Podzielmy się własnymi doświadczeniami.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Robi
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5191
Rejestracja: środa, 27 lipca 2005, 13:44
Ulubione grzyby: Borowik szlachetny,Czubajka kania,Mleczaj rydz.
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 400 razy
Kontakt:

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: Robi » środa, 14 września 2005, 16:40

aga22-poczekajmy,niech się ktoś na ten temat wypowie bardziej doświadczony,powiedz mi,czemu na sam początek tak sobie komplikujesz przyjemność fotografowania?,a może dążysz do zawodowstwa?,acha,już kapuję,chcesz tutaj na tym portalu zdeklasować wszystkich foto-grzybomaniaków:lol:


Robert Król - http://www.mojegrzybobrania.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
"Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje i święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze
jest, by żyć dla powrotu."
-- Antoine de Saint - Exupéry

aga 22
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 176
Rejestracja: niedziela, 11 września 2005, 21:33
Ulubione grzyby: rzadkie i ciekawe
Lokalizacja: Poznań

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: aga 22 » środa, 14 września 2005, 16:49

Nie,nie.Nie chce być najlepsza i nigdy nie będę.Kilka zdjęć już umieściłam,tzn zrobiła to za mnie Asza.ale niestety były fatalne warunki oświetleniowe,nie miałam czasu żeby się "bawić" w ustawianie i zdjęcia wyszły nienajlepsze,co zresztą OSTRO skrytykował Vito.chciałabym sie poprostu nauczyć robić ładne zdjęcia,tzn odzwierciedlające grzyba takim jakim jest a nie bardziej czerwonym,czy bardziej żółtym.


Aga
Awatar użytkownika

Autor tematu
Robi
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5191
Rejestracja: środa, 27 lipca 2005, 13:44
Ulubione grzyby: Borowik szlachetny,Czubajka kania,Mleczaj rydz.
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 400 razy
Kontakt:

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: Robi » środa, 14 września 2005, 16:56

aga22-kombinuj na automacie,bez użycia lampy błyskowej,ale jeżeli użyjesz zoomu,albo trybu macro,pamiętaj o tym że nie możesz poruszyć aparatem,bezwzględnie to jest ważne.Nie przywiązywałem wagi do tego wcześniej,i 50 zdjęć,wychodziło mi kilka nie rozmytych.Możesz mieć takie wrażenie że trzymasz aparat sztywno,ale to będzie tylko wrażenie.Kożystam z postawienia na koszyku,ale nawet w trakcie naciśnięcia spustu możesz poruszyć.Możesz też użyć samowyzwalacza,np.na 5 sekund.Ja dzisiaj jadę do M-1,dzwoniłem do studia foto,mają mini statywy,to koszt 20-50zł.,a wejdzie do kieszeni,lub plecaka.:wink:


Robert Król - http://www.mojegrzybobrania.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
"Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje i święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze
jest, by żyć dla powrotu."
-- Antoine de Saint - Exupéry

aga 22
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 176
Rejestracja: niedziela, 11 września 2005, 21:33
Ulubione grzyby: rzadkie i ciekawe
Lokalizacja: Poznań

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: aga 22 » środa, 14 września 2005, 17:09

może tez sobie sprawię taki statyw,pewnie w media markt tez będą.jak robie zdjęcia owadów to tylko z mackro,nawet nieżle wychodzą.Ogólnie zoom mam mały,ale taki polecali bo jest 4,2 mln megapixeli i macro chyba 1,7,ale teraz nie pamiętam.Dzieki za dobre rady:) Aha,a co ze zdjęciami wlasnie w ciemnym lesie??lampa blyskowa?przeciez ona zniekształca kolor grzyba,zazwyczaj


Aga

Marta
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1372
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 14 razy

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: Marta » środa, 14 września 2005, 22:29

Aga 22 , nie bój sie krytyki. Zdjęcia na forum są nieostre i tyle. Sprawdź w ilu punktach możesz ustawić ostrość, piszę o aparacie. Przysłona czyli F im większa tym mniejsze "oczko" w obiektywie. Co to znaczy ? Np F=2 - tło "rozmyte", F=8 tło wyrażniejsze. Moja rada rób na początek zdjęcia z przysłoną F=2 lub 2,6. Daj największe ISO, zmniejszy Ci się czas naświetlania więc będzie większa szansa, że nie poruszysz zdjęcia. Piszę mając na myśli warunki w lesie oraz trzymanie aparatu w rękach. Pozdrawiam :)



aga 22
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 176
Rejestracja: niedziela, 11 września 2005, 21:33
Ulubione grzyby: rzadkie i ciekawe
Lokalizacja: Poznań

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: aga 22 » czwartek, 15 września 2005, 00:08

Dzięki wam za te dobre rady;)nie wiem czemu,ale robiąc zdjęcia nie z auto,ale z wlasnym ustawieniem przysłony są za jasne albo bardzo ciemne.Czy wtedy musze ustawiać kompensację ekspozycji??wyczytałam tylko,ż ecoś takiego istnieje,ale po co to nie wiem


Aga

Marta
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1372
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 14 razy

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: Marta » czwartek, 15 września 2005, 00:16

:D Kompensacja ekspozycji - swoboda twórczej ingerencji w zdjęcie :D



aga 22
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 176
Rejestracja: niedziela, 11 września 2005, 21:33
Ulubione grzyby: rzadkie i ciekawe
Lokalizacja: Poznań

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: aga 22 » czwartek, 15 września 2005, 00:17

aha,czułość mam 80,100,200,400 jaka jest odpowiednia do jakich warunków??jak jest jasno to ta mała i na odwrót?


Aga

Marta
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1372
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 14 razy

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: Marta » czwartek, 15 września 2005, 00:41

Aga 22 ,w pewnym sensie tak ale niekoniecznie. Skup się na tym aby zdjęcia były ostre. Zacznij na automacie. Powoli dojdziesz co i jak. Na necie jest wiele stron o fotografii :D Ja tak robiłam i teraz niektórym swoim fotkom wystawiam +3 :D



aga 22
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 176
Rejestracja: niedziela, 11 września 2005, 21:33
Ulubione grzyby: rzadkie i ciekawe
Lokalizacja: Poznań

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: aga 22 » czwartek, 15 września 2005, 00:59

jak masz jakieś ciekawe linki do stron o fotografowaniu to podaj,będę bardzo wdzięczna.Ale proszę coś dla amatorów;)


Aga

Marta
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1372
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 14 razy

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: Marta » czwartek, 15 września 2005, 08:42

Ciekawych linek nie mam. Jak czegoś potrzebuję to szukam przez google.



anja
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 989
Rejestracja: wtorek, 9 sierpnia 2005, 15:22
Pochwalony: 2 razy

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: anja » czwartek, 15 września 2005, 12:17

jejku! nic z tego nie rozumiem:? ja zdecydowanie pozostaję przy automacie - i tak sporo nerwow mnie kosztuje przebrnięcie przez instrukcję /juz kilka razy fruwala po pokoju/; postanowilam sie nie wgłębaic z abardzo - wiem jak zrobic zwykle foto i jak ustawic makro, i tyle!! i bede po prostu ROBIC ZDJĘCIA - nic tak nie uczy jak PRAKTYKA:mrgreen:
hihi, wypróbuje w w.górce - na poczatek portrety klubowiczów :D



aga 22
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 176
Rejestracja: niedziela, 11 września 2005, 21:33
Ulubione grzyby: rzadkie i ciekawe
Lokalizacja: Poznań

Re: fotografia-podzielmy się własnymi doświadczeniami

Post autor: aga 22 » czwartek, 15 września 2005, 14:01

auto jest fajne,szczególnie z makro,ale problem jest wtym,ze czesto zdjecia znieksztalca, tzn kolory a przy zdjęciach grzybów czy roślin to jest problem,bo nie odwzorowuje dokładnie jego naturalnego wyglądu.Dużą role tu też odgrywa ośietlenie


Aga
Awatar użytkownika

Henryk
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1921
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2016, 18:32
Imię: Henryk
Ulubione grzyby: borowik
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 1585 razy
Pochwalony: 1778 razy
Kontakt:

Podzielmy się własnymi doświadczeniami.

Post autor: Henryk » niedziela, 24 lipca 2016, 10:07

:witam: Odkurzam temat ;)
Moje doświadczenie na tym polu fotografii jest równie amatorskie jak i w temacie grzybów ;) pasmo ciągłych doświadczeń z pominięciem grzybobrań , tu nie ma miejsca na doświadczenia z własnym zdrowiem .
Co to takiego dobre zdjęcie :?: sam nie wiem ;) dla mnie dobre zdjęcie , to te czytelne , na którym dobrze widać to co autor chce nam pokazać .
Dobre zdjęcie można zrobić aparatem w telefonie , aparatem kompaktowym , o ile potrafimy go ustawić i wykorzystać lub stworzyć dobre warunki do zdjęcia .
Aktualnie używam aparatu kompaktowego Samsung , szału niema i na kolana nie rzuca ;)
Aby robić zdjęcia należy poznać podstawy , a dokładnie TRÓJKĄT EKSPOZYCJI bowiem od podstawowych ustawień zależy jakość zdjęcia .
Mam na uwadze klasę aparatu i jakość naszych zdjęć będzie ograniczona co do ostrości i głębi fotek ;) jakość zdjęcia to kosztowny wydatek :tak:
Na początek podstawy , TRÓJKĄT EKSPOZYCJI Migawka , Przysłona , ISO ( czułość filmu , matrycy aparatu )
-> -> http://www.lepszezdjecia.pl/wp-content/ ... ozycji.png
Bez znajomości tych podstaw nie ma mowy o robieniu zdjęć ;) dobrych zdjęć na poziomie sprzętu jaki akurat posiadamy ;)


Awatar użytkownika

Henryk
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1921
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2016, 18:32
Imię: Henryk
Ulubione grzyby: borowik
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 1585 razy
Pochwalony: 1778 razy
Kontakt:

Podzielmy się własnymi doświadczeniami.

Post autor: Henryk » niedziela, 24 lipca 2016, 21:59

Ciągniemy wątek dalej ;)
Pewnie wiele osób zastanawia się jak połapać się w tym trójkącie możliwości :D to bardzo proste , życie wiele razy udowodniło , że :sex: się w trójkątach sprawia wiele kłopotów ;)
Jak z tego wybrnąć :?: ano należy pozbyć się jednego elementu :shock: i życie znowu będzie proste .
Tym zbędnym elementem dla większości użytkowników wszelkiej maści fociaków jest ISO ( czułość filmu , matrycy cyfrowej ) .
Ustawiamy jako podstawę ISO 100 lub 200 i po kłopocie , ta czułość zupełnie wystarczy dla większości aparatów cyfrowych .
Takim sposobem mamy teraz tylko zabawę z Migawką czyli czas naświetlania matrycy i Przysłoną czyli ilością światła jaką wpuścimy na matrycę .
Miłego kombinowania ;)


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat