link do atlasu na portalu>>> KLIKNIJ
Owocnik - zaliczana jest do rodzaju smardzówek. Smardzówki można odróżnić od smardzów (Morchella) sposobem umocowania kapelusza na trzonie. Smardze mają trzon połączony z kapeluszem na samym dole, smardzówki tylko pod wierzchołkiem kapelusza. Naparstniczka stożkowata posiada kapelusz prawie gładki, podczas gdy np. smardzówka czeska (Ptychoverpa bohemica) ma podłużne, faliste żeberkowanie. Trzon u wyrośniętej naparstniczki jest o wiele dłuższy niż kapelusz, który ma wysokość od 2 do 4 cm.
Trzon - u wyrośniętej naparstniczki jest o wiele dłuższy niż kapelusz, od 3 do 10 cm przy szerokości od 0,5 do 1,5 cm. Wnętrze trzonu jest puste.
Miąższ - miąższ jest bardzo cienki.
Wysyp zarodników - szeroko elipsoidalne, gładkie, hialinowe. Wyraźnie mniejsze niż u smardzówki, w każdym woreczku znajduje się osiem zarodników (u smardzówki dwa, czasem cztery). Zarodniki osiągają dojrzałość dopiero w okresie rozpoczynającego się rozkładu owocnika.
Występowanie - rośnie, podobnie jak smardzówka czeska, w lasach liściastych, pod osikami, jarzębinami, olchami, krzakami tarniny, w zaroślach nadrzecznych, w środkowym paśmie półkuli północnej, jest rzadka w rejonach bardzo chłodnych. Pojawia się wcześnie.
Zastosowanie - jadalna.
Status na Czerwonej Liście: R - rzadki
W Polsce podlega ochronie gatunkowej!!!