Grzyby + Foto + gps + geocache


Autor tematu
Kopyto
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 42
Rejestracja: sobota, 23 grudnia 2006, 14:10
Pochwalony: 2 razy

Grzyby + Foto + gps + geocache

Post autor: Kopyto » wtorek, 2 stycznia 2007, 17:57

Ciekawe czy kogoś zainteresuje mój temat, a możliwe że i przegonią mnie stąd, a jeszcze może być tak ze ktoś mi zaśpiewa „ale to już było”. :)
Według mnie (grzyby + foto + gps + geocache) można ze sobą połączyć, przynajmniej ja tak robię również moi znajomi i na takich wyprawach mamy większą frajdę, no i później sporo materiału do przemyślenia pooglądania i dyskusji. :561:
W skrócie przedstawię ja to wygląda, grzyby i foto to wszyscy wiedzą jak to połączyć, przykładem jest ten portal , wiec zacznę od odbiornika GPS.
To urządzenie jest coraz popularniejsze, wiec na pewno już wielu zbieraczy grzybów je ma. Odbiera sygnały z satelity, przez co zawsze wiemy gdzie jesteśmy jak daleko odeszliśmy od miejsca naszego powrotu, można też zapisywać interesujące nas miejsca (nie tylko w Polsce ale w całej Europie i wracać tam z dokładnością do 1m.), a nawet całą wyprawę zwaną śladem.
Niżej na fotkach widać taki ślad z mojej wyprawy jeden jest na mapie cyfrowej drugi na papierowej (wcześniej ze skanowanej), taki ślad lub punkt można wysłać osobie znajomej i ona dokładnie przejdzie naszą trasę i pozbiera grzyby, (te pozostawione przez nas) :lol: można też sobie wcześniej zrobić jakąś trasę i wpisać ją do urządzenia a później już dokładnie iść tą trasą , dużo by jeszcze pisać o możliwościach tego odbiornika.
Obrazek Obrazek

Geocache są to skrzynki zakopane lub schowane w rożnych miejscach, znajdują się w nich różne przedmioty zwane skarbami i fantami.
Geocaching zabawa mało znana a zwłaszcza w Polsce, trochę zostaliśmy w tyle ale my to nadrobimy jak to Polacy. :D
Spora ilość skrzynek jest schowana w lesie tam gdzie rosną grzyby, przechodzimy obok takich skarbów i nic o tym nie wiemy, a cóż nam szkodzi zaglądnąć do takiej skrzynki - w środku lasu i np. pokrzepić się zimnym browarem :564: .
Do odnalezienia takiej skrzynki jest przydatny GPS, ale można odnaleźć i bez niego bywa że takie miejsce często jest dobrze oznakowane i opisane, a są też fotki, znam takich co się szczycą że odnajdują bez odbiornika.
Dla przykładu drzewo w czerwone kropki a na drugich są bardzo widoczne znaki.
Obrazek Obrazek Obrazek

Najbardziej obfity skarb jaki znalazłem, dziś się mówi „full wypas” :597:
Obrazek Obrazek

Tu degustacja na miejscu :oops: .
Obrazek

A tu grzybki z moich wypraw (grzyby+foto+skraby+gps). :)
Obrazek Obrazek Obrazek

Tak na szybko to przedstawiłem i wiem ze nie wszystko jest tu napisane, ale jak będzie zainteresowanie to postaram się odpowiadać w miarę swojej wiedzy i możliwości. :)
Jeszcze jest kilka zdjęć w galerii:
http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... Geo+-+GPS/" onclick="window.open(this.href);return false;


Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » wtorek, 2 stycznia 2007, 18:37

mocne słyszalem otych zakopanych niespodziankach :lol: :lol:


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Robi
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5191
Rejestracja: środa, 27 lipca 2005, 13:44
Ulubione grzyby: Borowik szlachetny,Czubajka kania,Mleczaj rydz.
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 400 razy
Kontakt:

Post autor: Robi » wtorek, 2 stycznia 2007, 19:53

Przyznam że nie słyszałem o takim rodzaju zabawy-rekreacji,czy jak to nazwać.Ale to ciekawe. :wink: No ale jak już znajdziesz taką skrzynkę"full wypas",to co dalej?Spałaszowałeś zawartość,nabrałeś sił na dalszą wędrówkę,więc trzeba coś również do niej włożyć dla następnej osoby,bo jak trafi na taką pustą,to się :572: .No chyba że w momencie znalezienia jest to miejsce już wykreślane.Ciekawe :lol:


Robert Król - http://www.mojegrzybobrania.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
"Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje i święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze
jest, by żyć dla powrotu."
-- Antoine de Saint - Exupéry

Wito
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2022
Rejestracja: środa, 1 marca 2006, 21:29
Pochwalony: 42 razy

Post autor: Wito » wtorek, 2 stycznia 2007, 20:02

No nie wiem czy to taki dobry pomysł z tymi wszystkimi bajerami. :? :? :? Chyba jesten trdycjonalistą i wolę spacerować bez pomiarów i takich tam prezentów, ale cóż świat się zmienia. :shock: :shock: :shock:


Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » wtorek, 2 stycznia 2007, 20:17

A mnie się podoba taka forma zabawy. Co prawda nie mam GPS ale na podst. zdjęć i ewentualnych wskazówek można się miło bawić. :)


Awatar użytkownika

Urania
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2376
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 21:10
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 33 razy
Kontakt:

Post autor: Urania » wtorek, 2 stycznia 2007, 20:24

:) Nigdy nie słyszałam o tych "niespodziankach", ale od razu mi się skojarzyło ze starą zabawą w "podchody", choć może skojarzenie nieco pokrętne. :P Kto zakopuje takie skrzynki?
O przydatności GPSu każdy słyszał, nie trzeba komentować. :) Szkoda, że te urządzenia są ciągle dość drogie.


Urania
Przyroda to moje hobby!

Marta
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1372
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 14 razy

Post autor: Marta » wtorek, 2 stycznia 2007, 20:37

Fajna sprawa. g:) Czy są polskie strony dotyczące geocache :?: I powtarzam za Robim, czy takie "znalezisko" trzeba uzupełnić od nowa, czy też "znika z mapy" :?:
A na leśne wędrówki po nieznanym terenie zawsze mam gps`a w kapuzie, bo niestety łatwo tracę orientację g:okulary


Awatar użytkownika

marjan
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3108
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 00:39
Lokalizacja: Poznan
Pochwalony: 8 razy

Post autor: marjan » wtorek, 2 stycznia 2007, 20:59

Ja gdzieś czytałem o dziwnej aukcji na Allegro ,z namiarami Gps na prawdziwka giganta :lol:


Wodz grzybowej Pyrlandii !Marjan z Pyrlandii!!!!
Awatar użytkownika

Dorota
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3785
Rejestracja: sobota, 14 stycznia 2006, 08:56
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 30 razy

Post autor: Dorota » wtorek, 2 stycznia 2007, 21:08

I nie skorzystałeś???


Zimowych zbiorów nadszedł czas...
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » wtorek, 2 stycznia 2007, 21:11

Marta pisze:Czy są polskie strony dotyczące geocache :?:
Marta http://www.geocache.pl/" onclick="window.open(this.href);return false; ewentualnie w googlach "geocache" szukaj w polskich stronach. :)


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 2 stycznia 2007, 21:46

Super :) Po ostatniej wizycie w Puszczy Niepołomickiej mam już 100% przekonanie o tym że GPS trzeba mieć... nadrobiliśmy z 10 km... pokręciliśmy się po Puszczy...
Mam taki pomysł dla klubowiczów aby wymieniać się z osobami zaufanymi namiarami na rzadkie grzyby. Nie chodzi tu o pozyskiwanie grzybów ale "śledzenie" czy już sie pojawiły. Ile to razy odwiedzamy miejsce w którym kiedyś znaleźliśmy jakiegoś rzadkiego grzyba... Nie zawsze mamy możliwości wybrać się tam... gdy damy komuś zaufanemu namiary tego miejsca możemy na to liczyć że gdy tam będzie da nam informację co sie dzieje...
Czy są osoby które chciałyby się w coś takiego włączyć? Jeszcze raz podkreślam namiary byłyby tylko do wąskiego grona klubowiczów.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Malgi
Grzybior właściwy
Grzybior właściwy
Posty: 2646
Rejestracja: środa, 28 września 2005, 22:40
Ulubione grzyby: prawdziwki, rydze i kurki
Lokalizacja: powiat Bytów
Pochwalony: 33 razy

Post autor: Malgi » wtorek, 2 stycznia 2007, 23:30

zenit pisze:Ile to razy odwiedzamy miejsce w którym kiedyś znaleźliśmy jakiegoś rzadkiego grzyba
Masz rację, ja "moje" Boletusy Albidusy znajdowałam w tym samym miejscu ( w roku ubiegłym dwa wysypy), podobnie Borowiki grubotrzonowe, też rosły na tym samym stanowisku, co ciekawsze w granicach do 50m od Albidusów!
A do tego w niedalekim sąsiedztwie rosły sobie Borowiki usiatkowane i przyczepkowe!!! :)


Małgi
nawet muchomor może być piękny!!!
a najpiękniejszy był pierwszy prawdziwek!!!
Awatar użytkownika

Vinc
Hubiak
Hubiak
Posty: 319
Rejestracja: środa, 13 września 2006, 14:09
Ulubione grzyby: ostatnio, ekranowe :)
Lokalizacja: Katowice
Pochwalony: 10 razy

Post autor: Vinc » środa, 3 stycznia 2007, 00:09

Zabawa może i fajna, ale grono bawiących się musi być zaufane, ew. odpowiedzialne. Produkty spożywcze typu czekoladka, lub sok prosto z ziemi jak dla mnie odpadają. Ale inne fanty - całkiem fajny pomysł:) Co do podróży po lasach, to GPS jest rewelacyjny. Ja natomiast, podczas rowerowania, grzyborowerowania korzystam z dokładnych zdjęć satelitarnych. Przed dłuższą trasą, robię wydruki, - bardzo dobre uzupełnienie klasycznych map - i dokładność przyzwoita. Korzystam z tego źrodła - jest ok. :) http://www.geoportal.gov.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozdrawiam



Zibi
Grzyb "trujący" na okrągło
Grzyb "trujący" na okrągło
Posty: 4704
Rejestracja: piątek, 24 grudnia 2004, 19:12
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Busko Zdrój
Pochwalony: 17 razy

Post autor: Zibi » środa, 3 stycznia 2007, 05:29

Dla mnie najważniejszy jest tzw"nos grzybiarza" i niech tak pozostanie :lol: :lol: :lol:


Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » środa, 3 stycznia 2007, 12:23

Vinc :lol: No pewnie że musi to być grono odpowiedzialne. A co do zawartości "skarbu" to można uruchomić swoją wyobraźnię. :mrgreen: W takich "wykopaliskach" można znaleźć np. napój grzybiarza, trufle, gotowe podanie o rozwód, aparat cyfrowy, agrafkę, suszone grzyby, telewizor itp. itd. :mrgreen:
A Zibiego żeby "wciągnąć" do zabawy to trzeba by chyba zakopać w jakimś szczelnym termosie grzyby których jeszcze nie jadł. :mrgreen: A z tym byłby chyba niezły problem :wink:


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat