LXXIII zagadka Bobika

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

LXXIII zagadka Bobika

Post autor: Bobik » sobota, 19 stycznia 2019, 14:48

Dinozaury w Gorcach?

Ostatnio wpadła mi w ręce książka niemieckiego kryptozoologa dr Karla Shukera pt. „Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały?” t. 1, w której natknąłem się na rozdział pod intrygującym tytułem „Neodinozaury (lub współczesne smoki) w Polsce?” Autor pisze w nim, że neodinozaury – czyli dinozaury, które przeżyły Armagedon na granicy Kredy i Paleogenu i podlegały dalszym przemianom ewolucyjnym – jakoby znajdowały się także w Polsce, o czym powiadomili go dwaj czescy kryptozoologowie: Miroslav Fišmeister i Arnošt Vasiček. Ten ostatni słyszał o tych intrygujących stworzeniach w 1996 roku, kiedy kręcił dokumentalny film w rejonie Niedzicy, gdzie znajduje się słynny Zamek Dunajec z duchem straszącej tam Białej Damy – inkaskiej księżniczki Uminy Berzeviczy.
Pisze on tak:


Jedno z najnowszych doniesień o obecności nieznanych stworzeń pochodzi z Polski. W okolicach Nowosadów, między Beskidem a Gorcami stado dziwnych napastników od niepamiętnych czasów męczyło miejscowych pasterzy. Stworzenia były mniej więcej wielkości człowieka, wyglądały jak jaszczurki i poruszały się na dwóch nogach. Zwykle, choć bardzo rzadko widywano je w lasach na wzgórzach, gdzie znajdują się liczne jaskinie. Polowały na pozostawione bez opieki bydło lub owce na niewielkich, mało strzeżonych odległych pastwiskach. Z łatwością zabijały wilki, które były jednymi z najbardziej groźnych zwierząt na tych terenach. Pewien ksiądz z Rabki miał futro wielkiego wilka, który wraz z towarzyszką nie chciał porzucić swojej zdobyczy – bezpańskiego baranka. Para wilków miała przebite gardła – bez wątpienia przyszło im stawić czoła silniejszemu przeciwnikowi.
Tylko jeden człowiek został zaatakowany przez te tajemnicze stworzenia. Pewien pasterz chciał obronić swoje stado, lecz został powalony na ziemię i strasznie pogryziony przez jedno z nich. Istnienie tych nieznanych zwierząt potwierdzają zapisy z lokalnego klasztoru, a w kronikach wiejskich zarejestrowano zeznania naocznych świadków. Wygląda na to, że z biegiem lat stado stawało się coraz mniej liczne, aż pozostały tylko samotne okazy.
Ostatni raz widziano stwora w 1897 roku.
Pod koniec lat 20. XX wieku informacje dotyczące „smoków” z Rabki zbierał znany badacz Mieczysław Wojcieszyn. Niektórzy świadkowie próbowali narysować te stworzenia. Byli prostymi góralami. Nikt z nich nie czytał książek, nawet gazet, nie wspominając nawet o ich znajomości paleontologii. Mimo to wszyscy stworzyli podobne obrazy zwierząt, które wyglądały jak mięsożerne dinozaury. Ich przetrwanie do czasów współczesnych, jeśli uznamy, że raporty te są prawdziwe, umożliwiły szczególne warunki mikroklimatyczne tego obszaru. Mówiono, że stwory żyły w jaskiniach i jamach wykopanych w pobliżu gorących źródeł. Udało im się przetrwać ciężkie zimy prawdopodobnie w ten sam sposób, co innym zwierzętom – przez hibernację. Spotykano je tylko od wiosny do jesieni, a ich śladów nigdy nie widziano na śniegu.


Tyle raport Arnošta Vasička z jego książki „Tajemná Minulost” (Wyd. Baronet, Praga 1998). Niestety jej autor nie podaje żadnych dokładniejszych danych odnośnie dziwnych kryptyd jakoby zamieszkujących Gorce.
Pomiędzy Gorcami a Beskidem Wyspowym nie występuje miejscowość o nazwie Nowosady. Podobnie jak pomiędzy Gorcami a Beskidem Sądeckim i Gorcami a Pasmem Beskidu Orawsko-Podhalańskiego. Nowosady w Polsce są, ale na Białostocczyźnie. Albo autor podał złą nazwę, albo jest to nazwa miejscowości, której już nie ma… - bowiem tak też się zdarza, jak np. w przypadku tajemniczej wsi Yzdar znanej z poszukiwań Księżycowej Jaskini.
Analiza tekstu wskazuje na to, że owe kryptydy żyły w północnej części Gorców i to w okolicach Rabki Zdroju. Coś mogło być na rzeczy, bowiem pracując w tamecznych lasach słyszałem od pracujących tam leśników i robotników leśnych o „złym” grasującym jakoby w lasach na wschód od Rabki – a zatem w okolicach wsi Olszówka, Poręba, Niedźwiedź, Podobin, Konina i Lubomierz. Niestety, wtedy nie zwróciłem na to uwagi, a szkoda…
W literaturze znalazłem jedynie wzmiankę, w jednej z powieści dla młodzieży napisanej przez Martę Tomaszewską, której bohater napotyka na słynnego Tatzelwurm w okolicach Trybszu – miejscowości położonej w Kotlinie Nowotarskiej pomiędzy Gorczańskim a Pienińskim Parkiem Narodowym. To by się zgadzało z tym, co dr Shuker napisał o działalności Vasička – a co za tym idzie należałoby poszukać tych istot na Spiszu i w południowych rejonach GPN i/albo w północno-zachodniej części PPN. Ciekawy jestem, czy podobne opowieści krążą na obszarze słowackiego Spiszu.
Spróbowałem poszukać informacji na temat Mieczysława Wojcieszyna. Niestety – w Internecie znalazłem wzmiankę, która niczego nie mówi o tym badaczu ponad to, co pisał Vasiček. W innych źródłach internetowych powielana jest ta wzmianka. Wprawdzie ktoś chciał dotrzeć doń lub jego potomków, ale mu się to chyba nie udało.
I jeszcze dygresja – jak podaje dr Jacek Kolbuszewski w swej książce „Skarby króla Grigoriusa” – najstarsi tatrzańscy górale do dziś dnia twierdzą, że „w Tatrach choć jeden smok być musi”. Nie zapominajmy, że do XIX wieku Tatry były taką terra nondum cognita, o której bardzo mało wiedziano. A jak twierdzi dr Miloš Jesenský także i współcześnie widziano tam jakieś dziwne stwory rodem z parku jurajskiego, ergo coś tam takiego może być. Pewności co do tego nie ma.
Tak czy inaczej mamy zagadkę do rozwiązania…


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;