Wybuchowe grzyby

Prasa - Internet - RTV - Badania naukowe

Autor tematu
Maryjka
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 12:49
Lokalizacja: Kozy/Bielska-Białej
Pochwalony: 7 razy

Wybuchowe grzyby

Post autor: Maryjka » piątek, 26 września 2008, 02:21

Każda wyprawa do lasu przynosi jakieś wydarzenie mniej lub bardziej tkwiące w pamięci. I oto wchodząc dzisiaj na onet.pl czytam: Mężczyźni znaleźli „wybuchowe grzyby ”. Słowo grzyby automatycznie przyciągnęło moją uwagę. I oto z treści wynika - cytuję:
Pociski i łuski przeciwpancerne oraz granat moździerzowy znalazł w lesie przy drodze Samborowo - Miłomłyn mieszkaniec gminy Iława.
Mężczyzna wybrał się do lasu na grzyby. Zamiast owoców runa leśnego znalazł natomiast 22 pociski przeciwpancerne o kalibrze 80 mm, granat moździerzowy o tym samym kalibrze oraz dwie łuski pocisków przeciwpancernych.
Znalezisko pochodzi najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej. Do czasu przekazania pocisków saperom miejsce znaleziska zabezpieczają policjanci z Iławy.


Zaraz uruchomiły się Moje pokłady pamięci i przypomniałam sobie swoją historię z tej serii.
Przyborów – Beskidy. Onegdaj miejsce, gdzie często z Wafkiem wybieraliśmy się na grzybobrania. Teren znaliśmy na pamięć. Ale, był taki las za stromym potokiem, niezbyt dostępny i tajemniczy, który kusił Mnie od dłuższego czasu. Postanowiliśmy wytężyć siły i zaliczyć ten odcinek. Było ciężko, pot spływał z czoła, ale dzielnie pokonywaliśmy prawie pionowe ściany góry a właściwie urwisko. Po dłuższej wspinaczce postanowiliśmy jednak odpuścić i szukać możliwie łagodnego zejścia. Padło hasło - wycofujemy się. Ale nagle trafiliśmy na fajny w miarę równy lasek, w którym znaleźliśmy bardzo dużo podgrzybków. Zadowoleni napełniliśmy kosze do pełna. Schodzenie ze zbocza z pełnymi koszami w pełnym sierpniowym słońcu nie było przyjemne. Ze zmęczenia puściły nam nerwy i nawet nie pamiętam, o co ale z małej iskry wybuchła poważna małżeńska sprzeczka. Wafek poszedł w prawo a ja w lewo. Obrażona stwierdziłam, że mam już dosyć lasu, Wafka , grzybów i wracam możliwie najkrótszą drogą do samochodu. Wtargnęłam w las paproci wysokich jak wiecha. Myślałam, że ten paprociowy las nie ma końca. Byłam zmordowana i wściekła. Nagle poczułam pod nogą dziwną przeszkodę . Czułam, że nie jest to kamień. Spojrzałam w dół i myślę...Skorodowany złom? Zardzewiały pocisk? Nie, to nie jest armata. Moździerz ?.. Potem był już tylko krzyk WAFFFFFFFFFFEK BOMBA!!! Wafek ze stoickim spokojem odkrzyczał - poczekaj, zrób zdjęcia a ja już schodzę ( żartowniś myślał, że jakiś grzybowy wynalazek znalazłam) Stojąc nadal na tym złomie myślę sobie – ruszę nogą to tyłek mi urwie, będzie bolało, ała..... Wafekkkkkkkkkkkkk niewypał!!!!!!! Na to Wafek odpowiada – to, po co Mi głowę zawracasz!!! Wtedy się zorientowałam, że on normalnie nie zakumał bazy i cały czas myśli, że ja krzyczę w temacie grzybów. WAFFFFFFFEK !!! - bez żartów ja stoję na zardzewiałym pocisku , chyba moździerzowym, II Wojna światowa człowieku!!! Wafek zareagował tym razem szybko odpowiadając gromkim echem - No to sp...stamtąd.
Nie ma co myśleć, trzeba wiać. Zastanowiłam się tylko czy będę miała na czym uciekać i czy odłamkowe dosięgną Wafka. Biegłam chyba wieki aż zatrzymała Mnie cisza. Ufff nie ma huku , nie było wybuchu.
Tego dnia mieliśmy dosyć wrażeń. Wieczorem zaczęliśmy analizować to wydarzenie i stwierdziliśmy, że wcale nie było to takie zabawne. Za jakiś czas powróciliśmy ponownie w to miejsce, które ostrożnie przeszukaliśmy. Pocisk jakby zapadł się pod ziemię.

Czytając ten artykuł tylko jedno przyszło Mi na myśl. Dlaczego wtedy nie zgłosiliśmy tego faktu na policję? Mój tyłek ocalał, bo był to niewypał a gdyby faktycznie „wybuchowych grzybów” byłoby tam więcej? Hmm człowiek całe życie się uczy... a i tak głupi umiera.

Na marginesie tylko sza: lepiej nie kłócić się z mężem w lesie bo echo zawsze doniesie J


Maryjka


Maryjka
Awatar użytkownika

Włóczykij
Moderator
Moderator
Posty: 2310
Rejestracja: niedziela, 6 kwietnia 2008, 17:36
Imię: Mirosław
Ulubione grzyby: opieńka prawdziwek podgrzybek
Lokalizacja: wodzisław śląski
Pochwalił: 76 razy
Pochwalony: 598 razy

Post autor: Włóczykij » piątek, 26 września 2008, 03:52

Maryjka jeżeli chcecie przeżyć więcej takich przygód, to polecam trójkątŻagań-Szprotawa-Przemków byłe zielonogórskie.Tam po Krasno-armiejcach jest tego jeszcze sporo.Wiem bo mam rodzinę w Piotrowicach i swojego czasu często tam bywałem.Pozdrowionka :D


Ciekawość to pierwszy stopień do znalezienia grzyba.
Awatar użytkownika

Ania
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18098
Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 22:48
Ulubione grzyby: przede wszystkim borowiczki, a potem pozostałe
Lokalizacja: Krosno
Pochwalił: 297 razy
Pochwalony: 1523 razy

Post autor: Ania » piątek, 26 września 2008, 08:08

W mojej okolicy, co rusz, szczególnie po zdarzających się co jakiś czas oberwaniach chmury, odkrywane zostają pozostałości wojenne. Lasy przeczesują poszukiwacze militariów, a i tak można napotkać miny przeciwczołgowe np., całe taśmy pordzewiałych nabojów, bomby lotnicze i "co niebądź innego". Ziemia kryje w sobie jeszcze mnóstwo tego żelastwa.


...i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
_________________________
Ania :)
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » piątek, 26 września 2008, 09:47

Najwyraźniej Maryjka to nie był jeszcze Twój czas na zejście z tego świata. :) Również i Wafkowi jest dane się z Tobą jeszcze pomęczyć. :P
Nie jestem pewny co tam mogłaś mieć pod nogą, znam przypadek pewnego alarmu gdzie gość był święcie przekonany że to niewypał. Okazało się to zwykłą przyrdzewiałą gaśnicą. :) Ale uważać trzeba. Ino nie w ten sposób jak Ty to zrobiłaś. :mrgreen: Tym razem miałaś dzikie szczęście.


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;

CASHMIREK
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 23 września 2008, 12:49
Ulubione grzyby: kozlaki czerwone
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: CASHMIREK » piątek, 26 września 2008, 11:42

jak zapewne widać w profilu mieszkam w Bełchatowie, a tak się składa, że do Wielunia
( miasto, na które spadły pierwsze bomby podczas IIWŚ- ale przecierz to wszyscy wiemy :) ) jest naprawde niedaleko. Mało tego lasy są usiane bunkrami, które jakieś towarzysto miłośników militarii odnawia w, a jakieś 5 km od miasta przebiegała linia fronu. Jako małolat też ineteresowałem się militariami, wujek zapeleniec-elektronik sklecił mi domowej roboty wykrywacz metali, którego schemat znalazłem w jakiejś gazecie.Na efekty mojej "pracy" nie trzeba było czekać długo: rozkopane ogródki osiedlowe, boisko szkolne...
Bakcyl tkwił we mnie jeszcze troszke do tego stopnia, że kupiłem lepszy sprzęt..podczas eskapady znalazłem pociski artyleryjskie, wpadłem w rumience, poczułem sie jak bohater...zadzowniłem po poliscje...chłapaki oczywiście przyjechali dziwnie mi się przygladając...a ja cały czas czekałem na słowa pochwały...kończąc ten przydługawy wywód powiem jak się to skończyło...

Policjant patykiem odgarnął troszke ziemi z łusek popatrzył na mnie...wziął wykrywacz w swoje łapska i roztrzaskał go o drzewo krzycząć "NIE MASZ NIC DO ROBOTY PIERDOLONY...GÓWNIARZU!!! JESZCZE RAZ CIE TU kuźwa ZOBACZE TO CI NOGI Z DUPY POWYRYWAM!!!"

nie było medali...wywiadów w gazecie...błysków fleszy, pozostał niesmak w ustach i siniaki na plecach od policyjnej pałki...

jak coś takiego znajdziecie kontaktujcie się z najbliższa jednostką wojskową Oni przeważnie pomagają...

ps. zawsze chciałem archeologiem zostać ale po tej przygodzie odechciało mi się szukania skarbów w ziemi... :lol:
:lol:


"świat ma tyle punktów centralnych ile jest w nim, żywych istot...."
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » piątek, 26 września 2008, 13:44

No zasadniczo Wafek później żałował że pozwiedzał s... :lol: więcej kłótni by nie było a to kara Boska za te marudzenie i inne :twisted: :lol: A tak na poważnie to kryje sie tego od cholery i trochę. Tu w kotlince zasadniczo poważniejszych walk nie było ale szkopy dobrze byli okopani i uzbrojeni. Wracając dobre 10 lat do tyłu w Górach Sowich w lesie znaleziono skład amunicji i co ciekawsze znaczna cześć tego złomu świeciła się jakby dopiero z fabryki wyszła a na skrzynkach były daty 1944 było tego kilka ton. Co ciekawsze miejscowe pijaczki urządziły sobie zabawę z dreszczykiem ciągając na sznurku za rowerem jakiś granatnik czy jakieś inne paskudztwo. Że im czegoś nie urwało to cud bo zapalnika nie było ale ci kretyni o tym nie wiedzieli :)


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""

Autor tematu
Maryjka
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 12:49
Lokalizacja: Kozy/Bielska-Białej
Pochwalony: 7 razy

Post autor: Maryjka » piątek, 26 września 2008, 14:35

Ząbek wiem , że jestem blondynką ale nie pogrążaj Mnie :lol: Żeby pocisku od gaśnicy nie odróżnić??? :o Crashmirek - dobrze wiedzieć, że należy zawiadomić o takim incydencie specjalistów z armii a nie pałki. :573:


Maryjka
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » piątek, 26 września 2008, 14:40

Księżniczko jedynie pocieszające jest to że jaj by Ci nie urwało :lol: :lol: :lol:


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » piątek, 26 września 2008, 14:41

Maryjka :lol: Przecież wiesz że jesteś dziwnym wyjątkiem pośród blondynek. :mrgreen: Ja ino sugeruję iż w takich sytuacjach wyobraźnia może zadziałać bardziej niż powinna. :lol: Ale znając Ciebie to Twój żywot nie należy do gatunku nudnych. Powinnaś książkę o sobie napisać. :lol:


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » piątek, 26 września 2008, 14:42

Sorry :) ale ciesze się że wróciłaś na forum z bombowym wejściem


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » środa, 22 października 2008, 20:48

Skoro w temacie to przedstawiam świeżo wykopany

Obrazek


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » środa, 22 października 2008, 20:55

Ładna zabawka, sam wykopałeś i turlałeś sobie ? :mrgreen:


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » środa, 22 października 2008, 20:58

Ząbek,
Ładna zabawka
glanc nówka tylko że poniemiecka :lol: :lol: :lol:


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » środa, 22 października 2008, 21:25

Tam powinny być numery seryjne tej zabawki, napisz do producenta czy mają atest i od ilu lat dozwolone ? :mrgreen:


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » środa, 22 października 2008, 21:28

Ząbek,
napisz do producenta czy mają atest i od ilu lat dozwolone ? :mrgreen:
no miałem gdzieś numer do gitlera :lol: a zabawką to policja się bawi bo saperzy mogą przyjechać nawet za 3 dni :lol: :lol: :lol: :lol: ale będzie laba


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat