Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Pytania i odpowiedzi
Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » poniedziałek, 18 czerwca 2012, 09:36

Witam

Podpowiedzcie mi proszę bo mam mały problem z hodowlą baoczniaków ( i opieniek ). Dopiero zaczynam.

Kupiłem grzybnię na kołkach i zacząłem hodować swoje własne grzybki. Mam pytanie odnośnie przechowywania zaszczepionych klocków drewna grzybnią na kołkach.

Otóż mam na strychu fajnie wysoką temperaturę, tylko boję się, że momentami za wysoką. Gdy zmierzyłem temperaturę w sobotę, był upał, to doszła aż do 33 stopni i utrzymywała się taka przez ponad dwie godziny. Wyczytałem, że temperatura powyżej 30 stopni zabija grzybnię, czy 33 to zdecydowanie za dużo ? Ogólnie temperatura utrzymuje się tam w granicach 25 - 33 stopnie, nigdy nie spada poniżej 25, no może w środku nocy na chwilkę.

Drugi problem to wilgotność. Tam jest masakrycznie sucho, wilgotność powietrza 0%. Dlatego zawinąłem mokre klocki szczelnie folią odrazu po zaszczepieniu. Zastnawiam się tylko czy wszystko się tam nie zakisi bez dostępu powietrza. Wczoraj zrobiłem dziurkę by dodać lekko powietrza, dolałem deckzo wody, ale dziś muszę ją zakleić bo klocek wyschnie bardzo szybko. Jak to jest z dostępem powietrza, mogę dać im odetchnąć co jakiś czas czy musi być jednak dostęp powietrza cały czas ?

Z góry dzięki za podpowiedzi :)


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » poniedziałek, 18 czerwca 2012, 14:03

Szybkość przerastania grzybni zależy od temperatury i w tym wypadku zbyt wysoka temperatura faktycznie może zabić grzybnie boczniaka - strych to najgorsze miejsce jakie mogłeś sobie wymyślić. Lepiej aby w piwnicy gdzie jest w miarę stała temperatura grzybnia miałaby najlepsze warunki do przerastania - co do wilgoci to też w pewnym stopniu mogłeś ją kontrolować.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » poniedziałek, 18 czerwca 2012, 15:55

Były na strychu tylko 4 dni, cały czas mokre, zawinięte w folię. Czy jest szansa, że grzybnia jeszcze żyje ( temperatura nie przekroczyła raczej 33 stopni ) czy już mogę odwijać folię i zamawiać nowe kołki? Myślałem, że wysoka temp. będzie najlepsza, teraz idą na dwór, później do piwnicy, ale gdy teraz zostawię je z martwą grzybnią boczniaka i będę trzymał wilgoć to cuda wyrosną pewnie i klocki będą do wyrzucenia, były zdrowe. A w piwnicy wiadomo, pleśni z pewnością troszkę fruwa w powietrzu ( mam stary dom i starą piwnicę ), wleci przez dziury z pewnością od razu.....

[ Dodano: 2012-06-20, 09:04 ]
Wczoraj rozciąłem folię z ciekawości i zaglądnąłem w miejsca gdzie przyłożyłem grzybnię która była poza kołkami .... wszystko pięknie żyje a grzybnia już ( po 4 dniach ! ) mocno wgryza się w kołek. Tak więc przechowywanie na strychu nic nie zaszkodziło. Na szczęście. Pozdrawiam.

[ Dodano: 2012-06-22, 16:46 ]
Kilka fotek z hodowli, dopiero tydzień po zaszczepieniu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2012-06-22, 16:48 ]
Pomarańczowe kawałki grzybni to właśnie kawałki które ja przyłożyłem poza szczepienia kołkami. Co się dzieje z kołkami nie wiem, są w środku pnia i nie zaobserwuję jeszcze grzybni, ale w takim tempie za tydzień spokojnie powinna być widoczna na calutkim kołku.

[ Dodano: 2012-06-22, 16:49 ]
szczepieniem*

[ Dodano: 2012-06-22, 16:50 ]
calutkim pniu*


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić

FR0STY5STAR
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 9 października 2012, 18:02
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: FR0STY5STAR » czwartek, 11 października 2012, 18:01

Temat umarł? :spac:


http://i.imgur.com/sIHHn.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » czwartek, 11 października 2012, 22:35

FR0STY5STAR pisze:Temat umarł? :spac:
Zablokowany przecież nie jest, możesz śmiało pisać :mrgreen:


Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » piątek, 12 października 2012, 06:21

Moje kołki są cały czas zakryte folią, ale mam zamiar pozbyć się już tej folii całkowicie na dniach, zrobię jakieś fotki jak będzie chwila i wrzucę tutaj :) Zobaczymy czy wszystko zgniło czy nie :)

[ Dodano: 2012-11-15, 08:30 ]
No i w końcu, mam pierwszy efekt. Na jednym z kołków zaczęły rosnąć boczniaki. Pokazały się wczoraj lub przedwczoraj, było w miarę ciepło, a dziś w nocy niestety złapał mróz. Zastanawiam się, czy owocniki będą nadal rosły czy jednak "zmarzną".

Dziś postaram się zrobić jakaś fotkę, choc dopiero pokazują się mini główki grzybów.


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić

tegez
Hubiak
Hubiak
Posty: 309
Rejestracja: niedziela, 9 grudnia 2012, 09:15
Ulubione grzyby: borowik szlachetny,boczniak,opieńka
Lokalizacja: Nowy Duninów
Pochwalony: 183 razy

Post autor: tegez » piątek, 4 stycznia 2013, 20:35

viragolo czekam niecierpliwie na wyniki twojej uprawy grzybów w formie zdjęć :cry: Czekając na grzybodajne miesiące też eksperymentuję z domową uprawą grzybów. Czekam na drugi rzut boczniaka z balotu ,a oto rezultaty pierwszego
Obrazek
FR0STY5STAR temat wiecznie żywy jak grzybnia (wszelakiego rodzaju) ,a nuż coś pożytecznego z niej wyrośnie :p :eat:


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » piątek, 4 stycznia 2013, 21:36

tegez, ładne ci one były :ok: :beer: gdybyś po napisie ... rezultaty pierwszego wstawił
[center klamra fotkę klamra /center] czyli [...]
obrazek byłby na środku ;) :beer:
musiałem napisać klamra , gdyż inaczej fotkę :p



tegez
Hubiak
Hubiak
Posty: 309
Rejestracja: niedziela, 9 grudnia 2012, 09:15
Ulubione grzyby: borowik szlachetny,boczniak,opieńka
Lokalizacja: Nowy Duninów
Pochwalony: 183 razy

Post autor: tegez » piątek, 4 stycznia 2013, 22:09

PAWEŁ54 dzięki za podpowiedź, z pewnością z niej skorzystam. Poza tym Tobie zawdzięczam to co umiem (odnośnie fotek na forum) ;) .Szkoda że ten temat od dłuższego czasu nie jest kontynuowany ,bo bardzo mnie interesuje teoretycznie jak i praktycznie.


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » piątek, 4 stycznia 2013, 22:37

tegez, zawsze ktoś komuś coś zawdzięcza :D bez przesadyzmu :arrow: Sprawy techniczne :arrow: Uwagi do forum Uwagi do portalu :) coś by się znalazło , ja też dwa miesiące temu wgryzałem się w temat i otrzymałem pomocne info :lol: ;)



tegez
Hubiak
Hubiak
Posty: 309
Rejestracja: niedziela, 9 grudnia 2012, 09:15
Ulubione grzyby: borowik szlachetny,boczniak,opieńka
Lokalizacja: Nowy Duninów
Pochwalony: 183 razy

Post autor: tegez » piątek, 4 stycznia 2013, 22:46

A poco się wgryzać , skoro podajesz na tacy :szczesliwy:


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » piątek, 4 stycznia 2013, 22:51

tegez, Gratuluję bardzo ładnie ci rosną - poczekaj jeszcze trochę ze zbiorem ale nie przesadzaj takie średnie są najsmaczniejsze :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

tegez
Hubiak
Hubiak
Posty: 309
Rejestracja: niedziela, 9 grudnia 2012, 09:15
Ulubione grzyby: borowik szlachetny,boczniak,opieńka
Lokalizacja: Nowy Duninów
Pochwalony: 183 razy

Post autor: tegez » piątek, 4 stycznia 2013, 23:01

Dzięki Zenit , muszę się przyznać że nie pierwszy raz uprawiam boczniaka i potwierdzam że te średnie są smaczniejsze niż duże. Dlatego z tych mniejszych robię flaczki , a z dużych a^la schabowe - pyyyszka :eat:

[ Dodano: 2013-01-12, 11:22 ]
Mam pytanie: czy jeśli o tej porze roku zaszczepię pień drzewa który jest na dworze, zimówką albo boczniakiem ewentualnie twardziakiem jadalnym grzybnią na kołkach, to przetrwa ona mrozy, czy lepiej poczekać z tym do wiosny?

[ Dodano: 2013-01-12, 19:41 ]
Widzę że temat nie wzbudza zainteresowania :( Mimo to załączam zdjęcie pnia jabłoni przerośniętego grzybnią soplówki jeżowatej:
Obrazek


Awatar użytkownika

DZIKI
Grzyb "trujący" na okrągło
Grzyb "trujący" na okrągło
Posty: 4324
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 23:50
Ulubione grzyby: Generalnie wszystkie...
Lokalizacja: Kujawy Zachodnie...
Pochwalił: 12 razy
Pochwalony: 2075 razy
Kontakt:

Post autor: DZIKI » środa, 16 stycznia 2013, 23:45

tegez, ale Ci wyrosło tych boczniaków... :ok: A jak w smaku, różnią się bardzo od tych dziko rosnących ? Bo te które proponują nam w marketach ni jak się mają do tych "dzikich"... :(


Jesteśmy wędrowcami...Droga przed nami daleka...
Nikt nie wie gdzie jej kres...I tak idziemy, idziemy...
Dopóki nas nogi nie rozbolą...
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » czwartek, 17 stycznia 2013, 06:35

tegez pisze:Widzę że temat nie wzbudza zainteresowania :( Mimo to załączam zdjęcie pnia jabłoni przerośniętego grzybnią soplówki jeżowatej:
a miałeś owocowanie ?


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat