Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?


Booseib
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 11 września 2007, 10:39
Ulubione grzyby: Prawdziwki,Podgrzybki,Kozaki
Lokalizacja: Wrocław

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: Booseib » czwartek, 13 października 2016, 17:06

Witam!
Pragnę wybrać się na grzybki i zaatakować Dolnośląskie lasy, ktoś może coś polecić - interesuje mnie wyjazd w okolice Kobylej Góry/Bory Dolnośląskie.
Dziękuje za wszelkie informację :ok:


Awatar użytkownika

Gali
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1678
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2012, 22:54
Imię: Sławek
Ulubione grzyby: wszystkie jadalne
Lokalizacja: Milicz
Pochwalił: 12 razy
Pochwalony: 1433 razy
Kontakt:

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: Gali » niedziela, 16 października 2016, 16:24

Krótkie wieści po penetracji lasów w okolicy Milicza .Lasy pod Kaszowem ,sporo siedzunia sosnowego,trochę mniej podgrzybka złotawego,pojedyncze koźlarze babki i borowiki szlachetne,niestety ani śladu podgrzybka brunatnego.
Lasy pod Czarnogoździcami,sporo czubajek kani i koźlarzy,trochę mniej maślaka pstrego(niestety w większości zostaje w lesie),pojedyncze podgrzybki złotawe ani śladu brunatnego.Jest też wiele innych kolorowych grzybków które mogą zapełnić ale kartę w aparacie a nie koszyk :)


Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » poniedziałek, 17 października 2016, 08:12

Gali, a jak opieńki? Coś się pokazało? W piątek widziałem we Wrocławiu, że na placu mieli dwie skrzynki :)

Ja byłem w sobotę, ponieważ nie miałem żadnych informacji jeśli chodzi o moje dotychczasowe miejscówki to postanowiłem z kolegą pojechać w ciemno koło Bolesławca. Sugerowaliśmy się tylko tym co wyczytaliśmy w internecie i tym, co powiedzieli nam znajomi. Trafiliśmy na las, w którym znaleźliśmy praktycznie każdy, popularny rodzaj grzybów. Były maślaki, podgrzybki, również te malutkie z czarnymi łebkami, koźlarze, prawdziwki, kurki, no i to o czym już od dawna marzyłem - zielonki :D ale było ich tyle, że z kilogram każdy z nas nazbierał :) Znalazłem też grzyby, których nigdy wcześniej w lesie nie spotkałem - sarniaki dachówkowe :) Nigdy tych grzybów nie zbierałem więc zostały w lesie ale fajnie trafić na coś nowego :) W sumie każdy z nas miał po czubatym koszyku, ja po zważeniu miałem prawie 4,5 kg grzybów więc wydaje mi się, że jest nieźle biorąc pod uwagę ten kiepski sezon :) W czwartek jeszcze jeden wypad i raczej koniec sezonu, bo od połowy przyszłego tygodnia zapowiadają już przymrozki :(

https://postimg.org/image/vbco9ayd7/


Awatar użytkownika

Gali
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1678
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2012, 22:54
Imię: Sławek
Ulubione grzyby: wszystkie jadalne
Lokalizacja: Milicz
Pochwalił: 12 razy
Pochwalony: 1433 razy
Kontakt:

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: Gali » wtorek, 18 października 2016, 01:50

walker pisze:QR_BBPOST Gali, a jak opieńki? Coś się pokazało?
Szczerze mówiąc nie wiem,nie dotarłem w swoje miejscówki polowałem na podgrzybki.
Gratuluję zbioru ja jeszcze takiego w tym roku nie miałem,może jeszcze się uda sezon skończę dopiero jak mi gruba warstwa śniegu las przykryje :)


Awatar użytkownika

Gali
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1678
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2012, 22:54
Imię: Sławek
Ulubione grzyby: wszystkie jadalne
Lokalizacja: Milicz
Pochwalił: 12 razy
Pochwalony: 1433 razy
Kontakt:

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: Gali » czwartek, 20 października 2016, 18:39

Najświeższe informacje,w okolicach miejscowości Czeszyce (kierunek Milicz-Kuźnica Czeszycka)pojawiły się podgrzybki brunatne,jeśli ktoś zna te tereny to w sobotę może atakować.


Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » piątek, 21 października 2016, 08:48

A ja wczoraj pojechałem do tego samego lasu, w którym byłem w zeszłą sobotę. Zostało mi jeszcze kilka dni urlopu, na tyłku usiedzieć w pracy nie mogłem czytając doniesienia z lasów w okolicy Bolesławca więc telefon do kolegi i siup do lasu :) No i było warto, ja zebrałem prawie 8 kg podgrzybków, głównie małe, czarne łebki, 14 prawdziwków i 2,5 kg gąsek, kolega w sumie około 8 kg grzybów :jupi: W lesie mokro, pomimo pełni grzyby cały czas rosną, las mocno przetrzebiony dlatego głównie trafiały się młode grzybki ale w porównaniu z ostatnim wyjazdem to bardzo dużo było robaczywych grzybów - z moich zbiorów około 1 kg odpadło pomimo, że na pierwszy rzut oka wydawało się, że grzyb jest zdrowy. No cóż, jedni mówią, że podczas pełni grzyby nie rosną, inni, że rosną ale są robaczywe... tym razem sprawdził się ten drugi przesąd ale mimo wszystko jestem super zadowolony z wyjazdu :D

https://postimg.org/image/gosdxga0l/



trylobicik
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 29 września 2005, 21:23
Lokalizacja: Strzelin
Pochwalony: 6 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: trylobicik » niedziela, 23 października 2016, 17:46

Dziś zaatakowaliśmy z mężem lasy za Międzyborzem, a właściwie miejscowością Chojnik.Byłam tam pierwszy raz, więc dochodziło poznawanie terenu. Ludzi sporo, ale grzybów też. Głównie podgrzybki, większość młodych, sporo robaczywych mimo młodego wieku. Zapędziłam się w taki zrośnięty paprociami zagajnik brzozowo-sosnowo-świerkowy i tam niespodzianka - piękne, duże prawdziwki, trochę zjedzone wprawdzie przez ślimaki, ale zdrowe oprócz jednego największego. I spora ilość kozaków (niestety, nie wiem dokładnie jakie to kozaki, ale się dowiem). W lesie pięknie, mnóstwo różnych grzybów (oprócz tych jadalnych) z pięknymi muchomorami czerwonymi na czele.


trylobicik
Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » wtorek, 25 października 2016, 10:46

Chyba w całym rejonie Wrocławia pokazały się grzybki :jupi: Jest ciepło, pada deszcz więc jest super :) Koledzy w pracy się tylko w głowę pukają jak się cieszę, że pada deszcz :lol: W czwartek znów urlop i wycieczka do lasu, planuję wyskoczyć koło Strzelina na moje ulubione opieńki :) W sobotę wyjazd koło Bolesławca no i spiżarka będzie uzupełniona po zeszłorocznej suszy :)


Awatar użytkownika

Gali
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1678
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2012, 22:54
Imię: Sławek
Ulubione grzyby: wszystkie jadalne
Lokalizacja: Milicz
Pochwalił: 12 razy
Pochwalony: 1433 razy
Kontakt:

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: Gali » poniedziałek, 31 października 2016, 02:23

W sobotę penetrowałem swoje miejscówki w okolicy Świętoszyna,liczyłem na sporą ilość podgrzybków ale znalazłem tylko jednego,borowików też nie trafiłem.Mimo to na brak grzybów nie narzekam Ogólnie miałem 2kg maślaków,4kg opieniek,1 podgrzybka,30 czubajek ( w większości gwiaździste) oraz mnóstwo fajnych fotek.


Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » poniedziałek, 31 października 2016, 08:11

Gali, przeczytałem, że byłeś w Świętoszowie :D a tam miejscówki są zacne :) Na przyszły sezon zdobędę współrzędne prawdziwkowych miejscówek :)

Tak jak zaplanowałem, zrobiłem wypad do lasu w czwartek i w sobotę. W czwartek planowałem odwiedzić nowe miejsce opieńkowe za Strzelinem no i las mnie nie zawiódł, udało mi się nazbierać 7,5 kg opieniek :) Od dwóch lat nie mogłem trafić na fajną miejscówkę ale po czwartkowym wypadzie uzupełniłem zapasy :) Sobota była natomiast pod hasłem Bory Dolnośląskie :) Nie liczyłem na jakieś specjalne zbiory, bo lasy bardzo mocno przetrzebione ale przeżyłem miłe zaskoczenie :) Na samym początku nazbierałem wiaderko zielonek, a po głębszym wejściu do lasu zaczęło się prawdziwkowe eldorado :jupi: chyba pierwszy raz w życiu miałem wagowo więcej prawdziwków niż podgrzybków :) W sumie zebrałem 2,6 kg zielonek i 10,6 kg innych grzybków, a w tym było 47 dorodnych i zdrowiutkich prawdziwków :)
Tak więc sezon grzybowy dla mnie był jednym z lepszych w ostatnich latach, a przecież nie zapowiadało się tak kolorowo :) Jeszcze jutro po wizycie na grobach mały wypad z córką żeby pożegnać się z lasem, bo na piątek zapowiadali już opady śniegu :(

https://postimg.org/image/ob11c99ib/ https://postimg.org/image/lzm91vsr7/


Awatar użytkownika

Gali
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1678
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2012, 22:54
Imię: Sławek
Ulubione grzyby: wszystkie jadalne
Lokalizacja: Milicz
Pochwalił: 12 razy
Pochwalony: 1433 razy
Kontakt:

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: Gali » poniedziałek, 31 października 2016, 17:59

walker pisze:QR_BBPOST przeczytałem, że byłeś w Świętoszowie
Nie w Świętoszowie a Świętoszynie to taka nie wielka wioska 4 km od Milicza w kierunku na Żmigród.Gratuluję zbiorów :brawo:


Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » środa, 2 listopada 2016, 13:35

Gali, będę musiał się tam kiedyś wybrać :) moja nowa miejscówka na opieńki jest fajna ale niezbyt przyjemnie zbiera się grzybki spod jeżyn :) Najgorsze, że człowiek staje przed wyborem podrapanych rąk lub zostawienia kępki grzybków :) praktycznie za każdym razem wybierałem wariant z podrapaniem :lol:
Wczoraj, po odwiedzeniu grobów bliskich postanowiłem z córą wybrać się na pożegnanie lasu, córka to w zasadzie była w tym roku w lesie pierwszy raz, bo zawsze coś innego wypadało więc dla niej było to jednocześnie rozpoczęcie i zakończenie sezonu :) Pogoda była piękna, pomimo porannej mżawki koło 12 słoneczko świeciło już na dobre, 3 godzinki spędzone w lesie i wynik to ponad 8 kg grzybków, z czego 28 to znów dorodne prawdziwki :jupi: Córka to z lasu wychodzić nie chciała ale niestety dzień już krótki, chociaż przy wczorajszej pogodzie i tak długo było jasno :) Zapowiadają, że w piątek ma być w nocy koło 0 więc to już chyba nasz ostatni z ostatnich wyjazdów, no może jeszcze w niedzielę, jak nie będzie padać to zrobimy sobie najostatniejszy :mrgreen:

https://postimg.org/image/qad4ufwd3/


Awatar użytkownika

Gali
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1678
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2012, 22:54
Imię: Sławek
Ulubione grzyby: wszystkie jadalne
Lokalizacja: Milicz
Pochwalił: 12 razy
Pochwalony: 1433 razy
Kontakt:

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: Gali » środa, 2 listopada 2016, 17:59

walker pisze:QR_BBPOST będę musiał się tam kiedyś wybrać
Zapraszam, będziemy musieli się w przyszłym roku umówić na jakiś wspólny wypad,jak tylko się opieniasy pokażą.W tych lasach zamiast jeżyn jest dużo czeremchy przez którą łatwiej można przemknąć no i tak nie drapie.


Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » czwartek, 3 listopada 2016, 10:49

Gali pisze: będziemy musieli się w przyszłym roku umówić na jakiś wspólny wypad,jak tylko się opieniasy pokażą
No to trzymam za słowo, ja w tym roku zrobiłem mapkę, korzystając z GPSa, lasu koło Bolesławca więc w zamian mogę Ci pokazać tamte okolice :ok:


Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » poniedziałek, 7 listopada 2016, 11:45

Wczoraj zakończyłem sezon grzybowy :) Las pożegnał nas 16 pięknymi i jędrnymi prawdziwkami, zebraliśmy 1,5 koszyka podgrzybków i tradycyjnie wiaderko zielonek :) Pomimo tego, że sezon nie zapowiadał się dobrze, to dzięki kilku wizytom w Borach Dolnośląskim okazał się jednym z lepszych w ostatnich latach :) Oby kolejne były tak udane no i trwały troszeczkę dłużej niż w tym roku, nawet jeśli podczas jednego wyjazdu zbierało by się mniej grzybków :)

https://postimg.org/image/nqcaypeon/


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat