Witam. Jestem początkującym grzybiarzem

Pytania o gatunki grzybów.

O grzyby pytaj w temacie: Pytanie do grzyboznawcy
Regulamin forum
Pytania o grzyby należy zadawać w wątku: Pytanie do grzyboznawcy
Nowe, niepotrzebnie tworzone wątki będą moderowane.

Autor tematu
~czeslaw

Witam. Jestem początkującym grzybiarzem

Post autor: ~czeslaw » sobota, 30 lipca 2005, 13:34

Witam. Jestem początkującym grzybiarzem.Proszę o informację jak odróżnić podgrzybka od goryczaka żółciowego poza gorzkim smakiem goryczaka?Drugie pytanie -czym się różni podgrzybek od szatana.Podobno i szatan i goryczak to też podgrzybki?Czy jest dostępny w księgarniach jakiś dobry podręcznik dla początkujących grzybiarzy?



Marta
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1372
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 14 razy

Re: Witam. Jestem początkującym grzybiarzem

Post autor: Marta » sobota, 30 lipca 2005, 14:12

Czesławiepodgrzybki mają rurki żółte (odcienie od białawych przez żółtawe do oliwkowożółtych),pod naciskiem błękitniejące. Goryczak żółciowy jest gorzki o czym już wiesz, rurki koloru od białawych do różowobrązowych,pod naciskiem brązowiejące. Na trzonie mniej lub bardziej wyraźna siateczka.
W drugiej kwestii : "szatan" to borowik ,bardzo rzadki.
Hm, do księgarni musisz sam zaglądnąć.Ja ostatnio w kiosku kupiłam Atlas Grzybów wydawnictwa RTW (ale to tylko dlatego żeby mieć kolejną grzybową książkę).
Polecam do nauki o grzybach :
http://www.nagrzyby.pl/atlas_polskie.php" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.kki.pl/zenit/grzyby_spyt/index_polski.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
A najlepiej żebyś wybrał się do lasu z kimś kto zna się na grzybach i objaśni Ci to wszystko praktycznie.
Może wśród klubowiczów jest ktoś kto niedaleko ciebie mieszka i wybierze sie z Tobą do lasu. A warto, bo teraz jest wysyp ! :D :D :D
Pozdrawiam, Marta Mglejarka



Zibi
Grzyb "trujący" na okrągło
Grzyb "trujący" na okrągło
Posty: 4704
Rejestracja: piątek, 24 grudnia 2004, 19:12
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Busko Zdrój
Pochwalony: 17 razy

Re: Witam. Jestem początkującym grzybiarzem

Post autor: Zibi » sobota, 30 lipca 2005, 17:30

Czesławie przecież to dwa różne grzyby,goryczak jest bardziej podobny do borowika niż do podgrzybka. A szatanem nie zawracaj sobie głowy,bo ich w Polsce nie ma.


Awatar użytkownika

Robi
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5191
Rejestracja: środa, 27 lipca 2005, 13:44
Ulubione grzyby: Borowik szlachetny,Czubajka kania,Mleczaj rydz.
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 400 razy
Kontakt:

Re: Witam. Jestem początkującym grzybiarzem

Post autor: Robi » sobota, 30 lipca 2005, 20:01

Temat:Podobno i szatan i goryczak to też ......

Bardzo dobrze i prosto wyjaśniła Ci to Marta,i tak jak w którymś poscie napisał 'zenit',nie masz pewności,nie zabieraj grzyba do domu!!,bo po co,no chyba że masz ochotę spojrzeć w literaturę,i obejrzeć go dokładnie aby zapamiętać i na przyszłość wiedzieć.Wiesz co Ci powiem,ja będąc na grzybach pewnego dnia,a było to również w Małogoszczy(piszę również,gdyż zdażało mi się tam być kilkakrotnie),przywiozłem do domu goryczaka,ale nie był wogóle podobny do podgrzybka,tylko wziąłem go za kozaka.
Spaskudziłem sobie cały garnek ziemniaczanej zupki na boczku robionej i kiełbasce,po prostu była gorzka.Nigdy nie zbieraj grzyba do koszyka jak nie masz pewności.Pozdrawiam.


Robert Król - http://www.mojegrzybobrania.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
"Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje i święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze
jest, by żyć dla powrotu."
-- Antoine de Saint - Exupéry
Awatar użytkownika

Gekon
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 81
Rejestracja: wtorek, 26 lipca 2005, 21:58
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Witam. Jestem początkującym grzybiarzem

Post autor: Gekon » sobota, 30 lipca 2005, 20:03

kilka razy w zyciu widzialem szatana ale nie pomylisz go z żadnym podgrzybkiem bez obaw od podgrzybka niewidomy go odróżni a co do goryczaka to tak jak poprzednicy napisiali wogole to predzej pomylisz go z prawdziwkiem niz podgrzybkiem


Gek
Awatar użytkownika

Robi
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5191
Rejestracja: środa, 27 lipca 2005, 13:44
Ulubione grzyby: Borowik szlachetny,Czubajka kania,Mleczaj rydz.
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 400 razy
Kontakt:

Re: Witam. Jestem początkującym grzybiarzem

Post autor: Robi » sobota, 30 lipca 2005, 20:14

CZESŁAWIE- na głównej stonie wśród niusów jest tamat "kokejna galeria Zygmunta".
Odwiedź tą stronkę,i oglądnij fotki jakie zostały załączone do tekstu.Napisz maila so Zygmunta aby Ci przesłał fotkę goryczaka,podgrzybka(choć to niekonieczne),kozaka i prawdziwka.Wtedy zobaczysz jaka jest różnica.
A Zygmunt,jestem pewien,zrobi to dla Ciebie z przyjemnością , bo z tego co widzę,a jestem tutaj na tym portalu zaledwie od kilku dni,to fascynat "mieszkańcami lasu".


Robert Król - http://www.mojegrzybobrania.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
"Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje i święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze
jest, by żyć dla powrotu."
-- Antoine de Saint - Exupéry

Autor tematu
~czeslaw

Re: Witam. Jestem początkującym grzybiarzem

Post autor: ~czeslaw » niedziela, 31 lipca 2005, 13:36

Serdecznie dziękuję za szczegółowe objaśnienia.Pozdrawiam Wszystkich.


Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Re: Witam. Jestem początkującym grzybiarzem

Post autor: Termit » niedziela, 31 lipca 2005, 15:53

moze ktos znajdzie tego szatana moze gdzies rosnie ???????


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""

Gollum
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 41
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 02:18
Lokalizacja: Lublin
Pochwalił: 1 raz

Re: Witam. Jestem początkującym grzybiarzem

Post autor: Gollum » poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 23:54

Od cholery, albo i jeszcze więcej rośnie ich w lasach na północ od Wyszkowa. Jeśli się tam zobaczy coś z rodziny borowikowatych, to na 90 procent będzie to goryczak żółciowy.



Autor tematu
~cywka

Re: Witam. Jestem początkującym grzybiarzem

Post autor: ~cywka » wtorek, 6 września 2005, 14:29

Gollum, ale Termitowi chodzi o borowika sztańskiego (czyli szatana), a nie goryczaka.


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat