Sobibór - las pełen ludzkich dusz

Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Ulubione grzyby: wszystkie
Pochwalony: 519 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » środa, 2 listopada 2011, 21:56

W najbliższych dniach czeka na mnie wyjazd do tego miejsca. Wcześniej o tym pisałem i tak zrobię...

Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor tematu
Nadir
Administrator
Administrator
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Pochwalił: 14107 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » środa, 2 listopada 2011, 23:23

DZIKI, dziękuję za pamięć o temacie, a właściwie nie o temacie samym w sobie, ale o miejscu które kiedyś tu starałem się Wam przybliżyć, a także o innych podobnych miejscach :)

Wczoraj niestety nie dałem rady odwiedzić obozu w Sobiborze, chociaż krążył po mojej głowie od samego rana. Ale i tak "na dniach" postaram się tam wstąpić :)
O tym miejscu pamiętam zawsze i bywając w pobliskich grzybuśnych lasach :grzyb1: :) , gdy jestem blisko to zawsze choć na chwilę tam wstępuję. Dziwne to, ale coś mnie tam zawsze ciągnie, chociaż z tego co wiem nie mam tam żadnych przodków. A może mam, tylko o tym nie wiem... :| Może to też być zupełnie inna przyczyna - może wpływ ma wielkie wrażenie, jakie wywarło na mnie to miejsce w dzieciństwie (wspominałem o tym kiedyś) - widok przeszklonego okienka w kopcu z prochami pomordowanych, przez które widać było popiół i ludzkie kości... ten widok mam przed oczami zawsze gdy wspomnę to miejsce, nawet gdy tam nie jestem ...i jakoś dziwnie zawsze mnie tam ciągnie zajrzeć, nie tylko w okolicach pierwszego listopada.
DZIKI pisze:Każdy człowiek powinien chociaż raz w życiu być w takim miejscu... Na pewno zmieniłoby to jego podejście do wielu spraw...
To prawda. Zwiedzałem kiedyś obóz w Majdanku i... tego nie da się opisać, trzeba zobaczyć, a gdy się widzi z bliska np. komory gazowe czy piece w krematorium, albo posortowane w barakach stosy butów i innych rzeczy osobistych, to po prostu skóra na plecach cierpnie od stóp do głów i człowiekowi na ten widok włącza się "inne" myślenie...
DZIKI pisze:bardzo dobry pomysł na newsa...
Dzięki, miałem nadzieje że nikt nie będzie miał obiekcji, ze takiego niusa wstawiłem :)

Ząbek, również dziękuję za pamięć i ...czekam na fotki :)

Awatar użytkownika

Ząbek
Kontakt:

Post autor: Ząbek » sobota, 12 listopada 2011, 16:02

grzybozbieracz pisze:Ząbek, również dziękuję za pamięć i ...czekam na fotki :)
Więc są.
Podjechałem jak obiecałem. Fotek wewnątrz bloków nie robiłem. Pozostawiam to Wam do zobaczenia...
Obrazek
Hitlerowski obóz Auschwitz-Birkenau

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor tematu
Nadir
Administrator
Administrator

Post autor: Nadir » sobota, 12 listopada 2011, 16:33

Ząbek pisze:Więc są.
:poklon: dziękuję bardzo, obejrzałem wszystko, fajnie że zrobiłeś to w stosownych do miejsca kolorach :ok: :)
Mam nadzieję że kiedyś uda mi się odwiedzić to smutne miejsce osobiście. Mam dużo bliżej do Majdanka i też chciałbym to miejsce tu pokazać, ale będzie trzeba jeszcze na to chwileczkę poczekać ;) :)

Awatar użytkownika

Ząbek
Kontakt:

Post autor: Ząbek » sobota, 12 listopada 2011, 16:48

grzybozbieracz pisze:Mam dużo bliżej do Majdanka i też chciałbym to miejsce tu pokazać, ale będzie trzeba jeszcze na to chwileczkę poczekać ;) :)
Spoko. Przyjdzie czas to pokażesz. :)
Są tematy "nie popularne i nie medialne". Ja ich w swoich wypadach nie unikam i pokazuję nie tylko na tym forum.
Czasami ludzie "z zewnątrz" do mnie piszą bo oglądają moją galerię w necie. Takie tematy też są dla nich ważne. Niedawno napisał do mnie Gość z Niemiec. To co mi opowiedział to mi się zimno robiło...

Awatar użytkownika

Autor tematu
Nadir
Administrator
Administrator

Post autor: Nadir » sobota, 12 listopada 2011, 18:19

Ząbek pisze:Są tematy "nie popularne i nie medialne". Ja ich w swoich wypadach nie unikam i pokazuję nie tylko na tym forum.
I chwała Ci za to :ok: :ok: :ok: :)

Niusika posłałem w świat :)
http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam ... nt&id=5552

Rafał-J

Post autor: Rafał-J » poniedziałek, 14 listopada 2011, 22:42

Ząbek pisze:Hitlerowski obóz Auschwitz-Birkenau
Ząbek, jak zwykle zdjęcia są superaśne. Ciekawy pomysł z czarno-białymi fotkami :ok:

Awatar użytkownika

Sysunia
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Pochwalił: 4071 razy
Pochwalony: 7234 razy
Kontakt:

Post autor: Sysunia » poniedziałek, 6 stycznia 2014, 15:34

Nadir, jak dla mnie po tym temacie jesteś honorowym Strażnikiem Pamięci tego miejsca. I mam nadzieję, że jeszcze niejedno zdjęcie i niejedno wspomnienie z Sobiboru zobaczę. Nigdy tam nie byłam, ale zawsze interesowałam się II wojną światową, więc temat nie jest mi obcy. Parę lat temu oglądałam film, moim zdaniem całkiem niezły, "Ucieczka z Sobiboru" z r. 1987. Jeśli nie oglądałeś, polecam.

Ząbek zdjęcia z Auschwitz-Birkenau robią niesamowite wrażenie, zresztą tak samo jak miejsce. Chylę czoła.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Nadir
Administrator
Administrator

Post autor: Nadir » poniedziałek, 6 stycznia 2014, 16:39

Sysunia pisze:I mam nadzieję, że jeszcze niejedno zdjęcie i niejedno wspomnienie z Sobiboru zobaczę.
Na pewno będą, tym bardziej że mam już dłuższą przerwę w odwiedzaniu tego miejsca. Jak będę miał świeże fotki, to do Twojego wątku http://forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?f=43&t=14749" onclick="window.open(this.href);return false; też coś wrzucę, już sobie go "podczepiłem" do zakładek, żebym potem nie szukał :D
Są też inne podobne leśne miejsca. Muszę wreszcie ruszyć kuper i obfocić to i owo, bo takich leśnych miejsc pamięci w swoim regionie znam co najmniej kilka... :)
Sysunia pisze:Nigdy tam nie byłam, ale zawsze interesowałam się II wojną światową, więc temat nie jest mi obcy. Parę lat temu oglądałam film, moim zdaniem całkiem niezły, "Ucieczka z Sobiboru" z r. 1987. Jeśli nie oglądałeś, polecam.
Miło, że nie jest Ci obcy (mam na myśli Sobibór), bo wiele osób może i coś o nim słyszało, ale nawet nie kojarzą gdzie to jest. Film oczywiście oglądałem i to nie raz :) Gdy ten film powstawał, z niecierpliwością czekałem na jego pierwszą projekcję w telewizji. Ja też tak mam, że okresem i wydarzeniami II Wojny Światowej interesuję się i to od dzieciństwa. Być może pod wpływem taty, który także się tym "od zawsze" interesuje i zaszczepił we mnie tę ciekawość :) Nawet na maturze z polskiego ta tematyka mnie "uratowała" :D

Tematyka tego okresu i wydarzeń z nim związanych jest tym bardziej ciekawa, że przez dziesięciolecia okresu PRL byliśmy wychowywani na zakłamanej wiedzy o tamtych czasach. Teraz wiemy dużo więcej, a przede wszystkim dużo więcej prawdy niż np. 30 lat temu :)

Awatar użytkownika

Sysunia
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Pochwalił: 4071 razy
Pochwalony: 7234 razy
Kontakt:

Post autor: Sysunia » wtorek, 7 stycznia 2014, 17:59

Upisałam się i mi zjadło, więc będzie w skrócie. :) Na początek pozdrowienia dla Taty - mądry człowiek!
No tak, jak mogłam pomyśleć, że nie oglądałeś tego filmu, skoro tyle razy w tym muzeum byłeś. I zamierzasz bywać nadal.
Całkowicie zgadzam się z tym, co napisałeś o wciskaniu nam historycznego kitu przez lata. Przez kilka lat miałam taką fazę, że czytałam prawie wyłącznie "kobyły" historyczne. Na pierwszy ogień [czytelniczy :lol: ] poszedł Lenin, potem Stalin, łagry, potem dłuuuga faza czytania o Katyniu, potem "zakochałam się" w Rotmistrzu Pileckim i tak szło. Mściwa nie jestem [chyba], a to była taka moja mała zemsta za bzdury, którymi nas pasiono.
Szkoda tylko, że te poznawane przez nas prawdy jednak nadal są niepełne.

Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Pochwalił: 48859 razy
Pochwalony: 9012 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 7 stycznia 2014, 20:38

Sysunia pisze:Upisałam się i mi zjadło, więc będzie w skrócie.
po 20 minutach zaczynamy od nowa robi się czysto.

Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php

Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Nadir
Administrator
Administrator

Post autor: Nadir » wtorek, 7 stycznia 2014, 21:00

Sysunia, to ja teraz wytłumaczę Ci o czym pisał Zenit... :lol:

Gdy długo piszesz posta i na forum nie odświeżasz strony, to forum po 20 minutach automatycznie Cię wyloguje.
Żeby długie i żmudne pisanie nie przepadło - lekarstwem na to jest odświeżanie sobie forum w innej zakładce lub w osobnym oknie (ale w tej samej przeglądarce). Odświeżać trzeba oczywiście częściej niż co 20 minut :)
Drugie lekarstwo, to... pisanie w notatniku :D

Awatar użytkownika

Zenit
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 7 stycznia 2014, 21:01

Nadir pisze: to ja teraz wytłumaczę Ci o czym pisał Zenit... :lol:
no a tak mocno się starałem :( :D :D

Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Nadir
Administrator
Administrator

Post autor: Nadir » wtorek, 7 stycznia 2014, 21:02

Zenit, no to masz za to :ok: :D rotfl

Awatar użytkownika

Zenit
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 7 stycznia 2014, 21:03

Nadir pisze:no to masz za to :ok:
no tak nie wiem jak to nazwać ale to wygląda mi na jakąś protekcje :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat