Okolice Łodzi

Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Post autor: Krakus » poniedziałek, 7 września 2015, 14:34

Ale w tym roku posucha, co? :( Obniżone temperatury skusiły mnie na powrót do lasu po ponad miesięcznej przerwie. Przeszedłem kilka moich miejsc i niestety nic się nie zmieniło, czyli poziom grzybowy wciąż jest zerowy. Nastały chłodne dni, a dodatkowo wczorajszy obfity i długi deszcz sprawił, że przynajmniej spacer po lesie sam w sobie nie jest już tak męczący, a wręcz jest całkiem przyjemnie. Są już oznaki jesieni, coraz więcej liści na ziemi, które jeszcze bardziej sprawiają, że człowiek oczami wyobraźni wszędzie widzi grzyby. Aktualnie mam ostatni tydzień z 3 tygodni urlopu. Jak planowałem urlop 4 miesiące temu, to się cieszyłem, że wszyscy w tygodniu będą pracować, a ja bez konkurencji będę ciął grzybasy :lol: Ale jest trochę optymizmu, że może do końca urlopu uda mi się coś znaleźć. Po wczorajszym deszczu naprawdę nie widać oznak suszy. Niektóre miejsca są tak nasiąknięte, że aż chlupało pod butami. Dziś ma znowu ponoć obficie padać, więc może coś niedługo się ruszy :ok:


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » poniedziałek, 7 września 2015, 21:43

Ja także nie wiem kiedy te grzybki wyskoczą, o ile wyskoczą. Czy wysokie temperatury i brak deszczu nie zniszczyły grzybni ? Jeśli wszystko z grzybnią w porządku to ile trzeba będzie poczekać na pierwsze koszykowce - w końcu trochę popadało. Pytań wiele a termin urlopu już zaklepany :ok:


Awatar użytkownika

Nimatsu1
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1422
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 11:47
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 291 razy
Kontakt:

Post autor: Nimatsu1 » poniedziałek, 7 września 2015, 21:57

No właśnie, ciekawe czy grzybnia przetrwała takie wypalenie. Ja już po urlopie więc będą ratowały mnie tylko weekendowe wypady do lasu :P


Awatar użytkownika

hittmanka
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2403
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 09:52
Imię: Zosia
Ulubione grzyby: podgrzybki i prawdziwki... innych jeszcze nie zbieram :(
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 669 razy
Pochwalony: 1081 razy
Kontakt:

Post autor: hittmanka » poniedziałek, 7 września 2015, 22:00

my mamy urlop w I połowi października więc na bank będą grzyby rotfl Jakoś tak jest że jak mam urlop we wrześniu to są we wrześniu, w zeszłym roku miałam urlop w sierpniu i grzybki też były i to więcej niż we wrześniu ;) W tym roku mam październik zaklepany .... spoko, będą w październiku :ok:


Żadna inna rzecz nie da Ci tyle wolności, co pasja.
Szczęście, które dostajesz zupełnie za darmo...
Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » poniedziałek, 7 września 2015, 22:13

Ja zaczynam urlop w przyszły poniedziałek, jeśli nic się nie zmieni to nawet na wystawie grzybów mnie nie będzie :( Jeszcze nie wiem gdzie ten urlop spędzę ale raczej pobytu w łódzkim nie planuje ;)


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Post autor: Krakus » piątek, 11 września 2015, 10:59

Miałem dziś się wybrać na ponowne zwiady do lasu, ale jak widzę te doniesienia (a jest ich bardzo dużo w ostatnich dniach z całej Polski) na innych stronach, że pustka, że nawet trujaków brak, to jednak postanowiłem pospać dłużej w te ostatnie dni urlopu. Jestem przerażony tym stanem, bo nic nie odstresowuje mnie tak, jak kilkugodzinny spacer po lesie i co chwile focenie i zbieranie grzybków. Na tyle dużo rozczarowań w tym roku przeżyłem, że jakoś nie mam najmniejszej ochoty wybierać się do lasu bez wyraźnego sygnału "Jest wysyp, pakować kosze i w las!". Ciekawe, czy w ogóle doczekamy się grzybów w tym roku.


Awatar użytkownika

diego
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 91
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 22:47
Lokalizacja: Łódzkie
Pochwalony: 13 razy

Post autor: diego » sobota, 12 września 2015, 16:06

Potwierdzam: brak nawet niejadalnych. Byłem dziś w lesie i nie zobaczyłem ani sztuki grzyba :placze:


"Im dzień bardziej gorący - tym burze gwałtowniejsze,
Im kobiety piękniejsze - tym życie z nimi trudniejsze." ;)

parhelion120
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 15 września 2014, 15:11
Ulubione grzyby: Rycerzyki czerwonozłote, "Krawce", "zajączki" wszelkiej maści, Maślaki pstre
Pochwalił: 1 raz
Pochwalony: 14 razy

Post autor: parhelion120 » sobota, 12 września 2015, 23:17

Wyskoczyłem dzisiaj na zwiad do lasu. Tydzień temu nic nie było, ale miałem nadzieję, że po tygodniu wilgoci i przelotnych opadów coś może się ruszy.
W lesie było bardzo mokro, pogoda odstraszyła co bardziej wychuchanych amatorów grzybków, więc przez całą podróż nie spotkałem w lesie żywej duszy.
3 godziny, 7,5 kilometra przedzierania się przez największe chaszcze, przemoczony do suchej nitki :ok: , niestety nie znalazłem ani jednego grzybka do zebrania. No, kilka muchomorów mglejarek na samym początku, ale zbieram je tylko gdy występują razem z rdzawobrązowymi, więc tym razem zostawiłem je w spokoju. Las niestety cały czas nawet nie pachnie grzybami. Ale wypad i tak był fajny :)

Kilka ciekawostek:
Znalazłem zwalony pień dosłownie rozsadzany przez jakieś nadrzewniaki: Obrazek Obrazek Obrazek W jednym miejscu odpadła kora z tego pnia i można było podejrzeć misterną sieć grzybni ukrytą pod spodem: Obrazek Kawałek dalej znalazłem tycie pomarańczowe... porosty? Ok 2-3 milimetrowe dzbaneczki zakryte cienką błonką kryły w środku kilka-kilkanaście malutkich białych "pastylek": Obrazek Do tego kilka niezidentyfikowanych grzybków: Obrazek Obrazek Obrazek Po drodze natknąłem się jeszcze na dolną szczękę jakiegoś niewielkiego dzika. Szkoda, że kły nie były kompletne, bo bym ją sobie przygarnął :) : Obrazek Zaintrygowała mnie też jeszcze jedna roślina, której nie znam: Obrazek Obrazek Sprawa o tyle ciekawa, że tydzień wcześniej te roślinki miały około metr wysokości. Dziś całe poletko (kilka-kilkanaście metrów kwadratowych) było niemal równo "przystrzyżone" do około 30-40cm, tak jakby jakieś zwierzę sobie zrobiło z nich wyżerkę. Myślę, że tym zwierzęciem mógł być jeleń...
... bo zaraz obok znalazłem to: Obrazek Byłem dokładnie w tym miejscu tydzień temu i wydaje mi się, że tego poroża tam nie było (chyba bym zauważył), aczkolwiek z czego wyczytałem w sieci wrzesień to chyba dość dziwna pora na zrzucanie poroża...
No, w każdym razie grzybów nie mam, ale mam całkiem pokaźną (i zaskakująco ciężką) pamiątkę z dzisiejszego wypadu :jupi:


Awatar użytkownika

Nimatsu1
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1422
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 11:47
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 291 razy
Kontakt:

Post autor: Nimatsu1 » niedziela, 13 września 2015, 13:14

Wczoraj w Łagiewnikach znalazłem małe skupisko młodziutkich opieniek. Może się coś ruszy :)


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » niedziela, 13 września 2015, 13:41

Wojtas pisze: Jak zwykle liczymy na relację :) :ok:
Mojej relacji nie zobaczycie, właśnie kupiłem bilety i jutro lecę na Rodos. Mam nadzieje, że ktoś z Łodziaków na wystawę podjedzie i zdjęcia wstawi. Ciekawi mnie kiedy te grzybki wyskoczą, po powrocie ostatnie dni urlopu mam zamiar spędzić na wędrówki po naszych lasach :papa:


Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » niedziela, 13 września 2015, 14:55

Wojtas, może tam jakieś grzybki namierzysz przy okazji ?


Awatar użytkownika

Nimatsu1
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1422
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 11:47
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 291 razy
Kontakt:

Post autor: Nimatsu1 » poniedziałek, 14 września 2015, 10:02

Sensibility pisze:Wojtas, może tam jakieś grzybki namierzysz przy okazji ?
Wojtas tam pewnie będzie namierzał inne sztuki :P


Awatar użytkownika

Pan K.
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6034
Rejestracja: piątek, 3 października 2008, 10:09
Ulubione grzyby: Borowik,podgrzybek,maślak,kurka,koźlaki przeróżne oraz kania.
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 759 razy

Post autor: Pan K. » wtorek, 15 września 2015, 11:55

Nimatsu1 pisze:Wczoraj w Łagiewnikach znalazłem małe skupisko młodziutkich opieniek. Może się coś ruszy :)
Witajcie, ja przez weekend też trochę się poszwendałem po okolicznych lasach i swoich miejscówkach - niestety, bez widocznych efektów :(
Pomimo to mam nadal nadzieje, że ta jesień nie będzie najgorsza :)

PS.Trochę w innym temacie - czy znacie gdzieś w okolicy miejscówkę tarniny ?


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 15 września 2015, 23:04

Pan K. pisze:PS.Trochę w innym temacie - czy znacie gdzieś w okolicy miejscówkę tarniny ?
na Orawie raczej jest ale to daleko pewnie chcesz na nalewkę, Ja dziś zamiast grzybów zbierałem żurawinę nalewka będzie palce lizać :) :ok:


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Pan K.
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6034
Rejestracja: piątek, 3 października 2008, 10:09
Ulubione grzyby: Borowik,podgrzybek,maślak,kurka,koźlaki przeróżne oraz kania.
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 759 razy

Post autor: Pan K. » środa, 16 września 2015, 07:56

Zenit pisze:na Orawie raczej jest ale to daleko pewnie chcesz na nalewkę,
Pewnie że na nalewkę, a Orawa zdecydowanie za daleko :)


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat