Strona 1 z 7

Wiosna 2017 - mapa pogody

: wtorek, 21 marca 2017, 14:43
autor: Bobik
Jordanów - pochmurno, niskie ciśnienie ale za to ciepło +16*C. Wiosna przyszła i jest cieplusia !!

Wiosna 2017 - mapa pogody

: wtorek, 21 marca 2017, 16:16
autor: Włóczykij
Wodzisław Śl, lokalne przejaśnienia, ciepło. :beer: już można na tarasie podjąć. :ok:

Wiosna 2017 - mapa pogody

: wtorek, 21 marca 2017, 17:05
autor: Paweł
Poznań :deszcz: , ale jest ciapełko :mrgreen: . Będzie deszczyk i ciapełko , to może wcześniej spotkam :smardzyki: :D .

Wiosna 2017 - mapa pogody

: wtorek, 21 marca 2017, 17:54
autor: Bobik
Paweł pisze:QR_BBPOST Poznań :deszcz: , ale jest ciapełko :mrgreen: . Będzie deszczyk i ciapełko , to może wcześniej spotkam :smardzyki: :D .
U nas na razie cały czas pokazują się ucha bzowe... :ok:

Wiosna 2017 - mapa pogody

: środa, 22 marca 2017, 06:47
autor: Bobik
Jordanów - temperatura +6,1*C, ciśnienie poszło o 3 hPa do góry, ale jest pochmurno i mży.

Wiosna 2017 - mapa pogody

: środa, 22 marca 2017, 21:41
autor: Nadir
U nas dziś było +4°C i totalna plucha :pada: Tak się "pogodowo" złożyło, że uczestniczyłem dziś w pogrzebie i przemokłem na wylot pomimo anty-deszczowego ciepłego ubioru i solidnych zimowych butów, które już pod koniec też zaczęły się poddawać :/
Teraz stosuję profilaktykę zdrowotną, jakiej by się nawet NFZ nie powstydził ;) :zpradem:

Wiosna 2017 - mapa pogody

: środa, 22 marca 2017, 22:56
autor: Zenit
W Krakowie lało prawie cały dzień wieczorem +4 stopnie

Wiosna 2017 - mapa pogody

: czwartek, 23 marca 2017, 07:22
autor: Włóczykij
Na Śląsku wczoraj cały dzień padało z małymi przerwami, dziś pochmurno i tylko +5 *,wykorzystam lukę w opadach i gibnę się na targowisko po sadzonki kwiatków na cmentarz.

Wiosna 2017 - mapa pogody

: czwartek, 23 marca 2017, 12:46
autor: Bobik
Jordanów - wreszcie wiosennie !! ciepło i :sun: - temperatura +15,5*C, ciśnienie 1017 hPa, zachmurzenie 2/3 wysokie chmury, lekki wiaterek z S-SE.

Wiosna 2017 - mapa pogody

: czwartek, 23 marca 2017, 19:28
autor: Paweł
Poznań +8°C, niebo zachmurzone i momentami porwisty wiatr ;)

Wiosna 2017 - mapa pogody

: piątek, 24 marca 2017, 06:50
autor: Bobik
Jordanów - ciemno, mokro i ponuro, ale temperatura +6,5*C oraz ciśnienie poszło o kolejne 3 hPa do góry - nad nami wisi zgniły wyżyk...

Wiosna 2017 - mapa pogody

: sobota, 25 marca 2017, 06:15
autor: Bobik
Jordanów - temperatura 0,0*C, gęsta lodowata mgła i ciśnienie o 3 hPa w górę.

Wiosna 2017 - mapa pogody

: sobota, 25 marca 2017, 19:03
autor: Bobik
Jordanów - ciśnienie leci na pysk - 1 hPa/h, co nie wróży niczego dobrego... :nie:

A tak nawiasem mówiąc, to wciąż rosną nam płomiennice i ucha bzowe - prawie dla Chińczyków... ;)

Wiosna 2017 - mapa pogody

: niedziela, 26 marca 2017, 17:37
autor: Bobik
I tak jeszcze a' propos pogody i pogodynków:

„Wicherek” i inni

Stanisław Bednarz

Mój kalendarz - 89 lat temu 24 marca 1928 w Wilnie urodził się Czesław Nowicki, pseudonim „Wicherek” – wieloletni prezenter prognozy pogody w programie I Telewizji Polskiej. Wyprzedził trochę swoją epokę gdyż mając do dyspozycji tylko kredę i tablicę tworzył swego rodzaju show. Po omówieniu ruchów niżów i wyżów, pokazywał ponad miarę wyrośnięte grzyby, wielkie ryby, wielolistne koniczyny, wyrośnięte pomidory i inne przyrodnicze ciekawostki sypiąc dowcipami.
Podobno został zwolniony z TVP w latach siedemdziesiątych XX wieku po nierozważnej uwadze o „wiatrach ze wschodu, które nie przyniosą nic”. Prawda jest bardziej prozaiczna w latach 70-tych nastała w telewizji epoka Macieja Szczepańskiego. Wicherek nie miał matury, a on chciał interdyscyplinarnych magistrów. Dla telewidzów, "Wicherek" był jedną z najważniejszych postaci w telewizji. Mimo, iż zapowiadana przez niego prognoza pogody była jedynie dodatkiem do Dziennika Telewizyjnego, w przeciwieństwie do prezenterów głównej części, wszyscy wierzyli mu bezgranicznie.
Dziś prognoza pogody większości z nas kojarzy się z atrakcyjnymi pogodynkami występującymi na tle multimedialnych map, ale nie ma tego klimatu. No cóż, być może wówczas byliśmy nieco „zacofani” technicznie, lecz o ileż bogatsi duchowo!
W 1958 roku na tle odręcznie namalowanej mapy, na której temperatury wpisywano za pomocą kredy, pojawił się korpulentny prezenter. Wtedy jednak chyba miał łatwiej. Dlaczego? Bo 30 lat temu pogoda była bardziej przewidywalna. Niże i wyże wędrowały chyba wolniej, potężne ulewy, śnieżyce, wichury i inne kataklizmy pogodowe zdarzały się sporadycznie, a nie tak jak teraz, parę razy w ciągu roku.
Cóż, klimat w Polsce się zmienia i pewnie trzeba do tych anomalii powoli przywyknąć . Po Wicherku pogodą w telewizji publicznej zaczęła rządzić „Chmurka” - Elżbieta Sommer To już jednak nie było to samo Ale „Wicherek” nie pozwolił - na szczęście - o sobie zapomnieć..... Zagrał siebie samego w serialach „Wojna domowa” (1966) i „Dom” (1982) oraz filmie „Nie lubię poniedziałku” (1971). Bardzo ciekawa postać. Zmarł w 1992 roku.
Jego radiowym odpowiednikiem był Andrzej Zalewski, który swe 3-5 minutowe wejścia radiowe na antenie Jedynki Polskiego Radia i Radia Kielce potrafił tak zrobić, tak przygotować i tak podać, że słuchała go cała Polska. To były takie małe brylanciki w szarej bylejakości codziennych spraw i bieżących wydarzeń, i tak właśnie zachowają się one w pamięci tych, którzy mieli szczęście ich poznać…

I jeszcze posłuchajmy - Kwartet Warszawski - https://youtu.be/0pqvtlrmi0E

Wiosna 2017 - mapa pogody

: sobota, 1 kwietnia 2017, 11:46
autor: Bobik
Podsumowanie marca


Marzec tego roku był bezśnieżny, umiarkowanie wilgotny, w miarę ciepły. Pokrywa, która utrzymywała się w lutym w marcu całkowicie zniknęła i nie pojawiła się. Okresy bardzo ciepłe przeplatały się z okresami chłodnymi, ale nie zimnymi.
Za ten miesiąc napadało ogółem 55,88 dm³/m² śniegu i deszczu. Dnia 2, 3 i 4 marca mieliśmy silne porywy wiatru, które u nas nie były niebezpieczne, ale na Dolnym Śląsku wyrządziły szkody w postaci zerwanych dachów. Dnia 2 marca były związane z niżem, który szybko przemykał przez Bałtyk.
W pasie od Słubic po Mazowsze wystąpiły burze. 4 marca wiatr miał charakter bardzo ciepłego wiatru halnego, który spowodował że temperatura skoczyła do +16°C, a w Krakowie do +18°C. 5 marca był z kolei jednym z dwóch najcieplejszych dni marca, temperatura w Jordanowie osiągnęła +17,5°C. Najcieplejszym zaś był ostatni dzień marca, w którym temperatura osiągnęła +19°C.
W tych dniach wyleciały pierwsze motyle, a w Orawicach widziano pierwsze krokusy. Najcieplej było w Tarnowie +19,3°C. Koło Czarnego Dunajca widziano wracające czajki. Silny wiatr halny 4 marca, wyrządził szkody w drzewostanie Tatr Bielskich zwaliło 10.000 drzew, niewielkie w Beskidzie Żywieckim koło Korbielowa, gdzie 1400 osób było bez prądu, w Zakopanem na Cyrhli uszkodziło dach szkoły.
Śnieżyczki rozkwitły wszędzie, pokazały się podbiały. Pierwiosnki i kaczeńce pojawiły się nieśmiało koło 22 marca. Pokrywa śnieżna ograniczyła się do Tatr oraz w paśmie Polic powyżej 850 m n.p.m. Pod koniec miesiąca śnieg był już tylko na Babiej Górze.
18 marca nad Małopolską w tym w Jordanowie przeszła silna burza, jak widać wcześniej w tym roku ziemię ogrzmiało.
Od 18 do 20 marca prawie cały czas padało. Za ten okres u nas spadło około 23 mm deszczu. Lało również obficie 22 marca.
Ciepłe dni temperatura około 14-15°C były również 21 ,23-25 marca. Niestety 6 marca zaczęło napływać powietrze arktyczne co skutkowało tym że mimo słonecznej pogody temperatura nie przekraczała +5°C, a 27 rano odnotowano -4,5°C. I był to najchłodniejszy poranek. Dnia 28, 29 marca z kolei były bardzo ciepłymi dniami z temperatura powyżej +17°C. Dnia 29 marca oprócz wcześniej wspomnianego 5 marca były najcieplejszymi dniami. Po południu 29 marca zaczęło lać i opady utrzymywały się do 30 marca.
W dniu 25 marca koło Jędrzejowa obserwowano pierwsze bociany. Z kolei 28 marca w Lęborku obserwowano zorzę polarną, którą spowodowała silna burza geomagnetyczna, przy spokojnym Słońcu. Tegoż samego dnia stwierdzono zakwitnięcie forsycji, fiołków, stokrotek, a w dwa dni później – magnolii.
Skawa utrzymywała się cały czas w strefie dolnej i środkowej stanów średnich.
Miłą atmosferę przedwiośnia psuł dziki ryk pił spalinowych gdyż niejaki „prof.” Szyszko mający obowiązek chronić przyrodę, podżegał swoimi pociągnięciami do dewastacji na skalę niespotykaną. Przy wysokim poziomie stężeń pyłów w Polsce tylko drzewa nas chronią, podobnie jak i przed potężnymi zawirowaniami i trąbami powietrznymi. Tylko lasy są siłą mogącą powstrzymać ich powstanie i rozwój, i mogącą je rozproszyć pochłaniając i rozpraszając ich energię.
Około 27 marca szalał w Jordanowie piroman, który podpalał trawy pod Hajdówką i za GS powodując zagrożenie pożarowe. Wiosenne podpalanie traw jest utrapieniem dla zwierząt zamieszkujących łąki oraz zagrożeniem dla lasów, które wysuszone przez słońce i wiatr są suche i z łatwością mogą się zająć. Jak widać, niektórzy są głusi i ślepi na prośby, groźby i ostrzeżenia…
Na świecie było kilka lekkich trzęsień ziemi 2 marca w Turcji 5,5°R, 4 marca na Filipinach 5,9°R, 6 marca dziwne trzęsienie w Szwajcarii niby tylko 4,6°R, ale świadczy o aktywizacji Alp i rozpadzie Płyty Europejskiej, 12 marca w Japonii koło Fukushimy 5,4°R, 23 marca na wyspie Bali w Indonezji 5,8°R.
Cały miesiąc aktywna była Etna doprowadzając do poranień turystów, 10 marca wybuchł wulkan Bezimiennyj na Kamczatce, a na Sumatrze - Sinabung. Dnia 26 marca również na Kamczatce zaktywizował się wulkan, który był 228 lat wygasły, a 28 marca nastąpiła erupcja Bayonise Rock na archipelagu Izu.
Odnotowano dużo lawin z ofiarami w ludziach, 5 marca na Elbrusie z 5 zabitymi, 16 marca seria lawin w Alpach w Austrii i Włoszech zabiła 4 osoby, 26 marca w Japonii z 8 ofiarami.
Dużo osób zginęło od piorunów, i tak w Tanzanii na skutek uderzenia pioruna 11 marca zginęło 5 osób, 18 osób w Ghanie w dniu 19 marca.
Na wysypisku śmieci w Addis Abebie w Etiopii zdarzyła się okropna katastrofa: źle układane śmieci utraciły stateczność osunęły się i zabiły około 123 zbieraczy odpadów.
Od 7 do 10 marca Madagaskar pustoszył olbrzymi cyklon Enaro liczba ofiar osiągnęła 78. Francję 7 marca zaatakował orkan Zeus. W Australii cyklon-potwór Deberi pustoszył Qeensland na skutek tego zginęły szczęśliwie tylko 2 osoby. Wiatr tego super-cyklonu osiągnął prędkość 263 km/h! W Niemczech gdzie nigdy o tej porze nie ma tornad, koło Würzburga w miejscowości Krunach zdarzyło się takie tornado pustoszące miasteczko w dniu 9 marca.
Na Nowej Zelandii wystąpiła katastrofalna powódź spowodowana nawalnymi opadami od 8 do 10 marca, stan rzek w ciągu 6 godzin podniósł się 0 5 metrów. Przez cały miesiąc trwała wielka powódź w Peru i Ekwadorze, lawiny błotne zabiły około 90 osób. Powodzie z 70 ofiarami wystąpiły w pasie od Angoli przez Botswanę i Namibię, w tym czasie w Somalii trwała ekstremalna susza. Powodzie dotknęły też Sumatrę.
W północno-wschodnich stanach USA i w Quebeku gdzie w lutym było bardzo ciepło, około 10-15 marca wystąpiły burze śnieżne z paraliżującymi opadami śniegu.
Zdarzyły się także spektakularne przeloty „gości z kosmosu”, i tak 9 marca „kamlot z nieba” przeleciał nad Tokio, w dniu 16 marca nad Pakistanem „przystojny bolid” (jak to określiły anglojęzyczne media) spłonął w atmosferze.
W dniu 27 marca, w godzinach 04:40-04:53 CEST, zaobserwowano u nas dziwne zjawisko na nocnym niebie. Być może był to jakiś nowy sztuczny satelita Ziemi, statek kosmiczny bądź… UFO?
W Hiszpanii około 10 marca były niespotykane upały, 9 marca koło Alicante odnotowano +30°C, a potem rejon ten dotknęła powódź.
10 marca na skutek podmycia runął most skalny na Malcie jeden z cudów przyrody nieożywionej.
21 marca w Japonii zakwitły masowo wiśnie - symbol tego kraju.
Około 6 marca na Południowej Wyspie Nowej Zelandii morze wyrzuciło dziesiątki grindwali, które były ratowane, a 25 marca w Chile na brzeg morza został wyrzucony wieloryb z wielką naroślą nieznanego pochodzenia. Być może był to skutek napromieniowania go po katastrofie w Fukushimie…
Przeprowadzone pomiary skażeń promienistych nie potwierdziły wieści o opadzie radioaktywnego jodu-131 na nasz region – maksymalne wartości skażeń po opadach wyniosły jedynie 0,16 μSv/h, a zatem daleko poniżej poziomów alarmowych.
I znowu, jak w poprzednich miesiącach stwierdzamy zgodność prognozy bożonarodzeniowej ze stanem faktycznym. Zobaczymy, jak potwierdzi się ta prognoza na kwiecień…

Foty - http://grzybypl.blogspot.com/2017/04/po ... marca.html

Stanisław Bednarz & Robert K. F. Leśniakiewicz