Okolice Łodzi

nnnnnnnnnn
Zarodnik
Zarodnik
Imię: Krzysztof
Ulubione grzyby: Krówki

Okolice Łodzi

Post autor: nnnnnnnnnn » piątek, 28 października 2016, 22:33

Lasy w okolicach Pabianic, ok. 1kg podgrzybków na 4h chodzenia.

Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2717 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » niedziela, 30 października 2016, 17:40

Zdjęcia z 29.10.2016. Grzybki jeszcze rosną ale borowikowatych coraz mniej. Dominują opieńki i kanie, opieniek zebrałem garstkę dla sąsiada a kanie tylko z dwóch miejscówek.

Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » niedziela, 30 października 2016, 22:21

Wojtas, ale fajne kanie-grubaski ;) I widzę, że udało Ci się jeszcze dorwać jedne z ostatnich borowików :ok: Co do gąsówek to nie mam szczęścia ich spotkać... ale to pewnie dlatego, że chodzę po niewłaściwych lasach, bo czytam właśnie, że najczęściej rosną pod bukami :P
W piątek nazbierałem sporo młodych podgrzybków, trochę opieniek i czubajek, 2 koźlarze babki i 1 maślaka zwyczajnego, w sumie nic nadzwyczajnego, ale widać, że w wielu miejscach jest zatrzęsienie przeróżnych grzybów, a w niektórych niestety pucha. Jak znajdę czas, to wstawię fotki.

Awatar użytkownika

Wojtas
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » niedziela, 30 października 2016, 22:56

Krakus, Moja Kasia lubi zbierać podgrzybki. Coś mnie się zdaje, że pamięta nasze wspólne wypady, gdy nie wstając z kolan potrafiła nakosić ponad setkę, przeniesienie koszyka 2 metry w bok i kolejna setka nie podnosząc się z kolan. Tak kiedyś bywało, na 10m2 wiaderko zapełnione. Od miesiąca odwiedzam miejsca gdzie te podgrzybki zbierała, obiecuję jej, że będą i są, lecz 1 podgrzybek na 1m2. Skaczę miedzy miejscówkami, kombinuje, przy okazji zbieram to co wstawiam na zdjęciach a podgrzybków brak :( Wczoraj powiedziałem jej prawdę, w tym roku już dużej ilosci podgrzybków nie nazbieramy, nie wiem gdzie ich szukać, zawiodłem :(

Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » poniedziałek, 31 października 2016, 08:17

Wojtas, nie Ty, tylko podgrzybki i ogólnie wszystkie grzybki zawodzą :P Nie dość, że w łódzkim raczej brak super grzybowych lasów to na dodatek grzyby są jakby w odwrocie, coraz gorzej z nimi. Nie miałem nigdy w sumie takiej miejscówki, aby kosić podgrzybki nie wstając z kolan, ale na pewno bywało lepiej niż teraz. Miałem niezłe miejsca za Inowłodzem, ale w tym roku jest tam taka bryndza, że nawet razu tam nie zajrzałem. Z tydzień temu byli tam rodzice mojego kumpla i we dwójkę w 2 godziny znaleźli raptem 5 sztuk :( Kiedyś trzepałem podgrzybki w Grotnikach, a teraz nie ma sensu tam jechać. I właśnie miałem zgryz gdzie tu na podgrzybki jechać. Wybrałem Twój las (z bagienkiem na środku) na cel do zwiedzenia po raz pierwszy i przyznam szczerze, że zajebisty las na jesień - dużo sosen, mchu, w sumie nieoczywisty teren, niby niezbyt duży, ale idzie się i idzie. Wiem, że chyba bywasz w nim nie tylko na jesień i tak się zastanawiam, co w takim lesie można znaleźć innego poza jesiennym sezonem na podgrzybki. Zrobiłem w nim jakieś 9 km i co jakiś czas podgrzybek trafiał do koszyka, a bywały miejsca, że w bardzo bliskim sąsiedztwie znajdywało się po 10 sztuk. Ilościowo i jakościowo bardzo dobrze, bo wszystkie podgrzybki młode, zdrowe, delikatne grubaski, ale objętościowo bardzo słabo ze względu na ich wielkość - miałem wrażenie, że pakuję je non stop do kosza, a nic w nim nie przybywa. No i ludzi od groma, dlatego pewnie nie było szans na dorwanie jakichś większych sztuk, zresztą co chwilę widoczne poodkrawane trzonki. Niestety coś mi się zdaje, że takie czasy z setką podgrzybków nie wstając z kolan to minęły bezpowrotnie :(

Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » poniedziałek, 31 października 2016, 15:07

Nie lubię 1-listopadowego tłoku na cmentarzach, więc zawsze groby ogarniam kilka dni wcześniej, by mieć ten dzień po prostu wolny. Planowałem jutro wybrać się na spacer do lasu grabowego, by poszukać jakichś jesiennych wynalazków, ale właśnie się okazało, że babcia zaprasza na jutro na rodzinny obiad, a dodatkowo na moje pytanie, czy nie brakuje jej grzybów zaczęła się żalić, że bardzo brakuje i nie będzie miała niczego nawet na Wigilię. Więc jutro mam mega misję - w krótkim czasie uzbierać jak największą ilość grzybów, więc ostatnio odwiedzony lasek z bajorkiem na środku wydaje się najpewniejszym wyborem, a przynajmniej na obecne warunki nie znam po prostu lepszej opcji. Przed 7 w las, mało focenia i motorek w tyłku, by do 12 wypełnić koszyk jak najwyżej... a jak wyjdzie, zobaczymy... tylko, że jutro ma padać cały dzień :(

Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » poniedziałek, 31 października 2016, 21:51

Obiecanych kilka fotek z ostatniego piątku. Polowałem na podgrzybki i na szczęście tych było najwięcej, a wszystkie młode i zdrowe. Ilościowo całkiem sporo, ale objętościowo już nie tak kolorowo.

Do kosza trafiło też trochę opieniek, czubajek i jedna cukrówka. W innym lesie dodatkowo 2 koźlarze babki i i 1 maślak zwyczajny.
W kilku miejscach bardzo dużo różnych gatunków grzybów, ale są też rejony całkowicie bezgrzybne. Napotkanych grzybiarzy od groma - chyba jeszcze wszyscy wierzą w wyniesienie wypełnionych po brzegi koszy, ale niestety to już pewnie jedne z ostatnich zbiorów, które przy spadających temperaturach z każdym dniem będą się coraz bardziej kurczyć.

Awatar użytkownika

Wojtas
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » poniedziałek, 31 października 2016, 21:54

Krakus pisze:QR_BBPOST więc ostatnio odwiedzony lasek z bajorkiem na środku wydaje się najpewniejszym wyborem, a przynajmniej na obecne warunki nie znam po prostu lepszej opcji.
Lepszej opcji także nie znam, ale za podgrzybkami trzeba się nachodzić a teren sporawy :beer:

Jutro jadę na groby do Łowicza, później jak się uda to podjadę na moją plantację boczniaków, ciekawe czy będą :?:

Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » wtorek, 1 listopada 2016, 13:23

Misja zakończona powodzeniem :ok: Nie chciałem tracić czasu na focenie każdego poszczególnego grzybka, by jak najszybciej zapełnić koszyk dla babci... na fulla nie udało mi się go zapełnić, ale las miał dziś ku temu potencjał :tak: Zabrakło czasu, ale i tak całkiem przyjemnie co chwilę wyciągało się młode podgrzybasy z mchu. Do tego trochę opieniek, czubajek, rycerzyków.
A teraz czas na obiad do babci :eat: Zasłużyłem sobie :P

Piotrd
Hubiak
Hubiak
Imię: Piotr
Pochwalił: 10 razy
Pochwalony: 107 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Piotrd » wtorek, 1 listopada 2016, 13:28

W weekend wybadałem podgrzybkowe lasy koło Kluk i Kaszewic, podgrzybki rzeczywiście są, ilościowo nawet całkiem nieźle ale same małe sztuki (<5cm kapelusza), poza tym tylko pojedyncze maślaki.

Awatar użytkownika

Wojtas
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » wtorek, 1 listopada 2016, 14:16

Krakus, Całkiem fajne :grzyb1: :grzyb1:

Trochę spóźniłem się na boczniakowe żniwa, ale się cieszę, że nadal rosną :fotka:

Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » wtorek, 1 listopada 2016, 19:01

Wojtas, ale faktycznie już duże i przerośnięte boczniaki... ale kilka zgrabnych się trafiło :ok:
Przyznam się, że w swoim okresie bycia świadomym grzybiarzem (i być może nigdy wcześniej) nie miałem przyjemności spotkania z boczniakami. Zapewne jeszcze wiele przede mną :P

Babcia z wujem za kosz grzybów dziękowali, ale coś czuję, że na tyle nie wierzą czubajkom, że te pójdą niekoniecznie na patelnię, czy do garnka :?

Awatar użytkownika

Ronka
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Ulubione grzyby: zbierać koźlarze czerwone, jeść gąski
Pochwalił: 875 razy
Pochwalony: 2395 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Ronka » wtorek, 1 listopada 2016, 20:47

Krakus pisze:QR_BBPOST A teraz czas na obiad do babci :eat: Zasłużyłem sobie :P
:brawo: No. Smaczny był. :mrgreen:

Awatar użytkownika

diego
Grzybeczek
Grzybeczek
Pochwalony: 13 razy

Okolice Łodzi

Post autor: diego » wtorek, 1 listopada 2016, 22:16

Wybrałem się wczoraj na prawie 4-godzinny spacerek i przyznam, że z grzybami nie jest źle :ok:

"Im dzień bardziej gorący - tym burze gwałtowniejsze,
Im kobiety piękniejsze - tym życie z nimi trudniejsze." ;)
Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » czwartek, 3 listopada 2016, 12:26

Elegancko, na jutro urlop zaklepany i w las :jupi: :jupi: :jupi:
Trzeba korzystać z ostatnich grzybnych dni :ok: