Strona 1 z 1

Gołąbek fiołkowonogi - Russula violeipes

: poniedziałek, 22 maja 2017, 20:30
autor: gonzo
Gołąbek fiołkowonogi - Russula violeipes Quél., (1898) foto: Wiesław Kamiński
link do atlasu na portalu >>> https://nagrzyby.pl/atlas/591


Kapelusz- bardzo zmiennej barwy, cytrynowożółty, zielonożółty, oliwkowożółty, z domieszkami fioletu, karminowego, fiołkowego; rzadziej kremowy; wypukły, z wiekiem szeroko rozpostarty do wklęsłego; 3-10 cm średnicy, brzeg ostry, równy, nieprążkowany; skórka przyrośnięta, młoda w dotyku woskowa, delikatnie zamszowata, nieco błyszcząca.

Blaszki - białe, z wiekiem kremowe, z żółtawym odcieniem (zielonkawożółte), tłuste w wyglądzie i dotyku, ze zmarszczkami; równodługie i rozwidlone przy trzonie, dość gęste, ostro zakończone na obu końcach.

Trzon - biały, zwykle nabiegły jasnocytrynowo, purpurowofioletowo, brudnokarminowo; powierzchnia oszroniona; 3-8 cm zwykle pośrodku zgrubiały i z zaostrzoną postawą, wnętrze pełne, u starych egzemplarzy gąbczaste i komorowate.

Miąższ - biały, zwarty, zapach słaby lub wyraźny - brzoskwiniowy, śledziowy, w smaku łagodny.

Wysyp zarodników - jasnokremowy, białokremowy.

Występowanie - rzadki, częściej występuje na zachodzie Europy. Owocniki wyrastają w lasach liściastych i iglastych, od lipca do października.

Zastosowanie - jadalny.

Możliwość popełnienia pomyłki - podobne, pokrewne gatunki to: gołąbek pięknobarwny (Russula amoenicolor) - mający szereg form: purpurową do brązowofioletowej, formy zielonoliwkowe i pośrednie, gołąbek powabny (Russula amoena) jest karminowy, czerwonofioletowy, amarantowy bez zielonych akcentów.

Gołąbek fiołkowonogi - Russula violeipes

: poniedziałek, 22 maja 2017, 20:32
autor: gonzo
26.07.2016 Bobry
Oznaczyła Ala Mikołajczyk z bio-forum

Gołąbek fiołkowonogi - Russula violeipes

: piątek, 2 października 2020, 18:34
autor: gonzo
9.09.2020 Bobry