Literatura dla początkujących i nie tylko


Rafał-J

Post autor: Rafał-J » poniedziałek, 23 listopada 2009, 01:38

Widzę, że w temacie cisza od jakiegoś czasu, więc może dodam kilka słów od siebie o kilku atlasach, które posiadam. Na grzybkach znam się średnio albo słabo i większość mojej wiedzy czerpię z atlasów. "Ocena" atlasów przedstawianych przeze mnie, raczej będzie się skupiać na przydatności danej książki dla laika takiego jak ja :)

Na początek atlasik "Mój pierwszy przewodnik Jaki to grzyb?" Henryk i Małgorzata Garbarczykowie. Wydawnictwo Multico Oficyna Wydawnicza.
Pozycja skierowana do dzieci, zawiera opis 50 najczęściej spotykanych lub najbardziej interesujących gatunków grzybów. Książkę podzielono na cztery podstawowe grupy:
- grzyby blaszkowe z pierścieniem na trzonie;
- grzyby blaszkowe bez pierścienia na trzonie;
- grzyby rurkowe;
- grzyby inne.
Na jednej stronie jest opis jednego gatunku grzyba. Każdy opis zawiera dosyć dobre rysunki grzybów z zaznaczonymi cechami rozpoznawczymi. Często też opisy uzupełnione są dodatkowymi zdjęciami. Zdjęcia nie są może najlepszej jakości ale widziałem znacznie gorsze. Opisy gatunków zawierają również informację o tym, czy grzyb jest chroniony i nie należy go zbierać.
Książka zawiera sporo podstawowych informacji związanych z zachowaniem się w lesie i kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo i ostrożność przy zbieraniu grzybów.

W opisach zdarzają się błędy, np. informacja o borowiku ponurym, że jest trujący.

Moim zdaniem jest to atlas, który z powodzeniem można polecić dla małych grzybiarzy. Dzięki temu, że zawiera istotne informacje a pomija szczegóły niezrozumiałe dla dzieci, książka ta raczej będzie sprawiać przyjemność dziecku a nie będzie nudzić.

P.S.
W miarę możliwości opiszę jeszcze kilka atlasów. Następny: Poradnik leśnika Atlas hub.


Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » poniedziałek, 23 listopada 2009, 07:22

A tak on wygląda: Obrazek


Moja nauka poszła w las :)

Rafał-J

Post autor: Rafał-J » poniedziałek, 23 listopada 2009, 14:45

Hudy pisze:A tak on wygląda:
Hudy, dzięki za okładkę.

Teraz książeczka Atlas Hub. Obrazek Tytuł: Poradnik leśnika Atlas hub;
Autorzy: Hanna Kwaśny, Piotr Łakomy;
Rok wydania: 2008;
Wydawnictwo: Multico;
Liczba stron: 184;
Format: 15x24cm;
Oprawa: kartonowa, foliowana.

Atlas zawiera opisy 84 gatunków grzybów nadrzewnych powodujących zgniliznę drewna. Na wstępie znajdziemy ogólne informacje na temat klas, rzędów i rodzin, do których zaliczamy huby. Następnie znajdziemy szczegółowy opis owocników (rodzaje, wielkość, trwałość, miejsce występowania). Opis ten zawiera również informacje na temat kształtu i powierzchni owocników, konsystencje miąższu i rodzaje hymenoforu. Kolejny opis dotyczy podziału zgnilizn drewna.
Po tym obszernym wstępnie znajdziemy przegląd gatunków. Każdy opis gatunku zawiera następujące informacje:
- systematyka;
- cechy rodzaju;
- synonimy polskie;
- synonimy łacińskie;
- środowisko i występowanie;
- owocniki;
- zarodniki;
- znaczenie (opis zgnilizny, którą wywołuje dany grzyb);
- ochrona (jeżeli takowa jest stosowana, są opisane metody);
- uwagi (opisane podstawowe cechy potrzebne do rozpoznania i ewentualne porównanie z podobnymi gatunkami).

Wszystkie opisy gatunków są bardzo obszerne i moim zdaniem (laika) nie można mieć do nich zastrzeżeń. Każdy opis gatunku jest zaopatrzony w kilka zdjęć (nawet 5 !! !!). Na tylnej okładce możemy przeczytać: "Zdjęcia prezentują owocniki grzybów, typowe dla danego gatunku. Pozwalają one na łatwą identyfikację huby w terenie".
W tym miejscu pojawia się problem. Większość zamieszczonych zdjęć jest bardzo małych i dodatkowo kiepskiej jakości (zdjęcia z lampą błyskową, złe odwzorowanie kolorów, nieostre, źle bądź wcale nie kadrowane). Zdjęcia te często nie pokazują cech charakterystycznych danego gatunku, które są niezbędne do identyfikacji grzyba. Oczywiście nie wszystkie zdjęcia są złe, niektóre są naprawdę dobre, ale tych jest dosłownie kilka.
Reasumując, nie jestem przekonany czy ta książka jest w stanie pomóc początkującemu miłośnikowi grzybów nadrzewnych w ich identyfikacji w takim stopniu jakiego by się oczekiwało.
Na koniec dodam, że "Atlas hub" kosztuje ok. 50zł i moim zdaniem za taką cenę można było się spodziewać lepszego i szerszego opracowania.


Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » poniedziałek, 23 listopada 2009, 14:53

Rafał-J pisze:Na koniec dodam, że "Atlas hub" kosztuje ok. 50zł i moim zdaniem za taką cenę można było się spodziewać lepszego i szerszego opracowania.
Niestety musze podzielić Twoją opinię. O ile opisy są Ok to fotki są marniutkie. Do tego ilośc gatunków przedstawionych tam nie jest duża. Nie tego poszukiwałem. :)
Ale z drugiej strony jest to książeczka dla leśników...
Marzy się jednak by napotkać duże opracowanie z grzybkami nadrzewnymi...


Waldek,
Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » poniedziałek, 23 listopada 2009, 15:03

Waldemar pisze:Ale z drugiej strony jest to książeczka dla leśników...
Leśnikowi też raczej nie pomoże :wink:
Waldemar pisze:Marzy się jednak by napotkać duże opracowanie z grzybkami nadrzewnymi...
Wydajmy własne, klubowe :)


Moja nauka poszła w las :)

Rafał-J

Post autor: Rafał-J » poniedziałek, 23 listopada 2009, 15:20

Waldemar pisze:Ale z drugiej strony jest to książeczka dla leśników...
Na okładce jest napisane "Szanowni Leśnicy ! Oto trafia do Waszych rąk książka niezbędna w bibliotece każdego leśnika, który otacza opieką las." Jeżeli leśnik dba o las to chroni drzewa (tak to widzę w uproszczeniu :) ). Przy większości opisów gatunków jest napisane:
ochrona: nie jest praktykowana.
No to jak to może pomóc leśnikowi ? Wydaje mi się, że dzięki tej książce leśnicy i nie tylko mogą jedynie poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną na temat grzybów nadrzewnych i zgnilizn jakie one powodują.
Waldemar pisze:Marzy się jednak by napotkać duże opracowanie z grzybkami nadrzewnymi...
Owszem :) i tutaj pomysł Hudego, jest całkiem sensowny :)


Awatar użytkownika

Ania
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18098
Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 22:48
Ulubione grzyby: przede wszystkim borowiczki, a potem pozostałe
Lokalizacja: Krosno
Pochwalił: 297 razy
Pochwalony: 1523 razy

Post autor: Ania » poniedziałek, 23 listopada 2009, 15:37

Rafał-J pisze:pomysł Hudego, jest całkiem sensowny :)
Hudy opracuje, wyda i rozda, tak jak ja mieszkania :lol:


...i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
_________________________
Ania :)
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » poniedziałek, 23 listopada 2009, 20:17

Ania pisze:i rozda, tak jak ja mieszkania :lol:
Wnuczek pamiętaj o dziadku :)

[ Dodano: 2009-11-23, 20:18 ]
Rafał-J pisze:Teraz książeczka Atlas Hub.
Co do tej książki to miałem ją w rękach ale poczekam jak wydawca będzie ją wyprzedawał bo 50 zł to chora cena...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Rafał-J

Post autor: Rafał-J » środa, 25 listopada 2009, 00:46

Niedawno nabyłem taki atlas:
Obrazek

Tytuł: Jaki to grzyb ?;
Autorzy: Andreas Gminder, Tanja Boehning;
Rok wydania: 2009;
Wydawnictwo: Świat Książki;
Liczba stron: 320;
Format: 11,5x19,5 cm;
Oprawa: kartonowa, foliowana.

Atlas zawiera opis 450 gatunków grzybów, które są przedstawione na ponad 1200 kolorowych ilustracjach. Książka jest podzielona na trzy podstawowe grupy:
1) grzyby rurkowe;
2) grzyby blaszkowe;
• grzyby o blaszkach jasnych i przyrośniętych,
• grzyby o blaszkach wolnych - pieczarki i czernidłakowate,
• grzyby o blaszkach ciemnych,
• grzyby o blaszkach kruchych - gołąbki i mleczaje,
3) grzyby pozostałe;
• koralowate, pieprznikowate i grzyby "kolczaste",
• korownicowate i żagwiowate,
• trzęsakowate,
• wnętrzniaki i sromotnikowate,
• workowce.

Moim zdniem, taki podział gatunków bardzo pomaga przy rozpoznawaniu grzybków w terenie.

Na początku, poza informacją jak korzystać z książki znajdziemy temat jak rozpoznawać grzyby. Składa się on z podrozdziałów:
- budowa grzyba;
- budowa innych form owocników (żagwiowate, wnętrzniaki, workowce itd.);
- inne kształty owocników (np. muszlowaty, stożkowaty, miseczkowaty);
- brzeg kapelusza;
- kształt kapelusza;
- powierzchnia kapelusza;
- blaszki;
- wysyp zarodników;
- trzon;
- podstawa trzonu;
- miąższ;
- forma wzrostu.
Dodam, że te informacje są opatrzone zdjęciami i rysunkami przedstawiającymi wybrane części grzybków.
Następnie czytamy o podstawowym wyposażeniu grzybiarza, zbieraniu, czyszczeniu, przyrządzaniu i przechowywaniu grzybów. Atlas zawiera również podstawowe informacje o postępowaniu przy zatruciu grzybami.
Kolejną częścią książki jest ta najważniejsza, czyli spis gatunków. Na jednej stronie znajduje się opis jednego bądź dwóch gatunków. Do każdego opisu gatunku jest dodane zdjęcie grzyba i rysunek przedstawiający przekrój grzybka !! Nierzadko znajduje się też kilka małych zdjęć porównujących podobne gatunki z grzybem z opisu. Zdjęcia w większości są dobrej i bardzo dobrej jakości. Oczywiście zdarzają się też gorsze ale jest ich na prawdę niewiele. Fotografie wykonane są bez lampy błyskowej i dzięki temu grzybki przedstawione są w naturalnych barwach.
Na pierwszy rzut oka, część opisowa gatunku jest bardzo skromna. Jednak wszystkie istotne informacje (występowanie, wielkość owocników, wysyp zarodników, przydatność w kuchni, gatunki podobne) są przedstawione w punktach przy każdym opisywanym gatunku.
Znalazłem w tej książce sporo gatunków nieopisanych w atlasie Ewalda Gerhardta "Grzyby", dlatego uważam, że ten leksykon jest ciekawym uzupełnieniem atlasu "1000". Równie dobrze, może być jedną z pierwszych pozycji w domowej biblioteczce grzybiarza amatora.
W mojej ocenie, atlas ten jest wart uwagi ze względu na treść i niewygórowaną cenę (ok. 40zł).


Awatar użytkownika

Agorszczyk
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6043
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 14:52
Lokalizacja: Zator
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 1889 razy
Kontakt:

Post autor: Agorszczyk » piątek, 27 listopada 2009, 16:55

Rafał-J Znam ten atlas. Rzuć okiem na stronę główną :)
http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... nt&id=4146
http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... nt&id=4146

[ Dodano: 2009-11-27, 17:16 ]
Na pewno mogę polecić nowy przewodnik "Grzyby" Karin Montag. Oglądaliśmy tę książkę w Porębie, warto ją mieć w swojej biblioteczce, cena niezwykle przystępna, dobre zdjęcia i rysunki oraz sporo informacji. Mnie bardzo spodobała się taka rada dla zbieraczy grzybów
"Zbierajmy tylko tyle grzybów, ile jesteśmy w stanie zużyć. Rozsądny sposób zbioru odróżnia zbieracza kulturalnego od zbyt pazernego" :D
Ostatnio zmieniony piątek, 27 listopada 2009, 17:49 przez Agorszczyk, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » piątek, 27 listopada 2009, 17:34

Agorszczyk pisze:przewodnik "Grzyby" Karin Montac
Nigdzie tego nie ma :|


Moja nauka poszła w las :)
Awatar użytkownika

Agorszczyk
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6043
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 14:52
Lokalizacja: Zator
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 1889 razy
Kontakt:

Post autor: Agorszczyk » piątek, 27 listopada 2009, 17:39

http://www.gandalf.com.pl/b/przewodnik-" onclick="window.open(this.href);return false; ... oznawanie/ tu jest :D choć ja kupiłam taniej :D


Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » piątek, 27 listopada 2009, 17:46

Agorszczyk, aaa bo błędnie nazwisko napisałaś :)


Moja nauka poszła w las :)
Awatar użytkownika

Agorszczyk
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6043
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 14:52
Lokalizacja: Zator
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 1889 razy
Kontakt:

Post autor: Agorszczyk » piątek, 27 listopada 2009, 17:48

Oj bardzo przepraszam chyba trza kupić okulary :cry:

[ Dodano: 2009-11-27, 17:50 ]
Hudy :) Proszę popraw to w moim poście bo nie mogę edytować. :)


Klasyfikator grzybów

Rafał-J

Post autor: Rafał-J » piątek, 27 listopada 2009, 23:51

Agorszczyk pisze:Rafał-J Znam ten atlas. Rzuć okiem na stronę główną :)
Widziałem, ale tutaj nikt jeszcze nie opisał tego atlasu.
Agorszczyk pisze:Na pewno mogę polecić nowy przewodnik "Grzyby" Karin Montag.
Agorszczyk, skoro posiadasz ten atlas, to może napisz o nim coś więcej.

[ Dodano: 2009-12-07, 17:25 ]
Przyszedł czas na opis następnej książki :)

Obrazek Tytuł: Wielki atlas grzybów;
Autor: Pavol Škubla;
Rok wydania: 2008;
Wydawnictwo: Elipsa;
Liczba stron: 432;
Format: 15,5x21,5 cm;
Oprawa: twarda.

Książka opisuje 800 gatunków grzybów wielkoowocnikowych. Podzielona jest na cztery następujące grupy:
- grzyby jadalne;
- grzyby trujące;
- grzyby niejadalne;
- grzyby chronione.
Przy każdym opisie gatunku znajdziemy piktogramy opisujące np: występowanie, czas owocowania, walory smakowe (przy grzybach jadalnych), kategorię toksyn (przy grzybach trujących).
Na wstępie w dziale grzybów trujących znajdziemy opis toksyn i rodzaje zatruć grzybami. Zatrucia te są podzielone na dziesięć kategorii i odpowiednie piktogramy znajdują się przy opisie danego gatunku. Każda kategoria jest dokładnie opisana i zawiera informacje na temat toksyn i objawów zatrucia.
Każda strona zawiera opis dwóch gatunków grzybów. Opisy są wyczerpujące, uzupełnione jedną fotografią i piktogramami. Teraz dwa słowa o fotografiach. Zdjęcia w przeważającej większości są bardzo dobrej jakości. Są robione w naturalnych warunkach i wykonane w taki sposób aby przedstawiały najwięcej cech rozpoznawczych grzybka. Biorąc pod uwagę to co napisałem, można przypuszczać, że atlas jest pozycją godną polecenia.
Książka ta ma jednak wadę i to ogromną. Wadą tą jest podział gatunków. Jeżeli wiemy czego szukamy, to nie jest to problem. Jeżeli chcemy spróbować oznaczyć grzybka za pomocą tej książki pojawia się problem. Skąd mamy wiedzieć czy znaleziony przez nas okaz jest jadalny, niejadalny, trujący czy chroniony ?? W takiej sytuacji często trzeba wertować atlas "od deski do deski", żeby znaleźć to co nas interesuje.
Moim zdaniem pozycja ta jest warta uwagi ale tylko jako uzupełnienie innych atlasów. Raczej nie nadaje się jako pierwszy bądź jedyny atlas w biblioteczce grzybiarza amatora.

[ Dodano: 2009-12-11, 00:41 ]
Przy okazji prosiłbym o jakiś przerywnik postowy :)


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat