Literatura dla początkujących i nie tylko

Awatar użytkownika

Autor tematu
Norbert
Hubiak
Hubiak
Posty: 356
Rejestracja: poniedziałek, 1 września 2008, 22:46
Ulubione grzyby: boletusy
Lokalizacja: Warszawa
Pochwalony: 21 razy

Literatura dla początkujących i nie tylko

Post autor: Norbert » niedziela, 30 sierpnia 2009, 16:00

Czytając nasze forum doszedłem do wniosku że brakuje na nim w miarę kompletnego poradnika( głównie dla początkujących) dotyczącego grzybowej literatury i niezaśmieconego ględzeniem nie na temat tak jak temat "linki" na którym od strony 3 do 6 prawie nic nie dzieje się w temacie.

Postanowiłem więc założyć ten oto temat z którym użytkownicy mogli by zamieszczać recenzje atlasów, poradników, stron internetowych ew. czasopism poświęconych tematyce grzybowej, tak aby każdy nowy użytkownik wiedział czego ma się spodziewać po danej pozycji.
Bo trzeba przyznać że osoba początkująca może mieć problemy z wybraniem pozycji odpowiedniej dla siebie jak również może nie zauważyć błędów ( choćby tekst z E. Garnweindera " błękitnienie miąższu występuje u wielu grzybów rurkowych co w żadnych wypadku nie pozwala na uznanie ich za jadalne )
Zależy mi głównie na krótkiej charakterystyce danej pozycji, analizie plusów minusów i ew. błędów na które trzeba uważać ( a które czasem nie niestety zdarzają)

[ Dodano: 2009-08-30, 23:24 ]
To ja może dodam pierwszą opinię...

Dobrym atlasem na początek jest książeczka pod tytułem Leksykon przyrodniczy "Grzyby" Wydawnictwa GeoCenter Warszawa ( wydawnictwo chyba już nie istnieje) Autorzy: Helmut i Renate Gruner ( u umlaut)
W Atlasie znajdują się opisy 264 podstawowych gatunków grzybów, poszeregowanych wg cech zewnętrznych " grzyby blaszkowe, listewkowate,kolczaste ,rurkowe ...) po 2 gatunki na każdej stronie sam atlas ma rozmiary trochę mniejsze niż standardowy zeszyt szkolny formatu A5. Na jednaj stronie znajdują się opisy zawsze 2 gatunków na następnej ich zdjęcia (zazwyczaj po 1 zdjęciu dla gat. czasem więcej) oczywiście opisy i zdjęcia są widoczne bez przewracania kartki. Opisy są dobrze ułożone: wygląd grzyba, wysyp zarodników, występowanie, możliwość pomylenia pomyłki, zastosowanie czasem uwagi ogólne. Zdjęcia dosyć duże i dobrej jakości.
Przed częścią właściwą gdzie znajdują się opisy i fotografie, zamieszczona jest część teoretyczna zawierająca podstawowe informacje i biologi grzybów i co bardzo ważne czarno białe rysunki opisujące cechy poszczególnych elementów grzyba np. : powierzchnia trzonu "łuskowata, siatkowata.. ,kapelusz: postrzępiony,płatowaty, falisty..." Moim zdanie jest to bardzo cenna rzecz pozwalająca zapoznać się z ważnymi cechami abstrahując od konkretnych gat.

Podsumowując

Plusy:
- Dobrej jakości zdjęcia
-Be zaprzątania głowy gatunkami mającymi znaczenie głównie dla mykologów
- Moim zdaniem nie zawiera błędów
- Dobrej jakości opisy i część teoretyczna

Minusy:
-Atlas jest obecnie ciężko dostępny w księgarniach ( ew. sprzedasz wysyłkowa , allegro itp.)
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 sierpnia 2009, 21:22 przez Norbert, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » niedziela, 30 sierpnia 2009, 23:51

Norbert,
1. http://www.forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?t=7550" onclick="window.open(this.href);return false;
2. schodzenie z tematu jest u nas nagminne więc i tu się tego spodziewaj
3. przydałoby się zdjęcie okładki


Moja nauka poszła w las :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Norbert
Hubiak
Hubiak
Posty: 356
Rejestracja: poniedziałek, 1 września 2008, 22:46
Ulubione grzyby: boletusy
Lokalizacja: Warszawa
Pochwalony: 21 razy

Post autor: Norbert » poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 01:11

Hudy pisze:Norbert,
1. http://www.forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?t=7550" onclick="window.open(this.href);return false;
2. schodzenie z tematu jest u nas nagminne więc i tu się tego spodziewaj
3. przydałoby się zdjęcie okładki
Proszę nie schodzić z tematu, niestety "biblioteczka" jest mało przydatna bo ciężko ją znaleźć( mi się nie wyszukała poprzez wyszukiwanie), i zawiera dużo gadania poza cennymi info. Mam nadzieję że wszystko co ważne zostanie przeniesiona tutaj przez użytkowników.

Wszelkie uwagi proszę zgłaszać mi na PW, nie piszemy tu nic poza recenzjami


Dzisiaj po południu i w przeciągu tygodnia pojawią się informacje na temat innych pozycji książkowych.
Oto zdjęcie( po kliknięciu ukaże się nie ucięte makro)
Obrazek


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 09:26

Norbert, Jeśli zdjęcie są takiej samej jakości jak na czołówce strony to faktycznie zdjęcia dobrej jakości... dla tych co lubią lampę błyskową u cioci na imieninach... jak widzę takiego rodzaju zdjęcia to mnie trzepie...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Norbert
Hubiak
Hubiak
Posty: 356
Rejestracja: poniedziałek, 1 września 2008, 22:46
Ulubione grzyby: boletusy
Lokalizacja: Warszawa
Pochwalony: 21 razy

Post autor: Norbert » poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 12:23

Zenit pisze:Norbert, Jeśli zdjęcie są takiej samej jakości jak na czołówce strony to faktycznie zdjęcia dobrej jakości... dla tych co lubią lampę błyskową u cioci na imieninach... jak widzę takiego rodzaju zdjęcia to mnie trzepie...
Racja zdjęcie z lampą, ale moim zdaniem są to dobre zdjęcia, lampa lampie nie równa -czasem uniemożliwia ona identyfikację, a czasem podkreśla istotne cechy - tak jest w tym atlasie (jest kilka podobnych zdjęć, jednak obok jest zrobione też z real color. Nigdy nie miałem problemów z rozpoznaniem kolorystyki grzyba gdy oznaczałem go z tym atlasem - no i powiedzmy sobie szczerze, najważniejsze są opisy (bo wtedy wspaniały atlas Gumińskie i Wojewody byłby 0 wartości bo zdjęcia ma nieliczne, czarno-białe i kiepskie :)). Lepsze też takie zdjęcia zrobione z lekko lampą niż bez lampy ciemne - na których nie widać szczegółów. No i należy zwrócić uwagę, że w prawie każdym atlasie zdarzają się zdjęcie nie idealne (np. z lampą, albo trochę ciemne)

Taka mała dygresja, wywołana wątpliwościami prezesa;] Teraz przedstawię kolejny atlas:

"Encyklopedia kieszonkowa Grzyby" Edmund Garnweinder Wydawnictwo Muza SA Obrazek Atlas zawiera 414 gatunków więc jest znacznie obszerniejszy od poprzedniego. Podział grzybów jest podobny jak w poprzednim ale z racji większej ilości gatunków, trochę się różni - nie będę go dokładnie opisywał, bo i tam tego nie zrobiłem, a i nie ma to znaczenia po prostu dodano kilka grup.

Na początku atlasu znajdują się informacje o oznaczeniach stosowanych w atlasie. Na końcu znajdują się podstawowe informacje z biologi grzybów "co powinno się wiedzieć o grzybach?", i jak poprzednio czarno białe rysunki przedstawiające typowe cechy jak kształt kapelusza. Znajdują się tam również wskazówki do obchodzenia się z grzybami np. tabela co czego się grzyby nadają. Znajduje się tam kontrowersyjna informacja o nieprzydatności do suszenia koźlarzy. Z własnego i nie tylko doświadczenia wiem, że nie jest to do końca prawdą. Bo zdrowe, jędrne nie za stare okazy które nie wyglądają jak "stary kapeć" nadają się do tego znakomicie - zwłaszcza, że już raczej powoli mijają czasy gdy suszy się grzyby na blasze położonej na kaflowym piecu na węgiel lub kuchence - co niejednokrotnie powodowało spalenie się grzyba jak i jego przylepienie do blachy bez możliwości oderwania. Teraz do użycia wchodzą maszynki elektryczne specjalnie do tego przeznaczone (niestety nie mieszczą się do niech większe zbiory więc pozostaje, albo zakup większej ilości, suszenie na raty - grzyby mogą się trochę popsuć w między czasie, lub stary dobry sposób-nawleczenie grzybów na nitkę i zawieszenie na grzejniku)

Jest również błąd (zapewne w tłumaczeniu) który zamieściłem w temacie: "błękitnienie miąższu występuje u wielu grzybów rurkowych co w żadnych wypadku nie pozwala na uznanie ich za jadalne. Nie wiem co dokładnie autor miał na myśli, jednak zwrot nie jest jednoznaczny (może chodziło o to, że jak miąższ błękitnieje to grzyb może być niejadalny, ciężko stwierdzić). Istnieje wiele gat. grzybów jadanych u których występuje błękitnienie (koźlarze, borowiki) jak i bohater tego opisu borowik ponury uznany za niejadalny co wg innych źródeł jak żołądka mojego jak i innych forumowiczów nie jest prawdą - co ciekawsze wyżej jest opisany borowik ceglastopory, u którego miąższ również błękitnieje - jednak jest on jadalny wg autora


Teraz kilka uwag np. temat opisów i zdjęć. Z racji sporej ilości gatunków oraz dość małej objętości atlasu (18x10cm i 254 stron) wszystko jest bardzo skondensowane. Jest to atlas ciężki do czytania dla początkującego. Niejednokrotnie na i tak małej stronie znajdują się opisy 4 gatunków, na następnej zdjęcia. Z tego powodu opisy są czasami dosyć ubogie, a zdjęcia małe. Należy jednak stwierdzić, że w przypadku grzybów kluczowych dla zbieracza tj. smacznych i jadalnych jak i ich śmiertelnie trujących sobowtórów wszystko jest dokładne i wyraźne.


Podsumowując:

Jeśli interesuje cię wyłącznie konsumpcyjne zbieranie grzybów to polecam poprzedni atlas (jak i opisane poniżej - wkrótce się ukażą) mniej gat. większe zdjęcia. Jeśli jesteś już trochę obyty w temacie, masz dobry wzrok i większe aspiracje to polecam wybór tej pozycji. Stanowi ona dobry pomost pomiędzy większymi pozycjami które zawierają już od 800 do ponad 1000 gatunków.

Plusy:
- spora liczba gatunków, cennych nie tylko dla zbieracza
- jest mały, lekki
Minusy:
- stosunek objętość/ilość gatunków nie jest optymalna co powoduje że zdjęcia są małe, a opisy trochę ubogie co utrudnia czasem identyfikację - to może przeszkadzać
- zdarzają się drobne wtopy

[ Dodano: 2009-09-07, 23:12 ]
Już Jutro recenzja kultowej wręcz pozycji - chyba najlepszej polskiej książki o grzybach

Grzyby i ich oznaczenie Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa 1983
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 17:16 przez Norbert, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » wtorek, 8 września 2009, 09:33

Post-przerywnik oddzielający posty :)


Moja nauka poszła w las :)
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 8 września 2009, 12:28

Norbert, No fajnie przedstawiaj wszystkie dostępne Ci książki - tego nigdy za wiele.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Norbert
Hubiak
Hubiak
Posty: 356
Rejestracja: poniedziałek, 1 września 2008, 22:46
Ulubione grzyby: boletusy
Lokalizacja: Warszawa
Pochwalony: 21 razy

Post autor: Norbert » wtorek, 8 września 2009, 15:12

Dzięki, jakby wszystko w jednym poście było to trochę nieestetycznie by to wyglądało ;]

Grzyby i ich oznaczenie Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa 1983
Obrazek Zastanawiałem się nad tym czy watro zamieszczać tutaj ten atlas z adnotacją że jest to książka dla początkujących. Albowiem w odróżnieniu od poprzednich pozycji w książce tej nie ma kolorowych zdjęć- tylko czarno białe a i tak są nieliczne, co mogłoby się wydawać utrudnieniem w oznaczaniu grzybów. Stwierdziłem jednak że moje rozterki są bezsensowne i zmieniłem zdanie.

W atlasie znajdują się dokładne opisy ok. 400 gatunków wraz z kluczem do ich oznaczania. Razem ze wzmiankami o gatunkach podobnych w opisach, w sumie jest opisanych ok. 800 gatunków. Z początku myślałem że czystych opisów jest 800 jednak po analizie klucza i brutalnym przeliczeniu występujących tam grzybów- jak i zgrubnym oszacowaniu ile jest opisów w atlasie wyszło że jest ich. ok 400. Trochę się zawiodłem.. No ale do rzeczy.

Co tą pozycję wyróżnia spośród innych, że pomimo że jest czarno-biała postanowiłem ją tutaj zamieścić? Jest to fantastyczny, zajmujący 70 stron wstęp teoretyczny z którym powinien się zapoznać każdy początkujący grzybiarz
W żadnym, który miałem w rękach nie znalazłem tak wyczerpującego opisu dotyczącego podstawowych zasad rządzących światem grzybów. Uważam, że jest to na tyle cenne że warto przytoczyć i krótko omówić każdy paragraf zamieszczony w tym wstępie. (w części ogólnej jak to jest nazwane przez autorów)


I. Grzyby w przyrodzie i gospodarce człowieka

Po ogólnych rozważaniach uzmysławiających różnorodność grzybów w Europie* i na świecie (odpowiednio 5000 i 10000-30000 gatunków) oraz form ich występowania- od dużych grzybów owocnikowych, które widujemy w lesie, po grzyby mikroskopijne oraz zaszczepieniu w czytelniku ziarna ciekawości jak niezmiernie interesujący jest ten świat autorzy przechodzą do omawiania poszczególnych tajników mykologii.

1. Czynniki warunkujące występowanie grzybów

Opisane są tutaj podstawowe czynniki od których zależy jak prawdopodobne jest znalezienie w danym miejscu grzybów, takie jak:
- Gleba
- Ukształtowanie terenu i wysokość nad poziomem morza
- Klimat - pokazane jest, że nawet na obszarze Polski która ma klimat umiarkowany, który jednak w różnych rejonach jest zróżnicowany - co powoduje, że niektóre grzyby występują głównie lub tylko w określonych rejonach, najwięcej grzybów rozwija się w temp. 20-30 stopni Celsjusza, powyżej tej temperatury, zwłaszcza powyżej 40 stopni grzybnia ginie. Poniżej 0 również rozwój grzybów nie występuje. Wartym zwrócenia uwagi jest fakt że "Chociaż (grzyby) nie korzystają tak jak rośliny ze światła do syntezy związków organicznych, to są organizmami światłolubnymi
- Pory roku - Obalenie mitu, że grzyby rosną głównie na jesieni i późnym latem, poprzez podanie kontr przykładów grzybów rosnących cały rok, na wiosnę, w zimie.
- Zależność grzybów od roślin. Wzmianka o grzybach mikoryzowych oraz pasożytniczych
- Związek grzybów ze zwierzętami. Grzyby są pożywieniem dla zwierząt dzięki czemu zwierzęta przyczyniają się do ich rozpowszechniania.
- Wpływ człowieka na występowanie grzybów- masowe grzybobrania szkodzą grzybom. Człowiek przyczynia się jednak również do rozpowszechniania grzybów


2.Siedliska grzybów
Tutaj autorzy podają grzyby różnych siedlisk wraz z podaniem przykładów
Grzyby:
- lasów i zarośli
- parków
- sadów i ogrodów
- łąk i torfowisk
- pól
- pisaków
- skał
- domów
- cieplarń

3. sposoby pobierania pokarmu przez grzyby

Krótkie omówienie grzybów saprofitycznych, pasożytniczych, symbiotycznych wraz z podaniem kilku - kilkunastu przykładów do każdej grupy

4.Rozsiewanie się grzybów
Zwrócenie uwagi na różne- często mało znane sposoby rozmnażania się grzybów
a) anemochoria czyli rozmnażanie się grzybów przy pomocy prądów powietrza
b) hydrochoria przy pomocy wody
c) zoochoria -przy pomocy zwierząt zwierząt
d) antropochoria- przy pomocy człowieka
e) autochoria-samo rozsiewanie się

5.Rozmieszczenie geograficzne grzybów

Wzmianka o mykogeorgafii czyli nauce o rozmieszczeniu grzybów. Dobrym przykładem jest podany przez autorów Muchomor Cesarski który ma północną granicę występowania w dawnej Czechosłowacji oraz Odgiętka Wetlińska Resupinatus Wetlinianus występująca tylko w Bieszczadach.

6.Rola grzybów w życiu i gospodarce człowieka
Wzmianka o grzybach jadanych, trujących pasożytujących na drzewach owocowych jak i niszczących mosty, chodniki, drewniane budowle a więc przynoszących straty człowiekowi.

Wartym podkreślenia jest fakt że grzybów poszukuje się również w celach medycznych- jak źródło laków np. do zwalczania raka.

II Grzyby trujące i pierwsza pomoc w zatruciach

Zwrócenie uwagi na fakt że rozpoznawanie grzybów jadanych i trujących może być oparte jedynie na naukowych dowodach, a nie na idiotycznych przesądach takich jak: słodkie są jadalne, czernienie łyżki cebuli podczas gotowania orzeka że grzyb jest trujący, trujące nie są zaczerwione ani pogryzione przez ślimaki-muchomor wiosenny i sromotnikowy się kłaniają)

1.Grzyby powodujące zatrucia
Ujęte w formie opisowej podstawowe rodzaje grzybów trujących jak i tabelaryczne porównania gatunków jadalnych i trujących najczęściej mylonych przez zbieraczy z jednoczesnym opisem charakterystycznych cech tech grzybów

2.Objawy zatrucia i pierwsza pomoc Wykaz podstawowych objawów występujących u osób które spożyły trujące gatunki, oraz sposób postępowania w takim wypadku- zabezpieczenie resztek posiłku wymiocin itp. oraz niezwłoczne udanie się do szpitala. Autorzy zwracają uwagę że pierwsze objawy mogą wystąpić nawet po kilkudziesięciu godzinach od spożycia co może zdecydowanie utrudnić powiązanie naszych objawów z grzybowym posiłkiem

III.Grzybobranie i ochrona grzybów

1.Prawidłowy zbiór grzybów
Tutaj znajdują się podstawowe zasady kultury zbierania grzybów czyli: lekki koszyk a nie foliowa siatka, dobrze zaopatrzyć się w nóż, lupę, grzyby lepiej wykręcać a nie odcinać ( korzeń czasami ma pochwę a co może oznaczać smaczny obiad-pieczarka, lub cmentarz-muchomor s.)**

2.Ochrona grzybów

Nie zbieramy chronionych gatunków, aw parkach narodowych, rezerwatach -żadnych



IV.Budowa i rozwój grzybów

Tutaj w kilku paragrafach których dokładniejszy opis pozwolę już sobie ominąć znajdują się podstawowe informacje o: workowcach (woreczniakach), podstawczakach jak i ich rodzajach( pojedynczo podstawkowe i złożono podstawkowe) zarodnikach i ich kształtach, różnych rodzajach warstwy hymenialnej (hymenoforu), barwach, budowie blaszek, kapeluszy i innych częściach owocników i wszystkich cechach ważnych przy oznaczaniu (smak, zapach, barwa). Na koniec uwagi na temat jednostek systematycznych oraz systemie nazewnictwa przyjętym w w atlasie.



Po części ogólnej następuje szczęść szczegółowa poświęcona wskazówkom dla korzystających z kluczy do oznaczania tj. opis owocnika - jak to robić, jak pozyskiwać zarodniki, następnie mamy sam klucz do oznaczania a po nim wykaz źródeł w których można znaleźć kolorowe lub czarno białe ilustracje poszczególnych gatunków (czasopisma np. Acta mycologica i książki) Dalej mamy opisy gatunków. Następnie kolejny bardzo obszerny spis literatury polskiej i zagranicznej, słowniczek oraz skorowidz


Podsumowując, jest to najlepsza moim zdaniem pozycja dotycząca grzybów napisana przez polskich autorów i dostępna w Polsce, pomimo czarno białej szaty graficznej oceniam na 8-9 punktów w skali 0-10



* W Polsce ok 4 tyś. gatunków
** mój przypis
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 września 2009, 18:05 przez Norbert, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » wtorek, 8 września 2009, 16:31

Norbert,
Grzyby i ich oznaczenie Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa 1983
tą pozycje warto mieć sam mam 3 wydania tego tylko nie pamiętam z których lat


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » wtorek, 8 września 2009, 17:28

A tu tak zbiorczo: Kliknij mnie


Moja nauka poszła w las :)
Awatar użytkownika

Ania
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18098
Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 22:48
Ulubione grzyby: przede wszystkim borowiczki, a potem pozostałe
Lokalizacja: Krosno
Pochwalił: 297 razy
Pochwalony: 1523 razy

Post autor: Ania » wtorek, 8 września 2009, 17:42

tą pozycje warto mieć sam mam 3 wydania tego tylko nie pamiętam z których lat
Termit masz tu http://mak.bn.org.pl/cgi-bin/makwww.exe" onclick="window.open(this.href);return false; ... OZNACZANIE :)
Norbert, sporo pracy w to włożyłeś :)


...i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
_________________________
Ania :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Norbert
Hubiak
Hubiak
Posty: 356
Rejestracja: poniedziałek, 1 września 2008, 22:46
Ulubione grzyby: boletusy
Lokalizacja: Warszawa
Pochwalony: 21 razy

Post autor: Norbert » wtorek, 8 września 2009, 19:38

Hudy pisze:A tu tak zbiorczo: Kliknij mnie
To może jakąś recenzję dodasz?:) bo same zdjęcia okładek to mi wiele nie mówią

Ania "Norbert, sporo pracy w to włożyłeś" a dziękuję, trochę czasu zajęło mi napisanie tego. Może jutro dodam 1000 Gerhalda. Ale wcześniej zapoluję na to w jakiejś bibliotece : http://www.ib-pan.krakow.pl/ibwyd/biodiv/bio-pl-7.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Niech każdy doda jakieś swoje przemyślenia o jakiejś książce- na mój wzór, każdy może uchwycić coś nowego o danej pozycji i jak będziemy dodawać je wszyscy to znajdzie się ich tutaj znacznie więcej niż w przypadku gdy będę to robił sam;]


Awatar użytkownika

Ania
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18098
Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 22:48
Ulubione grzyby: przede wszystkim borowiczki, a potem pozostałe
Lokalizacja: Krosno
Pochwalił: 297 razy
Pochwalony: 1523 razy

Post autor: Ania » wtorek, 8 września 2009, 19:42

Norbert, najbliżej będziesz miał tu http://karo.umk.pl/K_2.01/Exec/z2w_f.pl" onclick="window.open(this.href);return false; ... DIOMYCETES


...i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
_________________________
Ania :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Norbert
Hubiak
Hubiak
Posty: 356
Rejestracja: poniedziałek, 1 września 2008, 22:46
Ulubione grzyby: boletusy
Lokalizacja: Warszawa
Pochwalony: 21 razy

Post autor: Norbert » środa, 9 września 2009, 22:59

Ewald Gerhardt "Grzyby, Wielki ilustrowany przewodnik" Obrazek

[ Dodano: 2009-09-14, 17:44 ]
Po kilkudniowej przerwie dodaję recenzję wyżej wymienionego atlasu, wydawnictwa KDC ( Klub Dla Ciebie)

Na początku standard. Krótki wstęp i wskazówki dotyczące korzystania z książki w których podaną sposób i uzasadnienie użycia takiego a nie innego sposobu przedstawienia materiału ( brak klucza, segregacja gatunków itp.) oraz wskazówki jak z niego korzystać. Znajdujemy tu dokładny opis symboli oraz porady jak obchodzić się z grzybami. Za bardzo cenne uważam to że wprowadzona tutaj dokładne rozróżnienie stopnia zagrożenia danego gatunku ( CL0 -wymarłe lub zaginione.... CL3 rzadkie, CL4 o nieokreślonym zagrożeniu) które jest konsekwentnie stosowane w całej książce.

Cechą szczególną tego atlasu jest to że zawiera on aż 1019 gatunków grzybów Pomimo tak dużej zawartości, jest on dosyć czytelny, z powodu że na 2 kolejnych stronach znajdują się opisy i zdjęcia nie więcej niż 3 gatunków grzybów, co przekłada się na większą objętość niż w innych atlasach kieszonkowych ( 718 stron).
Zdjęcia są dobrej jakości- na pewno zdecydowanie lepszej niż w atlasie Garnweindera zawierającego 414 gat. który opisywałem kilka postów wcześniej. W atlasie znajdziemy wiele gatunków pospolitych jak również zupełnie nie interesujących pospolitego grzybiarza np. występujących na zdrewniałych roślin wodnych.

Na końcu znajduje się słownik pojęć mykologicznych stosowanych w książce oraz indeks łacińsko-polski , polsko-łaciński oraz rysunki cech mikroskopowych grzybów.

Warto również zwrócić uwagę na jedną rzecz napisaną na początku( chociaż w dość niewidocznym miejscu )


Uwaga!
Wartość spożywczą grzybów podano w tej książce według najlepszej wiedzy i najnowszego stano badań.Kto jednak jada grzyby czyni to jednak na własną odpowiedzialność, ponieważ ani autor ani wydawnictwo nie zna możliwej indywidualnej wrażliwości poszczególnych ludzi ani stosowanych przez nich sposobów zbierania grzybów. Ogólnie przestrzegamy przed spożywaniem grzybów starych a szczególnie na surowo. Określenie jadalny zawsze odnosi się do grzyba przyrządzonego przez gotowanie,pieczenie lub w inny sposób, chyba że podano inaczej.


Moja ocena atlasu 7,5-8 punktów na 10 w skali 0-10


Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » środa, 16 września 2009, 12:08

________________
Oddzielnik postowy
________________


Moja nauka poszła w las :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat