Obrabianie zdjęć w Irfanie :-) i nie tylko...

Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » sobota, 31 marca 2012, 01:31

Zygmunt pisze:Każda konkretna porada mile widziana! A ta z pewnością przyda się np. do reprodukcji książkowych grzybowych "białych kruków" na własny użytek. Tylko bardzo proszę, może to w osobnym temacie, bo swój stosunek do seryjnej obróbki zdjęć przyrodniczych już określiłem nieco przydługo powyżej...
Wobec tego dobrze, że nie pospieszyłem się ze swoją auto-destrukcyjną instrukcją ;) :) i wycofuję się z jej zamieszczania tu, by uszanować Twoje życzenie :) :ok:
Zygmunt, Twoje kolejne lekcje bardzo mi się podobają - są jasne proste i zrozumiałe, pewnie wielu osobom się przydadzą :ok: :brawo:


Awatar użytkownika

krystian*
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1742
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2009, 21:25
Ulubione grzyby: Borowiki (oczywiście)
Lokalizacja: Rzeszów
Pochwalony: 765 razy

Post autor: krystian* » sobota, 31 marca 2012, 08:18

Ilustracja do lekcji :)
Ostatnie cięcia, jakie robiłem kilka dni temu. Zdjęcie kadrowane nie pochodzi dokładnie z tego większego, ale z prawie identycznego, bo robionego w serii na statywie: Obrazek Obrazek


krystian <*))))><
Awatar użytkownika

Ana
Hubiak
Hubiak
Posty: 364
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2012, 16:59
Ulubione grzyby: Te, które rozpoznaję i te, które poznam.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Pochwalony: 125 razy

Post autor: Ana » sobota, 31 marca 2012, 08:41

Zygmunt pisze:nigdy nie używałem trybu AUTO. Zresztą moje "analogi" nawet takiego nie miały... :) I niech tak zostanie na wieki wieków amen. Każde swoje zdjęcie przyrody, krajobrazu, architektury itp. traktuję, tak dla siebie, jak małe dziełko sztuki!
Jesteś prawdziwym ARTYSTĄ. Na ogół korzysta się z obydwu trybów plus kombinacji auto z ręcznym ustawianiem niektórych parametrów. Wiadomo, warunki / okoliczności są różne.

Zygmunt, brawo za ciekawy i praktyczny temat !! :)

krystian pisze:robionego w serii na statywie:
Taaa, statyw i efekt nieporównywalny, :ok: ale jeszcze jeden element do noszenia, co w ciężkich warunkach się nie sprawdza.


"Najsilniejszym mięśniem ludzkiego ciała jest język"
Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » czwartek, 31 maja 2012, 22:41

Coś w tym temacie ucichło a liczyłem na więcej lekcji :(.
Dzisiaj przez przypadek coś sprawdziłem. Mianowicie między przetwarzaniem wsadowym a pojedynczym obrabianiu zdjęć. Do tej pory myślałem iż program przy tych samych ustawieniach obrobi zdjęcie tak samo, a tu małe zdziwienie :shock: Jedno zdjęcie przerobiłem wsadowo a drugie ręcznie, przy tych samych ustawieniach, można zobaczyć znaczną różnicę.
1. Oryginał 698 kb 1600/1200(wiadomo iż galeria jest ustawiona na pomniejszanie zdjęcia do 300 kb i to już zrobiło swoje).
Obrazek
2. Zdjęcie po obróbce w Irfanie po przetwarzaniu wsadowym 293 kb. 800/600
Obrazek
3. Zdjęcie przerobione pojedynczo 281 kb 800/600 (na tych samych ustawieniach co w przetwarzaniu wsadowym).
Obrazek

Dla niewtajemniczonych, należy każde zdjęcie otworzyć w osobnym oknie a następnie po kolei szybko otwierać - różnica jest znaczna :)


Awatar użytkownika

Nimatsu1
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1422
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 11:47
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 291 razy
Kontakt:

Post autor: Nimatsu1 » piątek, 1 czerwca 2012, 10:58

Rzeczywiście różnica jest duża :) ja obrabiam zdjęcia w PS CS4 i jakoś nie chcę mi się już uczyć nowych programów. Chociaż widzę że Irfan ma potencjał :)


Awatar użytkownika

Robi
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5191
Rejestracja: środa, 27 lipca 2005, 13:44
Ulubione grzyby: Borowik szlachetny,Czubajka kania,Mleczaj rydz.
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 400 razy
Kontakt:

Post autor: Robi » sobota, 2 czerwca 2012, 20:42

Zygmunt - świetna sprawa, zapewne wielu z nas uważało że poznało Irfana, lecz teraz będziemy zaskoczeni. Czytam temat na komórce w pracy, ale wrócę do nigo i z pewnością będę do niego zaglądał. Dzięki :)


Robert Król - http://www.mojegrzybobrania.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
"Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje i święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze
jest, by żyć dla powrotu."
-- Antoine de Saint - Exupéry
Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » poniedziałek, 25 czerwca 2012, 22:41

?? Może ktoś odpowie i będzie to możliwe do zrobienia, bo jeśli nie, to moje zdjęcia robione w domu już zawsze będą wyglądały w taki sposób. Obrazek Może nie na zawsze, lecz dopóki nie zakupię sobie nowego aparatu. Problem jest taki, że przyciski w moim aparacie odmówiły już posłuszeństwa. Aparat jest ustawiony w trybie W.Balance na chmurkę (i tak dobrze bo jeszcze w lesie fotki mogę robić). Zdjęcia robione w domu są żółte, czy jest możliwość szybkiego przerobienia zdjęcia w Irfanie lub w innym programie na bardziej realistyczne ??


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » poniedziałek, 25 czerwca 2012, 23:16

Wojtaslodz pisze:Zdjęcia robione w domu są żółte, czy jest możliwość szybkiego przerobienia zdjęcia w Irfanie lub w innym programie na bardziej realistyczne ??
jakbyś w gammie poprzesuwał 3 kolorami może byłoby coś bardziej naturalnie metodą prób i błędów.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

bulaj
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 729
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 08:18
Ulubione grzyby: kurki, kanie, kozaki czerwone
Lokalizacja: Słupsk
Pochwalony: 40 razy
Kontakt:

Post autor: bulaj » wtorek, 3 lipca 2012, 08:36

Wojtaslodz Twoje zdjęcie jest żółte ponieważ masz źle ustawiony balans bieli w aparacie
odszukaj w aparacie tę funkcję i zmień balans z automatycznego na światło żarowe albo jarzyniowe, popstrykaj i zobacz, które jest lepsze
najlepsza metoda to ręczne ustawianie balansu bieli, ale nie każdy aparat to ma.
Jak masz ręczny WB (whte balance) to wybierasz to i kierujesz aparat na białą kartkę obok obiektu, który chcesz fotografować, pstrykasz, zapisujesz ustawienia, zabierasz kartkę i fotografujesz to co chcesz. Powinno być ok, ale nie zawsze tak siędzieje ponieważ aparaty ze sztucznym oświetleniem przeważnie mają problemy i nie dotyczy to tylko małych tanich aparatów, ale również drogich lustrzanek.

W irfanie możesz to skorygować na czuja wciskając kombinację klawiszy shift+G albo wchodząc kolejno
->obraz->zmiana naświetlenia/koloru
następnie suwaczkami "balans koloru" doprowadzasz zdjęcie do takiej kolorystyki żeby była jak najwierniejsza w momencie robienia zdjęcia, później trzeba podłubać trochę w kontraście i gammie, generalnie do dupy robota

Obrazek

dodam od siebie, że irfan nie radzi sobie z WB
po prawej korekta WB z irfana a po lewej z SILKYPIX, które używam do wołania RAWów, ale jpga też można edytować

sory, że tak późno piszę, ale coraz rzadziej tu wpadam po banicji albo mnie po prostu nie ma.
Tak czy owak może się komuś przyda to co napisałem.


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » wtorek, 3 lipca 2012, 12:22

bulaj pisze:Tak czy owak może się komuś przyda to co napisałem.
Dzięki za pomoc, mnie już tylko programy graficzne ratują, gdyż jak już gdzieś napisałem w moim aparacie niektóre przyciski przestały działać i większość funkcji aparatu przestało być dostępne.


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 3 lipca 2012, 20:09

Wojtaslodz pisze:gdyż jak już gdzieś napisałem w moim aparacie niektóre przyciski przestały działać i większość funkcji aparatu przestało być dostępne.
kolejne moje aparaty zawsze w ten sposób kończą żywot... mam już dwa takie że coś im działa ale zdjęć się nie da robić... ostatni działał w pewnej kombinacji klawiszy ale już przestał...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Moniś
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 22:49
Ulubione grzyby: własnoręcznie zebrane
Lokalizacja: Bełchatów
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 225 razy
Kontakt:

Post autor: Moniś » środa, 19 września 2012, 21:32

Kto mi podpowie jakim programem mogę rozmyć tło bez "ruszania" głównej postaci?

Chodzi mi o coś takiego (wyszło naturalnie podczas robienia zdjęć)...

Obrazek


...Na takich zdjęciach gdzie las jest już dużo wyraźniejszy
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Jedynie w Picasa znalazłam taką opcję, ale to niestety nie do końca to o co mi chodzi :/

Obrazek


Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » czwartek, 20 września 2012, 06:10

Większość programów graficznych do obróbki obrazów rastrowych będzie posiadała filtr rozmycia ( i wiele innych ). W każdym z nich musisz zaznaczyć postać ( obrysować ), wyciąć na nową warstwę ( dzięki temu postać pozostanie wyraźna ), przełączyć się na poprzednią warstwę i zastosować filtr ( jaki nie wiem bo różnie to w różnych programach bywa ) który rozmyje całą warstwę pod postacią.

W razie pytań pisz, chętnie pomogę, pw lub gg - 1466772

PS. Super fotki ;)


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
Awatar użytkownika

Moniś
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 22:49
Ulubione grzyby: własnoręcznie zebrane
Lokalizacja: Bełchatów
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 225 razy
Kontakt:

Post autor: Moniś » czwartek, 20 września 2012, 09:26

viragolo pisze:Większość programów graficznych do obróbki obrazów rastrowych będzie posiadała filtr rozmycia ( i wiele innych ). W każdym z nich musisz zaznaczyć postać ( obrysować ), wyciąć na nową warstwę ( dzięki temu postać pozostanie wyraźna ), przełączyć się na poprzednią warstwę i zastosować filtr ( jaki nie wiem bo różnie to w różnych programach bywa ) który rozmyje całą warstwę pod postacią.
Ok w takim razie poszukam w moich zapomnianych programach i będe próbowała :)

W razie pytań pisz, chętnie pomogę, pw lub gg - 1466772
A dziękuję :)

viragolo pisze:PS. Super fotki
Dzieki, staram się bo mam wdzięczny obiekt ;)


Nie musi być łatwo, najważniejsze żeby było warto !
Awatar użytkownika

nebukadreccar
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 238
Rejestracja: niedziela, 2 września 2012, 10:00
Ulubione grzyby: Rydz
Lokalizacja: Księstwo Bytomskie
Pochwalony: 54 razy
Kontakt:

Post autor: nebukadreccar » wtorek, 2 października 2012, 09:27

Bardzo mądre rzeczy można znaleźć w tym temacie. Gratulacje za inwencję i wiedzę w zakresie fotografii cyfrowej, co do której długo się nie mogłem przekonać, gdyż od początku lat 80 - tych, to były analogi pochodzące zza wschodniej granicy.

Oczywiści cały czas mam ogromny sentyment do starej fotografii, ale cyfrówka jest o wiele praktyczniejsza w dzisiejszych czasach. :)

A czy w omawianych przez Was programach można wykonać "znak wodny" na fotach online?

Ewentualnie jaki programik byście polecili. Z góry dziekuję i serdecznie pozdrawiam miłośników lasu i runa.
Darz grzyb. :borowik:


Zapraszam do wirtualnej wycieczki Krisa

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat