Pamięci red. Andrzeja Zalewskiego z EkoRadia

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7013
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1459 razy
Kontakt:

Pamięci red. Andrzeja Zalewskiego z EkoRadia

Postautor: Bobik » czwartek, 28 kwietnia 2016, 16:08

Pamiątkowy obelisk ku pamięci red. Andrzeja Zalewskiego

W dniu 28.IV.2016 roku, o godzinie 11-tej, w Zespole Szkół im. Bł. Piotra Dańkowskiego na Chrobaczym w Jordanowie, miała miejsce uroczystość odsłonięcia pamiątkowego obelisku ku upamiętnienia wielkiego przyjaciela naszego miasta – red. Andrzeja Zalewskiego – którego 92 rocznica urodzin minęła parę dni temu.
Redaktor Andrzej Zalewski urodził się w dniu 14 kwietnia 1924 roku w Warszawie. Najpierw harcerz a potem żołnierz Armii Krajowej walczący u „Ponurego” i „Nurta” i wreszcie Powstaniec Warszawski. Z zawodu magister inżynier rolnik, z zamiłowania radiowiec, przyrodnik i ekolog. Jako społecznik był on twórcą i animatorem Ruchu Polskiej Niezapominajki. A oto jego dokonania:
Red. Zalewski był związany z Polskim Radiem i TVP. W 1955 roku dzięki jego staraniom na antenie Polskiego Radia zagościł „Radiowy Kogutek” - a potem powstały Poranne Rozmaitości Rolnicze. W tym samym roku na antenie Polskiego Radia zaproponował organizowanie „wczasów pod gruszą”. W 1958 w TVP pojawiły się jego „Niedzielne Biesiady” – „Wówczas to na wsiach do świetlic wiejskich i szkół schodzili się na 3 godzinny program całe wsie. Od 1959 r. przeszedł na etat dziennikarza radiowego. Współpracował równocześnie z Telewizją Polską (programy rolnicze)”. W 1964 otrzymał stypendium FAO i rządu austriackiego. W latach 1970-1985 pracował na etacie w TVP.
W roku 1978 stypendium – studia – na zaproszenie Departamentu Stanu USA. Po powrocie z tego wyjazdu naukowego został ostatecznie pozbawiony możliwości pracy w telewizji w Polsce Ludowej. W 1985 roku – przechodzi na przyspieszoną dziennikarską emeryturę. W 1988 roku – początek współpracy z IV Programem PR
Rok 1990 – to początek felietonów Ekoradia – to jego autorski pomysł. Od 1994 roku współpracuje z nim Robert Leśniakiewicz, dzięki czemu cała Polska usłyszała o Jordanowie!
2001 – propozycja Pana Redaktora by „obok Walentynek wprowadzić w Polsce Święto Polskiej Niezapominajki”. (...). „To był właściwie pomysł radiosłuchaczy „Jedynki”. Pierwsze obchody Święta Polskiej Niezapominajki odbyły się w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Świętokrzyskich Armii Krajowej w Wielkiej Wsi koło Wąchocka 15 maja 2002 roku. Lipiec 2002 – powołano Kapitułę Polskiej Niezapominajki. Jej przewodniczącym został Andrzej Zalewski.
Andrzej Zalewski zmarł w dniu 21 lipca 2011 roku w Warszawie wskutek wypadku. Pogrzeb Andrzeja Zalewskiego odbył się 27 lipca 2011 w Warszawie, pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim tamże. Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. bp Józef Zawitkowski.
Jest on laureatem m.in. „Złotego Ekranu” TVP za indywidualność.
W styczniu 2003 roku został uhonorowany Orderem i Dyplomem „Benemerenti” – „Dobrze zasłużonym” – „Za chwalebną służbę w środkach masowego przekazu, za dawanie świadectwa najwyższym wartościom, jakim są prawda i umiłowanie Ojczyzny”. Nagrodę tą przyznał Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, a wręczył redaktorowi A. Zalewskiemu ks. abp Sławoj Leszek Głódź.
W 2008 roku otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Ziemi Jordanowskiej” przyznawane każdego roku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Jordanowskiej. Współpracował z Robertem Leśniakiewiczem w ramach Eko Radia, dzięki czemu w audycji pojawiały się informacje dotyczące Jordanowa i prognozy pogody dla naszego miasta.
4 listopada 2011 za wybitne zasługi dla Polskiego Radia został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jest honorowym obywatelem miasta Chmielnik (na Ziemi Świętokrzyskiej), miasta Jordanowa, a także gminy Pionki.
Obelisk powstał z inicjatywy i został sfinansowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Jordanowskiej przy wsparciu lokalnych władz miasta i dyrektora ZS Zbigniewa Kołata oraz Starostwa suskiego, na terenie którego został on postawiony.
W uroczystości udział wzięli: vice starosta suski – Zbigniew Hutniczak, członkini zarządu powiatu – Czesława Madoń, sekretarz miasta Jordanowa – Robert Wodziak, skarbniczka miasta - Grażyna Pałach, delegacja radnych miasta Jordanów, przedstawiciele duchowieństwa - ks. proboszcz Paweł Gunia, ks. Jerzy Skórkiewicz, przedstawiciele MOK Jordanów – Jan Hanusiak i Bogusław Nosidlak, dyrektor Gimnazjum – Janusz Łukasz, prof. Jerzy Semsch oraz Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Jordanowskiej – prezes Stanisław Bednarz, wiceprezesi: Władysław Łazarski i Robert Leśniakiewicz oraz dyr. Zbigniew Kołat, członek komisji rewizyjnej – Stanisław Zembol, nauczyciele i młodzież szkolna.
Zebranych przywitał dyr. Zbigniew Kołat, który następnie oddał głos prezesowi TMZJ, który przybliżył zebranym sylwetkę i dokonania red. Andrzeja Zalewskiego, akcentując szczególnie jego związki z naszym Miastem i Ziemią Jordanowską. Następnie głos zabrał Robert Leśniakiewicz, który w krótkich słowach wspomniał swoją współpracę z red. Zalewskim w ramach audycji „Eko Radio” i „Duchy Przyrody i pogody” realizowanych w latach 1994-2011.
Po ich wystąpieniach nastąpiło odsłonięcie obelisku pamiątkowego, którego dokonali Zbigniew Hutniczak, Stanisław Bednarz i Zbigniew Kołat. Przy obelisku złożono wiązankę kwiatów i… zasadzono kępkę niezapominajek. Modlitwę zaintonował i pomnik poświęcił ks. Paweł Gunia. Szczególne podziękowania złożono na ręce Pana Stanisława Tepra, który wykonał obelisk i tablicę pamiątkową. I na tym uroczystość zakończono.
Uczestnicy potem spotkali się na panelu dyskusyjnym przy kawie i ciastkach.

Zdjęcia - http://grzybypl.blogspot.com/2016/04/pa ... rzeja.html


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Wróć do „Ciekawostki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość