CHDK - nowe funkcje w kompakcie CANON ! Koniecznie zobacz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » piątek, 18 listopada 2011, 12:34

Zgadzam się z Wami, a zarazem nie, ten medal jak każdy ma dwie strony.

Jeśli nie potrzebujesz bajerków i wolisz się skupić na innych kwestiach jak sama fotka to oczywiście nie potrzebny Ci CHDK i tylko skomplikuje sprawę.

Jeśli ktoś jednak lubi mieć duuużo opcji i możliwości by "bawić" sie nimi próbując uzyskać coś "nowego" czy sam nie wiem co to CHDK jest przydatne. Ja jestem osobą która uwielbia mieć pod ręką wiele przydatnych opcji, możliwości manualnej regulacji, to dla mnie doskonała zabawa. Lubię technologiczne możliwości itp.

Pewnie, że chdk nie zmieni aparatu w dużo lepszy ( już się przyznałęm, że troszkę w emocjach przesadziłem :) ) ale dodaje sporo nowych spraw, wiele może się przydać. Oczywiście jeśli dodatkowe opcje są Ci nie potrzebne to nie ma tematu, mi są, fajna zabawa :-) Ja nawet te gażdety doatkowe lubię ( no dobra, może poza grami, te gry to niepotrzebny bajer ).

Swoją drogą.... opcje i bajerki nie potrzebne, liczy się oko, ale "wszyscy" mamy już bajeranckie lustrzanki z wieloma opcjami i jakoś stare sprzęty bez opcji poszły w kąt. Nie chcę wyjść na tłumoka ( :D ) pisząc, że sprzet ważniejszy niż oko, tak nie jest ( i całe szczęśćie ). Ale gdybm miał wybierać aparat bez wielu opcji a ten z biorę ten z. Wielu pewnie wieźmie ten bez, sprawa gustu. Jednym mnogość opcji przeszkadza, inni lubią te suwaczki :).

PS. krzysio, jak wgrałem tylko te dwa pliki nic nie działało. Dlatego wrzuciłem wszystko, i tak powinno być, te dwa pliki to tylko gołe "jądro" programu, skrypty są w katalogach ( można sobie dowolnie usuwać i dodawać ). No i nie zauważyłem spowolnienia pracy aparatu, te skrypty nie działają dopóki ich nie włączysz, tylko menu się zmienia ( tzn Ty je zmieniasz jednym przyciskiem ). Małe spowolnienie pracy aparatu i tak gdyby było nie przeszkadza bardzo bo chdk włączam tylko jak potrzebuję, czyli jeszcze prawie nigdy, z czasem będę stosował wiecej skryptów. Ale wydaje mi się, że S5 pracuje bardzo szybko, nie zauważam różnicy w czasie zapisywania pliku z dodatkowym plikiem RAW ( dodatkowe 10 MB ) i bez niego.
Ostatnio zmieniony piątek, 18 listopada 2011, 12:46 przez viragolo, łącznie zmieniany 1 raz.


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » piątek, 18 listopada 2011, 12:44

viragolo pisze:Swoją drogą.... opcje i bajerki nie potrzebne, liczy się oko, ale "wszyscy" mamy już bajeranckie lustrzanki z wieloma opcjami i jakoś stare sprzęty bez opcji poszły w kąt.
Przez kilka lat fotografowałem hybrydką Olympusem i tak samo bym napisał co wcześniej napisałem. :) Nikt tu nie daj Boże ma na myśli że ktoś jest gorszy czy lepszy mając ten czy tamten rodzaj aparatu czy upodobań. :) A różnica zdań jest dla mnie jak miód na serce. Jak się człek ze wszystkim zgadza i klaszcze to można się porzygać z nudów. :lol: :ok:
PS.
Mam tu aparat na biurku i zaczyna mi popiskiwać że czas na spacerek. ;) Więc czas na małe przewietrzonko bo mi się jeszcze zsika... :lol:


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor tematu
viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » piątek, 18 listopada 2011, 13:00

Pamiętaj, by nieczystości po pupilu wyrzucić w odpowiednie miejsce :)

Obrazek


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » piątek, 18 listopada 2011, 14:38

Cholera, ten przykład to nie tak bardzo... :lol: Za mały otwór. :lol:
Akumulatory do mojego nikona są szersze i bardziej płaskie. ;) Na szczęście jeden akumulator jest na tyle wytrzymały że za kilka lat może wyprodukują inne pojemniki na "nieczystosci" jak to ładnie ująłeś. :)
A swoją drogą mam żal do producentów że z bajerów nie zrobili mi otworów wentylacyjnych w aparacie z nadmuchem gorącego powietrza - łapki marzną. :lol:


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor tematu
viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » wtorek, 29 listopada 2011, 13:33

Nie mam za bardzo ostatnio czasu na testowanie, ale po kilku ( dosłownie ) godzinach prób i zabaw mam pewne małe wnioski. CHDK ma więcej minusów niż myślałem, ale jakieś plusiki też posiada :).

Obecnie ilość minusów się powiększyła więc przyznaję rację wszystkim, którzy sceptycznie podeszli do chdk. Jednym z największych minusów jakie zauważyłem to pobór prądu. Przy włączonym chdk aparat mój pracuje nadal szybko i sprawnie, jednak po 50 ( ! ) fotkach z dużą ilością zabawy padają dobre akumulatorki które starczają mi na pół dnia pstrykania bez lampy lub 100 - 150 zdjęć z lampą gdy nie włączam chdk. Drugim przeszkadzającym mi mankamentem jest obsługa chdk, ale to kwestia prawy, im lepiej wiem gdzie coś szukać tym szybciej to znajduję.

Jest na szczęście druga strona medalu która potwierdza, iż troszkę miałem racji ciesząc się z nowego oprogramowania, choć przesadziłem z tytułem tematu :). Otóż chdk ma jeden wielki plus, ogromny, rozszerza możliwości aparatu. Czyli .... robiąc fotki gdy wszystko jest ok nic nie włączam, nie ma po co. Ale są momenty gdy nagle czegoś brakuje, np. oświetlenie jest słabe, statywu ni ma a czuła matryca na np. iso800 tworzy śnieg ( upierdliwość mojego canona ), wtedy włączam chdk i redukcję śniegu. S5 ma redukcję wbudowaną, nic nie daje, a ta z chdk działa bardzo fajnie. Następnie chcę zrobić fotkę makro, ale z lampą, nie mam dyfuzora ( czy kartki papieru choć ), włączam dyfuzor w chdk i lampa błyska zupełnie inaczej ( może nie ideał, ale lepiej na pewno niż normalnie ). Przykłady można mnożyć, za mało mam czasu by testować skrypty, ale będę to robił i zdam Wam relację.

Podsumowując .... jeśli Twój aparat i jego możliwości Cię zadowalają nic nie wgrywaj. Jeśli jednak są takie momenty gdy brakuje Ci jakiejś opcji ( np. dłuższego naświetlania, krótszego, większy zoom cyfrowy, różnych dodatków takich jak zebra itp., histogramu live czy choćby wyświetlania stanu baterii ) to wgranie chdk na kartę trwa 2 min a uruchomienie oprogramowania 10 sekund ( można włączyć na stałe ). Dostajesz w zamian wiele bajerów które jeszcze jakiś czas będę testował, tyle ich jest.

PS. Czy potrafiłby ktoś znaleźć w necie instrukcję do skryptów chdk po polsku? Jakoś nie mogę znaleźć....
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 grudnia 2011, 22:41 przez viragolo, łącznie zmieniany 1 raz.


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » wtorek, 29 listopada 2011, 19:49

viragolo pisze:Obecnie ilość minusów się powiększyła więc przyznaję rację wszystkim, którzy sceptycznie podeszli do chdk.
viragolo pisze:Podsumowując .... jeśli Twój aparat i jego możliwości Cię zadowalają nic nie wgrywaj.
Ja przerobiłam wszystkie twoje posty na temat tego CHDK i też raczej sceptycznie podchodzę do takich spraw. Nieraz można sobie tylko kłopotu narobić.
Ale skoro ci pasują niektóre opcje to z nich korzystaj. Każde uwagi są cenne i fajnie, że tu o nich meldujesz. :D


Awatar użytkownika

Autor tematu
viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » środa, 14 grudnia 2011, 09:31

Nic nie melduję obecnie gdyż nie mam czasu testować. Ale chdk nie zając, nie ucieknie, jak obcykam coś to opiszę.


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat