Linki do stron meteorologicznych

Wraz z mapą pogody

Autor tematu
Spoke
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 32
Rejestracja: środa, 11 sierpnia 2010, 00:40

Linki do stron meteorologicznych

Post autor: Spoke » środa, 15 września 2010, 12:30

Witam
Pogoda jest ważnym czynnikiem nie tylko stanowiącym ważny element dla rozwijających się
wszelkiego rodzaju grzybów w lesie, ale także od niej zależy czy dobrze wypadnie nam grzybobranie w terenie i czy w ogóle się wybierzemy.
Interesuje się amatorsko meteorologią więc postaram się przybliżyć wam kilka ciekawych
stron www dzięki którym wasza aktualna wiedza będzie lepsza niż ta którą uzyskujecie
po usłyszeniu pogody "po wiadomościach" . Okres grzybów zaczyna się w drugiej połowie lata no i największy wysyp to jesień o tym każdy wie.
Najniebezpieczniejszym zjawiskiem jakie może nas spotkać w trakcie wędrówki po lesie
jest moim zdaniem burza , silnie naładowana elektrycznie, niekiedy z porywistym wiatrem.
Jednak okres burzowy w Polsce najbardziej aktywny jest od czerwca do września.
Przed wyjściem warto sprawdzić czy burza nie grasuję gdzieś w regionie i warto odwiedzić poniższe strony :

Detekoktor wyładowań dla Polski, informuję nas o miejscu i czasie wyładowań
http://www.industrysolutions.siemens.co ... pionpl.htm

Najważniejszą jednak rzeczą są opady, to one gwarantują odpowiednią wilgotność
gleby i decydują czy już w trakcie zbierania grzybów deszcz nie wygoni nas z lasu.
Opady można sprawdzić na stronie IMGW - Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej
Aktualizacja mapy jest co 10 min. Czasami mapa jest wyłączana , gdy nic "ciekawego ani groźnego" nie dzieje się w Pogodzie nad Polską, tzn. nie ma ostrzeżeń 2 stopnia.
http://pogodynka.pl/radary10/radary10.php

Widać na niej gdzie i o jakiej intensywności pada deszcz, skala poniżej.
Można włączyć animacje by ocenić "makroskopowo" w jakim kierunki przesuwają się opady, czy przybierają na intensywności czy też zanikają.


Następnie zachmurzenie gdzie można sprawdzić na animacji satelitarnej sat24.com :
http://www.sat24.com/Region.aspx?countr ... &type=loop
W dzień przestawiamy ustawienia w prawym górnym rogu na vizual i mamy dobrej jakości
obraz chmur nad polską , przejaśnienia lub niebo całkowicie bezchmurne.

Temperaturę, każdy może sprawdzić za oknem więc o tym raczej nie będę pisał.

Prognoza na następne 48 h
Najbardziej cenie sobie stronę Numerycznej Prognozy Pogody ICM
Model UM jest najbardziej wiarygodny :
Wchodzimy na stronę
http://new.meteo.pl/
Wybieramy Model UM
Następnie wybieramy miejscowość i tam mamy do wyboru ( albo większe miasta, jeżeli np.
ktoś jest z Krakowa czy Warszawy, albo opcja :wybierz inną miejscowość" , którą osobiście polecam, po kliknięciu otworzy nam się lista gmin i już każdy powinien dojść do własnej miejscowości < praktycznie wszystkie miejscowości gminne > ) . Następnie klikamy na wybraną miejscowość i otwiera nam się meteogram wraz z prognozą na kolejne 48 h dla naszej miejscowości gminnej. Jest tam bardzo czytelna legenda.
Najważniejsze informacje to temperatura, temperatura odczuwalna, możliwość wystąpienia opadów, wilgotność, wiatr, zachmurzenie i jeszcze kilka innych rzeczy.

Na razie tyle - potem dodam jeszcze kilka pozycji alternatywnych.



Piotrd
Hubiak
Hubiak
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 10:35
Imię: Piotr
Lokalizacja: łódzkie
Pochwalił: 10 razy
Pochwalony: 107 razy
Kontakt:

Post autor: Piotrd » wtorek, 7 grudnia 2010, 21:54

Długoterminowa (384 godziny) prognoza pogody według modelu GFS: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html. Nawigacja na stronie jest mało intuicyjna i po niemiecku, więc jakby ktos potrzebował instrukcji - w tabelce na górze strony klikamy liczbę wskazującą na ile godzin do przodu chcemy zobaczyć prognozę, a potem na rodzaj danych. Opady to "Niederschlag", temperatura "2m Temperatur", zachmurzenie "Mittl. Wolken", reszta to już dla meteorologów :wink:



Piotrd
Hubiak
Hubiak
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 10:35
Imię: Piotr
Lokalizacja: łódzkie
Pochwalił: 10 razy
Pochwalony: 107 razy
Kontakt:

Post autor: Piotrd » niedziela, 18 grudnia 2011, 22:26

Strona na której można sprawdzić pogodowe raporty METAR (stan aktualny) i TAF (prognoza) dla większości lotnisk cywilnych na świecie: http://pl.allmetsat.com/metar-taf/polska.php


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » sobota, 19 stycznia 2013, 17:13

Spoke, meteo.pl sprawdziłem ich prognozę ciśnienia i jest różnica 7 hPa :oops:


Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » niedziela, 20 stycznia 2013, 04:14

PAWEŁ54, ja sobie czesto lukam na pogodynka.pl - miejscowe prognozy sa bardzo trafne (przynajmniej te na najbliższa dobę :lol: ), a do tego wykres ciśnienia też dokładnie pokazuje prawdę. Porównywałem wiele razy z domową pogodynką i ciśnienie idzie jak po sznurku - dokładnie według prognozy pokazywanej w "pogodynka.pl" :)
Fajne tam jest też to, że pokazywane jest ciśnienie bezwzględne, a nie względne - jak np. w prognozach TV i wielu innych prognozach internetowych. Swoją pogodynkę też mam nastawioną na ciśnienie bezwzględne, bo co mnie tam obchodzi ciśnienie przy 0 metrów nad poziomem morza... ;) Do morza to ja mam daleko... :lol:

PAWEŁ54, w meteo.pl ciśnienie jest właśnie pokazywane w wartościach względnych (czyli przeliczone dla wysokości 0m n.p.m.) - tam wyraźnie jest opis: "Ciśnienie zredukowane do poziomu morza". A u Ciebie - jeśli masz domową "pogodynkę" to pewnie jest ustawiona na ciśnienie bezwzględne, a jeśli masz typowy "zwykły" barometr - to on zawsze pokazuje ciśnienie bezwzględne. I pewnie stąd masz taką rozbieżność :) Gdybyś mieszkał nieco wyżej n.p.m., jak np. ja, to niezgodność byłaby jeszcze większa.

Teraz np. u mnie faktyczne ciśnienie (bezwzględne) wynosi 981 hPa, a na meteo.pl jest pokazywane ciśnienie 1003 hPa (względne). To różnica aż 22 hPa , bo większa jest u mnie wysokość n.p.m. niż u Ciebie.
A tymczasem... pogodynka.pl pokazuje 981 hPa, czyli dokładnie tyle co moja domowa "pogodynka" :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 stycznia 2013, 13:04 przez Nadir, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » niedziela, 20 stycznia 2013, 08:44

Grzybozbieracz, :ok: :beer: :D


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat