link do atlasu na portalu>>> KLIKNIJ
Owocnik- Owocniki zamknięte kulistawe, czasem nieco spłaszczone, do 2,8 cm średnicy, beżowe (na świeżo bez czerwonawego odcienia), szarobrązowe do ciemnnobrązowych.
osłona zewnętrzna-egzoperydium- Egzoperydium pęka do połowy swej długości na 5-8-12 ostrych, trójkątnych płatów, które stopniowo rozchylają się i odginają w dół, a niekiedy pozostają w położeniu kielichowatym; rozłożone osiągają średnicę 1-4(-8) cm. Warstwa mięsista początkowobiałoochrowa, potem beżowa, barwy jasnoorzechowej. Zewnętrzna warstewka grzybni przerastającej liczne cząsteczki podłoża nie odpada nawet kawałkami. Egzoperydium nie jest higroskopijne, a po wyschnięciu pergaminowate.
osłona wewnętrzna-endoperydium- Endoperydium o tej samej barwie lub nieco bardziej szare jest kulistawe czasem nieco wydłużone, 0,4-1,5-2,5 cm średnicy, siedzące, bez apofizy. Perystom płaski lub nieznacznie wzniesiony, frędzlowaty, bez talerzyka i bez ograniczającego wałeczka. Kolumella rzadko sięgająca do samego szczytu endoperydium.
Gleba- Gleba ciemna, orzechowo-szaro-brązowa.
Zarodniki- Zarodniki kulistawe, nieznacznie brodawkowate.
Występowanie- Grzyb często znajdowany w lasach różnego rodzaju, liściastych, iglastych i mieszanych, gdzie pojawia się pojedynczo lub gromadnie. Jest często znajdowany w całej Europie oraz na innych kontynentach. W Polsce należy do najbardziej rozpowszechnionych w całym kraju, jakkolwiek niezbyt częsty.
Zastosowanie- niejadalny
Status na Czerwonej Liście: R - rzadki.
W Polsce pod ochrona gatunkową

Uwagi- Przypomina G. rufescens, jest jednak mniejszy, bez śladu szyjki na sucho, ma mniejsze zarodniki, a warstwę mięsistą bez zabarwienia czerwonawego.
Literatura- Rudnicka-Jezierska W., 1991 - Flora Polska. Grzyby (Mycota). Tom XXIII