Uprawy trufli w Polsce

Pytania i odpowiedzi

Gollum
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 41
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 02:18
Lokalizacja: Lublin
Pochwalił: 1 raz

Post autor: Gollum » poniedziałek, 23 lipca 2012, 17:46

Mozliwości uprawy trufli w Polsce bada dr Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa. Gdzies pod Chełmem jest powierzchnia doświadczalna, gdzie trufle już któryś rok rosną.



harley65
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 21 października 2013, 19:25
Ulubione grzyby: trufle

truflowa ferma

Post autor: harley65 » poniedziałek, 21 października 2013, 19:38

witam chciałbym się dołączyć do dyskusji na temat trufli w Polsce
w roku 2011 na wiosnę założyłem fermę truflową na razie 2,5h- 700 sadzonek
mikoryza kontrolowana po upływie 12 miesięcy i w zależności od pochodzenia sadzonek od 35-95%
badania będa powtórzone w tym roku, jest to obraz jak zachowuje sie mikoryza w naszych warunkach,wyniki spowodowały że
w tym roku obsadzam dodatkowe 3 h. 1000 sadzonek
osoby zainteresowane postem i informacjami zapraszam do dyskusji.


Awatar użytkownika

Leszek/S
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8140
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2011, 00:32
Imię: Лешек
Ulubione grzyby: Drożdże gorzelnicze
Pochwalił: 779 razy
Pochwalony: 2784 razy
Kontakt:

Post autor: Leszek/S » poniedziałek, 21 października 2013, 20:36

harley65 pisze: mikoryza kontrolowana po upływie 12 miesięcy i w zależności od pochodzenia sadzonek od 35-95%
Spora rozbieżność, rozumiem że pod pojęciem "pochodzenie sadzonek" kryje się różny sprzedawca ?



harley65
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 21 października 2013, 19:25
Ulubione grzyby: trufle

Post autor: harley65 » wtorek, 22 października 2013, 19:33

jest rozbieżność. utrzymanie mikoryzy w zależności od pochodzenia sadzonek
te z 35-50% pochodzą z IBL-es a pozostałe to moje prywatny import od przyjaciela z Fracncji który zajmuje sie tym od 10 lat i pomaga mi w zagospodarowaniu mojego terenu
Te od mojego przyjaciela trzymaja sie bardzo mocno i tak samo. pochodza z rejonu francji o bardzo podobnym klimacie do naszego okolice Nancy, powiem wiecej że nawet odmiana trufli czarnej zimowej( tuber melanosporum) utrzymała sie w 65% gdzie w polsce naturalnie nie wystepuje. warunkiem jest odpowiedznia a tego szykałem przez trzy lata.


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 22 października 2013, 20:34

harley65, Problem z tym że grzybnia może być piękna i rozwijać się - problem jest w tym żeby chciała owocować... Jak zacznie pochwal się zdjęciami.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

harley65
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 21 października 2013, 19:25
Ulubione grzyby: trufle

Post autor: harley65 » środa, 23 października 2013, 21:10

to wiem od samego początku o pięknej mikoryzie i braku owocników
ryzykuje wiem o tym dobrze ale jestem dobrej myśli bo osoby które współpracują ze mnę ze strony IBL robia to samo w okolicach Kielc i są pierwsze efekty, nie jest to rewelacja ale sa zbiory z których IBL robi swoje sadzonki.
Będę sadził drzewa począwszy od 06/11 jeśli ktoś jest zainteresowany zapraszam



trufle
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 4 listopada 2013, 23:09
Ulubione grzyby: trufle

TRUFLE

Post autor: trufle » poniedziałek, 4 listopada 2013, 23:47

DO harley65.
Z TEGO CO PISZESZ WIDAĆ ŻE MASZ SPORĄ WIEDZĘ O TRUFLACH.PEWNIE JEST MAŁO LUDZI JAK TY KTÓRZY PRÓBUJĄ NA TAKĄ SKALE O ILE SĄ .
MAM KILKA PYTAŃ- Z JAKIMI DRZEWAMI POŁĄCZYŁEŚ TRUFLE, LUB Z JAKIMI W NASZYM KLIMACIE NAJLEPIEJ JE POŁĄCZYĆ, JAK WYGLĄDA KONTROLA SADZONEK MIKORYZOWANYCH ,NA JAKIM GRZYBIE SIĘ KONCENTRUJESZ W SWOIM SADZIE,ILE KILOGRAMÓW MOŻNA ZEBRAĆ Z 1 ha, CZY INTERESOWAŁEŚ SIĘ ILE TAKIE GRZYBY TAK NAPRAWDĘ KOSZTUJĄ BO WIELE JEST OPINII NA NECIE,ALE KTÓRA JEST PRAWDZIWA TO NIWEIADOMO NO I NAJWAŻNIEJSZE ZARAZ PO UZYSKANIU GRZYBA, GDZIE TAKI GRZYB SPRZEDAĆ BO NIEWIELE RESTAURACJI KUPIŁO BY TAKI DROGI GRZYB, JEŚLI TRUFLA NA TWOIM SADZIE ZACZNIE OWOCOWAĆ CZY MYŚLAŁEŚ GDZIE TAKIE WIĘKSZE ILOŚCI OPŁACA SIE SPRZEDAĆ.POZDRAWIAM .



harley65
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 21 października 2013, 19:25
Ulubione grzyby: trufle

Post autor: harley65 » wtorek, 21 stycznia 2014, 22:47

w odpowiedzi na twoje kilka pytań, ja preferuje mikoryzę na leszczynie, szybko rośnie i szybko sam a się obroni przed innymi roślinami wokoło a potem to już sama grzybnia spowoduje spalenie innej wegetacji, co do kontroli to mam ten luksus że współpracuje i IBL w Sękocinie, skoncentrowałem się na trufli letniej Tuber aestivum, chociaż doświadczalnie posadziłem 50 sadzonek trufli czarnej, po pierwszej zimie utrzymały mikoryzę wspaniale 65% zobaczymy na wiosnę w tym roku.w odpowiedzi z jednego ha można zebrać do 50 kilogramów w ciągu całego okresu zbiorów, tak jest we Francji a nasz klimat i gleba nie odbiega od nich, wiec ja tylko pomagam naturze wytworzyć coś fajnego, skoro rosną na dziko i na polach eksperymentalnych IBL wiec dlaczego miało by się tu nie udać, w tym roku cena za trufle biała na terenie Francji wahała się od 300-400 euro za kg, ze sprzedażą nie będzie kłopotów. miałem kontakt z kilkoma renomowanymi restauracjami, nie powiedziały nie,ale ostatnie dostałem zapytanie od wytwórcy wędlin premium na rynek polski ale ze wskazanie na obce rynki, wiec nie będzie problemów, Francja produkuje 5000 ton i tak brakuje na ich rynku wiem jesli ja będe miał kilka kilogramów to jakoś sobie poradzę.
jestem troszeczkę zawiedziony że temat tak szybko umarł a szkoda bo jest w tym potencjał, no cóż takie życie
pozdrawiam


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » wtorek, 21 stycznia 2014, 22:54

Mało kto tu hoduje, większość fotografuje. Temat ciekawy i na bieżąco go czytam, lecz się na hodowli nie znam :eat:


Awatar użytkownika

emilos66
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1400
Rejestracja: niedziela, 23 września 2012, 17:32
Imię: Emil
Ulubione grzyby: Mleczaj rydz
Lokalizacja: Białystok
Pochwalił: 25 razy
Pochwalony: 323 razy

Post autor: emilos66 » sobota, 25 stycznia 2014, 10:32

Ja widziałem ostatnio w takiej gazetce do kupienia grzybnie trufli za 95 zł 30 deko
pewnie ciężko wyhodować w domu :) drzewo posadzić i jazda ale to zabawa dla zawodowców :P


Pozdrawiam ;)

harley65
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 21 października 2013, 19:25
Ulubione grzyby: trufle

Post autor: harley65 » środa, 29 stycznia 2014, 16:08

z początkiem roku kolega z Francji który jest dostawcą moich sadzonek przygotowuje kolejna partie gotowych sadzonek. będzie tego około 1500- 2000
osoby zainteresowane sadzonkami zapraszam do rozmowy postaram się przekazać cała swoją wiedze dla osób zainteresowanych założeniem plantacji



harley65
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 21 października 2013, 19:25
Ulubione grzyby: trufle

Post autor: harley65 » sobota, 1 marca 2014, 19:09

w odpowiedzi na jednego z mail-i chciałbym poinformować iż będę dysponował sadzonkami na jesień przełom września i października
jeśli będą jeszcze zainteresowani to proszę o kontakt



harley65
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 21 października 2013, 19:25
Ulubione grzyby: trufle

Post autor: harley65 » poniedziałek, 4 sierpnia 2014, 18:40

coś temat trufli w Polsce nie ruszył z miejsca brak zainteresowanych????????????



PaulinaW
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 18 września 2014, 23:19

Post autor: PaulinaW » piątek, 19 września 2014, 13:54

Hej,
Ja zaczęłam zastanawiać się tym tematem. Te sadzonki to co to będzie?
Drzewka z zaszczepiona grzybnia czy co masz na myśli?



harley65
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 21 października 2013, 19:25
Ulubione grzyby: trufle

problemy z forum

Post autor: harley65 » sobota, 16 maja 2015, 22:21

przepraszam ale mam problemy odpowiedzią na wiele pytań które otrzymuje na forum
w razie pytań proszę o kontakt na maila harley@post.pl z dopiskiem w tytule trufle odpowiem na wszystkie pytania
pozdrawiam
krzysztof B


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat