Las - niemy świadek historii

Awatar użytkownika

Autor tematu
Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Pochwalił: 4100 razy
Pochwalony: 7299 razy
Kontakt:

Kopce, specjalność nie tylko krakowska

Post autor: Sysunia » sobota, 15 lutego 2014, 19:15

Kolejne miejsce, gdzie las staje się świadkiem historii. Połaniec. Małe miasteczko na ziemi świętokrzyskiej, kojarzone z Uniwersałem Połanieckim i elektrownią, niegdyś im. Tadeusza Kościuszki, dziś GDF Suez Energia Polska [jaka ona tam polska :placze: ] SA.

Oczywiście nie o elektrowni będzie, ale o Tadeuszu K. i Uniwersale. Trwa powstanie kościuszkowskie, wojsko powstańcze staje w obozie pod Połańcem. Są problemy z aprowizacją, grozi rosyjski atak; Kościuszko zastanawia się, w jaki sposób zachęcić chłopów do udziału w powstaniu, jak zmotywować już istniejące oddziały kosynierów i jak uspokoić szlachtę. Wiadomo, jak da się jednym, trzeba zabrać innym. 7 maja 1794 roku Tadeusz Kościuszko wydaje w imieniu rządu krajowego Rzeczypospolitej Obojga Narodów Uniwersał Połaniecki, dokument, na mocy którego chłopi otrzymali wolność osobistą [jednak po spełnieniu określonych warunków] oraz ograniczono poddaństwo włościan. Uniwersał Połaniecki zalegalizował oddziały kosynierów, co w pewnej mierze przyczyniło się do wzrostu ich liczebności. Niemniej nie nastąpił jakiś niesamowity boom, o nie. Polski chłop był nieufny. I słusznie. Gdy powstanie upadło, wszelkie zapisy i obietnice przestały obowiązywać. Jakkolwiek gorzko to zabrzmi, chłopami manipulować próbował każdy. Wszak nie li tylko z dobrego serca i przesłanek demokratycznych Kościuszko podpisał Uniwersał. Minęło trochę czasu, wybuchło powstanie styczniowe i „batiuszka car” w 1864 roku uwłaszcza chłopów. Wszak nie z miłości do nich, ale po to, by odciągnąć ich od powstania. I przynajmniej po części udaje się to, bo zdarza się, że polski chłop polskiego powstańca na carski posterunek doprowadza w postronkach. Smutne to i gorzkie, a miało być optymistycznie i patriotycznie i postępowo. Ale ja tam nie jestem za opcją bezkrytycznego „krzepienia serc”, o nie! W każdym razie idea Kościuszki, jeśli odciąć ją od ścisłego kontekstu, niewątpliwie jest budująca. I świetlana. A jako że jesteśmy narodem lubującym się w narodowych mitach, Uniwersał Połaniecki głęboko zapadł w świadomość publiczną, stając się symbolem chłopskiej wolności, demokratyzmu, postępu. Dlatego też w miejscu ogłoszenia uniwersału w 100 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, w r. 1917, został usypany kopiec upamiętniający to wydarzenie. Co roku w dniu ogłoszenia Uniwersału odbywają się tu religijno-patriotyczne uroczystości.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek A zimą dzieciaki mają frajdę, bo – może niepatriotycznie i bez głębszych przesłanek, ale za to z niekłamaną radością, mogą sobie tutaj pośmigać na sankach. No i bardzo dobrze. :jupi: Obrazek

Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9012 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 22 lutego 2014, 22:32

Myślę że te zdjęcia pasują do tego tematu...
A przy okazji co przedstawiają te zdjęcia i gdzie były robione?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php

Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Sysunia
Kontakt:

Post autor: Sysunia » sobota, 22 lutego 2014, 23:31

:ok: :ok: :ok: Niesamowite! Klimatem mi to przypomina: a/ jakiś zbór ariański? b/ a może to część browaru Brzesko-Okocim? Nie mam pojęcia, ale mam nadzieję, że uchylisz rąbka tajemnicy. :tak:

Awatar użytkownika

Zenit
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 22 lutego 2014, 23:35

Sysunia pisze: ale mam nadzieję, że uchylisz rąbka tajemnicy. :tak:
uchylę uchylę :) jutro będzie niusik jak na razie obrabiam fotki i tekst :)

Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Sysunia
Kontakt:

Post autor: Sysunia » sobota, 22 lutego 2014, 23:35

Zenit pisze:
Sysunia pisze: ale mam nadzieję, że uchylisz rąbka tajemnicy. :tak:
uchylę uchylę :) jutro będzie niusik jak na razie obrabiam fotki i tekst :)

:jupi: :jupi: :jupi:

Awatar użytkownika

krzysio
Ulubione grzyby: borowiki,rydze,kanie
Pochwalony: 289 razy

Post autor: krzysio » poniedziałek, 24 lutego 2014, 10:10

Las występuje również przeciwko przemocy. Oto dowód. :) http://joemonster.org/art/25585" onclick="window.open(this.href);return false;

Ewa i Krzysztof

Zenit
Kontakt:

Post autor: Zenit » poniedziałek, 24 lutego 2014, 19:27

Sysunia pisze: a może to część browaru Brzesko-Okocim? Nie mam pojęcia, ale mam nadzieję, że uchylisz rąbka tajemnicy. :tak:
tak tu jest niusik i wszystko na ten temat polecam >>>
http://nagrzyby.pl/relacje/krakowskie-d ... o-czesc-ii" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

Autor tematu
Sysunia
Kontakt:

Post autor: Sysunia » poniedziałek, 24 lutego 2014, 21:59

krzysio, dziękuję za wzbogacenie tematu. :ok:
Zenit, przeczytałam i obejrzałam z wielką ciekawością. Miejsce niesamowite, takie stare ruiny w lesie - to jest to. I jeszcze z takim kawałem historii. :) Ten mur okalający nasunął mi właśnie skojarzenie z browarem w Brzesku, jak się okazało całkiem chybione. Mam nadzieję, że skoro macie z żoną zamiar spenetrować wszystkie krakowskie dolinki, jeszcze nie raz zagościsz w tym wątku. :ok:

Awatar użytkownika

Mefiu
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Ulubione grzyby: Gołąbki ...
Pochwalił: 376 razy
Pochwalony: 1737 razy

Post autor: Mefiu » poniedziałek, 24 marca 2014, 20:07

Mówisz masz :) "Figura na wyspie"
Mała urocza wyspa z figurką (1928) na przedwojennych (zniszczonych) stawach rybnych. Całość zdążyła zarosnąć lasem, co dodaje uroku temu miejscu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jedna z legend mówi:
Kiedy wejdziemy do lasu i pójdziemy na stawy, po których tylko pozostały zagłębienia, to napotkamy figurkę Matki Boskiej. Kiedy stawy były zarybione, zadbane i zanim nastąpiły reformy i zmiany ustrojowe po II drugiej wojnie światowej, codziennie do figurki na łódce podpływał służący Moskwów, zapalał kaganek i zmieniał kwiaty. Starsi ludzie, którzy pamiętają czasy wojny, mówią, że gdy przyszli Rosjanie i jeden z nich zaczął strzelać do figury z karabinu maszynowego, to poza śladami na sukni nic się nie stało, figura nie przewróciła się. Dzisiaj do tej kapliczki można dojść po kładce.
Stawów tam już nie ma, jedynie to są ślady po nich, oraz figurka w miarę dobrym stanie. A co do śladów strzałów na figurce to chyba z tyłu widać je.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Sysunia
Kontakt:

Post autor: Sysunia » poniedziałek, 24 marca 2014, 20:15

Mefiu, dzięki! Mam nadzieję, że nie ostatni raz tu gościsz. :ok: Lubię takie klimaty, a wczorajsza akcja "podżegawcza", żebyś ponownie się tam wybrał dowodzi, że nie tylko ja. :brawo: :brawo: :brawo:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Sysunia
Kontakt:

Kopce, specjalność nie tylko krakowska - suplement

Post autor: Sysunia » poniedziałek, 5 maja 2014, 00:29

Czasami warto powracać do miejsc, w których się było. Zwłaszcza w różnych porach roku. Połaniec -Kopiec Kościuszki - wiosna 2014 r. Obrazek Obrazek Obrazek Kilkaset metrów dalej, idąc zielonym szlakiem, spotykamy krzyż upamiętniający miejsce napisania Uniwersału Połanieckiego. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek I jeszcze jedno miejsce, świadek historii. Ponad pięćsetletni dąb "Kościuszko" we wsi Ruszcza niedaleko Połańca, pod którym, zgodnie z legendarną tradycją, odpoczywał Naczelnik. Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika

Mefiu
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Ulubione grzyby: Gołąbki ...
Pochwalił: 376 razy
Pochwalony: 1737 razy

Post autor: Mefiu » poniedziałek, 5 maja 2014, 08:10

Sysunia, :brawo: :ok: Widzę, że miałaś ciekawą wycieczkę :) Bardzo ciekawe fotki :) D Też muszę wybrać się w takie miejsca, a nie tylko do lasu i lasu lasu ...

Awatar użytkownika

Autor tematu
Sysunia
Kontakt:

Post autor: Sysunia » poniedziałek, 5 maja 2014, 10:33

Mefiu, dzięki. Wybierz się, wybierz i wrzuć tu jakąś ciekawostkę jak niedawno. :tak:

Awatar użytkownika

Mazowszanka
Grzybeczek
Grzybeczek
Ulubione grzyby: Podgrzybki, borowiki, koźlarze, maślaki, piaskowce
Pochwalony: 37 razy

Post autor: Mazowszanka » sobota, 2 sierpnia 2014, 15:16

Rok temu bardzo się przestraszyłam i zarazem zdziwiłam gdy w miejscu w którym zawsze zbieram jagody moim oczom ukazał się nagrobek. Okazało się jednak, że poprzedniego dnia kręcili tam Czas honoru i to pozostałość po dekoracji lasu ;)
Oto on:
Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Sysunia
Kontakt:

Post autor: Sysunia » wtorek, 5 sierpnia 2014, 12:38

Mazowszanka, dzięki za wzbogacenie wątku. Rzeczywiście taki widok w lesie może zrobić wrażenie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat