Pod obiektyw..?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Pod obiektyw..?

Post autor: Waldemar » piątek, 30 grudnia 2005, 09:58

Z przyjemnością przeczytalem info Zygmunta o piestraku i jego "pelnej szufladzie". Od razu w mojej pamięci pojawily się obrazy-wspomnienia z grzybobrań i wypraw na których spotykalem grzyby których znalezienie wywolywalo dodatkowy dreszczyk emocji. Mając na uwadze iż coraz więcej forumowiczów, klubowiczów i gości równie wysoko sobie ceni dobre zbiory jak i dobre zdjęcie, mam pytanie. Czy możliwe byloby stworzenie jakiejś galęzi na forum gdzie zamieszczaloby się informacje o występowaniu jakiś rzadzszych czy nawet chronionych grzybów? Jest to zupelnie luźna propozycja. Co do zakresu prezentacji (np. czy podawać "na ogólne" dokladne miejsce występowania, zdjęcia itp.) to pozostawiam do przemyślenia.
Myślę, iż wielu klubowiczów chętnie podejmie dyskuje na temat grzybów których nie spotyka na codzień lub po prostu na które nie zwraca uwagi.
Wiem że możę to być temat nieco kontrowersyjny, ale wydaje mi się że wiele osób takich informacji poszukuje i nie tylko myślę tutaj o "naukowcach" :), lecz ludziach którzy chętnie podnoszą swoją wiedzę lub dzielą się z nią z innymi....


Waldek,
Awatar użytkownika

Urania
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2376
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 21:10
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 33 razy
Kontakt:

Post autor: Urania » piątek, 30 grudnia 2005, 10:26

Pomysł z założenia bardzo dobry, ale czy nie stworzy to zagrożenia dla takich nielicznych, chronionych gatunków? Obrazek Forum jest ogólnie dostępne z sieci. Różne osoby mogą tu zaglądać. A grzybki (większość :mrgreen: ) nóżek nie mają, ani skrzydełek i uciec przed natrętami nie mogą...


Urania
Przyroda to moje hobby!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » piątek, 30 grudnia 2005, 11:32

Tak, wiem że masz rację Uranio. Sam mam czasami "czarne myśli" - że będę dzieciom opowiadal o niektórych grzybach jak o czymś egzotycznym... Można jednak przy podawaniu postu ograniczyć się do informacji nie mających wplywu na doklandą identyfikację lokalizacji. Wszystkie zasady można dokladnie określić. Opis można przekazać częściowo na ogóle, częściowo indywidualnie.


Waldek,
Awatar użytkownika

Urania
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2376
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 21:10
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 33 razy
Kontakt:

Post autor: Urania » piątek, 30 grudnia 2005, 12:56

Ale jeśli nie podasz dokładnej lokalizacji, to kto będzie się fatygował np na drugi koniec Polski, żeby coś zobaczyć? Chyba że po prostu masz na myśli stworzenie czegoś w rodzaju atlasu występowania. Obrazek Takiego orientacyjnego, w celu określenia liczby stanowisk...


Urania
Przyroda to moje hobby!
Awatar użytkownika

Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » piątek, 30 grudnia 2005, 16:00

Oj, trochę chwalę się tą szufladką... Ale rzeczywiście, naskładało się tam sporo fotek - niektóre już były wieszane na portalu, zaś po inne zaczynam znów sięgać, ale ponieważ nie jestem w grupie sam, myślę, że więcej spośród nas, "klubowiczów-grzybopstrykaczy" też pochwali się swymi grzybowymi osobliwościami :-D Myślę, że temat "chwyci" i w nowym już roku będzie mógł wspólnie powstać na forum nowy dział. Byleby tylko od tego nie przeciążyć serwera w przyszłości ;-) Póki co, następne grzybasy wrzucę już wkrótce na dział newsów.
Czy ktoś trafi na nasze cenne stanowisko rzadkiego grzyba? Przypadkowo - zawsze jest taka możliwość. Na "ogóle" nie musimy podawać szczegółowych namiarów. Dla przykładu - mój piestrak rósł w lesie stukilkudziesięciohektarowym, więc bez dokładnych namiarów lub przewodnika chyba małe prawdopodobieństwo... O tych szczegółach lub wspólnym poszukiwaniu można przecież dogadywać się na priv.


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat