Okolice Łodzi

Piotrd
Hubiak
Hubiak
Imię: Piotr
Pochwalił: 10 razy
Pochwalony: 107 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Piotrd » wtorek, 7 marca 2017, 08:39

Paweł pisze:QR_BBPOST Piotrd, :ok: , to pora szukać maślaków czerwonych - lakei :) . Można zacząć :zdziwiony: w kwietniu-maju.
To akurat wtedy, jak mnie w okolicy nie będzie :/ Gdyby ktoś miał ochotę poszukać, to daglezjowy zagajnik (szpaler właściwie) jest tutaj: http://umapa.pl/E0ixT

Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2717 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » sobota, 11 marca 2017, 12:05

sectroyer pisze:QR_BBPOST To ja się dorzucę, chciałbym znaleźć dobrą miejscówkę na maślaki w tym samym rejonie W promieniu 100 kilometrów znam dwa miejsca gdzie można conajmniej z pół wiadra uzbierać, a pod łodzią to jak kilka, kilkanaście znajdę to mam szczęście
Autor posta otrzymał pochwałę
Maślaki to pospolite grzybki, jeśli mamy młodziki sosnowe. Maślak jest rozpoznawany przez większość grzybiarzy, dodatkowo kojarzony z młodzikiem sosnowym. Tu się robi problem, młodzików mamy niewiele, przeważnie miejscowi odwiedzają je pierwsi. Ktoś, kto do lasu raz w tygodniu podjeżdża, dodatkowo jest to sobota lub niedziela, może sobie na ścięte trzonki popatrzeć i resztki wydłubać :(

4 godziny dzisiaj w lesie spędziłem, 3 godziny chodziłem w przemoczonych butach i spodniach, (tylko do kolan). Zjechało mi się do rzeki. Smardzyków i innych ciekawych grzybków nie spotkałem, zimno jakoś w tym roku, trzeba będzie poczekać na :fotka: :placze:

sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 693 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: sectroyer » sobota, 11 marca 2017, 12:10

Wojtas pisze:Maślaki to pospolite grzybki, jeśli mamy młodziki sosnowe. Maślak jest rozpoznawany przez większość grzybiarzy, dodatkowo kojarzony z młodzikiem sosnowym.
Znam tą "teorię", niestety jeszcze NIGDY nie spotkałem maślaków w młodnikach :) Zawsze jakaś polana, skraj lasu, ścieżka, ale młodnik niet :)
Wojtas pisze: Tu się robi problem, młodzików mamy niewiele, przeważnie miejscowi odwiedzają je pierwsi. Ktoś, kto do lasu raz w tygodniu podjeżdża, dodatkowo jest to sobota lub niedziela, może sobie na ścięte trzonki popatrzeć i resztki wydłubać :(
Też mam inne doświadczenia, tam gdzie jeżdżę, to raczej nie widzę, by ktoś je zbierał. Ba nawet zdarzyło mi się "zbierać po kimś", bo chyba myśleli, że to "coś innego". Podnieśli, zobaczyli, że maślaki i wywalili. Z tego co się orientuję, to część ludzi nawet jak je znajdzie, to nie chcę się "bawić w obieranie" i woli zostawić w koszyku miejsce na podgrzybki :)

Awatar użytkownika

Wojtas
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » sobota, 11 marca 2017, 13:10

sectroyer pisze:QR_BBPOST Znam tą "teorię", niestety jeszcze NIGDY nie spotkałem maślaków w młodnikach Zawsze jakaś polana, skraj lasu, ścieżka, ale młodnik niet
Nie pisałem o młodnikach, lecz o młodzikach, (przypadkowo małe lasy sosnowe tak nazwałem). Miałem na myśli sztucznie sadzone laski sosnowe, drzewka od metra w górę, miedzy nimi trawka, nasłonecznione polanki, czasami tylko igliwie z większych sosenek. Tak mnie się kojarzą laski maślakowe. Spotykam takie "lasy" między polami, lub na skraju dużego lasu. W sezonie kilka aut dookoła prostokątnego lasku stoi, co trochę jakaś rodzinka podjeżdża i po przejściu w tą i z powrotem odjeżdża, cel jest jeden - maślaki, no chyba, że jesienią wodnicha.

sectroyer
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: sectroyer » sobota, 11 marca 2017, 18:30

Wojtas pisze: Nie pisałem o młodnikach, lecz o młodzikach, (przypadkowo małe lasy sosnowe tak nazwałem). Miałem na myśli sztucznie sadzone laski sosnowe, drzewka od metra w górę, miedzy nimi trawka, nasłonecznione polanki, czasami tylko igliwie z większych sosenek. Tak mnie się kojarzą laski maślakowe. Spotykam takie "lasy" między polami, lub na skraju dużego lasu. W sezonie kilka aut dookoła prostokątnego lasku stoi, co trochę jakaś rodzinka podjeżdża i po przejściu w tą i z powrotem odjeżdża, cel jest jeden - maślaki, no chyba, że jesienią wodnicha.
Dokładnie to miałem na myśli (przynajmniej tak mi się wydaje) i dokładnie w takich miejscach zbieram wodnichę (znaczy się pierwszy raz w życiu w zeszłym roku;)). Takie "choinki przeplatane polankami i ni chrust nie znalazłem tam maślaków, a 50 metrów dalej na łące na skraju lasu pół wiadra :) Nie łapię tego, ale taki już mój maślakowy los ;)

Piotrd
Hubiak
Hubiak
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Piotrd » niedziela, 12 marca 2017, 11:29

sectroyer, maślaki w łódzkim to można w dużych ilościach zbierać :) Te zwyczajne też częściej znajduję wzdłuż leśnych dróg, na zarastających przecinkach itp., ziarniste w takich lasach jak pisze Wojtas, tj. kilkunastoletnie sosnowe nasadzenia, samosiejki na łąkach. Ogólnie rosną prawie wszędzie, ale najwydajniejsze miejscówki jakie trafiałem są bardziej w kierunku południowym (zwłaszcza powiat łaski, bełchatowski).

sectroyer
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: sectroyer » niedziela, 12 marca 2017, 15:20

Piotrd pisze:QR_BBPOST sectroyer, maślaki w łódzkim to można w dużych ilościach zbierać :) Te zwyczajne też częściej znajduję wzdłuż leśnych dróg, na zarastających przecinkach itp., ziarniste w takich lasach jak pisze Wojtas, tj. kilkunastoletnie sosnowe nasadzenia, samosiejki na łąkach. Ogólnie rosną prawie wszędzie, ale najwydajniejsze miejscówki jakie trafiałem są bardziej w kierunku południowym (zwłaszcza powiat łaski, bełchatowski).
A sezonowo, to kiedy najwięcej zbierasz ? :) Bo ja ostatnio znajduję je coraz później :) W Zeszłym roku pół wiaderka w środku listopada :D

Piotrd
Hubiak
Hubiak
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Piotrd » niedziela, 12 marca 2017, 17:54

Moim zdaniem to chyba bardziej zależy od pogody niż sezonu, pierwsze pokazują się pod koniec wiosny, latem różnie, maksimum wysypu to zwykle gdzieś tak przełom września-października. Najpóźniej znalezione, to początek grudnia -> QR_BBPOST

Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Pochwalił: 8497 razy
Pochwalony: 20640 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Paweł » niedziela, 12 marca 2017, 17:59

Piotrd pisze:QR_BBPOST
Paweł pisze:QR_BBPOST Piotrd, :ok: , to pora szukać maślaków czerwonych - lakei :) . Można zacząć :zdziwiony: w kwietniu-maju.
To akurat wtedy, jak mnie w okolicy nie będzie :/ Gdyby ktoś miał ochotę poszukać, to daglezjowy zagajnik (szpaler właściwie) jest tutaj: http://umapa.pl/E0ixT
Nie będzie Ciebie przy ewentualnym starcie :zhm: , ale wyrastają etapami aż do listopada :D .

Awatar użytkownika

Wojtas
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » niedziela, 12 marca 2017, 21:00

sectroyer pisze:QR_BBPOST A sezonowo, to kiedy najwięcej zbierasz ? Bo ja ostatnio znajduję je coraz później W Zeszłym roku pół wiaderka w środku listopada
Ja specjalnie za maślakami nie chodzę, lubię maślaczki, lecz często brak mi na nie czasu. Młodziki sosnowe raczej omijam, gdyż zamiast przejść przez sosenki wolę przejść brzegiem lasu i za szlachetnym się rozejrzeć. Spotykam je od maja po listopad, głownie po kilkudniowych opadach. Niektórzy zbierają je już w kwietniu, lecz ja w tym okresie odwiedzam inne lasy i szukam :smardzyki:
08.10.2016.
21.11.2015.

sectroyer
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: sectroyer » niedziela, 12 marca 2017, 21:15

PIękne znaleziska :) No cóż już zaczyna się nowy sezon :) Zobaczymy, czy będę miał więcej szczęścia w okolicach Łodzi, jak nie, to wypad na (dalsze) znane miejscówki :D Smardzowate też chcę znaleźć, jakie masz z nimi doświadczenia? To znaczy w naszych okolicach są w ogóle ? :D No i gdzie ich szukać, czytam, że jakieś "polanki w lesie" itp. itd. :)

Awatar użytkownika

Wojtas
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » niedziela, 12 marca 2017, 21:25

sectroyer pisze:QR_BBPOST Smardzowate też chcę znaleźć, jakie masz z nimi doświadczenia? To znaczy w naszych okolicach są w ogóle ? No i gdzie ich szukać, czytam, że jakieś "polanki w lesie" itp. itd.
Rzeka Grabia Od Kuźnicy po Barycz, gdym miał trochę więcej czasu to jeszcze dalej bym szukał, one wszędzie rosną. Może jakiś spływ w drugiej połowie kwietnia się zorganizuje i kajaka smardzy poszuka :fotka:

sectroyer
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: sectroyer » niedziela, 12 marca 2017, 21:48

Hehe, brzmi ciekawie, no to zacznę szukać, jak tylko wyzdrowieję :tak:   :rotfl: :D :lol:

Awatar użytkownika

Wojtas
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » czwartek, 16 marca 2017, 22:43

Chciałem dzisiaj wyrównać mój zeszłoroczny rekord w znalezieniu pierwszych moich smardzyków, nie udało się :(

Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9012 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Zenit » czwartek, 16 marca 2017, 22:49

Wojtas pisze:QR_BBPOST Chciałem dzisiaj wyrównać mój zeszłoroczny rekord w znalezieniu pierwszych moich smardzyków, nie udało się
gdzieś o 2 tygodnie jest opóźnienie

Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php

Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat