Okolice Łodzi

Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Sensibility » niedziela, 22 kwietnia 2018, 12:35

Krakus, Wojtas, dariusz64, wszyscy dajecie czadu. Wielkie brawa za wszystkie smardzowate z rejonu łódzkiego. :ok: :)


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » niedziela, 22 kwietnia 2018, 21:29

Dzisiaj wybrałem się w kilka miejsc w poszukiwaniu piestrzenic, ale to co mnie spotkało w jednym z podłódzkich lasów całkowicie przerosło moje oczekiwania :jupi:










Powyższe zdjęcia to tylko pewna część tego, ile ich było - myślę, że ilość zbliżała się spokojnie do 200. I im akurat aż tak bardzo ta susza nie przeszkadza :zhm:
Tak w ogóle, do dzisiaj uważałem, że rozróżnienie piestrzenicy olbrzymiej od kasztanowatej to prościzna, ale po spotkaniu z tymi całymi koloniami piestrzenic jestem wręcz głupszy i już nie jestem taki pewien, jakie piestrzenice ja dziś widziałem :nie: Powyższe zdjęcia są wklejone w faktycznej kolejności, w jakiej spotykałem piestrzenice na nich. Mam wrażenie, że wiele z nich to piestrzenice olbrzymie, a niektóre piestrzenice kasztanowate, a pozostałe nieliczne takie kasztanowato-olbrzymie :zhm: Rzućcie proszę okiem na te zdjęcia - czy też tam widzicie oba gatunki piestrzenic? I czy faktycznie tak jest, że oba mogą rosnąć blisko siebie, a wręcz dzielić się ze sobą tymi samymi stanowiskami?
Oprócz pozytywnego szoku związanego z powyższymi znaleziskami, kolejnym sukcesem, i to całkiem niezłym, było dziś znalezienie nowego stanowiska smardzy stożkowatych, a w dodatku mojego pierwszego stanowiska leśnego poza granicą Łodzi oraz w dodatku nie w lesie liściastym, a iglastym :jupi: Tak jak piestrzenicom, o dziwo im również susza nie przeszkadza i wyglądają na bardzo zdrowe i zgrabne :D

Oprócz tego, w lesie w sumie niewiele: kruchaweczki, czernidłak, szyszkówka, żagiew i jakieś 2 chudzielce :P
Generalnie dzień uważam za bardzo udany, póki co nawet najlepszy w tym sezonie :D
Teraz czekamy na spełnienie tych prognoz o zepsuciu się pogody i deszczowym tygodniu, aby powoli zaczęły się pojawiać coraz to różniejsze grzybasy ;)


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » niedziela, 22 kwietnia 2018, 22:05

Krakus pisze:QR_BBPOST zućcie proszę okiem na te zdjęcia - czy też tam widzicie oba gatunki piestrzenic?

Są to tylko i wyłącznie piestrzenice kasztanowate, tak tam rosną ;)
Piękne fotki :beer:


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » niedziela, 22 kwietnia 2018, 22:19

Wojtas pisze: Są to tylko i wyłącznie piestrzenice kasztanowate
Poważnie?! :shock: Wiele bym dał, że większość z nich to piestrzenice olbrzymie :zhm:
Do tej pory rozróżniałem je głównie po kolorze: kasztanowate ciemniejsze, takie jakby fioletowo-bordowe, a olbrzymie bardziej pomarańczowe. Oraz, że kasztanowate są takie trochę bardziej pofalowane i pomarszczone, a olbrzymie mają te fałdy trochę bardziej wyprostowane :P
Masz zatem jakiś lepszy sposób na ich rozpoznanie? Po czym poznajesz z taką pewnością, że to wszystko są kasztanowate?
Wojtas pisze: tak tam rosną ;)
Piękne fotki :beer:
Hehehe ;) Może wreszcie kiedyś na siebie wpadniemy buszując akurat w tym samym czasie w tych samych rejonach :D
Dzięki :beer:


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » niedziela, 22 kwietnia 2018, 23:27

Krakus pisze:QR_BBPOST Masz zatem jakiś lepszy sposób na ich rozpoznanie? Po czym poznajesz z taką pewnością, że to wszystko są kasztanowate?
Znajdziesz olbrzymią, dostrzeżesz różnicę :)
Tak było ze mną, znalazłem i wiedziałem że to ona, zapytałem na forum i dostałem potwierdzenie.
Olbrzymia jest masywniejsza, główka ma inny kolor, trzon także, typowe cappuccino wysypane z torebki :fotka:


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » niedziela, 22 kwietnia 2018, 23:50

Wojtas pisze: Znajdziesz olbrzymią, dostrzeżesz różnicę :fotka:
No właśnie wróciłem do wczorajszych zdjęć znalezionej grupki piestrzenic olbrzymich i na pewno rzucił się w oczy biały, większy trzon, wyraźnie widoczny nawet w przypadku młodego osobnika.
Wcześniej liczyłem na różnice w kolorze i sposobie pofałdowania, ale już wiem, że nie jest to pewny sposób.
Na FB dowiedziałem się jeszcze, że kasztanowata ma zdecydowanie mocniejszy, bardziej intensywny zapach i to mogę potwierdzić, bo zwróciłem dziś na to uwagę, jak powąchałem przez przypadek złamaną piestrzenicę.
Natomiast w atlasach piszą, że sposobem rozróżnienia nie budzącym żadnych wątpliwości jest mikroskop :P
W zeszłym roku znalazłem dużą gromadkę piestrzenic mocno fioletowo-bordowych i stąd pewnie uznałem to za normę i cechę charakterystyczną, unikatową, dlatego dziś ten pomarańcz tak mi namieszał w głowie :D


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 00:07

Opatrzysz się w kasztanowatych, znajdziesz olbrzymią, infułowatą lub wzniesioną i będziesz wiedział, że nie jest to kasztanowata.
Po samym trzonku rozpoznajesz naparstniczkę od smardza, to samo będzie z piestrzenicami :ok:


Awatar użytkownika

dariusz64
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1878
Rejestracja: czwartek, 28 kwietnia 2011, 17:41
Imię: Dariusz
Ulubione grzyby: Wszystkie ładne są
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 100 razy
Pochwalony: 1450 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: dariusz64 » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 20:11

Sensibility, Dzięki :)
Wojtas, Krakus, :brawo: :brawo: :brawo: :beer:
Krakus pisze:QR_BBPOST mojego pierwszego stanowiska leśnego poza granicą Łodzi oraz w dodatku nie w lesie liściastym, a iglastym
Byłem tam w sobotę :) lasy łódzkie są takie małe :P miejscówka powtarzalna od trzech lat :beer:
Te fotki z miastowej miejscówki :)


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 22:49

dariusz64 pisze: Byłem tam w sobotę :) lasy łódzkie są takie małe :P miejscówka powtarzalna od trzech lat :beer:
Niewiarygodne :lol: Wojtas od razu po piestrzenicach poznaje, co to za miejsce, a teraz Ty wstawiasz foty dokładnie tych samych smardzów :lol:
Chyba nic nowego nie uda mi się w łódzkim odkryć, wszystko już jest odkryte i już to od dawna znacie :P :beer:
Ja wszystkie te smardze przykryłem przykryłem suchymi liśćmi, by nikt się na nie nie połasił, bo miejscówka aż za bardzo na widoku :P


Awatar użytkownika

Nimatsu1
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1422
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 11:47
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 291 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Nimatsu1 » wtorek, 24 kwietnia 2018, 09:41

Krakus pisze:QR_BBPOST Niewiarygodne :lol: Wojtas od razu po piestrzenicach poznaje, co to za miejsce, a teraz Ty wstawiasz foty dokładnie tych samych smardzów :lol:
A ja tam też mam zamiar być :lol: dariusz64, mam nadzieję, że mi wszystkich nie wykosiłeś :P


Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Sensibility » wtorek, 24 kwietnia 2018, 17:12

Wojtas, Krakus, dariusz64, Nimatsu1, umówcie się telefonicznie i wpadnijcie tam razem, skoro wszyscy znacie te same miejscówki. Potem można na piwko wspólnie podskoczyć. ;)
Ale uśmiałam się przy okazji. :lol:


Awatar użytkownika

Nimatsu1
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1422
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 11:47
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 291 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Nimatsu1 » wtorek, 24 kwietnia 2018, 19:16

Sensibility pisze:QR_BBPOST Wojtas, Krakus, dariusz64, Nimatsu1, umówcie się telefonicznie i wpadnijcie tam razem, skoro wszyscy znacie te same miejscówki. Potem można na piwko wspólnie podskoczyć. ;)
Bo my mamy tyle lasów co kot napłakał :P na smardze miejsca te same, na ceglasie, grabowe, czarki też te same xD


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » czwartek, 26 kwietnia 2018, 20:34

Nimatsu1 pisze:na smardze miejsca te same, na ceglasie, grabowe, czarki też te same xD
Ale za to moja nowa dzisiejsza miejscówka na piestrzenice jest tylko moja, mooojaaaaaa !! hyhyhyhy :diabel: :figielek: !!
Jeszcze tylko 1 dzień iiiiiii soooooboooootaaaaaa, dłuuuuugiiiiii weeeekeeeeend, laaaaaas za laaaaaaseeeeeem haaaaa !! :rotfl: !!


Awatar użytkownika

Ronka
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3646
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2011, 12:24
Ulubione grzyby: zbierać koźlarze czerwone, jeść gąski
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 875 razy
Pochwalony: 2395 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Ronka » czwartek, 26 kwietnia 2018, 21:38

Krakus pisze:QR_BBPOST moja nowa dzisiejsza miejscówka na piestrzenice jest tylko moja, mooojaaaaaa !! hyhyhyhy :diabel: :figielek: !!
Jest Twoja. :brawo: :brawo: :brawo: :beer:


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » sobota, 28 kwietnia 2018, 19:32

No i nastał chyba taki martwy okres. Na smardzowate już za sucho i gorąco, a na rurkowe i inne letnie grzybki jeszcze za wcześnie. Ale udało się dzisiaj odhaczyć piestrzycę zwyczajną:
Oraz kielonkę błyszczącą i to całkiem sporą kolonię:








Oprócz tego piestrzenica kasztanowata na zeszłotygodniowym stanowisku:
I inne grzybki:
Jutro kolejny spacer :ok:


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat