Problemy z makro

Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » poniedziałek, 21 listopada 2011, 18:08

Nie wiem czy wszyscy lubią wracać tam skąd się ich wywaliło. :mrgreen: Ja bym nie wrócił.


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

krystian*
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1742
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2009, 21:25
Ulubione grzyby: Borowiki (oczywiście)
Lokalizacja: Rzeszów
Pochwalony: 765 razy

Post autor: krystian* » poniedziałek, 21 listopada 2011, 22:52

Ząbek pisze:Fotki robię szybciej, nie mam tyle cierpliwości. :)
:ok: z tym się zgadzam :) mi też brakuje cierpliwości i myślałem, że 10 min. nad jednym grzybem to już długo... ale oglądając zdjęcia dyskutujących, trzeba przyznać, że są efekty :brawo: :brawo: I czy te obrabiane, czy nie, wiele jest wprost rewelacyjnych.
Ja mogę przyznać, że mi brakuje również chęci, żeby po prostu pouczyć się fotografować i często retuszem w programie nadrabiam to, czego nie zrobiłem dobrze w momencie fotografowania.
Innym razem np. przy kiepskiej pogodzie, nie jestem w stanie zrobić zdjęcia z żywymi kolorami, nawet po pół godzinnym klęczeniu nad grzybem.


krystian <*))))><
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » wtorek, 22 listopada 2011, 11:17

krystian* pisze:Ja mogę przyznać, że mi brakuje również chęci, żeby po prostu pouczyć się fotografować i często retuszem w programie nadrabiam to, czego nie zrobiłem dobrze w momencie fotografowania.
I teraz:
krystian* pisze:Innym razem np. przy kiepskiej pogodzie, nie jestem w stanie zrobić zdjęcia z żywymi kolorami,
Wniosek sobie sam wyciągnij. :)
Żywe kolory ? Pojęcie względne. Ja preferuję naturalne kolory. :) Jak jest przed obiektywem kolorowo to na fotce ma być kolorowo. Jak jest szaro to ma być szaro na fotce. Nie naciągam, pokazuję jak jest. :)


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

splywak
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 580
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2011, 13:55
Ulubione grzyby: rydze, podgrzybki
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Pochwalony: 57 razy

Post autor: splywak » wtorek, 22 listopada 2011, 11:44

Zenit pisze:idą święta... myślę o jakieś świątecznej amnestii :)
Czas chyba najwyższy :x Wszystkiego najlepszego :papa:


Każdy ma prawo być trochę porąbany - powiedział kat :)
Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » środa, 23 listopada 2011, 13:02

Chciałem polecić osobom szukającym mocnego szkiełka macro konwerter Raynox dcr-250.

http://fotozakupy.pl/konwerter/raynox-d ... akro,1236s

Zabawka dla osób chcących robić naprawdę bliskie fotki macro, prawie jak spod mikroskopu. Polecam. Gdyby ktoś miał jakieś pytania cy cuś piszcie.

Po jednym dniu oceniam na plus jakość szkiełek, całość wykonania, jakość fotek. Na minus strasznie małą głębię ostrości, aczkolwiek wyczytałem, że przy dużym zoomie ( u mnie 12x ) z tym konwerterem głębia ostrości większa niż 1 mm jest niemożliwa do osiągnięcia. Oto przykładowa fotka, nie miałem nic ładniejszego do sfotkowania, są to obumierające spodnie blaszki malutkiej rozszczepki pospolitej.

Aparat Canon S5IS, konwerter dcr-250, zoom 12x ( optyczny, bez cyfrowego ):

Obrazek

Stosując zoom cyfrowy można osiągnąć dużo większe powiększenie, kosztem jakości zdjęcia.
Ostatnio zmieniony czwartek, 24 listopada 2011, 17:39 przez viragolo, łącznie zmieniany 1 raz.


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić

proian
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 14 stycznia 2012, 13:07

Post autor: proian » czwartek, 2 lutego 2012, 20:41

Witam! To mój pierwszy wpis, a że o szkiełkach to zabiorę głos. Mam dcr-250 i przyznam, że sprawują się ekstra. Na podkreślenie zasługuje specjalny adapter mocowania do obiektywów i dobrze rysujące szkła. Innym bliźniaczym modelem jest dcr-150. Daje mniejsze powiększenie i zapewne dla większości będzie bardziej przydatny niż 250.
Pozdrawiam.


Awatar użytkownika

krzysio
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5186
Rejestracja: czwartek, 5 lipca 2007, 22:10
Ulubione grzyby: borowiki,rydze,kanie
Lokalizacja: Krosno
Pochwalony: 289 razy

Post autor: krzysio » czwartek, 2 lutego 2012, 21:27

proian, Witaj. :) Miło, że do nas wpadłeś. Widzę, że parasz się fotografią. Może napisz kilka słów o sobie i Twoich zainteresowaniach. Na pewno zauważyłeś, że grzyby, nasza pasja to wdzięczne obiekty do focenia. Ale fotografujemy nie tylko grzybki. :D A ile się przy okazji można nauczyć. Jak masz chęć to zapraszam tu. http://www.forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?t=590


Ewa i Krzysztof
___________________________________________
.....żyjemy w czasach gdy kurewstwo wzbudza zachwyt, a cnota śmieszność....
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » czwartek, 2 lutego 2012, 23:04

proian, Witaj :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Moniś
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 22:49
Ulubione grzyby: własnoręcznie zebrane
Lokalizacja: Bełchatów
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 225 razy
Kontakt:

Post autor: Moniś » niedziela, 16 września 2012, 19:38

Odkopię trochę temat ;)

Pytanie banalne... Co robię źle? Potrzebuję ładnych zdjęć makro, a każde jedno wydaje mi się mało wyraźne, poruszone. Albo ja jestem doopa nie fotograf ;) albo takiż aparat (Sony H1) mam ;)

Kilka fotek z dzisiaj, prosze o sugestie co mogłabym jeśli w ogóle da się coś podpowiedziec :roll:


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Zdjęcia oryginalne nie poprawiane póki co żadnym programem ;)


Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

Post autor: Porost » środa, 19 września 2012, 19:00

Moniś,
Nie jest wcale tak źle. Makro ma jednak swoje prawa. Pamiętam jak kiedyś fotografowałem mini porosty na pniu drzewa. Solidny statyw, obiektyw makro, przysłona 11-16, wężyk aby nie poruszyć aparatu i... zamazane zdjęcia. Powodem okazał się wiatr, który minimalnie, ale poruszał pniem drzewa. Rozumiesz co chcę Ci powiedzieć ?


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

Moniś
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 22:49
Ulubione grzyby: własnoręcznie zebrane
Lokalizacja: Bełchatów
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 225 razy
Kontakt:

Post autor: Moniś » środa, 19 września 2012, 21:22

Jasne że rozumiem :)

Porost pisze:Makro ma jednak swoje prawa
No tak, może ja jestem zbyt wymagająca? :roll: a może po prostu muszę się przyłożyć bardziej? ;)


W kazdym razie dzięki za odpowiedź :)


Nie musi być łatwo, najważniejsze żeby było warto !
Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » czwartek, 20 września 2012, 06:03

Ja polecam spróbować zwiększyć czułość matrycy ISO ( ale tak, by nie było szumów ), poprawić oświetlenie obiektu, zmniejszyć czas naświetlania oraz zastosować statyw i samowyzwalacz.

Aczkolwiek mi się bardzo podobają Twoje zdjęcia i wcale nie widzę konieczności wielkich zmian, ogląda się je bardzo przyjemnie :ok:


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
Awatar użytkownika

Moniś
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 22:49
Ulubione grzyby: własnoręcznie zebrane
Lokalizacja: Bełchatów
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 225 razy
Kontakt:

Post autor: Moniś » czwartek, 20 września 2012, 09:30

Ja polecam spróbować zwiększyć czułość matrycy ISO ( ale tak, by nie było szumów )
Czyli niskie czy wysokie bo mi się zawsze myli :oops: Mam takie do wyboru: Auto 64, 100, 200, 400

viragolo pisze:poprawić oświetlenie obiektu
No tu na działce akurat nie miałam jak ;)

viragolo pisze:zmniejszyć czas naświetlania
Nie mam pojęcia jak :oops:

viragolo pisze:Aczkolwiek mi się bardzo podobają Twoje zdjęcia i wcale nie widzę konieczności wielkich zmian, ogląda się je bardzo przyjemnie
Dziękuję :) W obu tematach podniosłes mnie na duchu ;)


Nie musi być łatwo, najważniejsze żeby było warto !
Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » czwartek, 20 września 2012, 10:09

Ja nie potrafię jasno objaśniać niestety, ale się postaram.
Czyli niskie czy wysokie bo mi się zawsze myli Mam takie do wyboru: Auto 64, 100, 200, 400
- większa wartość = większa czułość. Przy ustawieniu iso 400 matryca będzie bardziej czuła i będzie się szybciej naświetlała, tak więc będziesz mogła skrócić czas naświetlania do mini mrugnięcia co pozwoli robić fotki z ręki, rozmycie będzie mniejsze. Niestety taka czuła matryca będzie generowała szumy ( taka jakby ziarnistość na zdjęciach ), oraz kolory mogą być bledsze, to już zależy od jej "jakości". Jeśli ustawisz czułość na małą ( 64 ) to szumy znikną ale będzie potrzebny dłuższy czas naświetlania, czyli konieczny statyw ( lub jego zamiennik ) bo z ręki zdjęcia będą "poruszone". Tak więc zwiększ na max ( 400 ) ale zwróć uwagę czy na fotkach przy ostrym oświetleniu nie pojawią się szumy, gdy tak będzie ilość światła będzie wystarczająca by zastosować mniejszą czułość.

Czas naświetlania ( czas migawki ) będzie wyświetlony w aparacie w postaci ułamku, np. 1/20 ( jedna dwudziesta sekundy ), 1/100 ( jedna setna sekundy ) lub liczby całkowitej w sekundach, np. 3 ( 3 sekundy ). W Twoim aparacie dostępne są ustawienia od 30 sekund do 1/1000 sekundy w trybie manualnym ( M ). Gdy przełączysz aparat w ten tryb w ustawieniach pojawi się taka opcja do wyboru. Da się w nim zmieniać czas migawki również w trybach automatycznych, ale nie wiem dokładnie co i jak bo nigdy nie miałem w ręce tego aparatu.

Wszystko zależy od ilości światła. Jeśli jest pięknie i jasno można zmniejszać czas naświetlania do minimum ( np. 1/100 sekundy ) co z pewnością zlikwiduje poruszenie. Jednak zazwyczaj nie ma aż tyle światła i fotki wyjdą ciemne. Wtedy należy zacząć od zwiększania czułości ISO a następnie zwiększać czas naświetlania.

Oczywiście statyw może zlikwidować poruszenia nawet przy długim naświetlaniu, ale tylko w przypadku obiektów nieruchomych, no i w praktyce często pojawi się np. wiatr który poruszy obiekt jak to Porost słusznie wspomniał :)


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
Awatar użytkownika

Moniś
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 22:49
Ulubione grzyby: własnoręcznie zebrane
Lokalizacja: Bełchatów
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 225 razy
Kontakt:

Post autor: Moniś » czwartek, 20 września 2012, 11:44

Super to wyjaśniłeś i oświeciłes mnie :)
Przy najbliższej okazji będe ćwiczyła i zobaczę róznice w ustawieniach na zdjęciach. Wydrukuje sobie twoja instrukcję żeby nic nie pomieszac :lol:


Wielkie dzięki :)


Nie musi być łatwo, najważniejsze żeby było warto !
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat