Strona 1 z 16

Hodowanie boczniaków, soplówek i innych gatunków

: piątek, 4 marca 2011, 22:30
autor: Biolog2
Witam wszystkich!
Chciałbym przystąpic do olimpiady biologicznej. Etap szkolny to napisanie pracy badawczej. Zdecydowałem się na temat związany z hodowlą boczniaków. Przeczytałem w Internecie parę poradników o hodowli boczniaków, lecz nadal mam pewnę wątpliwości, które chciałbym rozwiac. Do owego doświadczenia musiałbym robic bardzo dużo prób i nie wiem, czy przypadkiem mój budżet nie ucierpi za bardzo i stąd moje pytanie:
Czy grzybnie można jakoś nabyc? (chodzi mi głównie o to, czy można ją wyhodowac domowymi sposobami, czy nadałyby się boczniaki takie z tacki, co się kupuje czasami w sklepie, jeśli tak, to jak je "przygotowac")
Jeśli nie ma "domowych sposobów" to jakich dostawców byście polecili i w ogóle w jakich sklepach znalazłbym grzybnię.

Nie mam praktycznie żadnego doświadczenia praktycznego, jeśli o grzyby chodzi, jednak temat hodowli grzybów bardzo mnie zaciekawił.

Wiem, że podobny temat już istnieje, ale nie dowiedziałem się z niego za wiele

Ach, i jeszcze jedna sprawa. Na przeprowadzanie doświadczeń mam 2-3 miesiące. Czy w tym czasie urosłyby mi boczniaki na słomie?

Liczę na szybką odpowiedź

Z góry dziękuję i pozdrawiam

: sobota, 5 marca 2011, 06:45
autor: Zenit
Biolog2 pisze:Czy grzybnie można jakoś nabyc? (chodzi mi głównie o to, czy można ją wyhodowac domowymi sposobami, czy nadałyby się boczniaki takie z tacki, co się kupuje czasami w sklepie, jeśli tak, to jak je "przygotowac")
W tym temacie Voyo by pomógł wiem że eksperymentował/
Biolog2 pisze:w jakich sklepach znalazłbym grzybnię.
jest taka firma http://www.grzybnia.pl" onclick="window.open(this.href);return false; u niej możesz zamówić grzybnie w formie ziarna.
Biolog2 pisze:Na przeprowadzanie doświadczeń mam 2-3 miesiące. Czy w tym czasie urosłyby mi boczniaki na słomie?
Spokojnie grzybnia boczniaków przerasta dość szybko.
Na stronie są gdzieś moje i innych eksperymenty z grzybnią boczniaków.

: sobota, 5 marca 2011, 10:57
autor: Biolog2
Dziękuję bardzo za odpowiedź, napiszę do Voyo PW.

Ach, i jeszzce jedna sprawa. W zafoliowanej tacce grzybki stały jakąś dobę w temperaturze pokojowej i na niektórych pojawił się drobny, nieco puszysty nalot. To normalne czy boczniaki zaczynają pleśniec?

: sobota, 5 marca 2011, 11:49
autor: Voyo
Witam.

Najpierw o owocnikach na tacce. Są dwie możliwości - jeśli biały nalot pojawił się w miejscach w których jedne grzyby dotykały drugich blaszkami, to mamy do czynienia z wysypem zarodników. Jeśli "puszek" pojawił się w innych miejscach (najczęściej w okolicach trzona) to mamy do czynienia właśnie z rozrostem grzybni. Grzybnia niejako wychodzi z owocnika (który spełnił swoją rolę rozsiewając zarodniki) i odzyskuje surowce które posłużyły do jego wytworzenia. W naturze rzadko występuje to zjawisko ponieważ owocniki są narażone na apetyt zwierząt, bakterie i pleśnie. W plastikowej tacce takie zagrożenia są ograniczone a grzybnia boczniak jest rzeczywiście niezwykle silna.

[ Dodano: 2011-03-05, 12:05 ]
Jeśli chodzi o wyhodowanie grzybni z owocników to jest to oczywiście możliwe ale dość trudne w domowych warunkach. O ile zaszczepienie grzybni na ziarnie a potem przeniesieni e jej na słomę nie jest takie trudne w przypadku boczniaka, o tyle samo wyizolowanie jej z owocnika (co jest krytycznym momentem) pociąga za sobą dużo więcej komplikacji.

W kilku słowach, potrzebna nam jest sterylna pożywka agarowa. I to pożywka którą musimy sami skomponować (tak jest najtaniej). Do tego najlepszy byłby szybkowar (potrzebny do sterylizacji).

Myślę że w Twoim przypadku najlepszym wyjściem będzie zastosowanie gotowej grzybni na ziarnie o której wspomniał Zenit. Zwłaszcza że mamy ograniczenia czasowe.

Jeśli kiedyś znajdę czas (obiecuję to sobie ciągle) to opiszę swoje doświadczenia z zakresu hodowli grzybów "od zera" w warunkach domowych.
Całość daje dużo satysfakcji ponieważ można sobie wyhodować grzybki zaczynając od owocnika znalezionego w lesie lub kupionego w sklepie (i to nie tylko boczniaka!).

[ Dodano: 2011-03-05, 12:13 ]
Obrazek Obrazek
Obrazek

Kilka przykładów z domowej hodowli.

: sobota, 5 marca 2011, 12:13
autor: Termit
Biolog2, spokojnie 3 miesiące Ci wystarczy na eksperymenty tylko kup już gotową grzybnie problem możne być ze słomą :lol: ale doznania naukowe i kulinarne po wyhodowaniu będą bezcenne :D gdzieś miałem fotki z mojej zabawy.

: sobota, 5 marca 2011, 12:56
autor: Wojtas
Czekam na więcej wskazówek jak z kupionego w markecie boczniaka zrobić doniczkowego boczniaka :)

: niedziela, 6 marca 2011, 11:40
autor: Yanek
Voyo pisze: opiszę swoje doświadczenia z zakresu hodowli grzybów "od zera" w warunkach domowych.
Voyo, doskonały pomysł :ok:

: niedziela, 6 marca 2011, 14:37
autor: Biolog2
Dzięki za kolejne odpowiedzi.
Czyli zrobię najlepiej, jak zamówię boczniaki w ziarnach.
Myślałem, że jak pokroję je w kostkę i pomieszam z sieczką to coś z tego będzie... Ale głupi jestem ^^''
No nic, jak będę robił próbę to zdam relację :)

Może macie jeszcze jakieś porady?

: niedziela, 6 marca 2011, 15:11
autor: Zenit
Biolog2 pisze: że jak pokroję je w kostkę i pomieszam z sieczką to coś z tego będzie... Ale głupi jestem ^^''
pamięta aby to sieczkę przed zadzepieniem grzybnią trzeba wysterylizować np w starym szybkowarze albo jak kogoś masz na wsi w takim parzaku jak parzą ziemniaki :)

: niedziela, 6 marca 2011, 16:09
autor: Voyo
Jeśli sieczkę (choć słoma w postaci niesiekanej też daje radę - tylko mniejsze plony) sparzysz dwa razy wrzątkiem w odstępie ok. 24h to jest ona z grubsza wysterylizowana.
Co więcej będzie ona odpowiednio namoczona.

Po ostygnięciu i odcieknięciu (zakładam że jest w jakiejś plastikowej torbie) robimy nacięcia w folii i wprowadzamy w tych miejscach ziarno z grzybnią. Miejsca przykrywamy ligniną i zaklejamy taśmą klejącą. Robimy to tak żeby były okienka z ligniny - aby grzybnia mogła oddychać. Odkładamy grzybnie w miejsce o temperaturze ok 25C - 27C. Po kilku dniach grzybnia powinna się zacząć rozrastać. Jak przerośnie słomę w jednej trzeciej to robimy małe otwory w folii (np. grubym gwoździem.)

[ Dodano: 2011-03-06, 16:13 ]
Obrazek

Zalewanie słomy

[ Dodano: 2011-03-06, 16:22 ]
Obrazek

A to owocniki wyrastające ze słomy w miejscach zaklejonych taśmą.
Słoma kupiona w formie takich sprasowanych bloczków w folii, przeznaczona do wyściółki dla małych zwierząt (króliki itp.). Kupiona w sklepie zoologicznym.

Powodzenia!

[ Dodano: 2011-03-06, 16:24 ]
Obrazek

: niedziela, 6 marca 2011, 21:09
autor: Agorszczyk
Zenit, a czy my szczepimy te pniaki topolowe o których rozmawialiśmy ?

: niedziela, 6 marca 2011, 21:32
autor: Zenit
Agorszczyk pisze:a czy my szczepimy te pniaki topolowe o których rozmawialiśmy ?
tak dam Wam znać jak będę miał grzybnie.

: niedziela, 6 marca 2011, 21:33
autor: Agorszczyk
Zenit, no i chyba się wybierzesz z nami :D

: niedziela, 6 marca 2011, 21:35
autor: Zenit
Agorszczyk pisze:no i chyba się wybierzesz z nami :D
no pewnie tylko musimy załatwić sobie wiertarkę na akumulatory - :)

: niedziela, 6 marca 2011, 21:42
autor: Agorszczyk
Zenit, dla chcącego nic trudnego :D