Baranie głowy w TVP -1 ciąg dalszy czyli...

Prasa - Internet - RTV - Badania naukowe
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Baranie głowy w TVP -1 ciąg dalszy czyli...

Post autor: Zenit » poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 17:23

Obrazek Obrazek Mały poradnik jak niszczyć grzyby pod ochroną… Wielki konkurs na najpiękniejszego grzyba.
3 zdjęcia pochodzą z wczorajszego głównego wydania dziennika TVP1 nadawanego o godz 19.30. Kto chciałby zobaczyć to na żywo proszę ściągnąć sobie przez linkę plik z TVP1.
http://ww2.tvp.pl/tvppl/134,20060820384089.strona" onclick="window.open(this.href);return false;
List jaki dziś wysłałem do TVP1 i KRiRT w tym miejscu

Szanowni Państwo,

minęły niespełna dwa tygodnie od Państwa odpowiedzi na nasz protest w sprawie nierzetelnych informacji o żagwi wielogłowej, a już zmuszeni jesteśmy protestować w sprawie innego grzyba. W głównym wydaniu Wiadomości w niedzielę 20.08.2006 jako "wielką purchawkę" pokazali Państwo purchawicę olbrzymią. Langerannia gigantea - purchawica olbrzymia również podlega ścisłej ochronie gatunkowej (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących grzybów objętych ochroną [DzU 2004 r, nr 168, poz. 1765] Data wejścia w życie 12.08.2004).
Stanowczo protestujemy przeciw propagowaniu przez Telewizję nierzetelnych informacji.

W materiale wyemitowanym na antenie pomylono gatunek grzyba, więc wprowadzono widzów w błąd i nie poinformowano o ochronie.

Rozumiemy, że dziennikarze nie mają wiedzy o grzybach większej niż przeciętny Polak. Mają natomiast obowiązek rzetelnego informowania społeczeństwa, choćby przez sprawdzanie informacji przed ich emisją. W każdym większym mieście jest oddział Sanepidu, w którym można zasięgnąć opinii grzyboznawcy. Istnieje kilka rzetelnych polskich portali internetowych poświęconych grzybom, a dla dziennikarza skorzystanie z Internetu nie powinno chyba stanowić problemu. Lista grzybów chronionych jest łatwo dostępna w Internecie, zaś sprawdzenie, czy grzyb podlega ochronie jest proste i nie zabiera więcej niż kilka minut. Nieznajomość prawa nie chroni przed odpowiedzialnością, zaś podawanie informacji niesprawdzonych, a przez to nierzetelnych uważamy za niedopuszczalne.

Zarówno Stowarzyszenie Darz Grzyb, jak i Internetowy Klub Miłośników Grzybów
wiele uwagi poświęca szeroko rozumianej edukacji. Uważamy, że Telewizja
publiczna powinna być naszym sprzymierzeńcem w informowaniu o gatunkach
zagrożonych i chronionych. Domagamy się sprostowania i podania na antenie
pełnej informacji o purchawicy olbrzymiej wraz z informacją, że jest to
grzyb podlegający ścisłej ochronie.

Ubolewamy nad faktem, że problem purchawicy olbrzymiej wraca co roku w
okresie wakacyjnym. Media od lokalnych gazet po Telewizję publiczną (która
wszak ma największą siłę oddziaływania) pokazują je jako "wielkie purchawki"
nie informując o ochronie ani co to jest naprawdę, zaś dziennikarze nie
zadają sobie trudu sprawdzenia informacji choćby co do gatunku grzyba.

Wiesław Kamiński
Prezes Stowarzyszenia Darz Grzyb i Interenetowego
Klubu Miłośników Grzybów Darz Grzyb


Do wiadomości:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Dyrektor Programu Pierwszego Telewizji Polskiej
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:21 przez Zenit, łącznie zmieniany 1 raz.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 17:52

oni kuzwa z ta purchawica tak zalecieli jak z miss bo jest okropna :x :x ja bym jeszcze poslal pisemko do radia Zet do tego redaktorka co ja pozyskał


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:00

Termit pisze:ja bym jeszcze poslal pisemko do radia Zet do tego redaktorka co ja pozyskał
Termitku redaktorek z Radia Z to jedna osoba tak mądra jak leśnik z Krasiczyna... oni mogą się mylić udawać głupich ale TVP-1 ma podawać sprawdzone i rzetelne informacje... może niech lepiej już nic w TVP 1 nie mówią o grzybach bo jak mówią to ręce opadają... Ciekaw jestem czy tylko my w takich sytuacjach reagujemy na łamanie ochrony przyrody... gdzie są instytucje stworzone do jej ochrony? Czy panuje u nich przysłowiowy tumiwisizm?... Swoją drogą do pana redaktorka z Radia Z moglibyście wysyłać listy gratulacyje... jest wielki... ale musi wiedzieć że purchawice bywają wieksze kilka razy od tej którą zniszczył... i chwalił się ją w TVP 1 email do Pana Jacka j.czarnecki@radiozet.com.pl


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Post autor: Bobik » poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:27

Moi Kochani - taka jest właśnie TVP pod rządami nawiedzonych pomyleńców (to jest najłagodniejsze określenie, jakie przychodzi mi do głowy). Byle sensacyjnie, byle głupio, byle głośno - liczy się tylko oglądalność, a widza i jego opinię ma się w pupce. Mamy to, co wybraliśmy i chcąc nie chcąc będziemy musieli zjeść tą żabę. Quod erat demonstrandum!

Oczywiście podpisuję się pod protestem, choć to niewiele da, bo żyjemy w czasach dyktatu mediów, a prezio Wildstein będzie robił wszystko, by zaspokoić ambicje swych mocodawców. Taka jest gorzka prawda i jej się nie zmieni.

[ Dodano: 2006-08-21, 18:30 ]
zenit pisze:Swoją drogą do pana redaktorka z Radia Z moglibyście wysyłać listy gratulacyje... jest wielki... ale musi wiedzieć że purchawice bywają wieksze kilka razy od tej którą zniszczył... i chwalił się ją w TVP 1 email do Pana Jacka j.czarnecki@radiozet.com.pl
Ha! ha! - a ja naiwny myślałem, że jak wyrzucono z Radia Zet jednego "kapitana" od "Nautilusa", to półmózgów już tam nie ma! Ależ się myliłem!!!... Kurdelebelefiks! - ręce i nogi opadają nad głupotą ludzką...

[ Dodano: 2006-08-21, 18:56 ]
Poza tym powinien mieć tutaj zastosowanie odpowiedni przepis Kodeksu Karnego, który brzmi:

Art. 181

par. 1 - kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5;
par. 2 - kto wbrew przepisom obowiazujacym na terenie objętym ochroną niszczy lub uszkadza rośliny lub zwierzęta powodując istotną szkodę podlega grzywnie, ograniczeniu wolnosci lub karze więzienia do lat 2;
par. 3 - karze okreslonej w par. 2 podlega także ten, kto niezależnie od miejsca czynu niszczy lub uszkadza rośliny lub zwierzęta pozostajace pod ochroną gatunkową powodując istotną szkodę;par. 5 - jeżeli sprawca czynu okreslonego w par. par. 2 i 3 działa nieumyślnie, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

Takie mamy prawo, które powinniśmy pomóc wyegzekwować.


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 19:50

:569: To samo telewizja Wacław zrobiła wczoraj i jeszcze na zasadzie konkursu co to za grzyb??? :x :x Ale dzisiaj łapali się za głowę i przepraszali ze to grzyb chroniony i żeby do lasu wybierac się z atlasem :? :? :? :? :? :?


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 19:52

Termit pisze::569: To samo telewizja Wacław zrobiła wczoraj i jeszcze na zasadzie konkursu co to za grzyb??? :x :x Ale dzisiaj łapali się za głowę i przepraszali ze to grzyb chroniony i żeby do lasu wybierac się z atlasem :? :? :? :? :? :?
Głupota nie boli...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 20:02

napewno ktos ich nachepał telefonicznie ja tego nie ogladalem, dzisiaj widziała to sprostowanie Jola, w tych kablowkach to nie jeden taki wystep z grzybami bedzie :x :x :x :x


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Maciej_370
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 877
Rejestracja: czwartek, 2 lutego 2006, 02:10
Ulubione grzyby: Prawdziwek, kania, gaska, opieńka
Lokalizacja: Wieliczka
Pochwalony: 16 razy

Post autor: Maciej_370 » wtorek, 22 sierpnia 2006, 07:07

Redaktorek z Radia Zet popełnił przestępstwo. Złamał prawo i jeszce sie chwali. Powinien zapłacić grzywnę. Wyślę mu maila żeby wpłacił 500 na rzecz szpitala dziecięcego w prokocimiu w ramach rekompensaty. Za głupote trzeba placić.

[ Dodano: 2006-08-22, 07:19 ]
Wysłałem maila o takiej tresci:

SZANOWNY PANIE

Znalazł Pan purchawicę olbrzymią i przyniósł do TV.
Rozumiem, że nie był Pan świadom że popełnił Pan przestępstwo, ale grzyb ten jest prawnie chroniony i zgodnie z prawem powinien Pan zostać ukarany grzywną.
Jeżeli jest Pan człowiekiem honoru i ma poczucie przyzwoitości proponuje Pamu dobrowolną wpłatę w wysokości 500PLN na rzecz szpitala dziecięcego w Krakowie Prokocimiu lub innej tego typu placówki w ramach rekompensaty za popełnione wykroczenie przeciw prawu.
Nieznajomość prawa szkodzi, a za własne błędy należy odpowiadać nie tylko wirtualnie.
Pracując jako dziennikarz powinien Pan być świadom jakie szkody czyni publiczne bezkarne łamanie obowiązującego prawa.
Czekam na przesłanie mailem skanu z wypełnionego przez Pana przelewu.

Niniejszy list zostanie zamieszczony na stronie http://www.NaGrzyby.pl" onclick="window.open(this.href);return false; tak aby wszyscy w Polsce mogli się przekonać że Pan szanuje i respektuje prawo Rzeczpospolitej Polskiej a honor i jego przestrzeganie nie jest Panu obce.


Z poważaniem Maciej ŻMUDA



Ciekawe czy będzie odpowiedź


Maciej_370
Awatar użytkownika

Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Post autor: Bobik » wtorek, 22 sierpnia 2006, 07:53

I dobrze, choć nie wiem, czy bedzie to skuteczne... Ale niech złamas kutany widzi, ze mu to tak łatwo nie przejdzie!


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Maciej_370
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 877
Rejestracja: czwartek, 2 lutego 2006, 02:10
Ulubione grzyby: Prawdziwek, kania, gaska, opieńka
Lokalizacja: Wieliczka
Pochwalony: 16 razy

Post autor: Maciej_370 » wtorek, 22 sierpnia 2006, 07:55

a tekst listu aby nie nazbyt łagodny?


Maciej_370
Awatar użytkownika

Baśka
Administrator
Administrator
Posty: 8736
Rejestracja: piątek, 10 czerwca 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 157 razy

Post autor: Baśka » wtorek, 22 sierpnia 2006, 08:20

Maciej_370,
uważam, że treść jest OK. Wszystko jest jasne, stanowcze, asertywne; w dodatku dałeś człowiekowi szansę zadośćuczynienia. Słowem perfekt.


Baśka
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 22 sierpnia 2006, 08:28

Baśka, Proszę zamieść treść mojego listu wysłanego wczoraj emailem - (nie mogę teraz tego zrobić)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Baśka
Administrator
Administrator
Posty: 8736
Rejestracja: piątek, 10 czerwca 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 157 razy

Post autor: Baśka » wtorek, 22 sierpnia 2006, 08:42

już się robi :)

Szanowny Pnie Redaktorze,
gratuluję znalezienia „purchawki”, którą chwalił się Pan za pośrednictwem kolegów z redakcji Wiadomości TVP1!
Skoro już zniszczył Pan owocnik, mógł Pan przynajmniej zaglądnąć do atlasu, sprawdzić co to naprawdę jest i nie chwalić się publicznie swoją ignorancją. Grzyb, który Pan znalazł to Langerannia gigantea – purchawica olbrzymia, która podlega ścisłej ochronie gatunkowej (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących grzybów objętych ochroną [DzU 2004 r, nr 168, poz. 1765] Data wejścia w życie 12.08.2004).
Rozumiem, że nie jest Pan znawcą grzybów, jednak jako dziennikarz powinien Pan mieć odruch sprawdzania informacji. Nie wierzę, że w Warszawie nie ma nikogo, kto znałby się na grzybach nieco lepiej niż Pan. W Internecie jest kilka rzetelnych portali poświęconych grzybom (wszystkie w języku polskim!) i łatwo dostępna lista grzybów chronionych. Wystarczy poświęcić kilka minut, żeby oznaczyć tak charakterystycznego grzyba.
Zapewne wie Pan również, że nieznajomość prawa nie chroni przed odpowiedzialnością. Zniszczył Pan owocnik grzyba chronionego, naruszając tym samym przepisy art. 51, ust. 1 p.1 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody [Dz.U. z 2004 r., nr 92, poz. 880, z 2005 r., nr 113, poz. 954, nr 130, poz.1087]
Podając, za pośrednictwem kolegów z telewizji (którzy w dodatku porównali purchawicę olbrzymią do piłki), do publicznej wiadomości nieprawdziwe informacje wyrządził Pan ogromną krzywdę przyrodzie i zniweczył Pan wysiłek wielu ludzi, którym leży na sercu zachowanie zagrożonych wyginięciem gatunków.
Ubolewam nad faktem, że wiadomość o pańskim znalezisku pojawiła się w Telewizji publicznej. Jako podatnik kategorycznie nie zgadzam się, aby za pieniądze pochodzące z podatków publikować nieprawdziwe informacje i namawiać do lekceważenia prawa.


Baśka
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » wtorek, 22 sierpnia 2006, 16:35

jestem za!!! tylko, moze ten dupek znalazl to na ogrodzie tylko po co zatargal do TV :?


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Maciej_370
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 877
Rejestracja: czwartek, 2 lutego 2006, 02:10
Ulubione grzyby: Prawdziwek, kania, gaska, opieńka
Lokalizacja: Wieliczka
Pochwalony: 16 razy

Post autor: Maciej_370 » wtorek, 22 sierpnia 2006, 17:03

Termit pisze:tylko, może ten dupek znalazl to na ogrodzie
W ogrodzie ochrona gatunkowa nie obowiązuje?


Maciej_370
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat