O grzybach w jordanowskim MOK

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

O grzybach w jordanowskim MOK

Post autor: Bobik » sobota, 6 września 2014, 08:00


W dniu 5.IX.2014 roku, w jordanowskim MOK odbyła się prelekcja pt. „Zaczarowany świat grzybów” przeprowadzona przez inż. Roberta Leśniakiewicza, w czasie której przedstawił on systematykę grzybów, ich historię na tle historii Ziemi, a potem nastąpił pokaz co ciekawszych gatunków i omówienie właściwości niektórych z nich.
- Grzyby są fascynującymi organizmami na naszej planecie, bez których życie byłoby niemożliwe – mówił on. – Brak grzybów spowoduje rychłe obumarcie całej naszej biosfery, bowiem nie będzie organizmów, które rozkładają materię organiczna na proste związki przyswajalne przez rośliny – podstawę piramidy troficznej. Tak właśnie jest w Czarnobylu i Fukushimie, gdzie promieniowanie zabiło grzyby i ścioła leśna się nie rozkłada i drzewa umierają stojąc w tzw. „strefach” o podwyższonej radiacji. A zatem nie można mówić o wygranej wojnie jądrowej, bowiem doprowadzi ona do totalnej zagłady biosfery, bez której życie ludzi jest niemożliwe.
Omówiono także zjawisko świecenia niektórych grzybów w ciemnościach, co wprawdzie dotyczy tylko gatunków egzotycznych, ale także i naszej opieńki miodowej.
Wspomniano także o toksynach grzybowych i gatunkach, które je wydzielają. Toksyny te wywierają swe negatywne działanie na organach takich jak wątroba, nerki i układ nerwowy, rychło prowadząc do paskudnie długiego i bolesnego zejścia z tego świata. Dlatego właśnie tak bardzo należy uważać na grzybobraniach, by nie zebrać i spożyć jakiś egzemplarz „leśnej śmierci”… A czasem wystarczy tylko 50 g muchomora jadowitego czy sromotnikowego, by się śmiertelnie zatruć!
Poza tym prelegent skupił się na grzybach występujących w jordanowskich lasach, ich ochronie, grzybobraniach i Internetowym Klubie Miłośników Grzybów Darz Grzyb, którego jest członkiem oraz zachęcił słuchaczy do przeczytania październikowego numeru „Nieznanego Świata”, w którym będą opublikowane teksty poświęcone właśnie niezwykłym grzybom.
Jak się okazuje, na naszym terenie występuje wiele grzybów podlegających ochronie, które wpisano do Czerwonej Księgi Gatunków Ginących i których zbierać czy niszczyć nie wolno pod groźbą kary administracyjnej. Pojawiają się także gatunki, których tu dawno nie było lub były, ale nie mogły się rozwijać w warunkach industrializacji regionu.
- Obserwujemy wielki powrót niektórych gatunków grzybów w nasze lasy. Gatunki te wyparte przez emisje przemysłowe, w szczególności zawierających sole metali ciężkich emitowane przez zakłady chemiczne i metalurgiczne Krakowa, Oświęcimia, Skawiny i innych miast, po ich zamknięciu po 1989 roku znów pojawiają się w naszych lasach. To dobry znak, bowiem wiadomo, że nie ma lepszego wskaźnika czystości środowiska ponad grzyby i porosty – powiedział inż. Leśniakiewicz.
Na koniec polecił on słuchaczom stronę internetową Darz Grzyba – http://WWW.nagrzyby.pl" onclick="window.open(this.href);return false; – gdzie można dowiedzieć się wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy na ten temat.


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;