Obrabianie zdjęć w Irfanie :-) i nie tylko...

Awatar użytkownika

Moniś
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 22:49
Ulubione grzyby: własnoręcznie zebrane
Lokalizacja: Bełchatów
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 225 razy
Kontakt:

Post autor: Moniś » wtorek, 2 października 2012, 09:33

nebukadreccar pisze:A czy w omawianych przez Was programach można wykonać "znak wodny" na fotach online?

Ewentualnie jaki programik byście polecili. Z góry dziekuję i serdecznie pozdrawiam miłośników lasu i runa.
Darz grzyb
Ja znak wodny robię w Picasie Fajny prosty i darmowy programik a dość bogaty i ma wiele zalet ;)


Nie musi być łatwo, najważniejsze żeby było warto !
Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » wtorek, 2 października 2012, 10:00

Picasa ma jedną ogromną zaletę, jest bardzo łatwy i intuicyjny w obsłudze. Idealny dla osób które nie chcą się specjalnie zagłębiać w tajniki grafiki komputerowej.


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
Awatar użytkownika

nebukadreccar
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 238
Rejestracja: niedziela, 2 września 2012, 10:00
Ulubione grzyby: Rydz
Lokalizacja: Księstwo Bytomskie
Pochwalony: 54 razy
Kontakt:

Post autor: nebukadreccar » wtorek, 2 października 2012, 10:10

viragolo pisze:Picasa ma jedną ogromną zaletę, jest bardzo łatwy i intuicyjny w obsłudze. Idealny dla osób które nie chcą się specjalnie zagłębiać w tajniki grafiki komputerowej.
Mam konto na picasie, ale tego narzędzia nie odkryłem. Można poprosić o mały instruktarz?

Dzięki. :) :beer:


Zapraszam do wirtualnej wycieczki Krisa

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » wtorek, 2 października 2012, 10:31

Jeśli masz na myśli wycinanie postaci to picasa chyba nie posiada takiej opcji.

Picasa ma gotowe zestawy filtrów dla "niegrafików" które wystarczy kliknąć i gotowe. Na fotce niżej po lewej stronie, odrazu widzisz efekt jaki dany filtr przyniesie. W programie typu photoshop trzeba samemu więcej sprecyzować i naklikać się więcej, a tutaj raz klik i zrobione.

Obrazek

Ale chyba faktycznie nie ma opcji dzielenia obrazu na warstwy, nie wiem bo nie znam tego programu, tylko o nim słyszałem opowiadania. Z darmowych GIMP z pewnością posiada więcej funkcji i warstwy.

Obrazek


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
Awatar użytkownika

nebukadreccar
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 238
Rejestracja: niedziela, 2 września 2012, 10:00
Ulubione grzyby: Rydz
Lokalizacja: Księstwo Bytomskie
Pochwalony: 54 razy
Kontakt:

Post autor: nebukadreccar » wtorek, 2 października 2012, 12:34

viragolo pisze:Jeśli masz na myśli wycinanie postaci to picasa chyba nie posiada takiej opcji.
Chodziło mi o wstawienie znaku wodnego. Ale Twoje rady nie pójdą w las. :) Dzięki. :ok:


Zapraszam do wirtualnej wycieczki Krisa

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » wtorek, 2 października 2012, 13:24

Spox. Dodanie znaku wodnego w Picasie:

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/p ... casie.aspx


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
Awatar użytkownika

Moniś
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 22:49
Ulubione grzyby: własnoręcznie zebrane
Lokalizacja: Bełchatów
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 225 razy
Kontakt:

Post autor: Moniś » wtorek, 2 października 2012, 13:53

nebukadreccar pisze:Chodziło mi o wstawienie znaku wodnego
viragolo pisze:Spox. Dodanie znaku wodnego w Picasie:

http://www.komputerswiat....-w-picasie.aspx
No i tu zalezy która Picasa bo u mnie po otworzeniu zdjęcia wystarczy dodać napis tekstowy i tylko ustawić wielkość i przejrzystość ;) Ja nie mam opcji "znak wodny"


Nie musi być łatwo, najważniejsze żeby było warto !
Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » wtorek, 2 października 2012, 13:58

Szczegółów niestety nie znam bo nigdy nie pracowałem z tym programem. Z pewnością kolejne wersje różnią się od siebie.


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » piątek, 3 maja 2013, 15:19

Oglądając niektórych zdjęcia zawsze mnie ciekawiło jak oni to robią, taka ostrość, takie zbliżenie, co za wiedzę i umiejętności muszą posiadać, lub może sprzęt konkretny. Ostatnio zacząłem bawić się moim aparatem, poczytałem o ostrości, głębi, oświetleniu, poćwiczyłem z trójpodziałem. Eksperymentowałem na lewo i prawo i cały czas efekt niezadowalający. Doszedłem do wniosku, że jednak moim aparatem takich fotek nie mam szans zrobić. Wszystkie fotki robię na ręcznych ustawieniach, kilka kliknięć jednego obiektu z różnymi ustawieniami, pamiętając o tym co się nauczyłem. W domu przeglądanie i jedna fotka na 5 trafia do albumu, często się jednak zdarza, że wszystkie fotki jakiegoś obiektu trafiają do kosza. Dzisiaj postanowiłem sprawdzić co mogę zrobić w Irfanie i tak z Oryginału powstała Przeróbka. Do tej pory Irfana używałem do zmniejszenia zdjęcia na wymiar 800 x 600 pikseli i skompresowaniu do 300 kb (to co konieczne aby fotka przez forumową galerię nie została zniekształcona). Tak się teraz zastanawiam, czy głosując w naszych głosowaniach na fotkę dekady, miesiąca, roku głosowałem na efekt wiedzy fotografującego lub nawet jego sprzętu, a co tam, jak ktoś chce coś droższego to niech sobie kupi, lub może efekt siedzenia w programie graficznym. Chciałbym zobaczyć jak te fotki wyglądały w oryginale, bo teraz dobrze się zastanowię zanim oddam swój głos. Które lepsze, te wypracowane w lesie, czy te wycudowane przed kompem :?:
Oryginał

Obrazek

Przeróbka A (5 sekund roboty)

Obrazek

Przeróbka B (5 sekund roboty)
Obrazek


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » piątek, 3 maja 2013, 15:27

Wojtas, :shock: szczerze :) potrzebna przeróbka C, żeby twardnica znalazła się z lewej strony ;) będzie po prawej trochę ostrej zieleni :) ja korzystam tylko z Mic Off Man Pic z uwagi na kontrast i półcienie :D


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » piątek, 3 maja 2013, 16:09

PAWEŁ54, Mówisz i masz. Po co ja tyle kombinowałem, ustawiałem obiekt z lewej lub prawej strony, myślałem gdzie złapać ostrość oraz na jak dużej powierzchni tą ostrość rozłożyć, kombinowałem z głębią i światłem. Widzę że wystarcza ustawić obiekt na środku kliknąć, potem 10 sekund w Irfanie i zdjęcie gotowe. Tylko czy o to mnie chodziło jak sobie aparat kupowałem, chyba nie. Co teraz .?. Fotka duża, wyraźna, można ją sobie stworzyć tak jak się nam podoba, ale to już jest dla mnie zbyt duża ingerencja w zdjęcie. Sam nie wiem.?. Gdzie kończy się granica między robieniem zdjęć a ich poprawianiem. Co o tym sądzicie :?:
Przeróbka C


Obrazek


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » piątek, 3 maja 2013, 16:21

Wojtas, :ok: :beer: tylko rozmiar się pokurczył :) 880x450 :| ostatnio bawię się w focenie bez gimnastyki - ustawiam makro, A czyli czas , fulltime AF on , przycisk ostrości punktowej - aparat na podłoże i pstryk :) jedno na trzy do maku , ale mój monitor nie jest uchylny :oops: i ma 1,5" :cry: i jest porysowany - ale foty wychodzą zacne
Obrazek


Awatar użytkownika

johnny40
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1361
Rejestracja: sobota, 10 maja 2008, 23:49
Ulubione grzyby: prawdziwki ,kurki,podgrzybki,maślaczki
Lokalizacja: Żory
Pochwalony: 179 razy

Post autor: johnny40 » sobota, 4 maja 2013, 01:07

ja używam i picassy i irfanv ,ale wszystkie fotki jakie tu mam na stronce w albumie są oryginalne bez jakiegokolwiek retuszu czy poprawiania .robię tak jak umiem i jak mi wychodzi.


kto nie pyta ten błądzi po lesie
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy
Urodziny

Post autor: Nadir » poniedziałek, 6 maja 2013, 02:23

Wojtas, a mnie z tych wszystkich zdjęć najbardziej podoba się ...oryginał http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/104354 ... ___001.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;
Im jest w zdjęciu więcej natury, a mniej "Photoshopa" tym dla mnie zdjęcie jest ładniejsze.
Co dziwna - wielu osobom właśnie bardziej podobają się takie przeróbki, czyli zdjęcia mające niewiele wspólnego z oryginałem.
Ja w takich wycinankach-kolorowankach zawsze widzę jakąś sztuczność. No ale cóż... "de gustibus non est disputandum" :)

A jeśli miałbym już wybierać spośród "preparatów" - to na pewno pomiędzy przeróbką B a przeróbką C - wybrałbym B , tylko wywaliłbym jeszcze ten czubek listka co siedzi w rogu :)


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat