Występowanie Grzybów w Zimie


Autor tematu
Szlachetny
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2020, 18:27
Imię: Kacper
Ulubione grzyby: Borowik Szlachetny
Lokalizacja: Kościerzyna
Pochwalił: 1 raz

Występowanie Grzybów w Zimie

Post autor: Szlachetny » środa, 19 lutego 2020, 12:09

Witam serdecznie! Nazywam się Kacper jestem początkującym grzybiarzem! Chciałbym prosić o pomoc czy w Zime w naszym Polskim bez śniegowym klimacie może w lesie napotkać jakiejkolwiek grzyby jadalne nadające się do Zup/Sosów/Suszenia wiem te pytanie jest dość proste i mógłbym poszukać odpowiedzi w sieci ale wolę spytać was czyli pewnie w większości ekspertów w tej twesti. Pozdrawiam!



zawikłany
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 31 marca 2016, 17:48
Imię: Przemek
Ulubione grzyby: Borowiki
Pochwalił: 7 razy
Pochwalony: 13 razy

Występowanie Grzybów w Zimie

Post autor: zawikłany » wtorek, 31 marca 2020, 17:18

Za dużo ich nie ma. Ceniona i spotykana zimą jest płomiennica zimowa. Ale ona też nie rośnie przy mrozach, tylko jak jest powyżej zera przez kilkanaście dni, czyli w zasadzie to tak jak w tym roku ;)



Autor tematu
Szlachetny
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2020, 18:27
Imię: Kacper
Ulubione grzyby: Borowik Szlachetny
Lokalizacja: Kościerzyna
Pochwalił: 1 raz

Występowanie Grzybów w Zimie

Post autor: Szlachetny » środa, 1 kwietnia 2020, 11:59

Dziękuję za odpowiedź, może nie szybką ale za to dla mnie zrozumiałą, obecnie jestem po lekturze tylko jednego atlasu grzybów gdzie napotkałem się z Płomiennicą Zimową ale nie zwróciłem na nią specjalnej uwagi. Ale i tak dziękuję za odpowiedź myślałem że takich żółtodziobów jak ja tu się ignoruje ale miło się zaskoczyłem :)


Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Występowanie Grzybów w Zimie

Post autor: gonzo » środa, 1 kwietnia 2020, 18:01

Szlachetny pisze:QR_BBPOST myślałem że takich żółtodziobów jak ja tu się ignoruje
A tam zaraz ignoruje. Po prostu to forum zdycha. Dawniej, kiedy aktywnych użytkowników było dużo, dużo więcej odpowiedź dostał byś znacznie szybciej. A tak... mniejsza z tym :) Ja sam np. widać przeoczyłem Twoje pytanie zadane w mało uczęszczanym przeze mnie temacie :)

A jeśli chodzi o grzybki, to podczas łagodnych zim możesz znaleźć ( oprócz wymienionej płomiennicy ) jeszcze inne gatunki jadalne: boczniak ostrygowaty, szyszkówka świerkowa, ucho bzowe, czarka austriacka. Do tego, w grudniu, jeśli wcześniej nie było zbyt dużych mrozów, można znaleźć jeszcze "końcówki" wielu innych grzybków np. wodnichę późną czy gasówkę nagą.



Marek999
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 28 listopada 2023, 10:55
Imię: Marek
Ulubione grzyby: prawdziwki

Występowanie Grzybów w Zimie

Post autor: Marek999 » piątek, 8 grudnia 2023, 13:05

Hej, fajnie, że zaczynasz przygodę z grzybami. Co do zimy, to raczej trudniej znaleźć jadalne grzyby, ale niektóre gatunki można jeszcze wypatrzeć. Np. małopolski rejon lasów to niezłe miejsce, tam czasem można trafić na ostryża, który daje radę nawet w zimie. Ogólnie, to głównie trzeba szukać pod gałązkami i w miejscach z liśćmi.


Pozdrawiam, Marek 😊

graydote
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 20 maja 2024, 05:38
Imię: Roland Watts
Ulubione grzyby: fungi

Post autor: graydote » poniedziałek, 20 maja 2024, 05:45

Szlachetny pisze:
środa, 19 lutego 2020, 12:09
Witam serdecznie! Nazywam się Kacper jestem początkującym grzybiarzem! Chciałbym prosić o pomoc czy w Zime w naszym Polskim bez śniegowym klimacie może w lesie napotkać jakiejkolwiek grzyby jadalne nadające się do Zup/Sosów/Suszenia wiem te pytanie jest dość proste i mógłbym poszukać odpowiedzi w sieci ale wolę spytać was czyli pewnie w większości ekspertów w tej twesti. Pozdrawiam! doodle baseball
Zimą znacznie trudniej jest znaleźć grzyby jadalne, ale nadal można odkryć niektóre gatunki. Przykładowo Puszcza Małopolska jest dobrym miejscem, gdzie czasem można spotkać ostrygi, które potrafią przetrwać nawet zimę. Można go znaleźć pod gałęziami drzew i w miejscach z liśćmi.


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat