra - brunetka nadobna lub Lecanora gangaleoides - misecznica szrenicka. Oznaczenie tych podobnych do siebie gatunków wymaga dokładniejszych badań.
3. cf Sporastatia polyspora - bruzdniczka wielozarodnikowa


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: gonzo » wtorek, 3 września 2019, 20:43

Porost pisze:QR_BBPOST Znalazłem 19 ... Z drugiej jednak strony patrząc udało mi się odnaleźć trzy gatunki nie podawane w wyżej wymienionej publikacji.
Zatem jest powód by zajrzeć tam jeszcze raz :)

U mnie pospoliciaki .


Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: Porost » środa, 4 września 2019, 16:54

gonzo,
Hej, niby trzy gatunki, a jakie fajne. Nigdy w życiu nie widziałem tak wielkiej plechy literaka właściwego - (Graphis scripta). W moich zbiorach ma też zawsze białą plechę. :brawo: Drugi rządek za mało widoczny by coś więcej powiedzieć. W ostatnim natomiast masz Cladonia arbuscula ssp. mitis - chrobotka łagodnego jeśli mnie oko nie myli. Jakże miło jest popatrzeć na coś innego niż naskalne :lol: Wkrótce kolejna relacja z mojej strony.


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Post autor: gonzo » środa, 4 września 2019, 18:26

Porost, dziękuję :)
Porost pisze:QR_BBPOST W moich zbiorach ma też zawsze białą plechę.
Te akurat są nieco namoknięte. Do tego ciemny las, więc mało światła co też może wpływ na kolor plechy.
Porost pisze:QR_BBPOST Drugi rządek za mało widoczny by coś więcej powiedzieć.
No cóż, zdjęcie zrobione z ziemi, ze statywu, brak możliwości zrobienia bliższego ujęcia z ręki, bynajmniej na tą porę roku ( patrz drugie zdanie wyżej ) :) Możliwe że to coś z Arthonia. Jak będę pamiętał i będę inną porą, w tamtym miejscu, to postaram się zrobić lepsze zdjęcia.
Porost pisze:QR_BBPOST W ostatnim natomiast masz Cladonia arbuscula ssp. mitis - chrobotka łagodnego jeśli mnie oko nie myli.
Pierwsze zdjęcie to łan chrobotków o dwóch kolorystykach, czego akurat nie widać :) Drugie to krzaczek tego ciemniejszego ( bodajże ), a trzecie to gałązki z tegoż krzaczka. Na czwartym natomiast jest gałązka tego jaśniejszego. Z braku czasu i z "rozleniwienia" powodowanego upałami nie rozkminiałem tego. :)


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat