Sobibór - las pełen ludzkich dusz

Awatar użytkownika

Autor tematu
Nadir
Administrator
Administrator
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Pochwalił: 14107 razy
Pochwalony: 3136 razy

Sobibór - las pełen ludzkich dusz

Post autor: Nadir » wtorek, 2 listopada 2010, 23:04

Dzień wczorajszy i dzisiejszy to dni, w których wspominamy i odwiedzamy naszych bliskich - tych którzy odeszli już na zawsze z tego świata. Dlatego też uznałem, że warto przedstawić i wspomnieć również miejsce - jedno z wielu miejsc, w których spoczywają osoby nie zawsze będące naszymi bliskimi lub krewnymi. Często są to osoby "bezimienne", dla których los był najbardziej okrutny z możliwych. Jednym z takich wielu miejsc jest hitlerowski obóz zagłady "Sobibór" powstały w marcu 1942 roku, znajdujący się w lesie w pobliżu miejscowości Sobibór. Miejsce to znajduje się na terenie pięknych dużych lasów Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego, około 10km od Włodawy. Ponieważ do tego miejsca mam niedaleko, bo około 35km, postanowiłem wczoraj je odwiedzić i zapalić tam symboliczny znicz za dusze wszystkich osób, które w okrutny sposób utraciły tam swoje życie, a szczególnie za tych, których już nikt nie wspomina.

Aby przybliżyć wam to miejsce zamieszczam poniżej kilka moich zdjęć, które pochodzą z kwietnia bieżącego roku:
Muzeum, parking i wejście na teren obozu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Hitlerowski obóz zagłady Sobibór jest obszernie opisany w kilku miejscach w internecie, dlatego też nie będę tu powielał szczegółowych opisów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "obóz sobibór" i wiele opisów się znajdzie. W skrócie wspomnę tu tylko, że (według różnych źródeł) zginęło tam ponad 250 tysięcy ludzi, głównie Żydów przywożonych nie tylko z terenu Polski, ale i z innych krajów. Metody unicestwiania były okrutne - komory gazowe podobne jak w innych obozach (Oświęcim, Majdanek), ale nie używano tam gazu "Cyklon B", lecz do uśmiercania służyły spaliny wytwarzane przez czołgowe silniki spalinowe.
Aleja pamięci

Obóz był celowo ukryty i "zaszyty" w lesie otoczonym terenami bagiennymi, a wjazd na teren obozu był tak zakamuflowany, że z terenu stacji kolejowej nie było nic widać. Bocznica kolejowa znikała za wysokim ogrodzeniem wyplecionym gałęziami. Tam trafiały transporty jeńców, którzy do ostatniej chwili byli przekonani, że trafili do obozu pracy. Wchodzący do komór gazowych byli informowani, że to dezynfekcja w celu uniknięcia chorób. Z terenu obozu wracały puste wagony...
Pomnik i kopiec pamięci wypełniony ludzkimi prochami.

Na ostatniej fotografii widać zamurowane miejsce po istniejącym wcześniej w kopcu przeszklonym oknie, w którym widać było popiół i kości ludzkie. Ten widok był bardzo wymowny. Nie wiem dlaczego to okienko zlikwidowano, ale prawdopodobnie z powodu naszego rodzimego wandalizmu...

Z wczoraj nie będzie "ładnych" fotek, gdyż na miejsce dotarłem zbyt późno. Już w drodze zapadał zmrok. Kilka zrobionych w ciemności fotek całkowicie nie wyszło - jedną, na której cokolwiek widać, zamieszczam poniżej. Na terenie obozu byłem kilka minut przed 17-tą, gdy w lesie panowała już całkowita ciemność. Ponieważ teren obozu jest dość duży i główne miejsce pamięci znajduje się ok. 200 metrów w głębi lasu, na miejsce dotarłem bez problemu głównie dzięki płonącym tam zniczom :) Cieszę się, że nie tylko ja postawiłem tam znicz :)
Kopiec pamięci - 1 listopada 2010

Obrazek
Może to i dobrze że trafiłem tam o takiej porze. Ze względu na panujące ciemności byłem jedyną obecną tam osobą. Gdy dotarłem do kopca pamięci, w którym spoczywają prochy tysięcy ofiar, pomyślałem "...ile tu musi być ludzkich dusz..." Wokół panowała cisza i roznosił się wspaniały zapach sosnowej żywicy, a w górze iskrzyło się rozgwieżdżone niebo. Ta cisza była tak wymowna...

Cały album dostępny jest tu:

Obrazek
*** Teren obozu regularnie, lub mniej regularnie odwiedzamy wspólnie z małżonką, staramy się przynajmniej raz na rok. Ostatnio byliśmy tam w wielkanocny poniedziałek bieżącego roku i z tego dnia pochodzą przedstawione tu zdjęcia. Odwiedzamy również jego bliskie i dalsze okolice, gdyż znajduje się w lasach, do których właśnie głównie jeździmy na grzyby :) Ale jakoś tak się dziwnie składa, że zawsze trafiamy tam "poza sezonem", czyli wtedy gdy muzeum obozu jest nieczynne. Myślę, że w przyszłym roku naprawię ten błąd i odwiedzę nie tylko obóz ale i muzeum, a to co zobaczę, na pewno i wy zobaczycie - galeria fotek zostanie uzupełniona :)

Gdyby ktoś kiedyś przypadkiem (lub nie przypadkiem) znalazł się w pobliżu i mógł przeznaczyć chwilę swojego cennego czasu, to bardzo polecam odwiedzenie tego miejsca - jednego z wielu hitlerowskich obozów zagłady, tych "mniejszych" - pewnie dlatego wiele osób nawet nie wie o jego istnieniu.
Dla zainteresowanych podaję współrzędne: 51° 26' 44,5" N, 23° 35' 45,5" E (położenie parkingu).
Najłatwiej tam trafić jadąc drogą wojewódzką nr 812 na odcinku Chełm - Włodawa. Jadąc od strony Chełma mijamy miejscowość Osowa, potem drogowskaz w lewo do miejscowości Luta (tam lubię jeździć na grzybasy :) ), jakieś 1,5km dalej dojeżdżamy do drogowskazu w prawo na Sobibór. Skręcamy w prawo i jedziemy ok. 6km przejeżdżając po drodze przez miejscowość Żłobek. Dojeżdżając na miejsce zobaczymy tablicę "Stacja Sobibór", po lewej obecny teren stacji kolejowej, a po prawej parking i muzeum obozu. Jadąc od strony Włodawy mijamy miejscowość Okuninka i potem skręcamy w lewo. Są tez inne krótsze drogi, szczególnie od strony Chełma, ale nie polecam, bo na pewnych odcinkach brak asfaltu i można utknąć w gęstwinie na dobre. Gdyby ktoś miał problem z trafieniem, to służę pomocą :)

Dodane 26-01-2011:Tutaj mała fotorelacja z Sobiboru na zimowo:

Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 stycznia 2011, 02:28 przez Nadir, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Pochwalił: 48859 razy
Pochwalony: 9012 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 2 listopada 2010, 23:37

grzybozbieracz, Proszę o niusika na główną stronę - kopiujesz to co tu jest (jak coś będzie nie tak poprawię) Temat Polska której nie znamy

Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php

Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Nadir
Administrator
Administrator

Post autor: Nadir » środa, 3 listopada 2010, 00:50

Zenit, wstawiłem - nie wiem czy dobrze, bo to mój pierwszy raz... (w temacie niusów :mrgreen: )
Tylko trzeba przypilnować, żeby było z datą wczorajszą (2 listopada), bo się opis nie będzie zgadzał z rzeczywistością :)

Awatar użytkownika

Gabi
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Ulubione grzyby: Smardze, borowiki, kanie ...
Pochwalił: 24 razy
Pochwalony: 2090 razy

Post autor: Gabi » środa, 3 listopada 2010, 09:32

grzybozbieracz, dzieki Tobie dowiedzialam sie obszerniej o tym obozie, oczywiscie slyszalam o nim, ale Ty opisales go bardzo ciekawie + fotki.

W zyciu trzeba wszystkiego poprobowac
Awatar użytkownika

Pan K.
Ulubione grzyby: Borowik,podgrzybek,maślak,kurka,koźlaki przeróżne oraz kania.
Pochwalony: 759 razy

Post autor: Pan K. » środa, 3 listopada 2010, 10:07

grzybozbieracz, oto właśnie
Zenit pisze:Polska której nie znamy
Zawsze miło dowiedzieć sie coś nowego i ciekawego.

Awatar użytkownika

Zenit
Kontakt:

Post autor: Zenit » środa, 3 listopada 2010, 15:41

grzybozbieracz pisze:Zenit, wstawiłem - nie wiem czy dobrze, bo to mój pierwszy raz... (w temacie niusów :mrgreen: )
Tylko trzeba przypilnować, żeby było z datą wczorajszą (2 listopada), bo się opis nie będzie zgadzał z rzeczywistością :)
ok za kilka godzin zrobię że będzie ok :) dzieki

Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Zenit
Kontakt:

Post autor: Zenit » środa, 3 listopada 2010, 15:53

grzybozbieracz, Prawdę mówiąc żaden nius nie doszedł :) musisz pierwsze zrobić mu podgląd a potem wyślij. jak coś zrób tylko dwa słowa po to żebyś był wyświetlany jako autor - ja to wszystko wkleję potem i poprawię.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Nadir
Administrator
Administrator

Post autor: Nadir » środa, 3 listopada 2010, 17:27

Zenit pisze:musisz pierwsze zrobić mu podgląd a potem wyślij.
Zenit jedyne co w nocy znalazłem i co "podchodziło" pod niusa, to "dodaj imprezę" - wstawiłem i zrobiłem zapisz. Opcji podglądu tam nie widziałem. A może tam w moim profilu nie jest coś włączone i nie mam dostępu?

Awatar użytkownika

Ząbek
Ulubione grzyby: wszystkie
Pochwalony: 519 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » środa, 3 listopada 2010, 17:44

grzybozbieracz, Od kiedy to temat Sobibór pasuje od imprezy ? Brrrr. Na stronie gł. masz u góry guziczek "dodaj niusa" i wybierz tam z opcji np. Polska jakiej nie znamy czy coś tam koło tego. Nie spiesz się, spokojnie.

Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Zenit
Kontakt:

Post autor: Zenit » środa, 3 listopada 2010, 18:31

Ząbek pisze: Na stronie gł. masz u góry guziczek "dodaj niusa" i wybierz tam z opcji np. Polska jakiej nie znamy czy coś tam koło tego. Nie spiesz się, spokojnie.
:) a wydaje się że to takie proste :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Nadir
Administrator
Administrator

Post autor: Nadir » środa, 3 listopada 2010, 18:35

Ząbek pisze:Od kiedy to temat Sobibór pasuje od imprezy ?
no mnie też absolutnie nie pasuje :mrgreen:
Ząbek pisze:Na stronie gł. masz u góry guziczek "dodaj niusa" i wybierz tam z opcji np. Polska jakiej nie znamy czy coś tam koło tego.
Ząbek no to przykaszaniłem równo :mrgreen: , ale wybaczcie, bo o 1-szej w nocy to już mi się trochę oczki zapętlają :D
No ale kto to widział, żeby guzik "dodaj niusa" był tak wysoko... :mrgreen: Ja szukałem zapamiętale w profilu :D
Ząbek pisze:Nie spiesz się, spokojnie.
w głębokiej nocy nawet nie w głowie było mi spieszyć się, wręcz przeciwnie - jednym okiem już drzemałem - no i takie są efekty...

Dzięki za podpowiedź, już się biorę do roboty :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Nadir
Administrator
Administrator

Post autor: Nadir » środa, 3 listopada 2010, 18:37

Zenit pisze::) a wydaje się że to takie proste :)
:lol:

Awatar użytkownika

Ząbek
Kontakt:

Post autor: Ząbek » środa, 3 listopada 2010, 18:49

Spoko, spoko. :) Ważne że Ci się chce a reszta sama przyjdzie. :spoko:
Czasami też zdarzają się na tym portalu tzw. złośliwości rzeczy martwych więc się nie zdziw. :) Aaaa właśnie. Powiedzenie "złośliwość rzeczy martwych" to mi się właśnie wymyśliło. :mrgreen: Jest to coś kiedy zdyszany zięć mówi wpychając swoją zbyt grubą, chorą teściową do auta coby zawieźć do szpitala. :wink: :mrgreen:

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Ząbek
Kontakt:

Post autor: Ząbek » środa, 3 listopada 2010, 19:06

Zenit pisze: a wydaje się że to takie proste :)
Zenit. :lol: No to Ci napiszę taką rzecz. Setki razy zgrywam zdjęcia z aparatu na kompa. Rzecz tak idiotycznie prosta i naturalna jak oddychanie.
I raz mi się zdarzyło zaćmienie umysłu. Nagle musiałem się zastanowić jak u diabła mam to zrobić. :lol: Musiałem mieć chyba idiotycznie głupią minę i byłem sam wkurzony na siebie że takie coś mi się zdarzyło. Przeszło mi jak sam siebie się powyzywałem od idiotów. :lol:

Awatar użytkownika

Zenit
Kontakt:

Post autor: Zenit » środa, 3 listopada 2010, 19:14

grzybozbieracz, Faktycznie udało Ci się zamieścić nawet ze zdjęciami w kalendarzu imprez - potem to skasuje - zaloguj się na stronie głównej naciśnij klawisz wyślij niusa i działaj :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat