Pytanie do grzyboznawcy

Pytania o gatunki grzybów.

O grzyby pytaj w temacie: Pytanie do grzyboznawcy
Regulamin forum
Pytania o grzyby należy zadawać w wątku: Pytanie do grzyboznawcy
Nowe, niepotrzebnie tworzone wątki będą moderowane.
Awatar użytkownika

Malgi
Grzybior właściwy
Grzybior właściwy
Posty: 2646
Rejestracja: środa, 28 września 2005, 22:40
Ulubione grzyby: prawdziwki, rydze i kurki
Lokalizacja: powiat Bytów
Pochwalony: 33 razy

Post autor: Malgi » wtorek, 26 czerwca 2007, 23:20

grzegorzww pisze:Pojadę w okolice Słupska, nawet bez zaproszenia, to tylko ok. 200 km
Tylko, że one nie zawsze rosną!!!
A może jak będę na południe jechała, to Ci podrzucę???
Zazwyczaj jeżdżę przez Tucholę, ostatecznie mogę zboczyć na kawę!
Jak tylko będą rosły!!!


Małgi
nawet muchomor może być piękny!!!
a najpiękniejszy był pierwszy prawdziwek!!!
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » wtorek, 26 czerwca 2007, 23:24

Będę w sierpniu w Rowach ale oprócz naszego pięknego Bałtyku mam zamiar odwiedzić tamtejsze piękne lasy... :)


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

grzegorzww
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1516
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 19:42
Ulubione grzyby: czarka
Lokalizacja: Sępólno Kr.
Pochwalony: 19 razy

Post autor: grzegorzww » wtorek, 26 czerwca 2007, 23:27

Małgi pisze:Zazwyczaj jeżdżę przez Tucholę, ostatecznie mogę zboczyć na kawę!
Jak tylko będą rosły!!!
To jedź wtedy, jak będą rosły :)))))
Z Tucholi jakieś 28 km, więc żabi skok, zapraszam, zapraszam.... A może nie widziałaś jakiegoś grzybka, którego u Ciebie nie ma? Chętnie POKAŻĘ. Tylko nie wymyślaj np MUCHOMORA CESARSKIEGO lub podobnego :-)

[ Dodano: 2007-06-26, 23:28 ]
P.S. Ale mi się literówek nazbierało. Szkoda, że nie można poprawiać :-(
Ostatnio zmieniony środa, 27 czerwca 2007, 08:10 przez grzegorzww, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika

Malgi
Grzybior właściwy
Grzybior właściwy
Posty: 2646
Rejestracja: środa, 28 września 2005, 22:40
Ulubione grzyby: prawdziwki, rydze i kurki
Lokalizacja: powiat Bytów
Pochwalony: 33 razy

Post autor: Malgi » wtorek, 26 czerwca 2007, 23:43

Waldemar! Jeszcze CESARSKI popraw!!!

[ Dodano: 2007-06-26, 23:45 ]
grzegorzww pisze:Tylko nie wymyślaj np MUCHOMORA CESRSKIEGO lub podobnego
A Borowik królewski może być??? :wink:

[ Dodano: 2007-06-26, 23:47 ]
No ostatecznie Żagiew okółkowa?


Małgi
nawet muchomor może być piękny!!!
a najpiękniejszy był pierwszy prawdziwek!!!
Awatar użytkownika

Gabi
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 15395
Rejestracja: czwartek, 16 marca 2006, 14:58
Ulubione grzyby: Smardze, borowiki, kanie ...
Lokalizacja: Dijon
Pochwalił: 24 razy
Pochwalony: 2090 razy

Post autor: Gabi » środa, 27 czerwca 2007, 12:01

Małgi pisze:Zwykłe usiatkowane, to mają jasny kapelusz - te w moim lesie bukowym!!!
A ten był taki bardziej ciemniejszy prawie bordowy!!!
Malgi, dopiero teraz zauwazylam to (wiem wstyd :oops: ) powiem Ci, ze usiatkowane maja "rozne" kolory kapelusza - ja, czasami znalazlam "blizniaki" i jeden mial calkiem jasny kapelusz, a drugi ciemnawy :? byc moze to zalezy od ilosci swiatla ? Nie wiem, nie jestem "specjalistka" :)
A jak juz mowimy o borowikach - chcialabym sie spytac - co o tym sadzicie :?: Ostatnio znalazlam artykul w lokalnej gazecie i "specjalista" z klubu grzybiarskiego, stwierdza, iz borowiki (a zwlaszcza usiatkowane) nie lubia terenow wapiennych. :shock: To jak to jest, ze my znajdujemy wiekszosc borowikow (roznej "masci") w lasach gdzie tylko jest takie podloze ?


W zyciu trzeba wszystkiego poprobowac
Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » środa, 27 czerwca 2007, 12:28

Gabi pisze:iz borowiki (a zwlaszcza usiatkowane) nie lubia terenow wapiennych.
Jeżeli chodzi o borowiki szlachetne, żółtopore czy ceglastopore to nie jest to prawda (moim zdaniem). :) Co do usiatkowanych to nie wiem.


Waldek,
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » środa, 27 czerwca 2007, 20:02

Jarobert pisze:Szmaciak gałęzisty - dlaczego pod ochroną; i dlaczego się twierdzi, że występuje nielicznie? U nas w pewnych miejscach można go zbierać na taczki! Dziesiątkami kilogramów cieszy oko i ... żołądek. Nie wiedziałem do niedawna, że jest chroniony, tyle tego zbierałem.
Jest pyszny. A ta konsystencja! Ale teraz, jak wiem, iże pod ochroną, ciężko jakoś tak będzie. Rydzów mniej, nawet borowików u nas mniej niż szmaciaka, a on pod ochroną... Co to za bzdety :evil:
Pozdrawiam, Robert.
Obiecałem odpowiedź:

Dobre pytanie... Prawda jest taka że grzyb ten w różnym stopniu występuje w Polsce. Faktycznie próżno znaleźć tego grzyba w niektórych miejscach Polski a to z uwagi że nie rosną tam te gatunki drzew na których grzyb ten lubi rosnąć. Prawdą jest też że grzyb ten w miejscach masowego występowania jest utrapieniem leśników powoduje „szkody” w uprawach leśnych stanowi pewnego rodzaju zagrożenie. Może się okazać za jakiś czas że gatunek ten rozprzestrzeni się tak bardzo po Polsce że za kilka lat zostanie „zdjęta” ochrona tego gatunku tak jak to się stało z sromotnikiem bezwstydnym...

Listę grzybów pod ochroną ustalają i zatwierdzają eksperci od grzybów mykolodzy to oni wnioskują jakie grzyby powinny być brane pod ochronę. Może jest też tak że informacje o występowaniu danego gatunku grzybów są zbyt mało dokładne bo i ekspertów od grzybów którzy zajmują się „rejestracją” ich występowania mało. I tu powinna być rola miłośników grzybów całej armii grzybiarzy którzy na bieżąco obserwują lasy i występowanie danych gatunków grzybów. Okazuje się np. że gatunki grzybów które były na przysłowiowym wymarciu pojawiają się aktualnie. Jest ostatnio dodany do listy grzybów pod ochroną borowiec dęty i też zastanawiam się czy występowanie tego grzyba nie jest bardziej uzależnione od coraz mniejszych obszarów leśnych zalesianych modrzewiem... czy bardziej szkodzi tu wycinanie lasów modrzewiowych niż sami grzybiarze... Są miejsca w Polsce gdzie borowiec występuje licznie a są też takie miejsca że nie spotkasz go przeszukując wszystkie modrzewiowe zagajniki... i osobiście nie podejrzewam że to że ich tam nie ma to wina grzybiarzy... Często dany gatunek musi mieś nie tylko odpowiedni las ale i „mikroklimat”
Jest wiele gatunków grzybów które są naprawdę rzadkie a nie ma ich na liście gatunków pod ochroną... i co z tego wynika? Nic... Czy taki grzyb jak piaskowiec modrzak, czy piaskowiec kasztanowaty jest przez grzybiarzy masowo zbierany? Dlatego go trudno spotkać?
Lista grzybów pod ochroną na Słowacji jest kilka razy większa od naszej i co to zmienia?
Nic... Może chodzi o to żeby grzyby zbierać „z kulturą” nie bawić się w okrutnego pozyskiwacza który zbiera 2 x tyle ile jest wstanie unieść i do ostatnich promieni słońca dopełniać bagażnik samochodu... Czy nie można czasami odpuścić sobie małe grzyby które ledwie wychodzą z ziemi czy zabierać z lasu stare kapcie które wylądują po przewiezieniu do domy w koszu... We wszystkim należy mieć umiar... Gdy spytałem kiedyś kobietę która mieszkała w lesie o grzyby czemu nie zbiera grzybów odpowiedziała mi zbieram tylko tyle ile mi potrzeba :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Jarobert
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 85
Rejestracja: niedziela, 15 kwietnia 2007, 19:40
Ulubione grzyby: muchomor czerwonawy, wszelkie jadalne gąski i gąsówki, rydze, boczniaki, kanie, ogółem blaszkowe!!!
Lokalizacja: Gostyń
Pochwalony: 2 razy

Post autor: Jarobert » środa, 27 czerwca 2007, 20:49

Dziękuję za odpowiedź. Jestem usatysfakcjonowany. Dziękuję.
I naprawdę zbierajmy tyle ile nam potrzeba. Młode i "stare kapcie" zostawmy w spokoju.
Po prostu z rozsądkiem, czego i Wam i sobie życzę.
Pozdrawiam, Robert.


Awatar użytkownika

Malgi
Grzybior właściwy
Grzybior właściwy
Posty: 2646
Rejestracja: środa, 28 września 2005, 22:40
Ulubione grzyby: prawdziwki, rydze i kurki
Lokalizacja: powiat Bytów
Pochwalony: 33 razy

Post autor: Malgi » środa, 27 czerwca 2007, 22:29

Waldemar pisze:Jeżeli chodzi o borowiki szlachetne, żółtopore czy ceglastopore to nie jest to prawda (moim zdaniem). Co do usiatkowanych to nie wiem.
Waldemar! U nas występują w tym samym lesie : Usiatkowane razem z ceglastoporymi, obok żółtopore, niedaleko korzeniaste, a dopiero później w tych samych miejscach - szlachetne! I to wszystko w obrębie może 50 m!


Małgi
nawet muchomor może być piękny!!!
a najpiękniejszy był pierwszy prawdziwek!!!

Jarobert
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 85
Rejestracja: niedziela, 15 kwietnia 2007, 19:40
Ulubione grzyby: muchomor czerwonawy, wszelkie jadalne gąski i gąsówki, rydze, boczniaki, kanie, ogółem blaszkowe!!!
Lokalizacja: Gostyń
Pochwalony: 2 razy

Post autor: Jarobert » poniedziałek, 2 lipca 2007, 23:09

Mam kolejny dylemat.
Załóżmy, że zrywam chronionego grzyba i zostaję zagadnięty przez służby leśne (bo chyba tylko one mogą to zrobić) o to co mam w koszyku. Odmawiam pokazania zdobyczy - cóż się wtedy dzieje? Czy takie służby mogą dokonać przeszukania? A jeśli okazuję koszyk, to czy ci ludzie są wystarczająco obeznani z listą grzybów chronionych, umieli by rozpoznać jakie to grzyby mam w koszyczku? Czy to wszystko o czym zenit pisał to tylko coś, co pozostanie na zawsze na papierze?
A co w przypadku, gdy chroniony grzyb rośnie na drzewie lub u jego korzeni? Czy leśnikom wolno ściąć takie drzewo, czy wara im odeń? A jeśli zetną, to czy to przestępstwo?
Jakie są kary za zbieranie okazów chronionych?
I w ogóle dlaczego ja tak mało o tym wiem? Właśnie! Nie doczekamy się właściwej ochrony skarbów lasu, jeżeli wiedza o tym, o czym wyżej będzie tylko wiedzą dla wybranych.


Awatar użytkownika

Baśka
Administrator
Administrator
Posty: 8736
Rejestracja: piątek, 10 czerwca 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 157 razy

Post autor: Baśka » poniedziałek, 2 lipca 2007, 23:39

Jarobert,
to nie jest wiedza tylko dla wybranych :) Na głównej stronie jest informacja o przepisach i link do rozporządzenia wykonawczego. Jest też lista grzybów chronionych. Warto poczytać w długie zimowe wieczory :)


Baśka
Awatar użytkownika

Malgi
Grzybior właściwy
Grzybior właściwy
Posty: 2646
Rejestracja: środa, 28 września 2005, 22:40
Ulubione grzyby: prawdziwki, rydze i kurki
Lokalizacja: powiat Bytów
Pochwalony: 33 razy

Post autor: Malgi » poniedziałek, 2 lipca 2007, 23:41

Jarobert pisze: jeśli okazuję koszyk, to czy ci ludzie są wystarczająco obeznani z listą grzybów chronionych, umieli by rozpoznać jakie to grzyby mam w koszyczku?
Może ja Ci odpowiem, bo znam kilku Strażników!!!
ONI raczej nie rozpoznają grzybów chronionych, a nawet niektórzy zbierają szmaciaki, bo w domu rodzinnym jadali! :wink:


Małgi
nawet muchomor może być piękny!!!
a najpiękniejszy był pierwszy prawdziwek!!!

Nadszyszkownik Podjadek

Co to za grzyb?

Post autor: Nadszyszkownik Podjadek » wtorek, 3 lipca 2007, 08:38

Witam, proszę o oznaczenie i opis grzyba który znajduje się w galerii foto Zenita (IMG 9255 i IMG 9257) ze spotkania w Niedzicy. Dziękuję z góry za oznaczenie i opis.



Jarobert
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 85
Rejestracja: niedziela, 15 kwietnia 2007, 19:40
Ulubione grzyby: muchomor czerwonawy, wszelkie jadalne gąski i gąsówki, rydze, boczniaki, kanie, ogółem blaszkowe!!!
Lokalizacja: Gostyń
Pochwalony: 2 razy

Post autor: Jarobert » wtorek, 3 lipca 2007, 09:44

Baśka pisze:Jarobert,
to nie jest wiedza tylko dla wybranych :) Na głównej stronie jest informacja o przepisach i link do rozporządzenia wykonawczego. Jest też lista grzybów chronionych. Warto poczytać w długie zimowe wieczory :)
Tak. Wiem. Plik o rozporządzeniu ściągnąłem - przeczytam. Dzięki - a swoją drogą, ciekawi mnie, kto z Was owo rozporządzenie naprawdę czytał :wink:
Chodzi mi o to, czy nie powinny takie rzeczy wisieć na tablicach u wejścia do lasu. I o szkolenia dla strażników, etc.
Ogólnie jest to jednak wiedza dla wybranych, tych co choćby na tą stronkę wchodzą. Inni grzybiarze nie są o tym w możliwy do zauważenia sposób informowani.

[ Dodano: 2007-07-03, 09:49 ]
Nieco się pośpieszyłem ze stwierdzeniem faktu, że plik Rozporządzenia ściągnąłem. LINK NIE DZIAŁA - a jednak wiedza dla wybranych? :D


Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 3 lipca 2007, 11:37

Jarobert pisze:Chodzi mi o to, czy nie powinny takie rzeczy wisieć na tablicach u wejścia do lasu. I o szkolenia dla strażników, etc.
Tu zgadzam się z Tobą - był ostatnio znajomy z Kanady pytałem go jak u nich jest z grzybami. Powiedział że można zbierać grzyby w nawet w Parkach Narodowych. Są jednak takie parki gdzie występuje jakiś rzadki gatunek grzybów i przed wejściem do parku są tablice ze zdjęciami opisem gatunku który pod żadnym pozorem nie można zbierać... Kary są tak wysokie że ściągają portki przez głowę, I tak powinno być. Czy przy wejściu do większych grzybnych kompleksów leśnych nie powinny byś zamieszczone tablice informujące o zakazie zbierania grzybów pod ochroną... czy są tak wielkie koszty? Czy brakuje zdjęć? (oczywiście tych zdjęć prawdziwych grzybowych wynalazków może i brakuje ale te najbardziej popularne są dostępne - sam mogę przekazać nieodpłatnie LP zdjęcia grzybów pod ochroną do wykorzystania w tym celu). Co do pytania o konsekwencje i uprawnienia karania grzybiarzy którzy zbierają grzyby pod ochroną... nie spotkałem się nigdy z informacja o ukaraniu kogoś... Rozbija się to o to że osoby które mają takie uprawnienia nie chcą „bawić” się w biurokratyczne procedury... Może gdyby musieli się wykazać choćby kilkoma interwencjami... Gdy ktoś zostanie w jakikolwiek sposób ukarany wieść taka szybko się roznosi... a samo to może by coś dało....


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat