Polityka informowania o plikach cookies

Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Polityka informowania o plikach cookies

Post autor: Zenit » piątek, 22 marca 2013, 12:25

Prośba do Darego, Młodego i Grzybozbieracza o ustosunkowanie się do tych informacji i przystosowania forum i portalu do nowych przepisów.
Chciałbym żeby wszystko na portalu i forum było zgodne z obowiązującym prawem. Chyba będzie trzeba coś zrobić przy startowaniu stron aby ukazywał się odpowiedni komunikat... nie znam się na tym dlatego jeśli możecie pomów w tym to proszę.


Informacja.


W związku z tym rekomendujemy umieszczenie następujących informacji na Państwa witrynach:

1. Komunikatu informującego internautów o wykorzystywaniu przez serwis plików cookies, który powinien być wyświetlany jednorazowo każdemu nowemu plikowi cookie na serwisie.
2. Linka do polityki cookies danej witryny.

Szczegółowe informacje dotyczące nowej polityki informowania o wykorzystywaniu plików cookies oraz treść komunikatu znajdują się poniżej i zostały stworzone oraz zarekomendowane przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

IAB Polska:

Od 22 marca obowiązywać będą przepisy znowelizowanego Prawa Telekomunikacyjnego (Dziennik Ustaw z 21.12.2012, poz. 1445) dotyczące plików cookies (art. 173 PT). Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do dyrektyw unijnych 2009/136/WE i 2009/140/WE. Decyzją Parlamentu Europejskiego została wprowadzona regulacja nakazująca każdemu właścicielowi serwisu internetowego na pozyskanie zgody internautów na instalowanie ciasteczek.

W związku z wejściem w życie przepisów znowelizowanego Prawa Telekomunikacyjnego dotyczącego plików cookies (tzw. ciasteczek) na komputerach, firmy z branży internetowej zrzeszone w Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska wypracowały jednolite rozwiązanie dla całej branży. Obejmują one rekomendacje dotyczące działań wymaganych przez nowe przepisy prawne, lecz także dodatkową akcję edukacyjną realizowaną za pomocą strony http://www.wszystkoociasteczkach.pl" onclick="window.open(this.href);return false;, która ma zapewnić internautom szeroki dostęp do wiedzy na temat celów stosowania plików cookie.

W efekcie współpracy firm zrzeszonych w IAB Polska, w tym najpopularniejszych serwisów i usług internetowych, wypracowane zostały jednolite zasady dotyczące wywiązania się z nowych obowiązków. Wspólne podejście branży internetowej ma zapewnić większy komfort internautów oraz przejrzystość całego procesu. Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych serwisów, w tym także niezrzeszonych w IAB Polska, przekazane zostały propozycje realizacji działań informacyjnych skierowanych do użytkowników oraz wzorcowa polityka cookies, którą powinny wdrożyć wszystkie serwisy internetowe stosujące technologie cookies. Dokument ten można pobrać klikając tutaj.

IAB Polska pragnąc zapewnić internautom szeroki dostęp do informacji na temat technologii cookies oraz samego procesu wdrażania nowych zasad dotyczących pozyskiwania zgody internautów na stosowanie ciasteczek uruchomiło stronę internetową http://www.wszystkoociasteczkach.pl" onclick="window.open(this.href);return false;, która w prosty sposób tłumaczy, co to są pliki cookies oraz czemu są stosowane. Jest to dodatkowe działanie podjęte przez branżę internetową, które ma wspierać podstawowe cele Komisji Europejskiej związane z szerszą edukacją internautów na temat ciasteczek.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » piątek, 22 marca 2013, 23:38

Zenit, powiem tak: "wiem gdzie dzwonią..." :D Ale wstawić takie powiadomienie - to musimy raczej znów poratować się wiedzą Darego i Młodego :)


Awatar użytkownika

Dare
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1016
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2011, 20:57
Imię: Adrian
Lokalizacja: Polska
Pochwalił: 405 razy
Pochwalony: 157 razy
Kontakt:

Post autor: Dare » sobota, 23 marca 2013, 14:04

Gotowe. Ten temat wyświetli się jednorazowo każdemu po zalogowaniu na forum


Nie dawaj glodnemu ryby, daj mu wedke i naucz go lowic...
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » sobota, 23 marca 2013, 15:58

Dare, tylko, że to chyba nie o to do końca chodziło...
Bo to z takim tematem, to ja już umiałem zrobić :P :D No chyba, że się mylę i to ma wystarczyć... :| :)


Awatar użytkownika

Dare
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1016
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2011, 20:57
Imię: Adrian
Lokalizacja: Polska
Pochwalił: 405 razy
Pochwalony: 157 razy
Kontakt:

Post autor: Dare » sobota, 23 marca 2013, 16:11

Grzybozbieracz, No z tego, co ja zrozumiałem, to użytkownik powinien być poinformowany jednorazowo, że strona używa plików cookies. Chyba, że źle zrozumiałem...


Z drugiej strony wyczuwam żydomasoński spisek, że ta cała afera wyniknęła dlatego, że na starym forum były problemy z ciasteczkami :lol:


Nie dawaj glodnemu ryby, daj mu wedke i naucz go lowic...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 23 marca 2013, 16:40

Dare pisze:Z drugiej strony wyczuwam żydomasoński spisek, że ta cała afera wyniknęła dlatego, że na starym forum były problemy z ciasteczkami :lol:
musimy porozmawiać o czymś związanym z forum - bo ostatnio mam dużo maili i wiadomości na jego temat. Najlepiej zadzwonię do Ciebie.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Mlody
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 813
Rejestracja: czwartek, 6 października 2011, 14:08
Lokalizacja: Kotlina Kł.
Pochwalił: 124 razy
Pochwalony: 497 razy
Kontakt:

Post autor: Mlody » sobota, 23 marca 2013, 16:52

Dare pisze:Gotowe. Ten temat wyświetli się jednorazowo każdemu po zalogowaniu na forum
Hmm mi się na przykład nie wyświetliło, może dlatego, że jestem administratorem ;)
Ale to i tak moim zdaniem nie załatwia sprawy, bo cookies'y są już ładowane przy wejściu na forum jako niezalogowany użytkownik, a w ustawie stoi napisane, że użytkownik musi wyrazić zgodę przed przesłaniem jakiegokolwiek cookies'a.
Dare pisze:No z tego, co ja zrozumiałem, to użytkownik powinien być poinformowany jednorazowo, że strona używa plików cookies. Chyba, że źle zrozumiałem...
Zanim tak na prawdę dowiemy się jak rozumieć treść tych przepisów minie pewnie kilka miesięcy, a na razie z tego co widzę po różnych portalach, każdy interpretuję to jak mu wygodnie.


Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » sobota, 23 marca 2013, 17:12

Dare, ja to rozumiem tak, że odpowiedni komunikat ma się pojawić każdemu użytkownikowi po zalogowaniu i ten komunikat użytkownik musi "zatwierdzić" - czyli kliknąć, że zapoznał się i że zgadza się z podana informacją. Ale to ma działać nie tylko jeden raz, przy pierwszym zalogowaniu się danej osoby "skądkolwiek", ale właśnie - przy kazdym pierwszym zalogowaniu z danego stanowiska (komputera). Czyli ten komunikat o ciasteczkach ...sam musi zostawiać ciasteczko na komputerze użytkownika, ciasteczko informujące przeglądarka, aby już użytkownikowi więcej nie truła doopy i nie wyświetlała tego ponownie, skoro on raz to potwierdził. Ale gdy zasiądzie przed innym kompem i pierwszy raz wejdzie z niego na forum - to powinno znowu mu się pojawić.

Jako przykład - podam stronę web.gadu-gadu.pl, na której taki komunikat pojawia się w nieskończoność dopóki nie zamknie się go krzyżykiem, tym samym potwierdzając jego przeczytanie (w innych serwisach, gdzie już taki komunikat wstawili - zamiast krzyżyka, komunikat zamyka się np. przyciskiem "OK").
Na wyżej wspomnianej stronie działa to właśnie tak, jak powyżej opisałem - gdy zaloguję się z domku, to mam komunikat i krzyżykiem go ukatrupiam i mam go z bani ;) Ale gdy zaloguję się z innego kompa (po raz pierwszy) to znowu mam ten komunikat i znowu muszę go "zgasić", czyli potwierdzić. Specjalnie dziś w pracy to testowałem :mrgreen:

Tak to działa i tak ja to rozumiem :) ...tylko zrobić tego nie umiem :oops:

No chyba, że tak właśnie działa ten "podwieszony" temat. Ja nie wiem jak on działa, bo w ogóle mi się nie wyświetlił (pewnie z tego samego powodu co pisze Młody :D ), ale jeśli właśnie tak to działa - no to wystarczy, a jeśli nie - trzeba będzie coś odpowiedniego wyprodukować :595: :D


Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat