Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Pytania i odpowiedzi

sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: sectroyer » czwartek, 14 września 2017, 07:53

Nie powinieneś raczej oczekiwać niczego może poza maslaczkami. Wiele grzybów wymaga leśnego klimatu i nic Ci nie da zaszczepianie:)



dedert
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 15
Rejestracja: środa, 13 września 2017, 19:50
Imię: Tomasz
Ulubione grzyby: Podgrzybek Brunatny

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: dedert » środa, 11 października 2017, 23:32

Jadąc do pracy zauważyłem przy drodze pocięte wióry drzew przydrożnych. Pomyślałem sobie że to dobry materiał na podłoże dla boczniaków czy shitake bo mam 100% pewność że pochodzą z drzew liściastych (chociaż wydaje mi się że jest tu mieszanka różnych drzew w tym i kora). Mam tylko pytanie, czy aby nie za grube te wióry? W porównaniu z trocinami są znacznie grubsze. Kolejna sprawa nie znam wieku tych wiórów, chociaż wyglądają na całkiem świeże. Kupując trociny też nie mamy pewności jakiego są wieku. Czy tu tak naprawdę chodzi tu o wiek drzewa i ewentualną zawartość (pozostałość) soków, czy po prostu o wilgotność drzewa? Powinno to być drewno nie starsze niż 6 miesięcy, tak? Czy liście zawarte w moich zrębkach są przeszkodą dla grzybów, czy lepiej je usunąć? Czy takie wióry przed zaszczepieniem ziarnem wygotować dokładnie czy tylko zalać wrzątkiem? Zdjęcie poniżej:

Obrazek



dedert
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 15
Rejestracja: środa, 13 września 2017, 19:50
Imię: Tomasz
Ulubione grzyby: Podgrzybek Brunatny

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: dedert » czwartek, 12 października 2017, 14:47

Czemu tak jest że jak był wysyp zarodników to były ich setki a przetrwało tylko kilkadziesiąt kapeluszy?

Obrazek

Obrazek


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: Zenit » czwartek, 12 października 2017, 23:37

dedert pisze:QR_BBPOST Czemu tak jest że jak był wysyp zarodników to były ich setki a przetrwało tylko kilkadziesiąt kapeluszy?
powinieneś wcześniej przedziurawić folie pod folią było zbyt dużo dwutlenku węgla a za mało tlenu.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

dedert
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 15
Rejestracja: środa, 13 września 2017, 19:50
Imię: Tomasz
Ulubione grzyby: Podgrzybek Brunatny

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: dedert » sobota, 14 października 2017, 19:57

A może wilgotność była też za mała, balot ma od góry zdjętą folię. Macie jakiś pomysł na zwiększenie wilgotności, jakiś namiot, albo coś?


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: Wojtas » niedziela, 29 października 2017, 09:49

Już niedługo odwiedzę moją hodowlę boczniaków, ciekawe co zastanę.


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: Zenit » niedziela, 29 października 2017, 10:43

Wojtas pisze:QR_BBPOST Już niedługo odwiedzę moją hodowlę boczniaków, ciekawe co zastanę.
myślę że boczniaki bo to ich czas :) rosną w całej Polsce


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: Wojtas » środa, 1 listopada 2017, 12:22

Zenit pisze:QR_BBPOST myślę że boczniaki bo to ich czas rosną w całej Polsce
Może z miesiąc temu znalazłbym boczniaki na moich pieńkach, dzisiaj zostały już po nich tylko wspomnienia a dokładnie brązowa breja. Miałem nadzieję na duże jędrne grzybki, gdyż takie obserwuje na pewnym przydrożnym pieńku. Może za rok się uda :)


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: Wojtas » środa, 25 września 2019, 06:19

Na wypady do lasu nie mam czasu a naszło mnie na domową hodowlę soplówki, macie może jakieś namiary na sprawdzoną grzybnię w kostce. Poproszę o jakieś linki tutaj lub na priv, w necie znajduję same grzybnie na kołkach a nie o to mnie chodzi.


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: Paweł » środa, 25 września 2019, 09:46

Wojtas, nie sprawdzałem , ale tutaj -> https://planto.eu/gotowe-podloza-grzybow-kostki-3-kg/ w wykazie jest sopłówka :) , ale w sprzedaży raczej bywa :oops: , gdyż -> https://planto.eu/?x=10&y=7&s=sopl%C3%B ... pe=product brak ceny .


Awatar użytkownika

AdamFanatykGrzybow
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 10
Rejestracja: środa, 9 października 2019, 15:24
Imię: Adam
Ulubione grzyby: pieczarki, czemu boczniak rosnie na drzewie
Pochwalony: 1 raz

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: AdamFanatykGrzybow » poniedziałek, 21 października 2019, 11:52

Jestem na prawdę w głebokim szoku! Przez tyle lat uganiałem się za nieuhwytnym boczniakiem nie wiedząc, że mogę sobie go samemu wychodować w zaciszu własnego mieszkanka (może nie do końca zaciszu, bo jak żonka po 5 wraca z roboty to straszliwie mi gdacze o tym jak jej minął dzień a potem włancza te swoje tempe programy w telewizji na pełen odbiornik, więc ciężko mówić o zaciszu). Nigdy nie zapomne jak pierwszy raz jadłem kotlety z boczniaka a'la schabowe! Wybitne danie, które dało mi do zrozumienia że można jeść zdrowo (warzywo zamiast schabu) ale również i pysznie (nie-zwykły smak schabowego)! Jest to teraz jedno z moich popisowych dań, zawsze jak wpadają koledzy z pracy to przyżądzam im moje popisowe danie - zajadają się tym przysmakiem aż im się uchle trzęsą! Mam jednak problem z moim popisowym daniem bo jednak ciężko jest znaleść boczniaczki w mojej okolicy a w sklepie strasznie drogo (nie bede wskazywał palcem, ale rząd na pewno nie pomaga!!!). Ale teraz już wiem, że wcale nie musi tak być, w piwnicy albo garażu założe chodowle (w piwnicy strasznie malo miejsca bo żonka pełno weków narobi co jakichś czas a garaż to z koleji stoi pusty po tym jak jakichś czas temu sprzedałem kochane poczciwe autko - mój volkswagen garbus jeszcze z czasów młodości, kiedyś na prawdę robił pieruńske wrażenie - nie-skromnie powiem, że żonke na niego udało mi się bardzo fajnie podejść :nie: ). Na prawde fajnie jest w takim wieku dowiedzieć się takich rzeczy. Sokrates miał jednak racje - Człowiek jak widać się całe życie czegoś uczczy. Pozdrawiam serdecznie, przyszly hodowca boczniaków - Adam! :figielek:



dedert
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 15
Rejestracja: środa, 13 września 2017, 19:50
Imię: Tomasz
Ulubione grzyby: Podgrzybek Brunatny

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: dedert » czwartek, 21 listopada 2019, 15:21

Witam. Po ponad roku na pieńkach brzozy pojawiły się Shitake. A myślałem że już po nich. Pieńki miały brązowe ślady po grzybni ale myślałem że może to jakaś martwica. Pytanie teraz czy jest jakiś szybki sposób żeby przenieść grzybnię z pieńków na inne świeże pieńki brzozowe czy owocowe? Wyciąć może kawałki drewna i powtykać w powiercone otwory?



kalq
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 7 stycznia 2020, 22:15
Imię: leszek
Ulubione grzyby: wrośniak różnobarwny

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: kalq » wtorek, 7 stycznia 2020, 22:27

w październiku kupiłem przez allegro pierwsze kołki... część już w pniakach lecz po kilka zostawiłem by się przyglądać. I mam wrażenie, że firma robi w konia ludzi. Kołki które w grudniu kupiłem w innej firmie były naprawdę zagrzybione, mokre miękkie, z widoczną grzybnią, zaś te z października były suche jak pieprz i nie nosiły śladów grzybni.... farfocle+kołki meblowe, czy to możliwe że z nich jeszcze doczekam się czegoś? czy to raczej przekręt? pozdrawiam i dzięki z góry za poradę



dedert
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 15
Rejestracja: środa, 13 września 2017, 19:50
Imię: Tomasz
Ulubione grzyby: Podgrzybek Brunatny

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: dedert » sobota, 26 września 2020, 07:03

Po raz kolejny na tych samych pieńkach sprzed 3 lat pojawiły się grzyby shiitake ale przespałem trochę temat bo miały zaschnięte kapelusze. Pieńki są dość suche teraz. Czy dobrym sposobem będzie umieścić je w wiadrze z wodą żeby podciągły trochę wilgoci żeby je znowu rozbudzić? Mam piwnice więc idealne warunki do trzymania pieńków.


Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

Post autor: viragolo » poniedziałek, 28 września 2020, 12:25

dedert pisze:
sobota, 26 września 2020, 07:03
Czy dobrym sposobem będzie umieścić je w wiadrze z wodą żeby podciągły trochę wilgoci żeby je znowu rozbudzić?
- z moich obserwacji wynikało, że gdy już rosną owocniki to wilgotność powietrza jest kluczem a nie samego kołka. Kapelusze usychają bo powietrze jest za suche.

Z tego powodu ja zrezygnowałem z mojej hodowli już dawno. Musiałbyś mieć naprawdę wilgotną piwnicę. Domowe warunki są zdecydowanie za suche i polewanie kołka wodą nic nie daje. Pleśń to grzyb, jak piwnica nie pleśnieje to znaczy, że jest za sucho dla grzybów ;)

Jedynie boczniaki z balotu słomy jako tako dało się uzyskać w normalnej piwnicy. Choć i tak owocniki wyglądały tak, że szkoda zachodu....


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat