[Sonda] Zaawansowana wyszukiwarka

Czy uważasz, że zaawansowana wyszukiwarka to dobry pomysł?

Tak
20
91%
Nie
2
9%
 
Liczba głosów: 22
Awatar użytkownika

Autor tematu
Dare
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1016
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2011, 20:57
Imię: Adrian
Lokalizacja: Polska
Pochwalił: 405 razy
Pochwalony: 157 razy
Kontakt:

[Sonda] Zaawansowana wyszukiwarka

Post autor: Dare » sobota, 22 grudnia 2012, 02:28

1. Wstęp
2. Opis narzędzia
3. Funkcjonalności
4. Koszt
5. Co będzie potrzebne? W jaki sposób mogę pomóc?
6. Podsumowanie
[1. Wstęp] Koledzy i koleżanki ostatnio naszła mnie myśl pewnego dodatkowego usprawnienia portalu. Na wstępie jednak dodam, że nie krytykuje ani nie oczerniam tego jak to teraz działa i wygląda, bo nie po to tutaj jestem...
[2. Opis narzędzia] Proponuję napisanie (języki: html + css + javascript / jQuery + php + mysql) zaawansowanej wyszukiwarki grzybów. Myślę o osobnej stronie, coś na zasadzie obecnego na portalu atlasu obrazkowego, przy czym będzie to baza grzybków z zaawansowaną wyszukiwarka.
[3. Funkcjonalności] Czyli jak to będzie wyglądać i co to da.
Użytkownik zobaczy:
1) wyszukiwarkę z wyśrodkowanym polem tekstowym do którego może, ale nie musi wpisać nazwę (lub część) grzyba. Dodatkowo użytkownik będzie mógł ograniczyć/odfiltrować wyników wybierając wszystkie możliwe opcje do wyszukania m.in. kalendarz z wyborem dat np. Występowanie od... do...; grupa opcji wielokrotnego wyboru np. Występowanie w: Lasy liściaste, Lasy iglaste, Grzyby podziemne, ... Chciałbym ten zbiór filtrów doprecyzować maksymalnie, gdyż on będzie wykładnikiem stopnia dokładności wyszukiwania
2) Link do formularza umożliwiającego dodanie grzybka do bazy. Tak na prawdę to dodanie do kolejki do akceptacji (o ile wcześniej już w bazie/kolejce go nie ma, o czym użytkownik będzie poinformowany w trakcie podawania nazw (PL i łac.) Formularz będzie zawierał pytania, podobnie jak w atlasie obrazkowym, jednoczenie będą to wartości filtrów w wyszukiwarce czyli "Występowanie od... do...", "Gdzie można znaleźć tego grzyba"
3) Administrator dostanie prywatnie link do panelu, w którym będzie mógł przeglądać oraz akceptować wysłane formularze od użytkowników
[4. Koszt] Nie chcę pieniążków za to narzędzie, bardziej cieszyć będzie mnie to, że znajdą się ludzie, którzy będą chętni pomagać przy tworzeniu tego narzędzia oraz samej bazy grzybków. :) Jestem pewien, że nie jednemu przyda się sprawdzić jakie grzyby może spotkać np. w południowej Polsce, w ostatni weekend sierpnia idąc do lasu mieszanego ;)
[5. Co będzie potrzebne? W jaki sposób mogę pomóc?] Mile widziane osoby, które mają doświadczenie w tworzeniu stron/aplikacji www oraz mające chęc oraz czas na współpracę.
Sam projekt schematu bazy danych, rodzajów filtrów chciałbym skonsultować z Zenitem, ale na pewno przyda się grafik, gdyż ja się grafiki nie podejmuję ;). W razie problemów/niejasności jestem pod telefonem, ew., skype/gg/pm. Ostatnie, aczkolwiek najważniejsze, gdyż najbardziej czasochłonne będzie wypełnianie bazy, wrzucanie zdjęć, etc..., potrzebna będzie pomoc każdego chętnego, gdyż grzybka do kolejki do zaakceptowania będzie mógł dodać każdy (pod warunkiem, że grzyb nie istnieje już w bazie/kolejce). Jeśli ktoś jest zainteresowany pomocą, proszę o odpowiedź w tym temacie.
[6. Podsumowanie] Nie ukrywam tutaj, że mój dobry przyjaciel mlody, który kodować też potrafi, chętnie wspomoże.
Opisana wyżej baza/wyszukiwarka grzybów nie będzie przechowywać/korzystać z żadnych informacji n.t użytkownika.

Zapytacie pewnie - ale po co, skoro baza grzybów już jest?
Owszem, i będzie, bo to narzędzie miało by być dodatkowym narzędziem. Tylko, że aktualnie nie można filtrować / wyszukiwać po cechach, a to jest moim zdaniem strasznie przydatne. Można próbować modernizować obecną bazę (jak już zaproponował mlody, ale to wymagałoby dostępu do kopii zapasowej aktualnej bazy danych i pomocy przy uzupełnianiu nowego schematu wedle starego.

Jeśli cokolwiek jest niejasne - piszcie, postaram się odpowiedzieć w miarę szybko. I przepraszam za techniczny język, ale dla mnie w pracy programisty to codzienność :D


Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy
Urodziny

Post autor: Nadir » sobota, 22 grudnia 2012, 03:27

Pomysł jest dobry i generalnie jestem za :)
Ale.... :lol:
Dare pisze:Można próbować modernizować obecną bazę
...i tu mogą być "schody" ;)

Bynajmniej - na pewno sprawa jest godna przedyskutowania :) :ok:


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » sobota, 22 grudnia 2012, 08:20

Dare, pomysł :ok: pracy zapewne dużo :tak: :tak: ale ze mnie lejek i pomimo chęci nie pomogę :oops: POWODZENIA we wdrażaniu :)


Awatar użytkownika

Autor tematu
Dare
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1016
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2011, 20:57
Imię: Adrian
Lokalizacja: Polska
Pochwalił: 405 razy
Pochwalony: 157 razy
Kontakt:

Post autor: Dare » sobota, 22 grudnia 2012, 19:43

Jako wzór koncepcyjny podam to: Zaawansowana wyszukiwarka motyli na którą przypadkowo wpadła dzisiaj moja narzeczona. O coś takiego dla grzybów mi chodzi. Z małymi dodatkami typu:
* W wynikach wyszukiwania pojawi się miniaturka grzyba (jeśli dostępna).
* Użytkownik w wynikach będzie widział, czy to jest grzyb zaakceptowany, czy oczekujący na akceptację. Jeśli oczekujący, to może go edytować, zmiany zostaną zapisane i administratorowi pokaże się najnowsza wersja "profilu" grzyba, który decyduje czy zaakceptować, bądź edytować przed akceptacją.
Grzybozbieracz pisze:...i tu mogą być "schody"
Niekoniecznie. Problemem będzie jedynie czas, który trzeba będzie poświęcić na operacje typu kopiuj-wklej do grzybów, które będą na liście. Jeśli będziemy mieli dostęp do aktualnej bazy myślę, że przynajmniej nazwy uda się nam skopiować do bazy wyszukiwarkowej. ;)
PAWEŁ54 pisze:ale ze mnie lejek i pomimo chęci nie pomogę

Wiedza techniczna tutaj nie jest potrzebna. Jako użytkownik możesz pomagać uzupełniać bazę o grzyby, których brakuje wypełniając prosty formularz, który będzie weryfikowany i akceptowany przez "admina"


Nie dawaj glodnemu ryby, daj mu wedke i naucz go lowic...
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 22 grudnia 2012, 20:11

Dare, Pomysł dobry ale trzeba to przedyskutować - sprawa nie jest prosta. Najlepiej na priv


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy
Urodziny

Post autor: Nadir » sobota, 22 grudnia 2012, 23:30

Dare pisze:Niekoniecznie. Problemem będzie jedynie czas, który trzeba będzie poświęcić na operacje typu kopiuj-wklej do grzybów, które będą na liście. Jeśli będziemy mieli dostęp do aktualnej bazy myślę, że przynajmniej nazwy uda się nam skopiować do bazy wyszukiwarkowej. ;)
Ano, właśnie miałem na myśli nieco inne "schody". Pewnie "przeciwności losu" związane z bazą wyjaśni Ci Zenit na pw (albo już wyjaśnił ) :)
Ale u nas nie ma takich schodów co by nie dało się ich pokonać :)
Odnośnie nakładu pracy - chęci i kilka lub kilkanaście par rąk do pracy to tutaj zawsze się znajdzie :)
Dare pisze:Wiedza techniczna tutaj nie jest potrzebna. Jako użytkownik możesz pomagać uzupełniać bazę o grzyby, których brakuje wypełniając prosty formularz, który będzie weryfikowany i akceptowany przez "admina"
:tak: :ok: ...jeśli chodzi o uzupełnianie, to tylko trochę czasu i trochę chęci trzeba :)
...no i jeszcze może odrobinkę konsekwencji :)


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 22 grudnia 2012, 23:33

Grzybozbieracz pisze::tak: :ok: ...tylko trochę czasu i trochę chęci trzeba :)
święta prawa - bo często kończy się na chęciach :) i tak zwanym słomianym zapale :)
Jutro jestem umówiony na rozmowę. Do Ciebie Grzybozbieracz też zadzwonię jak można.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy
Urodziny

Post autor: Nadir » sobota, 22 grudnia 2012, 23:34

Zenit pisze:Do Ciebie Grzybozbieracz też zadzwonię jak można.
To poczekaj chwilę, bo nie wiem gdzie porzuciłem telefon :oops: :lol:


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 22 grudnia 2012, 23:36

Grzybozbieracz pisze:To poczekaj chwilę, bo nie wiem gdzie porzuciłem telefon :oops: :lol:
może jutro wieczorem ?


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy
Urodziny

Post autor: Nadir » sobota, 22 grudnia 2012, 23:42

Zenit pisze:może jutro wieczorem ?
Jakby co - telefon już odnalazłem ROTFL Ale OK, jak chcesz to jutro :)



Piotrd
Hubiak
Hubiak
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 10:35
Imię: Piotr
Lokalizacja: łódzkie
Pochwalił: 10 razy
Pochwalony: 107 razy
Kontakt:

Post autor: Piotrd » niedziela, 23 grudnia 2012, 10:50

Gdyby trzeba było coś pomóc z bazami danych, ich przenoszeniem itp. to razie czego dajcie znać.


Awatar użytkownika

Autor tematu
Dare
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1016
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2011, 20:57
Imię: Adrian
Lokalizacja: Polska
Pochwalił: 405 razy
Pochwalony: 157 razy
Kontakt:

Post autor: Dare » poniedziałek, 24 grudnia 2012, 14:21

Przenosić baz nie będziemy, ale dzięki za chęci. Póki co narazie potrzebujemy pełną listę grzybów wraz z nazwami łacińskimi, ale to już Zenit się tym zajmie.

Baza jest w fazie projektowania i małe podstawy jej już mamy. Niedługo zajmę się wstępnym podstawowym projektem wyglądu formularzy oraz wyszukiwarki.


Nie dawaj glodnemu ryby, daj mu wedke i naucz go lowic...
Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » poniedziałek, 24 grudnia 2012, 14:51

Dare, :ok: :beer: :brawo:


Awatar użytkownika

Autor tematu
Dare
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1016
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2011, 20:57
Imię: Adrian
Lokalizacja: Polska
Pochwalił: 405 razy
Pochwalony: 157 razy
Kontakt:

Post autor: Dare » środa, 2 stycznia 2013, 16:21

mlody kończy tworzyć schemat bazy, a ja juz mam coraz więcej napisanego kodu dla wyszukiwareczki, chodzi szybciej niż na początku, więc jest czad :D wyglądem na razie jeszcze nie szaleje, ale grunt, że wszystko do przodu! :x :lol:

:beer:


Nie dawaj glodnemu ryby, daj mu wedke i naucz go lowic...
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » środa, 2 stycznia 2013, 16:25

Dare pisze:hodzi szybciej niż na początku, więc jest czad :D wyglądem na razie jeszcze nie szaleje, ale grunt, że wszystko do przodu! :x :lol:

:beer:
:ok: :ok:


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat