Zakup aparatu cyfrowego

Awatar użytkownika

Autor tematu
pirus
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 18:51
Ulubione grzyby: lubię grzybów i grzybiarki z poczuciem humoru
Lokalizacja: poznań
Pochwalony: 5 razy

Zakup aparatu cyfrowego

Post autor: pirus » niedziela, 12 lutego 2006, 16:17

Po niejakiej przerwie witam ponownie Towarzystwo Grzybowe..:) Przez kilka dni przeglądałem sieć pod kątem zakupu nowego aparatu cyfrowego. Wybór padł na Monoltę Z3, okazuje się jednak, że nieco się spóźniłem. Firma Minolta wywiesiła białą flagę i przestaje samodzielnie produkować cyfrówki, zas w dostępnych w Poznaniu sklepach albo juz nie ma już modelu Z3, albo jest nieprzyzwoicie drogi. Pomyślałem więc, że otworzę nowy temat na forum i w ten sposób problem zostanie jakoś rozwiązany. Uzywam słowa jakoś, ale kryje sie pod nim konkretne pytanie o radę i ewentualną pomoc. Pochwalcie się, czym robicie fotki i w jakim stopniu jesteście zadowoleni ze swojego sprzętu? Możliwe też, że ktoś ma jakies źródło na aparat o którym wspominam i mógłby mi podesłać namiary. Otwarty jestem na wszelkie propozycje... :)


grzegorz walicht
szwagier stańczyka
Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » niedziela, 12 lutego 2006, 16:59

Poruszasz temat który już był "zaczynany" kilka razy, ale nigdy nie został doprowadzony do etapu w którym można było wyciągnąć jakies wnioski. To jest temat "rzeka", którego treść ze względu na "wielowątkowość" rozmywa się, choć może kilka opinii fachowców (nie piszę oczywiście o sobie :lol: ) przyda się.


Ja posiadam cyfrówke Olympus c-60 - nie jest już produkowana. Niemniej jednak nie jestem z niej zadowolony. Zdecydownanie z tej serii polecałbym model c-70 (chyba jest jeszcze na rynku). Niezła optyka, choć relatywnie drogi.

Nie wiem o jakim przedziale finansowym mówimy. Jesli mierzysz wyżej to polecałbym Cannon EOS 350D i oczywiście jakies obiektywy.

Pozdrawiam,


Waldek,
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » niedziela, 12 lutego 2006, 17:18

To masz problem ja to bardzo długo kombinowałem co kupić jak już się zdecydowałem to było po promocji albo już nie produkowali danego modelu potem szukałem cos bardziej optymalnego w cenie x parametry aż w końcu kupiłem Panasonic DMC-FZ5 i bardzo sobie go chwale ale wiesz każdy sobie rzepke skrobie pozdrowka :mrgreen:


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""

Marta
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1372
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 14 razy

Post autor: Marta » niedziela, 12 lutego 2006, 17:20

Olympus 5050Z moja miłość :D W Twoim "wymarzonym" brakuje mi przysłony F8 ale makro ma ok :)



Zibi
Grzyb "trujący" na okrągło
Grzyb "trujący" na okrągło
Posty: 4704
Rejestracja: piątek, 24 grudnia 2004, 19:12
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Busko Zdrój
Pochwalony: 17 razy

Post autor: Zibi » niedziela, 12 lutego 2006, 17:34

Pirus,ja od paru lat focę canonami i bardzo je sobie chwalę.Zdzieram już trzeci i nigdy nie miałem najmniejszej awarii.Kupowane były w USA i były tańsze niż w Polsce minimum 40%. Tak,że jak chcesz zaoszczędzić to odszukaj znajomych w Stanach.


Awatar użytkownika

Autor tematu
pirus
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 18:51
Ulubione grzyby: lubię grzybów i grzybiarki z poczuciem humoru
Lokalizacja: poznań
Pochwalony: 5 razy

Post autor: pirus » niedziela, 12 lutego 2006, 21:39

Wiem, że to temat rzeka, więc nie myslę go specjalnie rozdmuchiwać. Nie pytam, czy mam kupić Minoltę Z3, bo takiej odpowiedzi nikt mi nie udzieli. Raczej prosze o pomoc w jej zakupie, jeśli ktoś ma takie możliwości. Pytałem natomiast o sprzęt którym fotografujecie, ponieważ fotografujecie często grzyby, a właśnie pod tym kątem chce kupic kolejny aparat.
Dzieści lat bawiłem się w fotografowanie i klasyczne i cyfrowe, lecz każdy rok przynosi postęp, stąd potrzeba wymiany sprzętu. Dotychczas bazowałem na sprzęcie Nikona, tu ukłon w stronę Zibiego i jego posta. Odwieczna "wojna" na argumenty, między miłosnikami Canonów i Nikonów ..:) Niestety cyfrowa oferta Nikona, na poziomie który by mnie zadowalał, jest zbyt droga, podobnie zresztą jak Canona. Zaczęły się natomiast bardzo liczyć na tym rynku takie firmy jak Fuji czy Minolta. Oczywistym jest, że nie robia one sprzętu porównywalnego z Nikonem, czy Canonem, jednak wypośrodkowanie między ceną, możliwościami i jakością, wypada bardzo na korzyść tych "gorszych". W kolejnym aparacie spodziewam się głównie dobrego macro, a przede wszystkim solidnego pomiaru światła. Sądząc z opinii jakie znalazłem w sieci, Minolta Z3 powinna spełniac te warunki. Mówie oczywiście o rozsądnej grupie cenowej w zakresie 1000 - 1500
złotych. Kupowanie czegoś droższego wydaje mi się mało zasadne ze względu na szybki postęp w technice cyfrowej, co za kilka lat znowu pociągnie za soba potrzebe wymiany sprzętu, nawet tego droższego. Chyba, że ktos może sobie na to pozwolić. Dla mnie to jedynie zabawa, więc jak nie widze szumów i aparat pozwala robić fotki interesujących mnie obiektów w zróżnicowanych warunkach oświetleniowych, to wystarczy. Zakup za granica raczej nie wchodzi w grę, ponieważ w przypadku grupy aparatów ze średniej półki, oszczędnośc jest zbyt mała, aby korzystać z takich źródeł.
Qrcze...kończę, bo rozpisałem się, jakby było o czym.. :) Dzięki w każdym razie za posty w tym temacie i prosze o więcej. Na razie nie mam źródła, gdzie mógłbym kupić Minoltę za interesująca mnie cenę, więc sprawa jest otwarta. Może ktoś podsunie mi coś, co mi umknęło i zainspiruje do rozpatrzenia zagadnienia od nowa..:)


grzegorz walicht
szwagier stańczyka
Awatar użytkownika

vercingetorix
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 481
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 19:00
Ulubione grzyby: kurki marynowane
Lokalizacja: lublin
Pochwalony: 5 razy

Post autor: vercingetorix » poniedziałek, 13 lutego 2006, 01:57

a allegro? sklepy też tam sprzedają.


Awatar użytkownika

Marek
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1477
Rejestracja: środa, 30 listopada 2005, 22:17
Lokalizacja: Międzyzdroje
Pochwalony: 23 razy

Post autor: Marek » poniedziałek, 13 lutego 2006, 02:07

Pirus!!!

Pirusie, grzybowy bardzie,
Wiedz też, że aparat cyfrowy
Można kupić w ... lombardzie,
Leży tam sprawny gotowy...


Pozdrowienia
marek


Awatar użytkownika

Urania
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2376
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 21:10
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 33 razy
Kontakt:

Post autor: Urania » wtorek, 14 lutego 2006, 08:25

Czy obiektyw ze zwykłej lustrzanki można przełożyć do lustrzanki cyfrowej :?: Oczywiście między aparatami tej samej firmy - Nikon. I czy będzie taki obiektyw normalnie działać :?:


Urania
Przyroda to moje hobby!
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 14 lutego 2006, 08:43

Urania pisze:Czy obiektyw ze zwykłej lustrzanki można przełożyć do lustrzanki cyfrowej Oczywiście między aparatami tej samej firmy - Nikon. I czy będzie taki obiektyw normalnie działać
Pasuje ale nie będzie automatyki ustawiać trzeba wszystko ręcznie (montuje się czasami pierścień redukcyjny) Sam mam zamiar kupinie obiektywu do mojego Canona ale doszedłem do wniosku że lepiej kupić obiektyw z automatyką. Przy zdjęciach makro kiedy nie jest dostateczne mocne oświetlenie trudno ustawić ręcznie ostrość.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 14 lutego 2006, 11:48

Vito pisze:zenit, są obiektywy z automatyką. Zgłębienie namiastka literatury foto i obiektyw manual przestaje być "be".
Zabawa w lesie z ustwianiem czasami jest zbyt uciążkliwa - dlatego wolę automatykę.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Tomir
Hubiak
Hubiak
Posty: 280
Rejestracja: czwartek, 13 października 2005, 20:01
Ulubione grzyby: Maślak, Kurka, Kania
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwalony: 5 razy
Kontakt:

Post autor: Tomir » wtorek, 14 lutego 2006, 12:36

Karina uzywala przez jakis czas Olympus Camedia C350. Nie jest to niestety lustrzanka, wiec obiektywu sie nie wymienia, ale ma bardzo dobre programy oraz makro. Jest niedroga alternatywa na poczatek. Jakie zdjecia robi? Wiele zdjec Kariny (makro wlasnie) na stronie www.abkstyl.pl


Tomir
Opowiedz <a href="http://www.snilomisie.pl/">co Ci się śniło?</a>, zobacz o czym śnią inni...
Zbierasz grzyby? Kochasz las? Odwiedź <a href="http://www.lasypolskie.pl">Lasy Polskie</a> ;)
Awatar użytkownika

Urania
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2376
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 21:10
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 33 razy
Kontakt:

Post autor: Urania » wtorek, 14 lutego 2006, 19:15

Vito pisze: Odwrotne mocowanie np. Heliosa daje nam niewyobrażalne możliwości hiper macro
Co to jest odwrotne mocowanie? :oops:

Cyfrową lustrzankę chcemy kupić (jak uskładamy :cry: :P ), bo zdjęcia taniej wychodzą cyfrowe. A lustrzankę dlatego, że oprócz grzybów, robimy zdjęcia ptakom-musi być dobra rozdzielczość i jakość.

O przekładanie obiektywów pytam, bo mamy do naszego Nikona F65 mały teleobiektyw 70-300mm Tamron (z elektroniką). Czy da się go przełożyć do cyfrowej lustrzanki?

[ Dodano: 2006-02-14, 19:17 ]
Nasz Nikon ma makro, ale słabe. Co można do niego dokupić, żeby miał super makro :?: Mamy, oprócz Tamrona, zwykły obiektyw Nikona 28-80mm. Czy jakiś pierścień do tego obiektywu rozwiązałby sprawę lepszych makr :?:


Urania
Przyroda to moje hobby!
Awatar użytkownika

Urania
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2376
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 21:10
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 33 razy
Kontakt:

Post autor: Urania » wtorek, 14 lutego 2006, 23:11

Dzięki Vito! Poszukam! :roll:


Urania
Przyroda to moje hobby!
Awatar użytkownika

Autor tematu
pirus
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 18:51
Ulubione grzyby: lubię grzybów i grzybiarki z poczuciem humoru
Lokalizacja: poznań
Pochwalony: 5 razy

Post autor: pirus » środa, 15 lutego 2006, 10:51

Dopiero co pisałem o inspiracji Waszymi postami, a juz sa efekty. Dobra opinia Termita o firmie Panasonic, zwróciła moja uwagę na model FZ 30. Niby jest on z wyzszej półki niż aparaty które brałem pod uwage wcześniej, ale jak się wydaje, może to już być aparat docelowy. Parametry które posiada i opinie jakie o nim czytałem, pozwalaja miec nadzieję, że jeśli nie posiada wad związanych z niezawodnościa i jakościa wykonania, to zaspokoi oczekiwania takiego pstrykacza jak ja, na wieki wieków. Spróbuję, pewności nie ma nigdy, zwłaszcza, że zakup Minolty Z3, stoi pod dużym znakiem zapytania ze względu na zaprzestanie produkcji. Dzięki Termit ..:) Dzięki też pozostałym za odzew i chęci..:)

[ Dodano: 2006-02-15, 06:40 ]
I jeszcze słówko do Uranii...:) Vito dobrze radzi w temacie mocowania odwrotnego. Będzie Ci nadal chodzić automatyka Twojego Nikona, a zarazem zyskasz makro w świetnym zakresie. Rosyjskie obiektywy doskonale rysują, więc i z jakością nie będzie kłopotu, o cenie nie wspominając.Co zaś tyczy wykorzystania starego teleobiektywu do nowej lustrzanki Nikona...sądzę, że należy powoli zapominać o klasycznej fotografii i sprzęcie do niej wykorzystywanym.Rozumiem sentyment do Nikona, bo sam mam dwa i traktuję je jak członków rodziny, ale postęp w dziedzinie fotografii cyfrowej jest tak wielki, że to co kiedys było luksusem, dzis jest standardem. Nie trzeba już odkręcać i przykręcać tele 300 mm, bo wiele apatratów cyfrowych ma zakres 400 mm w standardzie, a komu potrzeba więcej? W przypływie szaleństwa mocowałem do moich Nikonów obiektywy 500 mm, a nawet 1000! Ba, jeszcze profanowałem je konwerterami. Boże wybacz. Jeśli ktoś nie żyje z fotografii, zakup aparatu klasy Panasonic FZ 30, jest kresem zapotrzebowania na sprzęt. I to już za 2 tysiące złotych. Nie używałem jeszcze takich cyfrówek, więc mówię czysto teoretycznie i pewnie zauważę jakieś minusy nowego, wobec starego, jednak plusów jest zdecydowanie więcej. Doskonalsze jest wrogiem doskonałego.
Jak widac wielki miłośnik lustrzanek klasycznych, pokonany został przez ducha czasu i macha husteczką swoim Nikonom. Trzymajcie sie ciepło...na emeryturze, czego i Wam życzę...drogie aparaty klasyczne Braci grzybiarskiej... :)


grzegorz walicht
szwagier stańczyka
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat