Zakup aparatu cyfrowego

Awatar użytkownika

Urania
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2376
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 21:10
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 33 razy
Kontakt:

Post autor: Urania » środa, 15 lutego 2006, 18:22

pirus pisze: Nie trzeba już odkręcać i przykręcać tele 300 mm, bo wiele apatratów cyfrowych ma zakres 400 mm w standardzie, a komu potrzeba więcej?
Mówisz o lustrzankach cyfrowych, czy o zoomie w zwykłej cyfrówce? :roll: Bo niestety nie mam najlepszej opini, jeśli chodzi używanie zoomów w zwykłych cyfrówkach (widziałam efekty - zdjęcia z 3 aparatów, wcale nie tych najtańszych). Zdjęcia BARDZO tracą na jakości. Jeśli, tak jak ja i mąż, fotografuje się ptaki w celu uwidocznienia ich cech charakterystycznych (często niepozornych), o zoomie w zwykłych cyfrówkach można zapomnieć. :( Oczywiście nie twierdzę, że dotyczy to każdej zwykłej cyfrówki, ale przynajmniej tych, z których zdjęcia oglądałam.
pirus pisze:sądzę, że należy powoli zapominać o klasycznej fotografii i sprzęcie do niej wykorzystywanym.
Nie jestem wrogiem nowości. :D Dlatego marzy mi się cyfrowa lustrzanka Nikona :!: :P Na razie mogę tylko pomarzyć... :P


Urania
Przyroda to moje hobby!
Awatar użytkownika

Autor tematu
pirus
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 18:51
Ulubione grzyby: lubię grzybów i grzybiarki z poczuciem humoru
Lokalizacja: poznań
Pochwalony: 5 razy

Post autor: pirus » środa, 15 lutego 2006, 19:15

Agato..:) Sam jestem ciekaw, jak to będzie z zoomem przy aparacie który chcę kupić. Widziałem w sieci animacje fotek robionych zoomem Panasonica przy różnych przybliżeniach i wyglądało nieźle. W praktyce powiem Ci co i jak, kiedy będę mógł to sprawdzić osobiście, czyli za jakiś czas. Przyznam, że boję się nieco przesiadki z Nikona na cyfrowego Panasonica, ale mokra fotografia, to juz dla mnie miniona epoka. Miałem dwie cyfrówki, lecz marnej jakości i o doświadczeniach trudno mówić. Zobaczymy co tym razem. Aparat o innych możliwościach, to i nadzieje większe..:)


grzegorz walicht
szwagier stańczyka
Awatar użytkownika

Baśka
Administrator
Administrator
Posty: 8736
Rejestracja: piątek, 10 czerwca 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 157 razy

Post autor: Baśka » środa, 15 lutego 2006, 20:11

Uranio, możliwe, że widziałaś zdjęcia z zoomu cyfrowego. O tym lepiej zapomnieć. Skoro potrzebujesz zoom, zwracaj uwagę na zoom optyczny. Niektóre cyfrówki mają całkiem spory :) . Sama się rozglądam za aparatem, mój typ na "teraz" (też ma być docelowy) to Canon powershot S2 IS. Ten apatacik spełnia najwięcej MOICH oczekiwań wobec aparatu. Ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęłam :mrgreen:


Baśka
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » środa, 15 lutego 2006, 21:33

pirus, matryca: 8. nie zaduża !!!! i stawiasz :564: za pomoc hihihihihi i to nie jedno :lol: :lol: :lol: :lol:


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

arysch
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 28 maja 2005, 20:47
Ulubione grzyby: wszystkie, których jeszcze nie znalazłem, czyli strasznie dużo jeszcze!
Kontakt:

Post autor: arysch » środa, 15 lutego 2006, 21:38

Moim faworytem do fotografowania grzybów jest aparat cyfrowy, który ma następujące zalety :
  • 1. Nastawienie makro na 1-3 cm. Przy tym należy pamiętać, że to znaczy jedynie, że przy najmniejszym zoomie osiąga się tą podaną najmniejszą odległość od grzyba. Przy maksymalnym zoomie trzeba się niestety oddalić najczęściej kilkadziesiąt centymetrów od fotografowanego objektu!

    2. Przesłona 8 lub lepiej 11 - wtedy głębia ostrości jest na tyle duża, że grzyb jest w całości ostry.

    3. Ekranik ruchomy - wtedy nie trzeba się czołgać w czasie fotografowania grzybów

    4. Manualne, łatwe i dokładne nastawienie ostrości - autofokus jest niestety nawet w drogich aparatach fotograficznych nieprecyzyjny przy słabych warunkach świetlnych (czyli tam, gdzie sobie grzybki najczęściej rosną). To kryterium spełnia obecnie bardzo mało aparatów fotograficznych (wbrew pozorom).

    5. Lekki (powiedzmy do 500-600 gram) - szukając grzybów z ciężkim plecakiem... chyba nie lubię...
Dobrze byłoby, gdyby aparat robił zdjęcia dobrej jakości - przyjmuję to jako oczywistość przy wydaniu 250-500 Euro...

Jeśli komuś zależy wyłącznie na dobrej jakości zdjęć grzybowych (makro!), wtedy można sobie kupić aparat fotograficzny Nikona lub Olympusa sprzed 3 lat. Taki aparat kosztował powiedzmy 1000 Euro (lub więcej), obecnie można taki kupić za powiedzmy 50-200 Euro.
Takie aparaty to np. Nikon Coolpix 995 (jeden z najstarszych, jednak super jakość zdjęć), Olympus Comedia 5060 (jeszcze dość drogi), Canon PowerShot G2 (lepiej jednak G3)... i wiele innych.

Przed kupnem najlepiej pooglądać sobie angielskojęzyczne strony fotograficzne www.dpreview.com lub www.steves-digicams.com - tam można znaleźć praktycznie każdy liczący się aparat cyfrowy, do tego z rekomendacją do różnych celów. Tam są też aparaty całkiem nowe na rynku.

A ja sobie ciągle czekam... czakam na taki, który spełnia wszystkie wymogi wymienione wyżej.... i czekam.... i czekam...


Awatar użytkownika

Urania
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2376
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 21:10
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 33 razy
Kontakt:

Post autor: Urania » środa, 15 lutego 2006, 23:29

Baśka pisze:Skoro potrzebujesz zoom, zwracaj uwagę na zoom optyczny.
I zoom i makro!!!! :P Canonów w ogóle nie znam. :) Wiem, że Minolty są całkiem niezłe. Ale nie wiem czy Minolta robi cyfrówki. :roll:

[ Dodano: 2006-02-15, 23:32 ]
I pewnie masz rację z tymi zoomami. :) Przyznam, że od strony czysto technicznej w aparatach jestem kiepska. :oops:


Urania
Przyroda to moje hobby!
Awatar użytkownika

Autor tematu
pirus
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 18:51
Ulubione grzyby: lubię grzybów i grzybiarki z poczuciem humoru
Lokalizacja: poznań
Pochwalony: 5 razy

Post autor: pirus » czwartek, 16 lutego 2006, 00:03

Arysch... Przy odrobinie kompromisu, możliwości techniczne których wymagasz, mieszczą się właśnie w aparacie jaki zamierzam nabyć - Panasonic FZ 30..:)

[ Dodano: 2006-02-16, 00:10 ]
No Termit... powiem Ci bracie, że jak zakup FZ 30 sie uda, to będę miał wobec Ciebie poczucie długu, który chętnie przy okazji spłacę..:) Jeśli zas chodzi o 8 milionów pixli, to wcale mnie to nie fascynuje. Spokojnie mogłoby być mniej, ale jak juz jest, niech będzie. Do FZ 30 przekonuja mnie inne parametry. Znalazłem w nim możliwości które przedtem miał mój Nikon i to prawie w całości, a do tego jest to aparat w odpowiednich wymiarach i wadze. Cenię solidność, a ta musi ważyć..:) Żartuję..ale lubię, kiedy jest za co złapać i gdzie nacisnąć..:):) Mocno przekonujący jest też obiektyw.


grzegorz walicht
szwagier stańczyka
Awatar użytkownika

Baśka
Administrator
Administrator
Posty: 8736
Rejestracja: piątek, 10 czerwca 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 157 razy

Post autor: Baśka » czwartek, 16 lutego 2006, 07:14

Urania pisze:Ale nie wiem czy Minolta robi cyfrówki
Jasne, że robi. Ale często jest to konika-minolta. (nie jestem pewna jak się pisze: konika, czy conica, czy może conika lub konica?! przepraszam, jeżeli walnęłam byka) :oops:

Co do parametrów podanch przez Aryscha, Canon PowerShot S2 IS spełnia większość, o ile nie wszystkie :)


Baśka
Awatar użytkownika

Urania
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2376
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 21:10
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 33 razy
Kontakt:

Post autor: Urania » czwartek, 16 lutego 2006, 08:20

asność obiektywu, jakość szkieł, powłoki, rysowanie, płynność pracy
Vito!Jeśli możesz, podaj proszę więcej szczegółów technicznych tego dotyczących :!: Tak dla laika... :oops:


Urania
Przyroda to moje hobby!
Awatar użytkownika

Autor tematu
pirus
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 18:51
Ulubione grzyby: lubię grzybów i grzybiarki z poczuciem humoru
Lokalizacja: poznań
Pochwalony: 5 razy

Post autor: pirus » czwartek, 16 lutego 2006, 10:34

:).... Cóż, gdzie trzech Polaków, tam cztery opinie..jak mówi przysłowie. Po przecztaniu tekstu Vita stwierdzam, że jego głos mieści się gdzieś na prawo od skrajnej prawicy..:) A mówiąc ludzkim językiem, trzeba odróżniać fotografię zawodową od fotografii amatorskiej. Jeśli Urania będzie żyć z fotografii, to nie ma o co bić piany, tylko inwestować w sprzęt z najwyższej półki i nie patrzyć na koszty, bo i tak wszystko się zwróci, a sprzęt musi być doskonały i niezawodny. Zejdźmy jednak na ziemię, zawodowcy nie szukają porady na forach grzybowych. Ci którzy z fotografii nie żyją, będą zaś zawsze szukac kompromisu między jakością, ceną, wygodą i potrzebami. Klasyczny aparat dla niezawodowca, to w porównaniu z cyfrówką - utrapienie. Po pierwsze trzeba kupowac filmy, w cyfrówce nie, a więc oszczędność. Trzeba czekać az film się w końcu wypstryka, co w przypadku amatorów nie jest takie natychmiastowe, więc przyjemnośc oglądania fotek wkrótce po ich wykonaniu odpada, a zatem opadają emocje i często aparat razem z filmem idzie do kąta. Jeśli juz wywołamy zdjęcia, co znowu kosztuje, to i tak możemy je pokazac jedynie grupie najbliższych, z którymi mamy kontakt bezpośredni, bo żeby wprowadzić fotki do sieci, musimy je zeskanować, a to powoduje utratę jakości, więc bezsens używania lustrzanki klasycznej. I tak można bez konca. Można dalej mówić o przechowywaniu zdjęć, o cenie, która w przypadku fotografii klasycznej przekłada się na ilośc robionych zdjęć, ta zas na zadowolenie z ujęcia, które najczęściej robi się tylko jeden raz. Gdyby więc zważyc argumenty za i przeciw, to na szalce cyfrowej byłoby 99,9 plusów, natomiast po stronie klasyki tylko jeden ...jakość. Jakość lepsza niezaprzeczalnie, pytanie tylko, czy w skali do 10, amator oczekuje jakości 10? Moim skromnym zdaniem, juz w połowie tej umownej skali większośc ludzi wyrazi zadowolenie, a wyżej będzie to już luksus. Sam pewnie też mam niejakie wymagania wobec zdjęcia i nie trawię byle czego, jednak użytkowałem juz dwie cyfrówki i przy odrobinie kompromisu, są do zaakceptowania nawet dla wymagającego fotografa ...amatora oczywiście. Rozróżnijmy więc ... błagam ... fotografię profesjonalną i artystyczną od amatorskiej. To powinno wystarczyć, żeby ze skrajności trafić w okolice centrum, gdzie łatwo mnie spotkać...:) I na koniec... jak mawia mój dobry znajomy, kto ma rację, ten stawia kolację, spierajmy sie więc z uśmiechem i niech pokój będzie między ludzmi a bitwa jedynie na poglądy..:)


grzegorz walicht
szwagier stańczyka
Awatar użytkownika

Pafcio grzyb
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 919
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 12:38
Lokalizacja: Kielce
Pochwalony: 10 razy

Post autor: Pafcio grzyb » czwartek, 16 lutego 2006, 11:16

:shock: Szanowni grzybofotograficy i grzybofotograficzki - ja specjalistą od focenia nie byłem, nie jestem i pewnie nigdy nie będę ale nasuwa mi się pewna konkluzja - w/g mnie prawie każdy fotoaparat ręcznie sterowany zrobi nam dobre foto. Co więcej, obecnie produkowane cyfrowe kompakty robią równie dobre foty.
Aparaty którymi ja robiłem foty to : Zenit 12 XP, jakiś bardzo stary FED, Olympus Camedia..,
Minolta Dimage 7, Canon EOS 300 i 500, i obecnie Canon A210 - i dało radę, ba nawet bardzo.
Jako najlepszy z nich typuję Canona EOS 300 z obiektywem 28-200 pomimo tego że trzeba dać film do wywołania itd... Swego czasu fotografowałem dosyć sporymi seriami - Canon robił po 2000 fotografii i z tych 2000 tylko ok. 10 zdjęć nie spełniło moich oczekiwań (a nie były one małe).
Może się nie znam ale do grzybasów taka cyfrówa jak Canon A210 powinna chyba wystarczyć ?


Raduje się serce, raduje się dusza
Gdy Pafcio i spółka na wyprawę rusza.

Marta
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1372
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 14 razy

Post autor: Marta » czwartek, 16 lutego 2006, 12:51

Dla mnie kupno kolejnej cyfrówki było mocno uwarunkowane gadżetami z poprzedniej (filtry, obiektywy, karty pamieci, itp). Wiadomo : krakus sknerus :twisted:


Awatar użytkownika

Urania
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2376
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 21:10
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 33 razy
Kontakt:

Post autor: Urania » czwartek, 16 lutego 2006, 22:35

Ha :!: Z mojego Nikona na razie na pewno nie zrezygnuje! :D Doceniam jednak przewagę "ilościową" jeśli chodzi o robienie zdjęć cyfrówkami. Nas to zawsze ogranicza, bo szkoda zrobić 10 zdjęć tego samego obiektu na relatywnie drogim filmie. :( Ale jakoś sobie radzimy. Chwilowo priorytetem jest dobre makro. :D Potem zobaczymy, na co fundusze pozwolą. Ale taka lustrzanka cyfrowa Nikona to mi się marzy... :roll: :P


Urania
Przyroda to moje hobby!
Awatar użytkownika

arysch
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 28 maja 2005, 20:47
Ulubione grzyby: wszystkie, których jeszcze nie znalazłem, czyli strasznie dużo jeszcze!
Kontakt:

Post autor: arysch » piątek, 17 lutego 2006, 14:50

@Grzegorz:
Panasonic FZ30 jest na pewno dobrym aparatem fotograficznym. Jeśli jednak będziesz robił zdjęcia bardzo małych grzybków, wtedy 5cm jest trochę za daleko przy 35mm zoomie. lub powiedzmy może na biedę wystarczy. Srednie i większe grzyby można na pewno dobrze fotografować. Pozostałe parametry podobają mi się całkiem całkiem.

@Vito:
przynjaję Ci rację, ostatecznie to fotograf robi zdjęcie a nie aparat. Aby robić bardzo dobre zdjęcia, trzeba się jednak wiele lat fotografią zajmować - wtedy "wystarczy sam objektyw...". Tutaj niewiele na forum prawdziwych fotografów artystów. Stąd może dążenie do nowoczesnego sprzętu.

@Baśka:
Canon PowerShot S2 IS jest bardzo podobny do Panasonic FZ30, jeśli chodzi o parametry techniczne. Ten aparat ma mój kolega z pracy. On ma 0cm makro(!). Ale tak jak i większość innych aparatów, przy zoomie trzeba odejść nawet na kilkadziesiąt centymetrów od grzyba.

Ja używam od 4 lat Canon PowerShot G2 i od miesiąca Canona PowerShot A620. A620 używam właściwie do robienia zdjęć mikroskopowych, choć robię nim też zdjęcia makro. Całkiem dobry, jednak jakościowo słabszy niż G2.

Pozdrawiam serdecznie
Artur


Awatar użytkownika

Autor tematu
pirus
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 18:51
Ulubione grzyby: lubię grzybów i grzybiarki z poczuciem humoru
Lokalizacja: poznań
Pochwalony: 5 razy

Post autor: pirus » piątek, 17 lutego 2006, 20:23

Stanowcza wymiana poglądów i obstawanie przy swoim nie oznacza braku obiektywizmu. Może więc mały komplement, który niewątpliwie będzie tu na miejscu. VITO...JESTEŚ WIELKI! Oglądałem wiele Twoich fotek na bio-forum i chociaż sam nie mam ambicji poświęcania się jedynie fotografii, aby osiągnąć ten poziom, to chyle czoła przed Twoimi osiągnięciami w temacie. Miło patrzyć, jak wieloletni trening uczynil mistrza. Jestem Twoim fanem, a gdybym mieszkal bliżej, chętnie też poprosiłbym o nauki... :)


grzegorz walicht
szwagier stańczyka
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat