Strona 1 z 1

List do redakcji „Angory”

: wtorek, 4 kwietnia 2017, 10:58
autor: Bobik
Dwa tygodnie temu „Angora” opublikowała mój list będący odpowiedzią na list niejakiego pana Z. M. dotyczącego poczynań ministra Szyszko i jego resortu:

Szanowna Pani Redaktor,

- przeczytałem opublikowany w ostatnim numerze "Angory" list Pana Z. M. dotyczący ostatnich pomysłów PiS odnośnie masowej eksterminacji drzew na naszych działkach. To jest ewidentna zbrodnia na Naturze i polskiej przyrodzie. Nie wiem, czy minister ds niszczenia środowiska przemyślał efekty swego durnego pomysłu?
Ale to jest dopiero końcówka tego, co zostało zapoczątkowane już pod koniec lat 90-tych już w tzw. "wolnej" (głównie od rozumu) Polsce, kiedy uwolniono wycinkę drzew z lasów prywatnych. Na załączonym zdjęciu widać część Pasma Babiogórskiego. Zdjęcie wykonałem parę dni temu. Jeszcze w połowie lat 80-tych góry te były jednolicie zarosłe lasem świerkowo-bukowym. Teraz w zimie widać, do jakiej dewastacji doprowadziło masowe wycinanie drzew. drzew, z których robi się palety idące do Niemiec, gdzie z kolei palety są rozbijane a drewno przeznacza się na brykiety opałowe! No i dzięki temu Niemcy, Szwedzi, czy inne kraje mają ładne lasy, a w Polsce - jak widać - jest źle i coraz gorzej. A wkrótce będzie goło i wesoło.
Niestety, wycinki trwają nadal, odnowień nie ma. Ostatnio sadzi się wprawdzie lasy, ale las wycina się w try miga, zaś odrasta w czasie 80-100 lat!
Co to oznacza? - ano to, że przez ten czas nie będziemy mieli ochrony przed trąbami powietrznymi i tornadami, które rozkręcają się właśnie na bezleśnych przestrzeniach pól i łąk. Tylko drzewostany są w stanie spowodować pochłonięcie ich energii i wygaśnięcie. To matematyczny pewnik.
I kolejna sprawa - drzewa są doskonałymi pochłaniaczami smogu - tego przekleństwa wszystkich nowoczesnych miast. Likwidacja parków i drzew przydomowych stanowi kolejny krok do totalnego "zasmogowienia" naszych aglomeracji. Współczuję tylko mieszkańcom miast i miejscowości dotkniętych tą plagą! Niech podziękują za to wszystkim rządom po 1989 roku - to ich robota. ministerstwo ds. niszczenia środowiska chwali się, że lasy stanowią 1/3 areału naszego kraju. Owszem - na papierze, bo w praktyce jest tak, jak na załączonym obrazku. A będzie jeszcze mniej...
Zbrodnia na polskiej Przyrodzie trwa przy burzy oklasków deweloperów, dla których obrońcy Natury to w dzisiejszej nowomowie "obstakle konserwatorskie" i "komplikatorzy procesu deweloperskiego". Powiem im tedy tak: tnijcie lasy, wycinajcie parki i likwidujcie Parki Narodowe - a za pół wieku przeklniecie swoją chciwość i głupotę. A właściwie to nie oni, ale ich dzieci. Ale cóż - jak widać tak daleko nie sięgają oni swą wyobraźnią i rozumem, by znaleźć inne rozwiązania. I za to zapłacimy my wszyscy.


Pozdrawiam Redakcję! - inż. R. K. F. Leśniakiewicz

W ostatnim numerze „Angory” z dnia 3.IV.2017 roku, opublikowano odpowiedź podpisaną Z. M., który napisał co następuje:

…w pierwszym z nich pt. „Będzie goło i… wesoło” Pan inż. R. K. F. Leśniakiewicz napisał, jak to nasze drzewa na potęgę ścinane są na palety, które później palone są w Niemczech. Po pierwsze – palety w Niemczech kosztują ok. 20 euro – ciekawe, komu opisany proceder by się opłacał? Większość polskich lasów to sosny, które w miarę szybko przyrastają do 50 lat. Później ten przyrost jest niewielki. Gospodarka leśna polega na tym, że co jakiś czas się drzewa wycina, po czym sadzi nowe. Wycina się je, nim zaczną usychać – usychające drzewo nadaje się tylko na opał. Zacytuję ze strony lasy.gov.pl: „Lesistość kraju została zwiększona z 21 proc. W roku 1945 do 29,4 proc. Obecnie. Od roku 1995 do 2014 powierzchnia lasów zwiększyła się o 504 tys. ha. Zatem gdzie będzie Panu goło i wesoło?

No cóż – jak widać pan K. Ż. Nie jest w stanie pojąć prostej rzeczy: Jak Niemiec sprowadzi palety z Polski i przeznaczy je na brykiety, to oszczędzi tym samym lasy w Niemczech, a zuboży w Polsce. Proste, prawda? Poza tym Polak dostanie 2-3 euro na odczepnego, a Niemiec zarobi 20 i więcej.

Jak już powiedziałem las rośnie wolno, a wycina się go szybko. Przytoczone przez pana K. Ż. cyfry niczego nie dowodzą. Owszem – wycięte powierzchnie leśne zalesia się na powrót, ale to jeszcze nie jest las. To są dopiero młodniki. To jest tylko powierzchnia leśna, która lasem będzie dopiero za pół wieku. Tak więc mamy powierzchnię leśną, ale to nie jest żaden las!

Na tym właśnie polega ten myk z interpretacją danych. Dla niefachowca brzmi to rzeczywiście hurraoptymistycznie – patrzcie! – powiada – ileż mamy lasów i o ile nam się zwiększyła ich powierzchnia! Powierzchnia – owszem tak, ale lasów – nie. Nie każda obsadzona drzewami powierzchnia jest lasem. Mamy tu do czynienia z manipulacją danymi, na którą zwrócił uwagę już w latach 90. śp. red. Andrzej Zalewski, którego trudno posądzić o tzw. „lewactwo”.

Wracając jeszcze do odnowień drzewostanów, to o ile Lasy Państwowe rzeczywiście odnawiają lasy po wyrębach, to w Lasach Niepaństwowych raczej trudno mówić o odnowie. Jakieś samosiejki, jakieś dosadzenia z doskoku i byle jak… Nie ma przymusowego zalesiania wyrębów, co powinno być obligatoryjne i dlatego właśnie mamy w Beskidach chociażby takie widoczki jak załączony – te góry jeszcze w latach 80. były całkowicie zielone – dzisiaj jak widać – ogromne łysiny wyciachanych drzew.

Co do wycinki ogrodowej, to wcale nie jest tak, jak to pan M.Ż. przedstawia. Zielone światło lex Szyszki pozwoliło na masowe trzebienie drzew nie tylko w ogrodach i obejściach, ale także w parkach i innych terenach zielonych, gdzie teraz już jest goło. I niewesoło.
I gdzie wtedy pójdziemy na grzyby?

Foto - http://grzybypl.blogspot.com/2017/04/li ... ngory.html