czy to smardz

Pytania o gatunki grzybów.

O grzyby pytaj w temacie: Pytanie do grzyboznawcy
Regulamin forum
Pytania o grzyby należy zadawać w wątku: Pytanie do grzyboznawcy
Nowe, niepotrzebnie tworzone wątki będą moderowane.

Autor tematu
maxmilk
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 12:12

czy to smardz

Post autor: maxmilk » czwartek, 9 maja 2013, 12:17

Witam na działce pod tujami urósł mi taki gagatek w zeszłym roku też go miałem czy po podsuszeniu i pocięciu w plasterki a następnie rozłożeniu pod tujami spowoduje że będzie ich więcej gdzieś o tym czytałem. no i czy to smardz
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » czwartek, 9 maja 2013, 15:33

To był smardz :cry: dla przypomnienia z ustawy o ochronie przyrody :shock:

art.5 ust 6 ochrona ex situ ochronę gatunków roślin, zwierząt i grzybów poza miejscem ich naturalnego występowania oraz ochronę skał, skamieniałości i minerałów w miejscach ich przechowywania;


zapis powstał z myślą o tych , co uważają , że grzyby to tylko w lesie - zapominają :doh: o całym środowisku naturalnym


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » czwartek, 9 maja 2013, 21:31

PAWEŁ54, proszę nie rozstrzeliwuj nikogo za to że zebrał kilka smardzy na własnej działce. :) Ja nie zbieram smardzy w Polsce ale gdybym miał działkę i na niej rosły smardze to zebrałbym je... Myślę że zebranie ich tak zaszkodziłoby temu siedlisku jak zerwanie jabłek z własnej jabłonki... Nie dajmy się zwariować ! Od 13 lat zbieram smardze na Słowacji i ich występowanie głownie zależy od warunków atmosferycznych i zmian środowiskowych w lesie... Np gdy leśnicy wytną krzaki, drzewa w stałych miejscówkach smardze przestają rosnąć. Grzybnia smardzy, przetrwalniki tkwią przez lata w glebie i gdy zdarzy się odpowiedni rok wyrosną tak licznie jak tegoroczne działkowe smardze jadalne... Zawdzięczają to idealnym warunkom, wilgoci (duże opady śniegu w zimie) i temperaturom...


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » czwartek, 9 maja 2013, 22:21

Zenit, nie rozstrzeliwuję :) tylko przypominam :| każdy postąpi jak mu rozsądek nakazuje ;)


Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat